Як вибрати автоматичний вимикач

Вид

Автоматичний вимикач (автомат вимикання) – вимикає живлення при збільшенні сили струму в мережі. Захищає електричний ланцюг і прилади від коротких замикань і струмових перевантажень. Тим самим запобігає вихід з ладу і загоряння техніки.

Диференціальний вимикач (диференціальне реле, пристрій захисного відключення; ПЗВ) – вимикає живлення при виникненні струму витоку. На відміну від попереднього пристрою ПЗВ захищає від перегріву проводки і ураження струмом, але не спрацьовує при підвищенні сили струму. Застосовується в парі з автоматом (підключаються послідовно).

Важливо: ПЗВ необхідно для обладнання, яке знаходиться в ванних кімнатах та інших приміщеннях з підвищеною вологістю.

Диференціальний автомат (дифавтомат) – пристрій «2 в 1», що об'єднує функціонал автоматичного і диференціального вимикача. Такий автомат компактніше і найчастіше дешевше, ніж два окремих пристрої.

Недолік дифавтомата – обмежені можливості в порівнянні зі спеціалізованими приладами і необхідність заміни всього автомата, якщо якісь параметри не задовольняють користувача. Подібне рішення буде дорожче, ніж придбання окремо автоматичного або диференціального вимикача.

Зустрічаються і спеціальні прилади:

 • автоматичний вимикач захисту двигуна – захищає електромотори і електроустановки;
 • силовий автоматичний вимикач – призначений для захисту промислового обладнання;
 • повітряний автоматичний вимикач – захищає високовольтні лінії електропередач.

Кількість полюсів

Цей показник відповідає кількості перемикачів в автоматі, які замінюють запобіжники в лічильниках («пробки»). При виборі відповідного пристрою виходять з фазності мережі:

 • 1 полюс – захист окремих приладів, які отримують живлення від однофазної мережі;
 • 2 полюси – повний захист споживачів, підключених до однофазної мережі;
 • 3 полюси – захист окремих пристроїв, наприклад, електромоторів від підвищеного струму в трифазній мережі;
 • 4 полюси – для повного захисту приладів, які живляться від трифазної мережі.

Номінальний струм

Цей параметр вказує на струм навантаження, з яким працює захисна автоматика в штатному режимі. Вимірюється в амперах (А). При перевищенні номінального струму ці прилади відключають живлення в мережі. У різних пристроях дана характеристика становить 0.5-125 А.

Вибір автомата вимикання і дифавтомата за номінальним струмом залежить від обладнання, підключеного до мережі. Також необхідно знати, на яку силу струму розрахована проводка, яка в свою чергу визначається перетином жил кабелю:

 • 1.5 мм 2 – 10 А (для освітлювальної групи);
 • 2.5 мм 2 – 16 А (для розеточної групи);
 • 4 мм 2 – 25 А (для бойлера потужністю до 5 кВт);
 • 6 мм 2 – 32 А (для електроплити, потужного водонагрівача, вступної лінії в квартиру з газовою плитою);
 • 10 мм 2 – 50 А (для вступної лінії в квартиру з електроплитою)

Дуже низький показник номінального струму призведе до помилкових спрацьовувань автоматики, а при занадто високому значенні прилад не виконає захисну функцію.

Номінальна напруга

Даний показник характеризує напругу струму, при якому гарантується нормальна робота захисної автоматики. Одиниця виміру – вольт (В).

Залежно від конкретного пристрою, номінальна напруга становить 220 В, 220/380 В, 380 В, 380/690 В, 690 В. В однофазних мережах напруга дорівнює 220 В, в трифазних – 380 В. Для захисту окремого промислового обладнання необхідні автомати, розраховані на 380/690 В.

Номінальна імпульсна напруга, що витримується

Цей параметр означає гранично допустиму імпульсну напругу, яку здатна витримати захисна автоматика без поломки (при випробуваннях). Вимірюється в кіловольтах (кВ). Стандартний параметр – 4 кВ.

Характеристика відключення

Даний показник визначає чутливість захисної автоматики (залежність часу відключення ланцюга від сили струму, який через нього проходить). При однаковій номінальній силі струму два автомати вимикання / дифавтомати спрацьовують з різною швидкістю виходячи зі своєї характеристики відключення.

Найчастіше зустрічаються прилади, часо-струмова характеристика яких описується кривими відключення B, C, D, K.

 • Крива відключення B – 3-5 значень номінального струму. Таке обладнання є найбільш чутливим до струмів короткого замикання. Оптимальний вибір для захисту побутової техніки з мінімальними пусковими струмами (тостер, електроплита, бойлер, освітлювальні прилади). Даною автоматикою рекомендується захищати дорогі пристрої (ПК, РК-телевізор).
 • Крива відключення C – 5-10 значень номінального струму. Цей автомат менш сприйнятливий до змін сили струму. Захищає холодильник, кондиціонер, пилосос, пральну машину та інші прилади із середніми пусковими струмами.
 • Крива відключення D – 10-20 значень номінального струму. Подібний автомат ще менш чутливий до коливань сили струму. Використовується для захисту насосів, верстатів, компресорів та іншого промислового обладнання з високими пусковими струмами. Встановлюється також в розподільчих щитках для відключення загальної мережі при відмові квартирних автоматів (вступний автомат).
 • Крива відключення K – 8-12 значень номінального струму. Такий пристрій – самий «грубий» в плані чутливості до струмів короткого замикання. Захищає електричні ланцюги з індуктивним навантаженням.

Автоматичними вимикачами і дифавтоматами з кривими B і C зручно захищати окремі лінії, до яких підключені відповідні споживачі (побутові мережі). Пристрої з кривою C знадобляться для майстерень і гаражів. Прилади з кривою D в побуті застосовуються порівняно рідко.

Важливо: вибираючи апарат за влучним показником відключення, враховуйте довжину і перетин жили кабелю для живлення електромережі (довга і тонка – прилад з кривою B, коротка і товста – пристрій з кривою C і D).

Вимикаюча здатність

Цей параметр означає максимальну силу струму, за якої спрацьовує автоматичний вимикач і диференціальний автомат. Одиниця виміру – кілоампер (кА). При перевищенні цього показника коректна робота автоматики не гарантується.

Для грамотного вибору пристрою по вимикаючій здібності необхідно враховувати максимально можливий струм при короткому замиканні. В старих будівлях використовуються прилади на 4.5 кА або 6 кА. Для квартири в нових будинках варто вибирати захисну автоматику на 10 кА.

Важливо: не дивлячись на схожу одиницю виміру і однакові числові значення, номінальний струм і вимикаюча здатність – абсолютно різні показники!

Клас струмообмеження

Дана характеристика описує час гасіння електричної дуги в спеціальній камері захисної автоматики. Від класу струмообмеження безпосередньо залежить безпека і термін служби електропроводки. Існує 3 класи струмообмеження:

 • 1 клас – більше 10 мс;
 • 2 клас – 6-10 мс;
 • 3 клас – 2.5-6 мс (є найвищим).

Механізм ПЗВ

Електромеханічний – простий і надійний прилад, який реагує на витік струму незалежно від наявності або відсутності напруги в мережі. Оптимальний вибір.

Електронний – дешевше і компактніше попереднього варіанту, але працює лише за наявності напруги в мережі і потребує зовнішнього живлення. Електронне ПЗВ / дифавтомат ламається при перепадах напруги, непридатний при обриві нульового проводу.

Тип струму витоку

AC – спрацьовує на змінний струм витоку. Таке ПЗВ / дифавтомат неефективний при витоку пульсуючого постійного струму. Подібний струм виникає в мережах, до яких підключені споживачі з імпульсними блоками живлення (телевізори, ПК, різні сучасні девайси).

A – реагує на змінний і пульсуючий постійний струм витоку. Обійдеться дорожче, ніж диференційний вимикач типу AC. Рекомендується обирати саме таке ПЗВ.

Номінальний вимкаючий струм витоку

Ця величина показує струм витоку, при якому спрацьовує ПЗВ / дифавтомат. За номінальним вимикаючим током судять про чутливість приладу. Одиниця виміру – міліампер (мА).

Орієнтовні значення номінального вимикаючого струму:

 • 10 мА – для пральної і посудомийної машини, бойлера та іншої техніки, що відноситься до вологої групи;
 • 30 мА – для розеточної та освітлювальної групи;
 • 100 мА – для захисту проводки від загоряння в маленькій квартирі;
 • 300 мА – для захисту проводки від загоряння в офісі або приватному будинку.

Тип розчеплювача

Тепловий – простий, дешевий і надійний розчеплювач. Не боїться забруднень і вібрацій. Час спрацювання визначається від значення струму перевантаження. Мінуси: сприйнятливість до перепадів температури, ймовірність помилкових спрацьовувань при нагріванні, постійне споживання електроенергії. Такий автомат встановлюють далеко від джерел тепла.

Електромагнітний – характеризується простою конструкцією і стійкістю до механічних впливів, наприклад, ударам або вібраціям. Недоліки: миттєве спрацьовування, виникнення магнітного поля.

Електронний – має кілька варіантів налаштувань і точно їх виконує. До переваг відноситься і наявність індикації причини спрацювання пристрою. Мінуси: висока вартість, чутливість до механічних навантажень і електромагнітних полів.

Магнітно-гідравлічний – стійкий до вібрацій і температури навколишнього середовища. Зустрічається в силових автоматичних вимикачах.

Селективність

Селективність (вибірковість) – здатність автоматичних вимикачів працювати злагоджено: вступний автомат не одразу реагує на коротке замикання, щоб нижчий прилад відключив живлення лише на ділянці, де виникла аварійна ситуація.

Категорія A – неселективні автоматичні вимикачі (діють миттєво).

Категорія B – селективні прилади (діють з витримкою часу).

Додатково

Зносостійкість електрична (комутаційна) – кількість робочих циклів (включення-відключення) під навантаженням, на яку розрахована захисна автоматика. На підставі цієї величини оцінюють термін експлуатації пристрою. Оптимальний вибір – автоматичний вимикач, ПЗВ або автомат, що витримує до 10 000 робочих циклів.

Зносостійкість механічна – кількість робочих циклів без навантаження. Цей параметр завжди більший за попередню характеристику, але на практиці не враховується.

Спосіб монтажу

На DIN-рейку – встановлюється в розподільчий щиток за допомогою гвинтів. Такий варіант зустрічається найчастіше.

Універсальний – мається на увазі монтаж на рейку за допомогою гвинтів або без них.

Інші способи – стаціонарний і висувний – зустрічаються в вузькоспеціальних приладах.

Ступінь захисту корпусу

Даний показник позначається у вигляді коду IPXX, де перша цифра вказує на ступінь захисту від пилу, друга – на ступінь вологозахисту.

Ступінь захисту від пилу і сторонніх предметів:

 • IP10 – захист від предметів розміром 50 мм і більше;
 • IP20 – захист від предметів розміром 12.5 мм і більше (пальці);
 • IP30 – захист від предметів розміром 2.5 мм і більше (кабелі, інструменти, дріт);
 • IP40 – захист від предметів розміром 1 мм і більше (дуже тонкі кабелі).

Ступінь захисту від вологи:

 • IP21 – захист від вертикальних крапель;
 • IP32 – захист від вертикальних крапель, що падають під кутом до 15 °;
 • IP54 – захист від бризок, падаючих в будь-якому напрямку. Такий прилад встановлюється на відкритому повітрі.

Виробник


Основними виробникам автоматичних вимикачів є марки ABB, Chint, Doepke, E.Next, Eaton, ElectroHouse, ETI, Hager, IEK, Legrand, Noark, Schneider Electric, Schrack Technik, SEZ. Ціна залежить від призначення, типу і параметрів вимикача. Якість і надійність продукції цих брендів приблизно однакове. Дорожчі моделі можуть відрізнятися підвищеною надійністю, хорошими матеріалами виготовлення та якістю.

Відгуки про статтю

Здравствуйте. На сколько мне известно из статей и видео в интернете, УЗО все в основном ставят на номинальный отключающий ток 30mA.Ставят и на освещение, и на розетки, и на стиралки и т.д. Правильно ли это ?

К сожалению, мы не сможем ответить на ваш вопрос. Вам лучше проконсультироваться со специалистом.