Як вибрати антисептик

Антисептик (санітайзер) – засіб, призначений для дезінфекції рук, ніг, тіла, а також різних поверхонь і предметів. Дозволяє дотримуватися правил гігієни при відсутності доступу до мила і води.

Антисептики широко застосовуються в побуті, на виробництві, в медичних установах, перукарнях, косметичних салонах. Особливо знадобляться в дорозі, на пікніках, після контакту з грошима, відвідування туалету.

Вид

Гель – характеризується м'якою і приємною для шкіри текстурою. Залежно від наявності або відсутності спирту підрозділяється на два типи.

  • Антибактеріальний – не містить спирт і тому знищує тільки бактерії. Використання гелю не може бути альтернативою миттю рук з милом.
  • Антисептичний – виготовлений на основі спирту, ефективно вбиває віруси, грибки і бактерії. У формулу гелю часто включають зволожуючі інгредієнти. Але такий засіб залишає липку плівку на руках, швидко витрачається, довго розтирається, а також має неприємний спиртовий запах. Не підходить для знезараження поверхонь і предметів.

Спрей – засіб легкої рідкої консистенції. Містить більш високу концентрацію спирту, ніж гель. Спрей вигідно відрізняється від останнього відсутністю липкості, простотою нанесення, швидким всмоктуванням і охопленням більшої площі шкіри. Цей антисептик підійде і для дезинфікування різних предметів і поверхонь. Недолік – більш виражений запах спирту.

Рідкий засіб – має ті ж бактерицидні і віруліцидні властивості, які притаманні антисептичному гелю і спрею. Але такий засіб менш зручний у використанні, так як стікає з рук.

Крем – у порівнянні з попередніми засобами має густішу текстуру. Як і антибактеріальний гель даний крем призначений тільки для захисту від бактерій. Підтримує водний баланс в шкірі, надає живильну дію. Кремом обробляють руки після використання антисептичного гелю або спрея, що робить шкіру більш пружною і продовжує ефект «рідких рукавичок».

Піна – характеризується ніжною текстурою, не містить спирт, за рахунок чого більш делікатно впливає на шкіру. В деякі пінки додають спеціальні зволожуючі інгредієнти.

Порошок – застосовується для дезінфекції різних предметів, включаючи медичні інструменти. Перед використанням порошок потрібно розчинити у воді.

Антисептичні серветки – виробляються з нетканого матеріалу, а потім просочуються спиртом. Використовуються для знезараження рук та предметів. Серветками зручно очищати ліфтові кнопки або клавіатуру ПК.

Галузь застосування

Більшість антисептичних засобів призначена для дезінфекції рук і тіла. Дана продукція пом'якшує і зволожує шкіру за рахунок наявності в складі гліцерину, пантенола, екстракту алое вера, екстракту мигдалю, вітаміну E. Ці засоби нейтралізують агресивну дію спирту, який подразнює та сушить шкіру.

Рідше зустрічається продукція для знезараження ніг. У ці антисептики додають ефірні масла м'яти і ментолу. Подібні засоби пом'якшують шкіру, знижують потовиділення і усувають неприємний запах.

В окрему категорію входять антисептики для обробки медичних і косметичних інструментів, меблів, а також універсальні засоби, які підходять для всіх типів шкіри.

Основа

На спирту (більше 60%) – такі засоби знищують віруси і бактерії. Найефективніші антисептики. Однак висока концентрація спирту призводить до руйнування зовнішнього жирового шару шкіри, що знижує її бар'єрну функцію. Тому регулярне використання даних засобів полегшує проникнення хімікатів в організм. Також спиртові антисептики мають неприємний запах.

Важливо: оптимальна концентрація спирту в антисептику для побутових потреб складає 60-80%, в засобі для медичних цілей – 70-95%.

На спирту (до 60%) – ці антисептики впливають на шкіру більш м'яко, але гірше борються з вірусами. У таку продукцію додають гіпоалергенні речовини. Підходять дітям і людям, схильним до алергії.

Без спирту – дані засоби містять хлоргексидин, триклозан або інші антибактеріальні речовини. Оптимальні для обробки ран, слизових оболонок, чутливої та дитячої шкіри. Не подразнюють і не сушать, але менш ефективні, ніж спиртові аналоги. Хлоргексидин не знищує віруси, триклозан вбиває і корисні бактерії, а також має здатність накопичуватися в шкірі і провокувати контактний дерматит.

Зустрічаються безспиртові антисептики для обробки рук лікарів, дезінфекції різних поверхонь, медичних інструментів.

Час дії

Чим більше цей параметр, тим довше діє захист від хвороботворних мікробів. У різних антисептичних засобах час дії становить 2-6 годин.

Особливості

Гіпоалергенний – не містить компонентів, здатних викликати алергію. Подібний засіб вибирають люди, схильні до алергії або ті, хто має чутливу шкіру. Гіпоалергенний антисептик підходить і дітям.

Освіжаючий ефект – дає відчуття свіжості.

Запах

Багато антисептиків має фруктовий, квітковий, ягідний аромат. Запах засобу надають віддушки, які можуть стати причиною алергічних реакцій і шкірних захворювань. Рекомендується вибирати продукцію без запаху.

Упаковка і об'єм

Антисептики зазвичай продаються в банках або флаконах з дозатором або без. Середній обсяг банки – 250-1000 мл, флакона – 20-500 мл. Дозатор допомагає витрачати засіб більш економно. Для побутового застосування підійде антисептик у флаконі ємністю 20-50 мл, а ось для медичних потреб варто вибрати засіб в тарі об'ємом 100-250 мл і більше.

Деякі гелі фасують в туби об'ємом 50-75 мл і компактні стіки (ємність кожного пакетика – 2 мл). Такі засоби дуже зручно взяти з собою в подорож або на пікнік. Зустрічаються і антисептики, розлиті в каністри об'ємом 4500-20000 мл. Ця продукція часто використовується для обробки медичних і косметичних інструментів.

Відгуки про статтю