Як вибрати акваріум

Форма

Прямокутний – традиційна форма акваріума. Характеризується відносно низькою ціною, простотою обслуговування, універсальністю (підходить для різних видів риб і рослин). Прямокутний акваріум чудово поєднується з будь-яким інтер'єром і точно передає всі деталі підводного царства. Мінус – недостатня привабливість для деяких акваріумістів через скромний дизайн.

Прямокутні акваріуми зустрічаються найчастіше. Дані моделі обирають новачки і акваріумісти-професіонали.

Овальний (панорамний) – нагадує попередній акваріум, але відрізняється опуклою фасадною стороною (передньою стінкою). Ця конструктивна особливість позитивно впливає на огляд, візуально збільшує обсяг житла для риб і надає йому ефектний зовнішній вигляд. Недолік – висока ціна.

Кубічний – підвид прямокутного акваріума з однаковою глибиною, висотою, шириною. Мінус – невеликий обсяг. Кубічна форма підходить для цінителів оригінального дизайну.

Сферичний – куляста ємність з плоскою основою. Така модель виглядає дуже стильно і не займає багато місця. Недоліки: обмеження за обсягом, спотворення обрисів мешканців акваріуму, неможливість використання для донних риб. Існує думка, що сферичний акваріум негативно впливає на здоров'я живності, схильної до стресу.

Кутовий – складається з однієї передньої і двох задніх стінок, які з'єднані під кутом 90°. Універсальне рішення для офісу і квартири, економить простір приміщення. Кутові акваріуми випускаються з передньою стінкою різної форми, що дає можливість вписати цю модель в будь-який стиль інтер'єру. Недолік – слабке природне освітлення (потрібне постійне якісне підсвічування).

Шестигранний – схожий на прямокутний акваріум, але відрізняється тригранною фасадною стороною. В порівнянні з прямокутною моделлю забезпечує більш комфортне спостереження за вихованцями. Незважаючи на оригінальний вид, така модель підійде не для будь-якого інтер'єру.

П'ятигранний – нагадує попередній вид, але встановлюється в кут. Характеризується аналогічними перевагами і мінусами.

Циліндричний – ефектна форма, яка дозволяє комфортно спостерігати за рибками з будь-якого боку (кут огляду – 360°). Недоліки: вимагає багато вільного простору для кругового огляду, спотворює картину підводного світу.

Напівкруглий – половина циліндричної ємності, має плоску задню стінку. На відміну від моделі попередньої форми може бути встановлений впритул до стіни, що економить місце в приміщенні. Зворотний бік цієї переваги – зменшення кута огляду до 180°.

Важливо: прямокутний, овальний, кубічний акваріум встановлюють уздовж стіни або в нішу. Якщо ж ємність передбачається розмістити в центрі приміщення, то краще обрати циліндричну, сферичну, кубічну або шестигранну модель. Прямокутний акваріум також можна встановити в центрі приміщення.

Середовище проживання

Прісноводний – призначений для річкових риб і рослин. Ці акваріуми зустрічаються найчастіше.

Морський – розрахований на утримання морських риб і рослин. Відрізняється від прісноводного великим обсягом (від 400 л), оскільки жителі морів крупніше річкових мешканців. Недолік – висока вартість і складність обслуговування (потрібні спеціальні знання і навички).

Солонуватий – проміжний варіант. В такий акваріум заселяють живність, що мешкає в прісній і солонуватій воді (солоність до 1-2%)

Призначення

Декоративний – виконує естетичну функцію. Подібні резервуари найбільш поширені. Декоративні акваріуми діляться на кілька груп:

 • загальний – містить різноманітну живність, не об'єднану географічною зоною або іншою ознакою;
 • колекційний – заселений рибами одного сімейства;
 • видовий – містить підводних мешканців одного або декількох близьких видів;
 • голандський – призначений для водних рослин, хоча не виключає підселення дрібних риб, які не харчуються флорою;
 • акватераріум – служить для демонстрації амфібій і напівводних рептилій, включає не тільки водне середовище, а й острівці суші;
 • акваріум безхребетних – містить тільки безхребетних тварин і водні рослини;
 • палюдаріум – призначений для надводних і підводних рослин;
 • нано-акваріум – компактна посудина часто кубічної форми (прісноводний – 5-40 л, морський – до 100 л). Дозволяє максимально точно відтворити природне місце існування.

Спеціальний – розрахований на вирішення специфічних завдань, наприклад, вирощування риби або постановки дослідів над мешканцями акваріума. До спеціальних належать нерестові, карантинно-лікувальні, селекційні, вирощувальні, інкубатори та інші акваріуми.

Важливо: при заселенні акваріума рибками зверніть увагу на їх сумісність. Це стосується не тільки ступеня агресивності, а й розміру, рухливості, вимог до температури і жорсткості води. Ігнорування цього правила призведе до конфліктів між мешканцями, різних захворювань і навіть смерті вихованців. Щоб не помилитися скористайтеся спеціальною таблицею сумісності риб.

Обсяг

За цим параметром оцінюють місткість акваріума. Чим вище обсяг, тим більшу кількість риб можна запустити в акваріум. Зі збільшенням внутрішнього простору ємності зростає максимальний розмір кожної особини, а також кількість рослин, грунту і декорацій, які помістяться в акваріумі.

Великий обсяг акваріума полегшує підтримку біологічного балансу (біологічної рівноваги) і оптимальної температури води. Але величезні моделі мають свої недоліки, серед яких – громіздкість, висока ціна самої ємності і її обслуговування. Чим більше риб, тим вище витрати на придбання корму.

За обсягом акваріуми діляться на три категорії:

 • маленькі – до 50 л;
 • середні – до 200-300 л;
 • великі – від 550 л.

При виборі акваріума за обсягом враховують кількість і розмір риб, які будуть жити в ємності. Вважається, що для однієї мирної риби з довжиною тулуба 5-8 см потрібно 10-15 л води (1 см – 2 л). Якщо ж планується поселити більших і агресивних водних мешканців, то дана пропорція буде змінюватися в бік збільшення кількості води на кожен сантиметр довжини тіла (1 см – 5-8 л для морських риб).

Садіння рослин проводиться в грунт, який теж займає місце в акваріумі. Товщина шару грунту становить 1.5-8 см в залежності від розміру часток. Оптимальна товщина підбирається виходячи з виду і розміру рослин. В більшості випадків товщини 3-7 см буде достатньо.

На вибір обсягу акваріума впливає площа приміщення і наявність в ній вільного місця, а також фінансові можливості акваріуміста. Зокрема, обсяг акваріума не повинен перевищувати 2% від площі кімнати.

Маленький акваріум прекрасно підійде для невеликої кімнати або офісу. В таку ємність можна поселити невеликих рибок – тетр, гупі, сонячних барбусів, карликових сомиків. Головне, щоб в такому будиночку жили риби одного виду.

Важливо: існує поширена думка, що малолітражний акваріум – кращий варіант для дітей, але це не так. Дитина не зможе доглядати за рибками в силу складності підтримки необхідної температури і біобалансу.

Житло середнього обсягу розраховане на живність малого і середнього розміру. В такій посудині будуть чудово відчувати себе равлики і креветки. Середньолітражна ємність – найкращий вибір для акваріуміста-аматора, що володіє достатнім простором.

Великий акваріум дозволяє завести великі екзотичні риби – змієголови, піраньї, соми, аравани. В цій ємності набагато простіше підтримувати біобаланс, ніж в маленькому і середньому акваріумі. Великий акваріум – доля професійних акваріумістів.

Конструкція

Безкаркасний – позбавлений каркаса, а стінки з'єднані силіконовим клеєм. Розумний баланс міцності, практичності і ціни. Акваріуми такої конструкції зустрічаються найчастіше.

Каркасний – має пластиковий або металевий каркас, який служить для надійної фіксації стінок. Для герметизації стиків застосовується замазка між каркасом і панелями. Така конструкція відрізняється високою надійністю і не має обмежень за обсягом. Мінуси: висока вартість, складне обслуговування і ремонт, ризик протікання через втрату замазкою властивостей.

Важливо: деякі різновиди риб погано переносять вплив речовин, що входять до складу замазки. Зіткнення металевого каркаса з водою може її зіпсувати, що призведе до отруєння риб.

Суцільноскляні – монолітна конструкція, що виключає ймовірність протікання. Недоліки: малий обсяг (до 50 л), крихкість, непридатність до ремонту.

Важливо: для зниження ймовірності раптового руйнування суцільноскляного акваріума встановлюйте його на м'якій поверхні (підійде повстяна або паперова підстилка).

Комплектація

З обладнанням – позбавляє від необхідності купувати окремі аксесуари і тим самим дає можливість користуватися акваріумом відразу ж після покупки. Бажано купувати резервуар з кришкою, особливо, якщо мова йде про акваріум оригінальної форми.

Без обладнання – за інших рівних умов обійдеться дешевше. Дозволяє обрати аксесуари виходячи з індивідуальних переваг власника акваріума і місця установки. Наприклад, підставка (тумба), що входить в комплект, може не підійти під стиль інтер'єру або ж не впишеться в кімнату, заставлену меблями.

Оснащення

Підставка – купується при наявності достатнього вільного місця в приміщенні.

Кришка – захищає водне середовище акваріума від попадання сторонніх предметів і пилу, уповільнює випаровування води і пов'язане з цим підвищення рівня вологості в приміщенні. Також цей аксесуар запобігає вискакуванню живності з акваріума і оберігає її від цікавих дітей і кішок.

Деякі важкі кришки забезпечені люками для полегшення годування риб. Окремі моделі оснащуються вбудованими автогодівницями.

Освітлення – необхідно для нормального життя риб і водних рослин. Крім цього, освітлювальна система служить декоративним цілям і дає можливість детально розглянути мешканців акваріума і декорації. Довжина світлових хвиль в будиночку для риб повинна становити 470-660 нм (червоно-помаранчевий, фіолетово-синій спектр).

Компресор – насичує киснем воду в акваріумі. Створює оптимальні умови для життя, оскільки кисню, розчиненого у воді або генерованого рослинами підводного світу, рибам не вистачає. За рахунок примусової циркуляції води компресор сприяє рівномірному розподілу температури в водному середовищі.

Помпа (насос) – як і попередній пристрій, застосовується для збагачення води киснем. На відміну від компресора працює дуже тихо. Також помпа подає воду в фільтр, створює водоспад або горизонтальну течію, відкачує стару воду.

Фільтр – призначений для очищення води від залишків корму, відходів життєдіяльності риб, механічних частинок. Підтримує чистоту водного середовища акваріума.

Важливо: при виборі компресора і фільтра звертайте увагу на продуктивність, яка вимірюється в літрах на годину (л/год). Дана величина визначається обсягом посудини. Щоб визначити потрібний параметр продуктивності компресора обсяг акваріума помножте на 0.8, а у випадку з фільтром цей же параметр множиться на 3-5.

Обігрівач – забезпечує температуру водного середовища, необхідну для нормального життя мешканців акваріума. Деякі обігрівачі забезпечені терморегуляторами, які автоматично або в ручному режимі підтримують оптимальну температуру в резервуарі. Краще обрати обігрівач з автоматичним терморегулятором.

Декорації – використовуються для прикраси внутрішнього простору акваріума і маскування різного устаткування, наприклад, компресора. Грають роль укриттів і будиночків для риб. До декорацій відносяться кораблі, печери, скрині, замки, глечики, корчі, камені, колони, статуетки. Найчастіше присвячені певній тематиці – античній, середньовічній, піратській, космічній.

Задній фон – картинка, яка кріпиться до задньої стінки акваріума. Виконує декоративну функцію, зокрема, візуально збільшує внутрішній простір посудини.

Тип фільтра

Внутрішній – порівняно недорогий, простий в установці і використанні. Мінус – необхідність часто очищати і маскувати декораціями. Фільтр займає місце у внутрішньому просторі акваріума. Використовується в мало- і середньолітражних оселях для риб (до 200 л).

Зовнішній – більш ефективно очищує воду і легше обслуговується. Такий фільтр можна легко приховати в тумбі під акваріум. Недоліки: висока вартість, ризик протікання.

Навісний – компромісний варіант між двома попередніми. Має переваги внутрішнього і зовнішнього фільтра, але малопродуктивний.

Важливо: обираючи фільтр, визначіться з необхідним ступенем очищення. Для цього проаналізуйте особливості риб, рослин і ґрунту, які будуть перебувати в акваріумі. Наприклад, хімічна фільтрація в ряді випадків не потрібна.

Тип компресора

Поршневий – високопродуктивний і довговічний пристрій. Недоліки: висока вартість, сильний шум при роботі. Хороший вибір для великих акваріумів.

Мембранний – дешевше і тихіше поршневого компресора. Мінус – низька потужність. Підходить для маленьких резервуарів.

Скло

Матеріал

Силікатне скло – твердий матеріал, не боїться подряпин і не мутніє з часом. Недолік – чутливість до сильних ударів.

Оргскло – набагато міцніше за звичайне скло. Мінуси: схильність до подряпин і помутніння. Подібний акваріум неможливо розбити, що дозволяє його використовувати в приміщеннях, де є діти і великі домашні тварини.

Товщина

Даний параметр впливає на міцність акваріума. Чим товще скло, тим надійніше виріб. В той же час збільшується вартість і вага конструкції. Велика товщина скла потрібна при великому обсязі резервуара через високе навантаження на стінки. Потрібний параметр визначається за спеціальною таблицею.

Вага

Від цього параметра залежить навантаження на підставку акваріума і підлогу приміщення. Вказується для порожньої посудини. Щоб обчислити вагу заповненого резервуара до обсягу житла для риб додайте 15% від цього значення (для грунту, каменів і обладнання). Можна скористатися і спеціальною таблицею.

Важливо: пам'ятайте, що при підрахунку ваги заповненого акваріума його обсяг перекладається в кілограми (1 л води = 1 кг).

Відгуки про статтю