Як вибрати автомобільну акустику

Автомобільна акустика (акустична система, АС) призначена для відтворення звуку в салоні автомобіля. АС складається з одного або декількох динаміків різної частоти.

Тип

Широкосмугова – для відтворення всіх частотних діапазонів використовується один універсальний динамік (від 40-50 Гц до 18 000-20 000 Гц). В результаті подібна АС найдешевша і проста в монтажі, але зворотним боком цих переваг є низька якість звуку.

Компонентна (рознесена) – в такій АС кожній смузі частот відповідає окремий динамік. Завдяки такому рішенню досягається найвища якість звучання («ефект присутності»). Водночас компонентна АС через значну кількість динаміків дорого коштує і складна в монтажі.

Коаксіальна (сполучена) – золота середина між попередніми варіантами: низькочастотні, середньочастотні та високочастотні динаміки об'єднані в одному корпусі. Таким чином, досягається простота встановлення і вища якість звуку, ніж у широкосмугового. Характеристики звуку коаксіальної АС нижче в порівнянні з компонентною акустикою. До того ж, підвищується складність налаштування колонок.

Середньочастотна – «відсікає» найвищі та низькі частоти й відтворює середній діапазон (зазвичай 50-6000 Гц). Найчастіше використовується разом з твіттером.

Корпусні – динаміки цієї АС вмонтовані в корпус, що полегшує установку. Недолік – корпусна акустика вимагає більше місця в салоні.

Динаміки

СЧ-динамік (Mid-range) – відтворює середні частоти (СЧ) в діапазоні від 250-350 Гц до 6000-7000 Гц.

ВЧ-динамік, твіттер (Tweeter, «піщалка») – динамік, призначений для відтворення високих частот (ВЧ) в діапазоні від 1500-2500 Гц до 20 000-30 000 Гц.

НЧ-динамік (Woofer) – відтворює низькі частоти (НЧ) діапазоном від 40-60 Гц до 800-1000 Гц.

Сабвуфер (Subwoofer) – динамік, який відтворює низькі частоти в діапазоні від 20-30 Гц до 400-600 Гц.

Мідбас (Mid-Bass) – динамік, який відтворює середні та низькі частоти (СЧ / НЧ) діапазоном від 200-400 Гц до 3000-4000 Гц.

Широкосмуговий – універсальний динамік.

Типорозмір

Круглі

8 см (3 дюйми), 10 см (4 дюйми) – відтворюють звук від 120 Гц. Місце установки – захисні сітки в торпеді.

13 см (5.25 дюймів) – відтворюють звук від 100 Гц. Місце установки – кік-панелі, які знаходяться під торпедою, бічні фіксатори задньої полиці, двері.

16.5 см (6.5 дюймів) – відтворюють звук від 80 Гц. Такий варіант зустрічається найчастіше. Місце установки – двері та задні полки.

20 см (8 дюймів) – зустрічаються рідко.

Овальні

10х15 см (4х6 дюймів) – розміщуються в бічних фіксаторах або кік-панелі.

13х18 см (5х7 дюймів) – монтуються у двері або у задню полицю.

15х23 см (6х9 дюймів) – зустрічаються найчастіше, встановлюються в задню полицю або двері. У народі такі динаміки називаються «млинцями».

18х25 см (7х10 дюймів) – використовуються рідко, розміщуються на задній полиці.

20х30 см (8х12 дюймів) – не випускаються.

Чим більше розмір динаміка, тим краще у нього звучать низькі частоти. Для АС без сабвуфера підійдуть динаміки типорозміру 16 см. Це оптимальний вибір, оскільки подібні колонки добре передають низькі, середні та високі частоти.

Для акустики з сабвуфером підбираються динаміки 13 см. Динаміки меншого розміру погано відтворюють нижній звуковий регістр. Розмір сабвуфера коливається в межах 20-40 см.

Кількість смуг

Смуга означає окремий діапазон цілого спектра частот, який відтворюється автомобільною акустикою. Кожній смузі відповідає динамік / динаміки. Багатосмугові АС звучать якісніше, ніж широкосмугові (односмугові).

Найчастіше зустрічаються двосмугові та трьохсмугові АС:

 • 2 – складаються з двох динаміків: ВЧ (для верхніх високих і середніх частот) і НЧ (для низьких і частини середніх частот);
 • 3 – складаються з трьох динаміків: ВЧ (для верхніх), НЧ (для нижніх), СЧ (для середніх).

Потужність

Номінальна – параметр потужності при тривалому режимі роботи. Це основний показник потужності. Номінальна потужність АС повинна дорівнювати номінальній потужності підсилювача, ще краще – менше. В іншому випадку на високій гучності динаміки вийдуть з ладу. Оптимальний показник потужності динаміків – 50-80 Вт.

Максимальна – параметр потужності при короткочасному режимі роботи (з перевантаженнями). Бажано, щоб максимальна потужність АС була у два рази більше за аналогічний показник підсилювача або магнітоли.

Важливо: уточніть значення номінальної потужності, оскільки виробники часто вказують на пакуванні виробу лише максимальну потужність.

Частоти

Вухо людини сприймає частоту в межах 20-20 000 Гц. Жоден динамік не здатний відтворювати цей діапазон. Тому для об'ємного звуку встановлюється комплект: ВЧ + СЧ + НЧ + мідбас. Чим нижче мінімальна і вище максимальна частота (ширший діапазон), тим якісніше звучання АС.

Чутливість

Від цього параметра залежить гучність звуку, яку видає АС при подачі на неї сигналу. Стандартний сигнал – потужністю 1 Вт з частотою 1000 Гц. Чутливість вимірюється в децибелах (дБ) і в різних пристроях коливається в межах 40-250 дБ.

Високочутлива АС не потребує потужного підсилювача й навпаки, система з низькою чутливістю вимагає потужного підсилювача. Чим вище цей показник, тим краще. Оптимальний параметр – від 85 дБ.

Опір (імпеданс)

Цей параметр означає опір по змінному струмі (в даному випадку – сигналі). В сучасних АС імпеданс становить 2; 4; 8 Ом. Від величини опору якість звучання не залежить, але його слід враховувати для правильного підбору автомобільної акустики та підсилювача.

Вищий імпеданс АС у порівнянні з аналогічним параметру підсилювача призведе до тихого звучання, нижчий – до спотворення звуку.

Рівні

Початковий – недорога акустика, яка забезпечує прийнятне звучання для невибагливого слухача. АС початкового рівня підключається до магнітоли без зовнішнього підсилювача. Компонування: коаксіальна або компонентна акустика (попереду), «млинці» (позаду).

Середній – більш «просунута» АС, що відбивається на її вартості. Подібна акустика показує відмінні результати при підключенні до зовнішнього підсилювача. В АС середнього рівня часто використовуються подіуми та твіттери з шовковим куполом.

Високий – дорога АС з висококласним звуком. Ефективність такої акустики залежить від якості кожного елемента системи, аудіозапису, нюансів налаштування. Акустика високого рівня потребує шумоізоляції та подіуму.

Професійний – відрізняється компонуванням від попередніх варіантів: рознесена АС, що складається з твіттерів, СЧ-динаміків і мідбасу. Задні динаміки відсутні, а попереду замість однієї пари колонок встановлюються дві. Така АС – найдорожча і підбирається професіоналами.

За особливостями звучання акустика поділяється на три види:

 • АС з яскраво вираженими низами та верхами (клубне звучання);
 • АС з акцентованою серединою і чистими високими частотами, а також підтримкою низів сабвуфером;
 • АС з дуже широким і рівним діапазоном частот (універсальний варіант).

Сабвуфер

Вид

Активний – оснащений підсилювачем, що зменшує габарити сабвуфера, полегшує його налаштування і підключення до АС. Така модель має невисокі характеристики звуку, оскільки для зменшення вартості часто забезпечується низькоякісними динаміками. Активний сабвуфер зустрічається найчастіше і підійде для акустики початкового і середнього рівня.

Пасивний – не має підсилювача і не потребує живлення, що полегшує монтаж сабвуфера. Водночас для роботи пасивної моделі потрібен підсилювач – це підвищує якість звучання, але збільшує його ціну та ускладнює налаштування. Врахуйте, що пасивний сабвуфер навантажує стереосистему, що може привести до її виходу з ладу. Пасивний сабвуфер часто використовується в АС високого рівня.

Конструкція

За конструкцією сабвуфери бувають корпусними (оснащені спеціальною оболонкою) і безкорпусними.

Корпусні

Закритий ящик (Sealed Box) – герметичний ящик з дифузором динаміка на передній панелі. Подібне конструктивне рішення забезпечує низьку ціну і чітке звучання з мінімумом спотворень. За гучністю, чутливістю та глибиною баса така модель поступається іншим корпусним сабвуферам. Цей сабвуфер простий в налаштуванні (єдина величина – об'єм ящика).

Завдяки зазначеним перевагам, сабвуфер корпусом Sealed Box підійде для більшості користувачів.

Фазоінверторний (Ported) – має спеціальний тунель (фазоінвертор), який з'єднує внутрішній об'єм з навколишнім середовищем. В результаті цього сабвуфер компактніше, чутливіше, звучить голосніше, видає більший частотний діапазон, ніж попередній вид. Мінуси: вища ціна і вимогливість до налаштування (враховується об'єм ящика, довжина тунелю і поперечний переріз).

Смуговий (Band-pass) – об'єднує в собі конструктивні риси попередніх моделей. Корпус такого сабвуфера розділений перегородкою на дві частини: одна – герметично закрита, друга – оснащена фазоінвертором. Смуговий сабвуфер видає максимальну гучність і якісний звук у вузькій смузі низьких частот. Такий варіант зацікавить, перш за все, цінителів потужного баса.

Пасивний випромінювач – нагадує фазоінверторний сабвуфер, але на відміну від нього забезпечений додатковим дифузором. За характеристиками наближається до фазоінверторної моделі. В такому сабвуфері відсутній шум повітря в трубі резонатора. Пасивний випромінювач потребує тонкого налаштування і зустрічається рідко.

Ізобаричний – складається з двох динаміків. Така конструкція забезпечує велику гучність і кращу чутливість. Мінуси: висока вартість і значні габарити.

Безкорпусні

Free air – монтується безпосередньо на панель, здатний звучати без спеціальної оболонки. Межа можливостей такого сабвуфера – не нижче 100 Гц. Зустрічається рідко.

Деякі сабвуфери передбачають корпус, але продаються без нього, щоб користувач міг обрати, самостійно виготовити або замовити акустичне оформлення. Це дозволить встановити НЧ-динамік під сидіння. Подібний варіант зацікавить «просунутих» користувачів, які бажають точно підстроювати звучання під свої вимоги.

Важливо: потужність сабвуфера повинна дорівнювати вихідній потужності підсилювача низької частоти, точніше, сукупності потужностей вихідних каналів. Наприклад, для потужності 50 Вт Х 4 купуйте сабвуфер на 200 Вт. При цьому мова йде саме про номінальну потужність.

Розташування

Розташування елементів АС безпосередньо впливає на якість звучання музики в салоні авто. При цьому штатні місця – далеко не найкращі. Наприклад, для пискавок передбачені місця у дверній обшивці, проте в даному випадку досягається незначний стереоефект.

Для досягнення максимального ефекту коаксіальна акустика монтується позаду (задня полиця, задні двері), а компонентна – попереду (торпеда, передні двері). Це компонування створює об'ємне звучання в салоні автомобіля.

Стандартна схема компонування АС така: маленькі твіттери розміщуються на торпеді, більші СЧ і НЧ-динаміки – в передніх дверях, сабвуфер – задня полиця або багажник авто. Втім, на задню полицю встановлюють також СЧ і НЧ-динаміки – в цьому випадку вони та сабвуфер повинні знаходитися на деякій відстані один від одного.

Важливо: практика показує, що встановлені поряд СЧ і НЧ-динаміки спотворюють звучання. Оптимальним рішенням буде монтаж НЧ-динаміків під передньою панеллю або сидінням. А ось найкращим місцем для СЧ-динаміків вважаються передні двері.

Для створення якісної акустики варто використовувати спеціальні подіуми (приставки), що дозволяють встановити габаритні динаміки. Подіум не тільки прикріплює динамік до поверхні, він покращує або погіршує (при неправильному підборі) звучання.

Важливо: якість звучання визначається і правильністю встановлення елементів АС. Динаміки повинні бути надійно закріплені: сильна вібрація погіршує характеристики звучання (особливо актуально для мідбасу). А ось міняти штатні дроти, що сполучають магнітолу і динаміки, на позолочені кабелі не варто: поліпшення якості звуку буде мінімальним, а витрати – значними.

Оснащення

Зовнішній кросовер – ділить вхідний сигнал на окремі діапазони частот (СЧ, НЧ, ВЧ). У бюджетних моделях використовується кросовер, який вбудовується в корпус динаміків. У дорожчих пристроях він є зовнішнім (окремий блок). Цей варіант краще розбиває і менше спотворює звук, а також дозволяє тонше підлаштувати звучання.

Існує два види роз'ємів:

 • гвинтові затиски – відрізняються високою надійністю;
 • пружинні засувки – прості у використанні та зустрічаються в бюджетних моделях динаміків.

Позолочені контакти на роз'ємах – стійкі до окислення, характеризуються низьким опором, надійно з'єднують динамік з підключеними дротами.

Феррорідинне охолодження – відводить тепло від звукової котушки, яке виробляється при роботі АС на повній потужності і яке прискорює знос динаміка.

Захист від вологи – актуально для машин з відкритим типом кузова, катерів або яхт.

Поради

 • Купуйте автомобільну акустику в спеціалізованих магазинах. Звертайте увагу на АС відомих брендів, які цінують свою репутацію. Вимагайте від продавця сертифікат якості. І не забудьте переконатися в наявності гарантії та можливості надання сервісного обслуговування.
 • Пам'ятайте, що у різних моделей і марок авто технічні отвори під АС можуть відрізнятися. Купуючи динаміки відповідних габаритів, Ви тим самим полегшуєте монтаж АС.
 • Якщо в автомобілі встановлена магнітола з GPS-модулем, то для коректної роботи навігаційної системи потрібно монтувати акустику тільки тих брендів, які рекомендовані виробником. В іншому випадку динаміки будуть ускладнювати прийняття супутникового сигналу.
 • При виборі АС враховуйте технічні стандарти магнітоли (вказані в інструкції з експлуатації). Безглуздо купувати до дешевої магнітоли дорогу і потужну акустику з метою поліпшення якості звучання.
 • Щоб домогтися якісного звуку, необхідна шумоізоляція, яка знижує сторонні звуки від коліс і двигуна. Для цього спеціальним матеріалом обклеюють двері, дах, підлогу, простір між моторним відсіком і салоном.
 • Монтаж акустичної системи – справа складна, яка потребує специфічних знань і навичок. Тому встановлення АС в авто довірте професіоналам.
Відгуки про статтю

Бажаю здоров'я! Бажано для тупих як я щє і приклад : Магнітола 50вт динамік коаксіальний ном. 40вт макс.320вт буде звучати так собі або чудово або треба підсилювач такой потужності (це приклад ).

Доброго дня, що можете порадити встановити замість штатних в VW b7, мультимедіа RNS 510.

Вам краще звернутись в один зі спеціалізованих магазинів, представлених на нашому сайті. На жаль, ми не можем давати конкретні рекомендації щодо моделей.

Толкова стаття, тепер я розумію, що самому туди не варто лізти )

Дякуємо, що читаєте) Можливо, за допомогою нашої статті ви зможете купити нескладну акустичну систему до вашого авто.

Толковая статья. Спасибо. Даже я разобралась:))