Як вибрати батут

Батут – тренажер для стрибків вгору, що складається з поліпропіленової тканини (сітки), туго натягнутої на раму. Застосовується для тренування спортсменів (акробатика, гімнастика, стрибки у воду і т.д.), а також для розваги дітей і дорослих.

Стрибки на батуті:

 • стабілізують роботу серцево-судинної системи;
 • покращують емоційний стан;
 • покращують координацію і володіння власним тілом;
 • розвивають вестибулярний апарат;
 • підвищують витривалість;
 • тренують безліч груп м'язів (особливо м'язи спини, преса, ніг і сідниць).

Важливо: для дітей оптимальним варіантом стане надувний батут. Він має оригінальну форму (тварини, замок і т.д.) і яскравий дизайн. До того ж, батут легкий і зручний в транспортуванні, безпечний для малюків. Популярними є і багатофункціональні батути-басейни. Для дорослих використовуються пружинні батути.

Вид

Батут ігровий – призначений для розваги дітей. Такий батут комфортний і безпечний, невеликий і недорогий, але недостатньо стрибучий. Розрахований на нескладні стрибки.

 • Натяжний міні-батут для маленьких дітей – різновид ігрового батута. Має вигляд невеликого манежу з натягнутою на раму підставою та оточений захисною сіткою по периметру (вага конструкції становить 6-16 кг).

Любительський спортивний – застосовується як для домашніх тренувань, так і для занять у спортивному залі або на вулиці. Такий батут дозволяє виконувати досить складні стрибки, а також їм можуть одночасно користуватися кілька людей.

Спортивний міні-батут для дорослих – використовується для домашніх занять. Дозволяє опрацьовувати основні групи м'язів, при цьому не займає багато місця і легко розбирається.

 • Любительський водний – різновид аматорського батута. На вигляд – надувний балон з натягнутим стрибковим полотном. Використовується для розваги та тренувань на воді (стрибки у воду).

Професійний спортивний – призначений для тренувань професійних спортсменів і різних трюків. Являє собою прямокутну конструкцію з натягнутою на неї тканинною сіткою. Відрізняється високою міцністю і стрибучістю – може підкинути спортсмена на 10 м у висоту.

Характеристики

Форма і розмір

Натяжні міні-батути мають круглу форму діаметром 1-1.4 м, аматорські (круглі, рідше прямокутні) спортивні моделі варіюються від 1.5 м до 4 м в діаметрі. Для приміщення підбираються більш компактні моделі (до 3 м), ніж для вулиці. Спортивні професійні батути мають прямокутну форму – довжина 5 м, ширина – 3 м.

Важливо: великі батути встановлюються в спортивних і розважальних комплексах. На них можуть займатися кілька людей одночасно.

Рама

Найміцніші рами для батута виготовляються з металевої труби (зустрічаються також карбонові та пластикові). Алюмінієва рама легша, але дорога, сталева – дешевше, але важча. Діаметр трубок коливається в межах 42-48 мм.

Слід зазначити, що рама з тонкого металу витримує невелике навантаження. Наприклад, рами з товщею стінки в 1.5 мм мають снаряди для дітей і підлітків вагою не більше 70 кг. Снаряди для дорослих виготовлені з труб з товщиною 2 мм.

Важливо: сталева рама, пружини та всі інші сталеві частини каркаса повинні бути гальванізовані – це допоможе захистити їх від шкідливих впливів погодних умов. Для будинку підійдуть оцинковані рами.

Максимальне навантаження

Гранично допустиме навантаження на батут, при якій можна безпечно ним користуватися. Дитячі батути розраховані на 50-70 кг, стандартні батути для дорослих – на 100-120 кг, професійні моделі витримують 150 кг і вище.

Важливо: якщо займається одночасно кілька людей, то слід обирати батут підвищеної міцності. Варто звернути увагу і на надійність елементів кріплення.

Вага

Вага батута безпосередньо залежить від його міцності, тобто здатності витримувати навантаження. Більш міцні снаряди з масивною рамою і великою кількістю пружин важать більше. Дитячі батути важать до 20 кг, снаряди для дорослих – в межах 50-100 кг, професійні спортивні батути – до 300 кг.

Оснащення

Страхувальна захисна сітка – запобігає випадковому вильоту спортсмена за межі батута під час стрибків. Особливо вона важлива для спортивних батутів. Сітка повинна бути надійно закріплена по всьому периметру батута.

Каркасна захисна сітка – запобігає попадання під батут дітей і тварин під час його використання дорослими.

Захист пружин – м'яке покриття, що захищає спортсмена від травм.

Дах (чохол) – захищає вуличний батут від дощу та інших несприятливих погодних умов. Допоможе продовжити термін його служби.

Сходи – забезпечує безпечний підйом на батут і спуск з нього.

Спортивні мати – забезпечують безпеку стрибуна під час використання снаряда. Вони розкладаються по периметру батута.

Звукоізоляційний килимок – знижує рівень шуму при використанні батута. Купується для домашніх снарядів.

Важливо: слід звернути увагу на кількість пружин і їх довжину. Якщо пружин занадто мало, то міцність стрибкового покриття буде невеликою, а якщо занадто багато – стрибковий ефект буде невисоким. Для батутів з діаметром 1-1.4 м кількість пружин становить 36-48 штук, для батутів з діаметром 3.7 м – близько 80, для 4.3 м – 97-110. Вважається, що довгі пружини краще коротких.

Поради

 • На початку слід визначитися з метою придбання снаряда, потім позначити місце його розташування (в приміщенні або на вулиці).
 • Варто звернути увагу на форму ніжок батута. Міцні конструкції мають форму, схожу на букву W. До того ж, такі ніжки більш стійкі до деформації.
 • Матеріал полотна повинен бути безпечним, міцним і еластичним. Шов на полотні повинен бути надійним, щоб виключити можливість розриву.
 • Дверцята захисної сітки закриваються на блискавку або нахлистом на липучки, що краще.

Виробник

Відмінними батутами для дітей і дорослих вважається продукція марок BestWay, Berg, Garden4you, Happy Hop, Hasttings, Intex, Kids Exercise, Oxygen, Springfree, Tramps. Вона виконана з міцного і довговічного ПВХ, має різноманітні форми для розваги дітей. Матеріали в якісних батутах нетоксичні та безпечні для дітей будь-якого віку.

Серед марок батутів для дорослих любителів або професіоналів варто відзначити EnergyFit, HouseFit і Torneo. Це найміцніші, технологічні та дорогі батути. Для домашнього використання вони не потрібні. Серед продукції цих брендів варто обрати моделі дешевше для будинку або дачі.

Відгуки про статтю

Варто завжди купувати батут із захисною сіткою, особливо якщо ви новачок або купуєте батут для дитини. Багато випадків трав з відкритими батутами!