Як вибрати автомобільне масло

Автомобільне масло забезпечує надійне функціонування пристроїв автомобіля (перш за все, двигуна і трансмісії), захищає їх від негативних впливів і продовжує термін експлуатації транспортного засобу.

Основні функції масла:

 • захист від зносу (зниження тертя між деталями);
 • захист від корозії;
 • захист від перегріву;
 • захист від бруду та інших домішок;
 • очищення мотора.

Склад

Мінеральне виготовлено на основі вуглеводнів. Таке масло коштує дешево, але через швидке окислення вимагає частої заміни, чутливе до низьких і високих температур. Мінеральне автомобільне масло зустрічається все рідше і рідше. Таке масло застосовується в застарілих двигунах. Маркування: «mineral».

Синтетичне вироблено за допомогою хімічного синтезу. Завдяки хімічним перетворенням задаються оптимальні параметри в'язкості при різних температурах, підвищується хімічна стабільність, збільшується діапазон робочих температур, зменшується тертя.

В результаті синтетичне автомобільне масло стійке до високих і низьких температур, довше служить, але обійдеться набагато дорожче мінерального автомобільного масла. Маркування: «synthetic».

Напівсинтетичне знаходиться посередині між попередніми видами масла (склад: 50-70% мінеральне і 50-30% синтетичне). Таке масло коштує дешевше синтетичного аналога, але відрізняється кращими експлуатаційними якостями, ніж мінеральне.

Напівсинтетичне автомобільне масло варто використовувати в разі його підвищеної витрати та неможливість використання «мінералки» (тривалу подорож взимку, високі вимоги мотора до якості масла). Маркування: «semisynthetic», «semi-synthetic».

Діапазон робочих температур:

 • мінеральне – від -15-20°C до +40°C і вище;
 • напівсинтетичне – від -20-25°C до +40°C і вище;
 • синтетичне – від -30°C до +40°C і вище.

Існують гідрокрекінгові моторні мастила, на яких часто вказується напис: «синтетичні технології». Це створює у споживача ілюзію, що мова йде про синтетичне мастило. Насправді гідрокрекінгове мастило – вдосконалена «мінералка», яка краща за звичайну, але гірше синтетичного аналога. За ціною таке масло займає проміжне місце між «мінералкою» і «синтетикою».

Тип

Моторне використовується для змазування двигуна. Моторне мастило зустрічається найчастіше. Сьогодні велика частина моторних масел – напівсинтетичні та синтетичні.

Трансмісійне призначене для змащування трансмісії (диференціала, редуктора, коробки передач, варіатора). Більшість трансмісійних масел – мінеральні та напівсинтетичні.

Для промивки застосовується для швидкого очищення мотора при зміні масла. Зазвичай промивальне масло виготовляється на основі мінерального мастила.

Крім цих видів використовується гідравлічне масло (трактори та інша техніка з гідравлічними механізмами).

В'язкість SAE

Від цього параметра залежить сумісність масла з конкретним мотором. Приклад позначення в'язкості – SAE 10W-40, де перша цифра відповідає низькотемпературній в'язкості («W» - зима), а друга – високотемпературній (робоча температура прогрітого двигуна становить 100-150°C). Зі зростанням цифри класу в'язкості збільшується і в'язкість масла.

Перший параметр в'язкості обчислюється так: 10-35 = - 25 °C. Отже, діапазон робочих температур у такого масла становить від -25 до +40°C. Чим менше в'язкість масла при низькій температурі, тим нижче температура запуску мотора. Другий параметр в'язкості є основним при виборі масла.

Щоб правильно зорієнтуватися, суворо дотримуйтеся рекомендацій виробника конкретної моделі авто, оскільки для кожного двигуна передбачена своя величина в'язкості.

Важливо: масло не повинно бути занадто текучим або занадто в'язким: і те, і інше негативно впливає на потужність мотора і прискорює його зношення.

При виборі автомастила враховуйте ступінь зносу (пробігу) двигуна. У двигун з великим пробігом не варто заливати синтетичне мастило, оскільки його потрібно постійно доливати (через швидке вигоряння), що витратно. В цьому випадку краще скористатися «мінералкою» або «напівсинтетикою».

Рекомендоване моторне масило виходячи зі ступеня зносу мотора:

 • до 25% – SAE 5W-30; SAE 5W-40; SAE 10W-30; SAE 10W-40 (всесезонне);
 • 25-75% – SAE 10W-40; SAE 15W-40; SAE 10W-50 (літо); SAE 5W-30; SAE 10W-30 (зима), SAE 5W-40; SAE 10W-40 (всесезонне);
 • від 75% – SAE 15W-40; SAE 20W-30; SAE 20W-40; SAE 20W-50; SAE 20 (30; 40) (літо); SAE 5W-40; SAE 10W-40 (зима); SAE 5W-40; SAE 10W-40; SAE 10W-50; SAE 15W-40; SAE 20W-30 (всесезонне).

Важливо: для авто з газобалонним обладнанням підійде масло SAE 50.

Сезонність

Моторні

Зимові – приклад маркування: SAE 10W. Класи: SAE 0W; SAE 5W; SAE 10W; SAE 20W; SAE 25W.

Літні – приклад маркування: SAE 40. Класи: SAE 20; SAE 30; SAE 40; SAE 50; SAE 60.

Всесезонні – використовуються взимку і влітку, зустрічаються найчастіше. Приклад маркування: SAE 10W-40.

Важливо: якщо крім літерно-цифрового позначення є індекс EP або HD, то таке масло відрізняється високими протизношувальними якостями.

Рекомендоване моторне мастило виходячи з сезону.

 • Зима – SAE 0W.
 • Літо – SAE 40.
 • Всі сезони – SAE 5W-30 (40); SAE 10W-40.

Трансмісійні

 • Зимові – SAE 75W; SAE 80W; SAE 84W.
 • Літні – SAE 90; SAE 140; SAE 250 (тропічне).
 • Всесезонні – SAE 80 (85 або 90) W-140.

Класи якості та допуски

Класи якості вказуються відповідно до стандартів API, ACEA, ILSAC, JASO. Позначення: літерно-цифрове, де літері відповідає тип двигуна (бензиновий, дизельний), а цифрі – покоління, що вказує на споживчі властивості. Чим вище цифра, тим новіше і краще масло. В API використовується і чисто літерне маркування: чим далі буква від початку алфавіту, тим сучасніше і досконаліше масло.

Стандарти

API – американський стандарт, який використовується найчастіше. Приклад маркування: API SM. Згідно з цим стандартом масла підрозділяються на дві категорії якості.

 • S (Service) – для бензинових моторів. Позначення: SH; SJ; SL; SM.
 • C (Commercial) – для дизельних моторів. Позначення: CE; CF; CF-2; CF-4; CG-4; CH-4.

Для двотактних моторів – TA; TB; TC; TD.

Якщо автомобільне масло підходить для двох двигунів, то застосовується подвійне маркування: API SL / CF.

Трансмісійні мастила – GL-1; GL-2; GL-3; GL-4; GL-5; GL-6; PG-1; PG-2 (іноді називається GL-7).

ACEA – європейський стандарт. Приклад маркування: ACEA А1 / B1. Відповідно до цього стандарту масла діляться на три групи.

 • A / B – для бензинових і дизельних моторів (до 2004 року існували окремо A і B класи, подібне маркування зустрічається до сих пір). Позначення: A1 / B1; A3 / B3; A3 / B4; A5 / B5.
 • C (малозольні) – для бензинових і дизельних двигунів, що відповідають вимогам екологічного стандарту Euro-4 (застосовується разом зі спеціальними фільтрами саж і каталізаторами). Позначення: C1; C2; C3; С4.
 • E – для потужних дизельних моторів, встановлених на вантажівки. Позначення: E6; E7.

Масло, яке використовується для двох двигунів, маркується так: ACEA A3 / B3.

ILSAC – азіатський стандарт для легкових автомобілів з бензиновими двигунами. ILSAC нагадує API, але пред'являє до масла підвищені вимоги з енергоощадження та екологічності (зменшення токсичності вихлопів). Приклад позначення: ILSAC GF-1.

Відповідності між ILSAC і API:

 • ILSAC GF-1 – API SH;
 • ILSAC GF-2 – API SJ;
 • ILSAC GF-3 – API SL;
 • ILSAC GF-4 – API SM.

JASO – японський стандарт для мотоциклетних двигунів виготовлених в Японії. Згідно з цим стандартом масла підрозділяються на три категорії.

 • F – для двотактних бензинових моторів. Позначення: FA; FB; FC; FD.
 • M – для чотиритактних бензинових моторів. Позначення: MA-1; MA-2; MB.
 • D – для дизельних моторів. Позначення: DH-1; DH-2 (вантажівки); DL-1 (легковика).

Важливо: обирайте автомобільне масло середніх, а краще – останніх класифікацій по SAE та API. Таке масло відрізняється кращими експлуатаційними властивостями, ніж аналог з мінімальними вимогами. Використовувати масло з заниженими допусками та параметрами категорично заборонено.

Звертайте увагу на літерно-цифровий індекс: багато позначень на сьогодні вже не актуальні, наприклад, лінійка від SA до SG, CA до CD-2 (по API), А2 / B2 (по ACEA).

Допуски

Допуски – сукупність стандартів, розроблених виробником для конкретного мотора. Такі допуски мають більшість автомобільних брендів, вони вказуються в керівництві з експлуатації авто. Допуск означає, що виробник авто тестував масло і вважає його придатним для використання. Приклади маркування допуску: BMW – LL-01; PORSCHE A40.

Подібна інформація полегшує вибір автомобільного масла: знаючи допуск, не потрібно враховувати призначення, параметр в'язкості та класи. Досить знайти масло з відповідним маркуванням.

Ще варіант – «фірмове масло» під відомим автомобільним брендом, наприклад, масло BMW, масло Toyota. Таке масло володіє особливими характеристиками та може стати гарним вибором для відповідних марок авто.

Важливо: існують спеціальні сайти, які дозволяють легко обрати потрібне масло по марці автомобіля.

Основне застосування

Моторні

Попри те, що зараз випускається багато мастил, які в рівній мірі підійдуть і на бензиновий, і на дизельний мотор, все ж варто звернути увагу на призначення автомастила. Не всяке масло підійде для конкретного мотора. Неправильно обране мастило принесе більше шкоди, ніж користі (зростає знос, знижується потужність і т.д.).

Сьогодні зустрічаються масла, призначені для бензинового і дизельного моторів. При цьому враховуються і їх різновиди (бензиновий або дизельний турбований, гібридні варіанти, на кшталт бензинового або дизельного двигуна з електромотором). Також випускаються масла для мотоциклетних двотактних двигунів (маркування – «2 tact» або «2T»).

Трансмісійні

Як і в попередньому випадку, трансмісійні мастила розраховані на різні типи трансмісії: АКПП (автоматична), МКПП (механічна), АКПП + МКПП, CVT (варіатор), DSG (роботизована). Кожен з перерахованих типів висуває свої вимоги до масла, які повинні бути враховані при виборі мастила.

Тип ТЗ

При виборі автомастила слід враховувати й тип транспортного засобу (ТЗ): легковий, вантажний, автобус, мотоцикл. Кожне ТЗ оснащується двигуном зі своїми особливостями та специфічними вимогами до мастила. Масло для вантажівок повинно мати тривалий термін експлуатації, а для мотоциклів – бути максимально екологічним (через великий вміст згорілого масла в вихлопах).

Об'єм

Цей параметр означає кількість автомастила в пакуванні. Для поповнення масла досить пакування в 1 л, для повної заміни масла легкового автомобіля – 4-5 л. Зустрічаються і більші об'єми – для вантажних машин (десятки літрів) і СТО (до 200 л). Іноді замість об'єму вказується вага масла.

Важливо: інтервали заміни масла визначає тільки завод-виробник мотора, і вони є максимально допустимими.

Поради

 • Купуйте автомастило в спеціалізованих магазинах або в офіційних дилерів. Пам'ятайте, що підроблене масло замість користі принесе шкоду мотору або трансмісії (швидкий знос, вихід з ладу). В результаті вигода від економії коштів буде несумісною з заподіяною шкодою.
 • Обирайте марки перевірених брендів зі світовим ім'ям, які цінують свою репутацію. Вимагайте у продавця сертифікат якості.
 • Звертайте увагу на пакування: виробники використовують ряд заходів захисту (в тому числі оригінальні форми ручок, каністр, пробка зі стопорним кільцем, запобіжна заглушка на шийці, біла вертикальна смужка з розподілами).
 • Ознака підробки – неякісне пакування і пробка, погано надрукована етикетка, а також відсутність відривної пломби.

Відгуки про статтю

Интересная тема, да полезно знать.