Як вибрати акумулятор, зарядний пристрій для електроінструментів

Вид

Акумулятор – встановлюється в ручний електроінструмент та забезпечує його працездатність. Придбана для приладів без власної батареї або у разі її поломки. Додатковий акумулятор купують для продовження часу автономної роботи інструменту.

Зарядний пристрій – призначений для заряджання батареї електроінструменту від побутової мережі/бортової мережі автомобіля. Купується, якщо «рідний» зарядник загубився чи зламався. Інший варіант – покупка зарядного пристрою для кількох батарей.

Адаптер – залежно від конкретної моделі має різний функціонал:

  • мережевий адаптер – дозволяє підключити інструмент до мережі та встановлюється замість акумулятора;
  • адаптер-перехідник – забезпечує сумісність нових моделей акумуляторів із старими електроприладами;
  • зарядний пристрій – використовується в тандемі з батареєю для заряджання гаджетів через порти USB;
  • адаптер зарядного пристрою – робить сумісними акумулятор і ЗУ, що мають різну напругу;
  • перетворювач – підсумовує напругу батарей, щоб зробити їх сумісними із потужним електроінструментом.

Набір акумулятора в – складається з кількох батарей. Купівля набору коштуватиме дешевше, ніж придбання тієї ж кількості акумуляторів окремо.

Акумулятор із зарядним – цей набір придбано, якщо відсутній інший зарядник, за допомогою якого можна заряджати батарею.

Комплектація набору

1 акумулятор – підійде, якщо прилад використовується для невеликого обсягу робіт. Інший варіант – перерви на підзарядку немає принципового значення. Такі набори трапляються рідко.

2 акумулятори – позбавляють від перерв на зарядку акумулятора (одна батарея працює, інша – заряджається). Найпоширеніший варіант.

3 акумулятори / 4 акумулятори – повністю виключають простої у роботі електроприладу через заряджання батареї. Ці комплекти забезпечують безперервну роботу інструменту протягом багато часу, але коштують дуже дорого.

1 зарядний пристрій – достатньо для періодичної зарядки однієї або кількох батарей.

2 зарядні пристрої / більше 2 зарядних пристроїв – дані набори купуються, якщо необхідно заряджати одночасно два/кілька акумуляторів.

Кейс / сумка – захищає акумулятори та зарядники від ударів, пилу, забруднень та інших негативних зовнішніх факторів. Твердий кейс краще оберігає вміст від пошкоджень, проте м'яка сумка при невикористанні займає менше місця. Кейс / сумка полегшують зберігання та транспортування набору.

Деякі акумулятори мають і адаптер, що розширює їх можливості.

Призначення

Для будівельного інструменту – дані акумулятори встановлюються в шуруповерти, болгарки, перфоратори.

Для садового інструменту – ці батареї встановлюються в тримери, кущорізи, повітродувки, ланцюгові пилки.

Форма акумулятора

Слайдер – цей акумулятор пересувається по напрямних під час встановлення та зняття. Дозволяє використовувати батареї будь-якої ваги та форми, що особливо важливо для потужних інструментів. Нестача – слайдер робить електроприлад громіздким.

Обойма – цей акумулятор вставляють в ручку електроприладу. Вигідно відрізняється від слайдера компактними габаритами. Мінус – мала ємність та напруга. Подібні моделі підходять лише для малопотужних інструментів.

Ранковий – ранець із лямками, оснащений декількома акумуляторними осередками. Пристрій має високу ємність і суттєво продовжує час роботи електроприладу.

Тип акумулятора

Li-Ion (літій-іонний) – відрізняється компактністю та малою вагою при високій ємності. Така батарея швидко заряджається і позбавлена ефекту пам'яті, під яким розуміється зниження ємності внаслідок підзарядки батареї, що не повністю розрядилася. До переваг Li-Ion батарей відноситься і низький саморозряд (1.5% за місяць).

Мінуси літій-іонних акумуляторів: висока вартість, схильність до старіння (термін служби – до 3 років. Також Li-Ion батареї бояться надто високих або дуже низьких температур. Кількість циклів заряду-розряду – 1500.

LiHD – літій-іонний акумулятор, розроблений компанією Metabo. Ця батарея легша і компактніша, ніж звичайний акумулятор Li-Ion тієї ж ємності. Дуже надійний пристрій, що витримує високі навантаження та суворі умови експлуатації. Дані моделі встановлюються в циркулярні пилки, перфоратори та інші енергоємні інструменти.

Ni-Cd (нікель-кадмієвий) – має відносно низьку ціну, довговічний (термін служби до 7 років), стійкий до температурних коливань, швидко заряджається.

Недоліки нікель-кадмієвих акумуляторів: ефект пам'яті, токсичність, громіздкість, високий саморозряд (до 20% за місяць). Незважаючи на застарілі технології, такі батареї широко застосовуються і сьогодні. Кількість циклів заряду-розряду – 1000.

Ni-MH (нікель-металогідридний) – має переваги Ni-Cd, але компактніше та екологічніше. Цей акумулятор не схильний до ефекту пам'яті.

Мінуси нікель-металогідридних акумуляторів: малий термін служби (до 3.5 років), більш висока ціна, повільна зарядка, високий саморозряд (до 10% на місяць). Кількість циклів заряду-розряду – 250-500.

Напруга живлення акумулятора

За цим параметром оцінюють, чи акумулятор підійде до конкретної моделі електроінструменту. Вимірюється у вольтах (В). Чим потужніший інструмент, тим вищою має бути напруга живлення. У різних акумуляторах цей параметр становить 4-36 і більше.

Напруга живлення батареї повинна співпадати зі значенням, вказаним у характеристиках інструменту. Дуже висока напруга може стати причиною поломки двигуна електроприладу, а занадто низька – зменшить його продуктивність.

Орієнтовна напруга живлення акумуляторів залежить від типу інструменту:

  • шуруповерти, дрилі, електролобзики – 18 В;
  • перфоратори, циркулярні пилки, болгарки – 36 Ст.

Ємність аккумулятору

Від цього показника залежить тривалість роботи електроінструменту на одній зарядці. Одиниця виміру – ампер-година (Ач). Чим вища ємність, тим довше пропрацює пристрій. Але при цьому зростає вага, габарити та вартість батареї, а також час її заряджання.

Випускаються моделі ємністю 1.2-5.2 Ач і більше. Для побутових інструментів вибирають батареї ємністю до 2 Ач, для професійних – 3 Ач і більше.

Кількість портів зарядного пристрою

Чим більше портів, тим більше акумуляторів можна послідовно або одночасно заряджати. У різних зарядниках кількість портів становить 1-8. Найчастіше досить одного чи двох портів.

Тип акумуляторів, що заряджаються

Цей параметр визначає сумісність ЗП з акумулятором. Існують моделі, які заряджають батареї одного типу (Ni-Cd та Ni-MH або Li-Ion та LiHD), інші здатні заряджати Ni-Cd, Ni-MH та Li-Ion. Зустрічаються і пристрої, "заточені" тільки під Li-Ion. Потрібна модель підбирається виходячи з наявних акумуляторів.

Напруга акумулятора, що заряджається.

Ця характеристика залежить від сумісності зарядника з конкретним акумулятором. Багато ЗУ мають одну вихідну напругу, але зустрічаються і моделі, здатні заряджати батареї з різним вольтажем, наприклад, 10.8; 14.4; 18 Ст.

Живлення зарядного пристрою

Мережа 220 В – передбачає підключення ЗП до звичайної розетки. Моделі із цим способом харчування зустрічаються найчастіше.

Автомобільний прикурювач – дає можливість заряджати акумулятор електроприладу в дорозі, що заощаджує час.

Особливості

Індикатор ступеня заряду – дозволяє контролювати стан акумулятора. Знижує ймовірність несподіваної відмови електроприладу через розряд батареї.

Без ефекту пам'яті – такі акумулятори можна заряджати у будь-який час, не чекаючи повного розряду та без ризику зниження ємності.

Захист від перевантажень та – автоматичне припинення роботи батареї за дуже високого навантаження на двигун інструменту.

Захист від перегріву – автоматичне відключення двигуна при критичному перегріві акумулятора. Ця опція захищає від поломки батарею та сам інструмент.

Захист від низької напруги – автоматичне вимкнення заряджання у разі занадто низької напруги. Ця функція важлива для літій-іонних акумуляторів, оскільки вони погано переносять низьку напругу.

Автоматичне вимкнення заряджання – припинення заряджання, якщо батарея заряджена на 100%, що унеможливлює її перезаряд (накопичення зайвої енергії). В результаті запобігається займання акумулятора, зниження його характеристик та інші негативні наслідки перезарядження.

Функція Power Bank – дає можливість заряджати від акумулятора мобільні пристрої, наприклад планшети або смартфони. Ця функція виручить за відсутності інших джерел живлення.

USB-порт – використовується для заряджання акумулятора від комп'ютерів, мережевих адаптерів, пауербанків та інших пристроїв із таким роз'ємом. Крім того, через USB-порт можна заряджати мобільні пристрої (функція Power Bank).

Радіо – дає можливість слухати радіо в будь-якому місці. Дані акумулятори мають динаміки, які забезпечують високу якість звучання.

Вага

Цей параметр впливає на зручність роботи з ручним інструментом. Що менше важить батарея, то краще. Але невелика вага акумулятора може свідчити про низьку ємність, що зменшує час роботи електроприладу. Вага батареї залежить від її типу: Ni-Cd – 500-1000 г, Li-Ion – 100-500 р.

Відгуки про статтю