Як вибрати аератор

Вид

Вертикутер (ножовий) – аератор, оснащений гострими вертикальними ножами. Такий пристрій проколює грунт, що полегшує потрапляння повітря, сонячних променів, добрив, вологи до коріння рослин. Вертикутер виконує надрізи на кореневій системі - це позитивно позначається на зростанні трави. Оптимальний вибір для деформованих газонів.

Скарифікатор (граблевий) – аератор, обладнаний пружинними зубами. Подібний агрегат очищує грунт від старої трави, моху, лишайників, бур'янів та іншого сміття. В результаті покращується зовнішній вигляд галявини. Призначений для газонів, підтримуваних в хорошому стані.

Важливо: на практиці вертикутером можна видаляти сміття, а скарифікатором – робити надрізи в грунті. В деяких випадках вертикутер буде навіть ефективніше скарифікатора, наприклад, при збиранні твердого сміття (тріска, шишки, жолуді). А ось скарифікатор гірше справляється з виконанням надрізів в грунті через невелику глибину обробки (до 5 мм).

Аератор універсальний – оснащений ножами і пружинними зубами. Такий інструмент поєднує функціонал вертикутерів і скарифікатора. Мінус – висока ціна.

Важливо: вертикутацію рекомендується проводити два рази на рік – восени та навесні, тоді як аерація виконується постійно на протязі літа (1 раз в 2 тижні). Аерація особливо корисна перед поливом і підгодівлею ґрунту для кращого засвоєння вологи і добрив.

Джерело живлення

Електричні – порівняно недорого коштують, мають просту конструкцію і низький рівень шуму при використанні, не виділяють токсичні вихлопи. Двигунам не потрібно складне обслуговування, а витрати на електроенергію значно нижче, ніж на бензин. Мінус: мала потужність, швидке перегрівання. Техніка з електричним мотором призначена для обробки газонів невеликої та середньої площі.

Електричні аератори представлені двома варіантами.

  • Моделі з живленням від мережі 220 В – мобільність таких агрегатів обмежена довжиною мережевого шнура, наявністю розетки і пов'язаними з ними незручностями (кабель плутається під ногами). Підходить для роботи поблизу будинку.
  • Моделі з акумулятором – не потребують дротів і розетки, але дорожче і важче, ніж мережеві аератори. В порівнянні з мережевими аналогами дана техніка має меншу потужність, а час її використання залежить від ємності і рівня заряду батареї. Варто врахувати і тривалий час зарядження акумулятора.

Бензинові – характеризуються високою потужністю, незалежністю від електромережі, розширеним функціоналом, тривалим терміном служби. Недоліки: дорожнеча палива і самого аератора, складна конструкція, велика вага, сильний шум і токсичні вихлопи під час роботи. Ці пристрої складні в обслуговуванні (потрібно готувати бензинову суміш, періодично чистити і змащувати мотор).

Моделі з бензиновим двигуном розраховані на обробку просторих і запущених ділянок.

Важливо: при виборі бензинового агрегату, дізнайтеся максимум інформації про модель двигуна внутрішнього згоряння, встановленої на ньому (технічні характеристики, огляди фахівців, відгуки користувачів). Ці відомості допоможуть оцінити можливості інструменту.

Механічні (ручні) – найдешевші і прості, тому що не мають мотора. В цю категорію входять граблі з роликами, сандалі з шипами, звичайні граблі-аератори і вила.

Ручні пристрої екологічні, компактні, безшумні, не мають потреби в електриці або бензині. Мінуси: обмежені можливості, низька ефективність, необхідність докладати фізичні зусилля при роботі. Механічні пристрої підійдуть для роботи на невеликих галявинах.

Потужність двигуна

Цей параметр впливає на експлуатаційні характеристики аератора. Вимірюється в кіловатах (кВт) або кінських силах (к. с.). Більшість аераторів оснащено двигунами потужністю 1-3 кВт. Модель потужністю 1.3-1.5 кВт здатна обробити ділянку площею 700-800 м2.

Чим вище потужність двигуна, тим більше ширина захоплення, глибина обробки і довше термін служби агрегату. Також більш потужний пристрій швидше виконає необхідний обсяг робіт і менше нагріється.

В той же час із збільшенням даного параметра зростає вартість, вага і розміри аератора, а також витрата електрики або бензину.

Оптимальна потужність пристрою визначається площею оброблюваної галявини і складністю робіт.

Потужність в кінських силах вказується тільки для бензинових моделей. При перекладі однієї одиниці в іншу користуються співвідношенням: 1 к. с. приблизно дорівнює 735 ватам.

Важливо: на потужність двигуна впливає його обсяг: чим більше мотор, тим він потужніший.

Час роботи електричного (акумуляторного) / бензинового двигуна залежить від ємності батареї / обсягу паливного бака. В останньому випадку варто звернути увагу і на витрату пального.

Ширина захвату

Визначає продуктивність аератора. Залежно від моделі ширина захвату становить 25-45 см і більше. Чим вище цей параметр, тим швидше аератор впорається з обробкою території. Правда, велика ширина захвату не дозволяє використовувати пристрій у важкодоступних ділянках. Тому модель з дуже широкою робочою частиною стане в нагоді тільки для просторого газону.

Наприклад, для обробки ділянки площею 800 м2 знадобиться аератор, у якого ширина захвату становить 32-35 см.

Глибина обробки

Впливає на функціональність аератора. Чим більше ця величина, тим глибше робоча частина агрегату проникне в грунт. У різних моделях глибина обробки знаходиться в межах 3-30 мм і більше.

В аераторах глибина обробляння регулюється шляхом вибору положень (режимів) глибини. Вертикутер з великою кількістю режимів дозволяє максимально точно налаштувати глибину обробки під конкретну задачу. Правда, така техніка має ускладнену конструкцію, що негативно позначається на надійності. Варто звернути увагу на моделі, в яких передбачено 3-5 положень.

Висота обробки

Також визначає функціональність аератора. Чим більше цей показник, тим вище робоча частина пристрою підніметься над поверхнею грунту. Висота обробки враховується при виборі скарифікатора (необхідна інформація, якщо потрібно прибрати сміття з удобреного газону). Для вертикутерів висота обробки менш важлива: пристрій з більшою висотою обробки простіше транспортувати.

Кількість ножів / пружинних зубів

Цей параметр пов'язаний з шириною захвату (принцип «вище – більше»). В універсальних моделях ця характеристика вказується для обох робочих елементів, наприклад, 14 ножів / 24 пружинних зуби.

Важливо: при виборі аератора зверніть увагу на якість сталі, з якої виконані ножі / пружинні зубці. Даний фактор безпосередньо впливає на термін служби робочих елементів. Хорошим варіантом буде нержавіюча сталь – довговічний матеріал, з яким рідко потрібно заточування.

При роботі на ділянці, де є тверде сміття (камені та інше), то бажано використовувати аератор з плаваючими ножами. В іншому випадку ножі вийдуть з ладу. Ще краще – прибрати ці тверді предмети перед обробкою території.

Швидкість обертання валу

Важливий параметр для вертикутерів. Одиниця виміру – оборот за хвилину (об/хв). Чим нижче швидкість обертання валу, тим вище тягове зусилля (при одній і тій же потужності двигуна). Така модель ефективно працює в складних умовах (щільний грунт, товсті коріння).

В той же час підвищена швидкість обертання валу дає більш високу продуктивність. Подібне рішення актуально для «простих» ділянок.

Регулювання глибини / висоти обробки

Ручна – зустрічається в простих і порівняно дешевих аераторах. Незручність ручного регулювання полягає в неможливості одночасного регулювання висоти всіх коліс. В результаті оператору доведеться займатися кожним колесом окремо.

Синхронна – характерна для більш дорогих моделей. Таке рішення дозволяє миттєво змінити висоту всіх коліс за допомогою перемикача.

Травозбірник

Тип

М'який – легкий, компактний і зручний в зберіганні / транспортуванні, але чутливий до гострих гілок, скалок та інших подібних предметів. Вивантажувати вміст з такого мішка складніше, ніж з жорсткого травозбірника.

Жорсткий – міцний і довговічний, але важкий. Та й відстежувати рівень заповнення мішка важче, ніж м'якого: потрібен спеціальний індикатор.

Відсутній – в цьому випадку після обробки газону доведеться вичісувати граблями все сміття.

Обсяг – впливає на частоту випорожнення травозбірника. Об'ємистий мішок (50 л і більше) вміщує багато сміття і не вимагає частого очищення. Правда, такий контейнер важкий і громіздкий, а в заповненому стані збільшує вагу аератора. Подібне рішення характерно для професійної техніки. А ось малопотужні агрегати оснащуються контейнером невеликого обсягу.

Чим більше площа оброблюваної території, тим об'ємніше повинен бути контейнер.

Індикатор заповнення – відображає рівень заповнювання травозбірника для його своєчасного спорожнення. В результаті зменшується ймовірність переповнення мішка, здатного пошкодити аератор.

Виконання

Самохідна конструкція – автоматично рухається в процесі роботи, що полегшує експлуатацію агрегату. Така опція корисна для потужних і важких аераторів. Самохідна конструкція збільшує вартість, витрату електрики / бензину, а також знижує надійність і потужність пристрою. Оптимальний вибір для жінок, підлітків і людей похилого віку.

Ручка, що складається – спрощує транспортування і очищення аератора.

Регулювання ручки по висоті – дозволяє підігнати висоту ручки під зріст працівника, що підвищить комфорт експлуатації і відстрочить наступ втоми.

Комплектація

З акумулятором – дозволяє почати роботу після вилучення з коробки. Така комплектація зустрічається найчастіше.

З двома акумуляторами – підвищує час безперервної експлуатації пристрою.

Без акумулятора – дає можливість підібрати потрібну батарею самостійно. Інший варіант - скористатися універсальним акумулятором від іншого інструменту і не платити ще за одну батарею.

Матеріал корпусу

Пластик – легкий і дешевий матеріал. Такий корпус поступається по міцності металевим аналогам. Підходить для моделей малої і середньої потужності.

Метал (сталь, алюміній) – вигідно відрізняється від пластика високою міцністю. Металевим корпусом оснащуються потужні і продуктивні аератори. Однак сталь важче і дорожче пластику. Хорошим вибором буде алюмінієвий корпус, який поєднує окремі плюси попередніх варіантів – мала вага і висока надійність. Правда, алюміній все одно обійдеться дорожче пластику.

Рівень шуму

Цей параметр дозволяє оцінити, наскільки гучно працює аератор. Рівень шуму вимірюється в децибелах (дБ). Щоб грамотно вибрати пристрій за даним показником, порівняйте вказану виробником величину з такими значеннями:

  • 70 дБ – голосна розмова кількох осіб;
  • 85 дБ – мотор мотоцикла з глушником;
  • 100 дБ – виробничий цех.

Рекомендована площа

Цей параметр позначає площу ділянки, на яку розрахований аератор. Дозволяє оцінити можливості пристрою і вибрати потрібну модель виходячи з розмірів ділянки, призначеної для обробки.

Більшість універсальних аераторів справляється з галявинами до 800 м2. Деякі Вертикутери здатні обробляти газони площею 1600-2000 м2. А ось у скарифікаторів рекомендована площа менше і рідко перевищує 300-800 м2.

Від площі оброблюваної ділянки залежить вибір техніки за джерелом живлення.

Орієнтовні параметри:

  • ручні – до 20 м2;
  • електричні – до 1500 м2;
  • бензинові – від 1500 м2.

Вага

Ця характеристика впливає на зручність роботи з аератором. Легким вертикутером / скарифікатором простіше користуватися. Така модель відрізняється хорошою маневреністю. Але занадто легка модель буде недостатньо глибоко проникати в грунт, що погіршить якість обробки.

Масивна техніка виконує глибокі надрізи, але складніше в управлінні і не підійде людям зі слабкою фізичною формою (виняток – самохідний агрегат). Дуже важкий аератор створює додатковий тиск на газон і сильно деформує його. Знайдіть розумний баланс між комфортом експлуатації, поставленими завданнями і вагою аератора.

Відгуки про статтю