Що важливо знати перед покупкою питної води в пляшках?

Бутильована столова або мінеральна Моршинська вода, «Боржомі», «Поляна Квасова» та інші види такої продукції втамовують спрагу і містять корисні речовини, які корисно впливають на організм людини. Зберігати її в закритому стані можна досить довго (до 1-3 років), а вживати без попередньої обробки відразу після відкриття. Всіх продавців бутильованої води по регіонах зібрав товарний-агрегатор «Всі ціни», а в цьому огляді давайте зупинимось на властивостях і особливостях вибору подібної продукції.

Питна, столова, мінеральна

В пляшках продають воду, яка має корисні властивості за рахунок високого вмісту мінеральних речовин і звичайну, але з кількома рівнями очищення. Перший варіант частіше вживають в лікувальних і профілактичних цілях, а другий в повсякденному житті для втамування спраги або запивання їжі. Мінеральні (лікувальні, лікувально-столові) води відрізняються легким або яскраво вираженим солонуватим присмаком, а столова і питна практично ідентичні і розрізняються хіба що жорсткістю і кислотністю.

Лікувально-столова і лікувальна вода містять до 10 г/л солей, мають корисні властивості і суттєво впливають на кислотно-лужний баланс. Тому її часте вживання рекомендовано тільки за призначенням лікаря (терапевт, уролог, гастроентеролог), але 1-2 склянки мінералки «Поляна Квасова» після святкового застілля, швидше за все, нікому не зашкодять. Зі звичайною очищеною водою все набагато простіше і пити її, в розумних межах, можна без побоювань.

В пластикових ємностях продають негазовану, слабо- і сильногазовану воду з насиченням вуглекислим газом до 0.4%. Насичення газом відбувається в природних умовах або штучним шляхом при хімічному або механічному впливі в процесі виробництва такої продукції. Бульбашки вуглекислоти в слабогазованій воді нешкідливі і виходять практично відразу, а в сильногазованій залишаються до декількох годин.

Артезіанська

Мінеральна лікувальна вода «Боржомі», «Поляна Квасова», «Миргородська» видобувається з глибоких свердловин (до 100 м і більше) через поверхневі і водотривкі шари. У воді великий вміст хімічних речовин, що робить її жорсткою (більше 7 мг-екв/л) і солоною на смак з наступним мінімальним вмістом мінералів:

  • залізо – 0.3 мг/л;
  • марганець – 0.1 мг/л;
  • фтор – 0.7-1.5 мг/л.

Лікувальна та лікувально-столова мінеральна вода знаходяться в основному в місцевостях багатих родовищами корисних копалин (газ, нафта), де геологічні пласти наповнені корисними хімічними речовинами. Це хлоридно-натрієва і гідрокарбонатно-хлоридна «Миргородська», «Лужанська», гідрокарбонатна натрієво-борна «Поляна Квасова», «Природне джерело».

Йодована

Підвищений вміст йоду обумовлений розташуванням природних джерел і водоносних горизонтів поблизу родовищ корисних копалин і морських відкладень. Такий продукт попередньо очищається і розливається по пластикових або скляних пляшках (вода «Бювет», «Куяльник», «Йодо»). Співвідношення хімічних елементів і йоду залежить від регіону, особливостей ґрунту, кількості опадів і природного балансу. В основному ступінь мінералізації таких продуктів в межах 1-3 г/л.

З плюсів, які має йодована вода, можна відзначити:

  • оптимальна концентрація розчинених мікроелементів;
  • легка засвоюваність;
  • нейтральний смак без будь-якого запаху.

Вживання йодованої води в межах 1-2 склянок дає можливість отримати добову норму йоду, якщо він відсутній в інших продуктах.

Природна

Природна столова вода («Бон Буассон», «BonAqua») знаходиться в підземних природних резервуарах, які захищені від зовнішніх впливів щільними породами (граніт, мармур). Така продукція фільтрується через природні горизонти з глини і піску, відрізняється мінімальною мінералізацією (1 г/л) і м'яким смаком:

  • жорсткість – 1-5 ммоль/куб. дм;
  • кальцій – 9-18 мг/куб. дм, магній – 3-9.6 мг/куб. дм;
  • натрій – 10-20 мг/куб. дм, йод – не більше 50 мг/куб. дм.

Для ще більшого зниження жорсткості і мінералізації до можливого мінімуму вода проходить процедури доочищення і пом'якшення. Але частина корисних і необхідних для організму речовин все ж зберігається, хоча смак стає практично нейтральним.

Джерельна

Це чиста без будь-яких домішок слабогазована, газована і негазована вода з водоносних шарів глибиною до 20-30 метрів. До виходу на поверхню вона проходить природну фільтрацію через товщу з піску, щебеню, глини. Велика глибина залягання підземних резервуарів гарантує низькі температури, при яких гинуть хвороботворні бактерії.

Для гарантованого видалення нітратів і шкідливих речовин вода проходить додаткову обробку зі збереженням мінерального балансу. Корисні властивості її залежать від загальної характеристики найближчої місцевості і співвідношення розчинених мікроелементів.

Вибір столової і мінеральної

Для заміни водопровідної води рекомендується купувати пластикові ємності з природною або джерельною столовою водою. Вона практично без смаку, безбарвна, підходить для щоденного вживання в чистому вигляді, приготування їжі, заварювання чаю або кави. Продається така вода в пластикових ємностях об'ємом від 1 до 18 л і більше. Після відкриття пляшки термін придатності при зберіганні в холодильнику – не менше 3 місяців.

Мінеральна артезіанська вода більше підходить для людей з певними захворюваннями, які проходять курс лікування, дотримуються дієти, призначеної лікарем. Але іноді пити її в розумних обсягах рекомендується і здоровим людям. За смаком мінеральна вода «Миргородська», «Боржомі», «Поляна Квасова» більш солонуваті, ніж звичайна питна через вміст цілого набору мінералів.

При виборі потрібно звертати увагу на форму пляшки і пробки, відсутність деформацій і здуття, пошкоджень. Наклейка повинна бути з рівними краями і чітким зображенням, докладним описом продукту із зазначенням процентного вмісту речовин і мінералів.

Висновки

Для щоденного пиття підійде практично будь-яка столова вода з мінімальним вмістом мінералів, що можна визначити за переліком таких речовин на етикетці або солоному присмаку. Мінеральні ж води частіше приймають за призначенням лікарів в рамках дієт або лікувань. При виборі рекомендуємо зупинитися на відомих брендах, які гарантують безпеку своєї продукції ( «Миргородська», «Боржомі», «Поляна Квасова»). В період сезонних захворювань і вірусних інфекцій мінеральна вода допомагає впоратись із загостреннями, отримати необхідні організму мінерали і мікроелементи.

Відгуки про статтю