Як вибрати автомобільне масло

Автомобільне масло забезпечує надійне функціонування пристроїв автомобіля (перш за все, двигуна і трансмісії), захищає їх від негативних впливів і продовжує термін експлуатації транспортного засобу.

Основні функції масла:

 • захист від зносу (зниження тертя між деталями);
 • захист від корозії;
 • захист від перегріву;
 • захист від бруду та інших домішок;
 • очищення мотора.

Склад

Мінеральне («мінералка») – виготовлено на основі вуглеводнів. Таке масло коштує дешево, але через швидке окислення вимагає частої заміни, чутливе до низьких і високих температур. Мінеральне автомобільне масло зустрічається все рідше і рідше. Таке масло застосовується в застарілих двигунах. Маркування: «mineral».

Синтетичне («синтетика») – вироблено за допомогою хімічного синтезу. Завдяки хімічним перетворенням задаються оптимальні параметри в'язкості при різних температурах, підвищується хімічна стабільність, збільшується діапазон робочих температур, зменшується тертя.

В результаті синтетичне автомобільне масло стійке до високих і низьких температур, довше служить, але обійдеться набагато дорожче мінерального автомобільного масла. Маркування: «synthetic».

Напівсинтетичне («напівсинтетика») – знаходиться посередині між попередніми видами масла (склад: 50-70% мінеральне і 50-30% синтетичне). Таке масло коштує дешевше синтетичного аналога, але відрізняється кращими експлуатаційними якостями, ніж мінеральне.

Напівсинтетичне автомобільне масло варто використовувати в разі його підвищеної витрати та неможливість використання «мінералки» (тривалу подорож взимку, високі вимоги мотора до якості масла). Маркування: «semisynthetic», «semi-synthetic».

Діапазон робочих температур:

 • мінеральне – від -15-20°C до +40°C і вище;
 • напівсинтетичне – від -20-25°C до +40°C і вище;
 • синтетичне – від -30°C до +40°C і вище.

Існують гідрокрекінгові моторні мастила, на яких часто вказується напис: «синтетичні технології». Це створює у споживача ілюзію, що мова йде про синтетичне мастило. Насправді гідрокрекінгове мастило – вдосконалена «мінералка», яка краща за звичайну, але гірше синтетичного аналога. За ціною таке масло займає проміжне місце між «мінералкою» і «синтетикою».

Тип

Моторне – використовується для змазування двигуна. Моторне мастило зустрічається найчастіше. Сьогодні велика частина моторних масел – напівсинтетичні та синтетичні.

Трансмісійне – призначене для змащування трансмісії (диференціала, редуктора, коробки передач, варіатора). Більшість трансмісійних масел – мінеральні та напівсинтетичні.

Для промивки – застосовується для швидкого очищення мотора при зміні масла. Зазвичай промивальне масло виготовляється на основі мінерального мастила.

Крім цих видів використовується гідравлічне масло (трактори та інша техніка з гідравлічними механізмами).

В'язкість SAE

Від цього параметра залежить сумісність масла з конкретним мотором. Приклад позначення в'язкості – SAE 10W-40, де перша цифра відповідає низькотемпературній в'язкості («W» - зима), а друга – високотемпературній (робоча температура прогрітого двигуна становить 100-150°C). Зі зростанням цифри класу в'язкості збільшується і в'язкість масла.

Перший параметр в'язкості обчислюється так: 10-35 = - 25 °C. Отже, діапазон робочих температур у такого масла становить від -25 до +40°C. Чим менше в'язкість масла при низькій температурі, тим нижче температура запуску мотора. Другий параметр в'язкості є основним при виборі масла.

Щоб правильно зорієнтуватися, суворо дотримуйтеся рекомендацій виробника конкретної моделі авто, оскільки для кожного двигуна передбачена своя величина в'язкості.

Важливо: масло не повинно бути занадто текучим або занадто в'язким: і те, і інше негативно впливає на потужність мотора і прискорює його зношення.

При виборі автомастила враховуйте ступінь зносу (пробігу) двигуна. У двигун з великим пробігом не варто заливати синтетичне мастило, оскільки його потрібно постійно доливати (через швидке вигоряння), що витратно. В цьому випадку краще скористатися «мінералкою» або «напівсинтетикою».

Рекомендоване моторне масило виходячи зі ступеня зносу мотора:

 • до 25% – SAE 5W-30; SAE 5W-40; SAE 10W-30; SAE 10W-40 (всесезонне);
 • 25-75% – SAE 10W-40; SAE 15W-40; SAE 10W-50 (літо); SAE 5W-30; SAE 10W-30 (зима), SAE 5W-40; SAE 10W-40 (всесезонне);
 • від 75% – SAE 15W-40; SAE 20W-30; SAE 20W-40; SAE 20W-50; SAE 20 (30; 40) (літо); SAE 5W-40; SAE 10W-40 (зима); SAE 5W-40; SAE 10W-40; SAE 10W-50; SAE 15W-40; SAE 20W-30 (всесезонне).

Важливо: для авто з газобалонним обладнанням підійде масло SAE 50.

Сезонність

Моторні

Зимові – приклад маркування: SAE 10W. Класи: SAE 0W; SAE 5W; SAE 10W; SAE 20W; SAE 25W.

Літні – приклад маркування: SAE 40. Класи: SAE 20; SAE 30; SAE 40; SAE 50; SAE 60.

Всесезонні – використовуються взимку і влітку, зустрічаються найчастіше. Приклад маркування: SAE 10W-40.

Важливо: якщо крім літерно-цифрового позначення є індекс EP або HD, то таке масло відрізняється високими протизношувальними якостями.

Рекомендоване моторне мастило виходячи з сезону.

 • Зима – SAE 0W.
 • Літо – SAE 40.
 • Всі сезони – SAE 5W-30 (40); SAE 10W-40.

Трансмісійні

 • Зимові – SAE 75W; SAE 80W; SAE 84W.
 • Літні – SAE 90; SAE 140; SAE 250 (тропічне).
 • Всесезонні – SAE 80 (85 або 90) W-140.

Класи якості та допуски

Класи якості вказуються відповідно до стандартів API, ACEA, ILSAC, JASO. Позначення: літерно-цифрове, де літері відповідає тип двигуна (бензиновий, дизельний), а цифрі – покоління, що вказує на споживчі властивості. Чим вище цифра, тим новіше і краще масло. В API використовується і чисто літерне маркування: чим далі буква від початку алфавіту, тим сучасніше і досконаліше масло.

Стандарти

API – американський стандарт, який використовується найчастіше. Приклад маркування: API SM. Згідно з цим стандартом масла підрозділяються на дві категорії якості.

 • S (Service) – для бензинових моторів. Позначення: SH; SJ; SL; SM.
 • C (Commercial) – для дизельних моторів. Позначення: CE; CF; CF-2; CF-4; CG-4; CH-4.

Для двотактних моторів – TA; TB; TC; TD.

Якщо автомобільне масло підходить для двох двигунів, то застосовується подвійне маркування: API SL / CF.

Трансмісійні мастила – GL-1; GL-2; GL-3; GL-4; GL-5; GL-6; PG-1; PG-2 (іноді називається GL-7).

ACEA – європейський стандарт. Приклад маркування: ACEA А1 / B1. Відповідно до цього стандарту масла діляться на три групи.

 • A / B – для бензинових і дизельних моторів (до 2004 року існували окремо A і B класи, подібне маркування зустрічається до сих пір). Позначення: A1 / B1; A3 / B3; A3 / B4; A5 / B5.
 • C (малозольні) – для бензинових і дизельних двигунів, що відповідають вимогам екологічного стандарту Euro-4 (застосовується разом зі спеціальними фільтрами саж і каталізаторами). Позначення: C1; C2; C3; С4.
 • E – для потужних дизельних моторів, встановлених на вантажівки. Позначення: E6; E7.

Масло, яке використовується для двох двигунів, маркується так: ACEA A3 / B3.

ILSAC – азіатський стандарт для легкових автомобілів з бензиновими двигунами. ILSAC нагадує API, але пред'являє до масла підвищені вимоги з енергоощадження та екологічності (зменшення токсичності вихлопів). Приклад позначення: ILSAC GF-1.

Відповідності між ILSAC і API:

 • ILSAC GF-1 – API SH;
 • ILSAC GF-2 – API SJ;
 • ILSAC GF-3 – API SL;
 • ILSAC GF-4 – API SM.

JASO – японський стандарт для мотоциклетних двигунів виготовлених в Японії. Згідно з цим стандартом масла підрозділяються на три категорії.

 • F – для двотактних бензинових моторів. Позначення: FA; FB; FC; FD.
 • M – для чотиритактних бензинових моторів. Позначення: MA-1; MA-2; MB.
 • D – для дизельних моторів. Позначення: DH-1; DH-2 (вантажівки); DL-1 (легковика).

Важливо: обирайте автомобільне масло середніх, а краще – останніх класифікацій по SAE та API. Таке масло відрізняється кращими експлуатаційними властивостями, ніж аналог з мінімальними вимогами. Використовувати масло з заниженими допусками та параметрами категорично заборонено.

Звертайте увагу на літерно-цифровий індекс: багато позначень на сьогодні вже не актуальні, наприклад, лінійка від SA до SG, CA до CD-2 (по API), А2 / B2 (по ACEA).

Допуски

Допуски – сукупність стандартів, розроблених виробником для конкретного мотора. Такі допуски мають більшість автомобільних брендів, вони вказуються в керівництві з експлуатації авто. Допуск означає, що виробник авто тестував масло і вважає його придатним для використання. Приклади маркування допуску: BMW – LL-01; PORSCHE A40.

Подібна інформація полегшує вибір автомобільного масла: знаючи допуск, не потрібно враховувати призначення, параметр в'язкості та класи. Досить знайти масло з відповідним маркуванням.

Ще варіант – «фірмове масло» під відомим автомобільним брендом, наприклад, масло BMW, масло Toyota. Таке масло володіє особливими характеристиками та може стати гарним вибором для відповідних марок авто.

Важливо: існують спеціальні сайти, які дозволяють легко обрати потрібне масло по марці автомобіля.

Основне застосування

Моторні

Попри те, що зараз випускається багато мастил, які в рівній мірі підійдуть і на бензиновий, і на дизельний мотор, все ж варто звернути увагу на призначення автомастила. Не всяке масло підійде для конкретного мотора. Неправильно обране мастило принесе більше шкоди, ніж користі (зростає знос, знижується потужність і т.д.).

Сьогодні зустрічаються масла, призначені для бензинового і дизельного моторів. При цьому враховуються і їх різновиди (бензиновий або дизельний турбований, гібридні варіанти, на кшталт бензинового або дизельного двигуна з електромотором). Також випускаються масла для мотоциклетних двотактних двигунів (маркування – «2 tact» або «2T»).

Трансмісійні

Як і в попередньому випадку, трансмісійні мастила розраховані на різні типи трансмісії: АКПП (автоматична), МКПП (механічна), АКПП + МКПП, CVT (варіатор), DSG (роботизована). Кожен з перерахованих типів висуває свої вимоги до масла, які повинні бути враховані при виборі мастила.

Тип ТЗ

При виборі автомастила слід враховувати й тип транспортного засобу (ТЗ): легковий, вантажний, автобус, мотоцикл. Кожне ТЗ оснащується двигуном зі своїми особливостями та специфічними вимогами до мастила. Масло для вантажівок повинно мати тривалий термін експлуатації, а для мотоциклів – бути максимально екологічним (через великий вміст згорілого масла в вихлопах).

Об'єм

Цей параметр означає кількість автомастила в пакуванні. Для поповнення масла досить пакування в 1 л, для повної заміни масла легкового автомобіля – 4-5 л. Зустрічаються і більші об'єми – для вантажних машин (десятки літрів) і СТО (до 200 л). Іноді замість об'єму вказується вага масла.

Важливо: інтервали заміни масла визначає тільки завод-виробник мотора, і вони є максимально допустимими.

Поради

 • Купуйте автомастило в спеціалізованих магазинах або в офіційних дилерів. Пам'ятайте, що підроблене масло замість користі принесе шкоду мотору або трансмісії (швидкий знос, вихід з ладу). В результаті вигода від економії коштів буде несумісною з заподіяною шкодою.
 • Обирайте марки перевірених брендів зі світовим ім'ям, які цінують свою репутацію. Вимагайте у продавця сертифікат якості.
 • Звертайте увагу на пакування: виробники використовують ряд заходів захисту (в тому числі оригінальні форми ручок, каністр, пробка зі стопорним кільцем, запобіжна заглушка на шийці, біла вертикальна смужка з розподілами).
 • Ознака підробки – неякісне пакування і пробка, погано надрукована етикетка, а також відсутність відривної пломби.

Відгуки про статтю

Интересная тема, да полезно знать.