Як вибрати автомобільний телевізор

Тип

Монітор – виводить зображення з зовнішніх носіїв і підключених пристроїв.

Телевізор – на відміну від монітора має вбудований аналоговий або цифровий тюнер для приймання відповідного телесигналу.

Виконання

Автомобільні телевізори діляться на дві категорії: стаціонарні та мобільні. Стаціонарні моделі жорстко монтуються в відповідне місце салону авто, їх не можна переміщати.

Мобільні телевізори можна встановити в будь-якому місці салону і пересувати. Такі пристрої в рівній мірі використовуються в салоні авто, на дачі та в будь-якому місці, де є доступ до електромережі. Мобільні телевізори оснащуються присосками або підставками для встановлення. Подібні моделі відрізняються великим кутом нахилу і повороту.

Тип установки

Стандартний – встановлюється в штатне місце автомагнітоли на приладовій панелі (торпеді). Цей телевізор підійде для перегляду з передніх крісел, але має порівняно невеликий розмір екрану.

Важливо: перед купівлею телевізора на торпеду, переконайтеся, що обрана модель підійде за розміром.

Стельовий – подібна модель часто оснащується великим екраном, але підійде тільки для пасажирів на задніх сидіннях, оскільки людям, що знаходяться попереду, буде незручно переглядати телевізор. Стельовий телевізор рекомендується встановлювати в мікроавтобусах, автобусах і сімейних авто.

В підголів'я – як і в попередньому випадку, телевізор розрахований на перегляд з задніх сидінь. Модель встановлюється на штатний підголівник або продається у вигляді готової конструкції (підголівник + телевізор), яка монтується замість звичайного.

Водночас така установка відрізняється двома недоліками: маленьким екраном і обмеженим сектором перегляду. Такий варіант зручний тільки для одного пасажира, що знаходиться за переднім сидінням. Зустрічаються й дорожчі парні комплекти, які монтуються в обидва підголівники.

На підлокітник – подібне рішення використовується в мінівенах, сімейних машинах, авто преміум-класу, автобусах. Телевізори з таким типом встановлення зустрічаються рідко.

На дзеркало (дзеркало-монітор) – цей телевізор розрахований швидше для водія. Зустрічається у вигляді готової конструкції (дзеркало + монітор) або накладки на дзеркало. Дзеркало-монітор рекомендується водіям, які часто стоять в пробках. Через маленький розмір такий екран більше підійде для виведення відео з камер заднього виду та іншої подібної інформації.

Телевізор може встановлюватися на сонцезахисний козирок, але такий варіант підійде тільки для водія і пасажира на передньому кріслі.

Екран

Діагональ – розмір екрану в дюймах. Чим більше діагональ, тим комфортніше перегляд зображення здалеку. Великий дисплей вимагає багато вільного місця, що не завжди можливо в обмеженому просторі салону. Крім того, перегляд з близької відстані важко назвати комфортним.

Залежно від типу встановлення діагональ екрану у різних телевізорів відрізняється:

 • на торпеду, підголівник – 7-10 дюймів;
 • стельовий – до 20 дюймів і вище.

Рекомендації по вибору розміру дисплея:

 • для легкових – 7-17 дюймів (допускається до 19-22 дюйми);
 • для мікроавтобусів, мінівенів – 17-40 дюймів.

Важливо: для комфортного перегляду дистанція між екраном і глядачем повинна становити чотири діагоналі екрану.

Роздільна здатність – кількість пікселів по вертикалі та горизонталі. Чим вище роздільна здатність, тим чіткіше зображення. Для великих дисплеїв цей параметр особливо важливий, оскільки погіршення якості картинки від низької роздільної здатності на них дуже помітно.

Формат – співвідношення ширини та висоти екрану. Найчастіше зустрічаються два формати:

 • 4:3 (стандартний) – формат для перегляду телепередач;
 • 16:9 (широкоформатний) – формат для перегляду фільмів з зовнішніх носіїв (насамперед, DVD).

Кут огляду – впливає на сприйняття зображення під різними кутами. Бажано купувати телевізори з такими показниками: 110° (по горизонталі) і 50° (по вертикалі).

Сенсорний – реагує на дотик пальців. Керувати функціями телевізора з таким екраном простіше, ніж натискати на кнопки.

Поворотний – дає можливість змінювати положення дисплея для комфортного перегляду.

Стандарт телесигналу

Існує три системи передачі аналогового кольорового телебачення: NTSC (Північна Америка, Японія, Південна Корея, Тайвань), PAL (Європа, Австралія, азіатські й африканські країни), SECAM (країни СНД, Франція, Монако, близькосхідні та деякі африканські держави). Кожен з цих сигналів має свою географію, що слід враховувати при поїздках.

На сьогодні аналогове телемовлення витісняється цифровим (DVB-T). Переваги цифрового мовлення: стійкість до перешкод, висока якість зображення і звуку.

Важливо: підтримка PAL необхідна для перегляду відеофайлів з зовнішніх носіїв і підключених пристроїв, наприклад, відеокамер. Щоб подивитися DVD з США, буде потрібен телевізор, що підтримує NTSC.

Можливості

Тюнери та формати

Від кількості тюнерів і підтримуваних форматів залежить діапазон можливостей телевізора (прослуховування музики, перегляд фотографій і відео).

Подібний телевізор фактично перетворюється в повноцінний мультимедійний плеєр, що приймає телесигнали або радіосигнали та зчитує інформацію з зовнішніх носіїв (це дозволяє не залежати від якості сигналу та антени).

Основні тюнери:

 • аналоговий – для прийняття аналогового телесигналу;
 • цифровий (DVB-T-тюнер) – для прийняття цифрового телесигналу;
 • FM-тюнер – для прийняття радіосигналів у FM-діапазоні;
 • CD / DVD-плеєр – для програвання лазерних дисків;
 • картрідер – для читання карт пам'яті;
 • USB-порт – для читання «флешок» (USB флеш-накопичувачів) і підключення до телевізора фотокамер і смартфонів.

Найбільш поширені формати:

 • MP3 , WMA – для прослуховування музики;
 • JPEG – для перегляду графічних файлів (наприклад, фотографій);
 • MPEG4 – для перегляду відеофайлів (фільмів, кліпів, роликів).

Носії

Зовнішні носії бувають двох типів: лазерні диски (CD, DVD) і карти пам'яті (CF, SD, MMC, MS). Карти пам'яті мають ширшу сферу застосування: вони використовуються в фотокамерах та відеокамерах, що дозволяє переглядати в телевізорі тільки що зняті кадри або ролики з відеореєстратора.

Інтерфейси

Інтерфейси розширюють можливості телевізора. До сучасних моделей можна підключати DVD-плеєр, камеру заднього виду, парктронік, GPS-навігатор, ігрову приставку та інші пристрої.

Для передачі сигналу від зовнішньої аудіотехніки та відеотехніки до телевізора і навпаки, використовується

композитний вхід/ вихід (AV-вхід / вихід). Недолік такого інтерфейсу – неможливість роботи з HD-відео. Для передачі відео високої якості застосовується VGA-вхід (для підключення телевізора до ПК) і S-Video.

Передача аудіосигналу здійснюється за допомогою

лінійного входу / виходу. Наприклад, за допомогою лінійного входу до телевізора під'єднується DVD-плеєр. Крім того, зустрічаються вхід для камери заднього виду і вихід для підключення навушників (mini-jack 3.5 мм).

Живлення

12В – від бортової мережі авто через прикурювач. Подібний варіант гарний тим, що телевізор буде працювати навіть при вимкненому моторі (від автомобільного акумулятора).

220В – від побутової мережі через звичайну розетку. Такий телевізор використовується на дачі, в гаражі та іншому приміщенні, де є електромережа. У чистому вигляді цей спосіб живлення не зустрічається, а виступає в якості додаткового (12 / 220В).

Вбудований акумулятор – універсальне рішення, що дозволяє використовувати телевізор поза автомобілем. Тим часом, обмежений заряд акумулятора не дає можливості застосовувати його протягом тривалого часу. Тому в моделях з вбудованим акумулятором передбачається живлення від електричної мережі на 12 або 220. Додаткове живлення економить заряд вбудованого акумулятора.

Функції

FM-трансмітер – використовується для виведення звуку з телевізора на автомагнітолу та інший пристрій з FM-тюнером.

Bluetooth – з'єднує телевізор з мобільним телефоном. Ця функція перетворює телевізор в пристрій гучного зв'язку. В результаті у водія залишаються вільними руки, що підвищує безпеку їзди.

Підключення виносної антени – покращує прийняття радіосигналу та телесигналу. Така антена стане у пригоді під час поїздок за місто, де якість сигналу гірша. При виборі зовнішньої антени, враховуйте її призначення (радіо, ТБ), а також відповідні діапазони та формати.

ІЧ-навушники (бездротові) – набагато зручніше звичайних, оскільки позбавлені дротів. Такі навушники мають потребу в живленні від батарейок або акумулятора і працюють в зоні прямої видимості передавача, вбудованого в телевізор.

Дзеркальний переворот картинки – перевертає зображення, завдяки чому на екрані воно відображається в «дзеркальному» варіанті. Така функція стане в пригоді, якщо водій захоче перетворити телевізор в монітор, що відображає картинку з камери заднього виду.

Таймер вмикання / вимикання – вмикає та вимикає телевізор у встановлений користувачем час. Таймер вмикання не дасть пропустити фільм, передачу або програму новин. Таймер виключення стане в пригоді тим, хто занурюється в сон під час перегляду телевізора. Завдяки цій функції пристрій не працюватиме даремно, отже, не розряджатиме акумулятор.

«Заморожування» зображення – при зникненні сигналу картинка зупиняється. Оскільки при русі аудіосигнал вловлюється краще, ніж відеосигнал, ця функція стане в пригоді під час перегляду телевізійних передач: зображення застигає, а передача звуку відбувається без перешкод.

Зустрічаються й інші функції: будильник, календар, годинник, ігри.

Оснащення

Пульт ДК – дозволяє керувати телевізором на відстані, що особливо зручно для пасажирів на задніх сидіннях.

Плафон підсвічування салону – встановлюється замість штатного плафона авто. Таке обладнання передбачено в конструкції стельових телевізорів, оскільки їх монтаж вимагає зняття штатного плафона освітлення.

Вбудовані динаміки – дозволяють відтворювати звук самому телевізору без застосування колонок, акустичної системи авто, навушників. Якщо телевізор встановлюється в автобусах, динаміки повинні бути досить потужними.

Чохол – полегшує транспортування телевізора і захищає його від механічних впливів.

Крім цього в комплект постачання телевізора можуть входити адаптери на 12 або 220, монтажний набір (кріпильні деталі та кронштейни), навушники, перехідник для зовнішньої антени.

Поради

 • Купуйте телевізори для автомобіля в спеціалізованих магазинах. Віддавайте перевагу брендам, якість продукції яких перевірено часом.
 • Зверніть увагу на наявність біля телевізора регулювання яскравості та контрастності.
 • Огляньте екран телевізора на предмет відсутності «битих» пікселів (вимерлих ділянок, або тих що світяться).

Пам'ятайте, що телевізор не повинен відволікати водія від керування автомобілем і заважати огляду дороги.

Відгуки про статтю