Як вибрати бінокль, підзорну трубу

Вид

Підзорна труба – оптичний пристрій, який використовується для спостереження за віддаленими об'єктами. Складається з об'єктиву та окуляра. Іноді забезпечується системою, що обертається, і системою призм. Характеризується високою кратністю збільшення. Мінуси: дорожнеча, вузьке поле зору, велика вага, громіздкість. Ці моделі дозволяють спостерігати за живою природою та небесними об'єктами.

Бінокль (бінокуляр) – пристрій, що складається із двох зорових труб, з'єднаних паралельно. На відміну від підзорної труби передбачає спостереження об'єктами двома очима. Бінокль забезпечує широке поле зору і найчастіше забезпечується додатковими функціями (автофокус, далекомір, компас). Такі оптичні прилади зустрічаються найчастіше.

Монокуляр – маленька підзорна труба, оснащена призмной системою, що обертається. Монокуляр – це половина бінокля. Відрізняється компактністю, маневреністю та непоганими оптичними показниками. При інших рівних монокуляр легший за бінокль, але важчий за підзорну трубу. Такі пристрої обирають мисливці, туристи, спортсмени.

Тип бінокля

Класичний – звичайний бінокль, який застосовується для спостереження вдень та в сутінках.

Тепловізійний – реагує на теплове (інфрачервоне) випромінювання, що походить від об'єктів. Такий бінокль вигідно відрізняється від класичного незалежності від зовнішнього середовища (освітлення, погодних умов, часу доби).

Нічний – використовується для спостереження за об'єктами за умов повної відсутності освітлення. Принцип роботи ґрунтується на дії електронно-оптичного перетворювача (ЕОП). Дистанція спостереження визначається умовами освітленості, але у межах 150-800 м (залежно від моделі).

Цифровий – дозволяє спостерігати за об'єктами вдень і вночі, а також записувати те, що відбувається на вбудований пристрій або носій. Зображення – чорно-біле. Дистанція спостереження визначається потужністю інфрачервоного ліхтаря.

Призначення

Універсальний – класичний бінокль із збільшенням до 16х та діаметром об'єктива 35-52 мм. Вартість та споживчі характеристики у такому виробі оптимально збалансовані. Найпоширеніший варіант, що підійде для більшості випадків.

Мисливський – класичний бінокль із збільшенням 8х-12х та діаметром об'єктива 50 мм. Мисливська модель заповнюється азотом та виконується у водонепроникному корпусі.

Театральний – витончений, компактний та легкий бінокль зі збільшенням 2х-4х та діаметром об'єктива 25-28 мм. Відрізняється високою світлосилою, великою вихідною зіницею та широким полем зору, що забезпечує комфортний огляд сценічної дії. Використовується для спостереження театральних, естрадних, циркових вистав. Подібний бінокль застосовують у турпоходах та на екскурсіях.

Астрономічний – масивний бінокль із збільшенням 20х і вище, діаметром об'єктива 60-80 мм. Характеризується великим діаметром об'єктива. Астрономічний бінокль вигідно відрізняється від телескопа мобільністю та можливістю спостереження за космічними об'єктами двома очима, а також широким полем зору. Для роботи з астрономічним біноклем потрібний штатив.

 • Великий астрономічний – гігантський бінокль з діаметром об'єктива від 90 мм, часто оснащується змінними окулярами (для регулювання збільшення). Рідкісний і дорогий прилад.

Важливо : астрономи та любителі використовують астрономічний бінокль разом із телескопом. Бінокль зазвичай застосовується для швидкого виявлення потрібного небесного об'єкта, а телескоп – для його детального розгляду. Початківцям варто вибрати якісний бінокль, ніж недорогий телескоп.

Туристичний – компактний бінокль із збільшенням до 7-8х та діаметром об'єктива до 25 мм. Корпус бінокля захищений від впливу вологи та від ударів. Збільшення найчастіше змінюється.

Морський – бінокль із збільшенням 7х-10х та діаметром об'єктива – 32-60 мм. Морський бінокль має вологостійкий корпус, захищений від запотівання скла при перепаді температур. Оснащення: компас, далекомір.

Військовий – бінокль із збільшенням до 8х та діаметром об'єктива – 30-50 мм. Військовий бінокль розрахований на використання в найсуворіших умовах – він міцний та вологостійкий. Крім того, має широке поле зору, що охоплює значне місце.

Оснащення військового бінокля: далекомір, підсвічування, компас. Центральне колесо фокусування відсутнє. Хороший варіант для рибалок, мисливців та гравців у страйкбол.

Природознавчий – бінокль із збільшенням 6-5х та діаметром об'єктива 42-56 мм. Такий виріб захищений від впливу вологи та запотівання скла, має центральне фокусування.

Дитячий – легкий бінокль із збільшенням до 10х та діаметром об'єктива до 35 мм. У подібній моделі немає фокусування і кратності, що змінюється.

Збільшення

Цей параметр визначає ступінь «наближення» об'єкта в оптичному приладі. Іншими словами, 10х бінокль дозволяє побачити об'єкт, що спостерігається, в 10 разів ближче, ніж «неозброєним» оком. Чим більший ступінь кратності, тим більше віддалені об'єкти будуть видні. У той же час картинка тьмяніє і звужується, а ціна пристрою зростає.

Висока кратність збільшення критично важлива астрономічних біноклів. При покупці приладу для інших цілей визначте, що пріоритетніше – «дальнобійність» чи широке поле зору.

Види кратності біноклів:

 • мала (2х-4х) – театральні, біноклі нічного бачення;
 • середня (5х-8х) – більшість біноклів;
 • велика (10х-22х) – астрономічні, військові, мисливські.

Кратність збільшення більшості підзорних труб становить 20x-60x, більш просунуті рішення можуть похвалитися 30x-90x. Цей параметр в монокулярах зазвичай не перевищує 10x-30x.

Діаметр об'єктива

Діаметр об'єктива (апертура, вхідна зіниця) – Розмір передньої лінзи. Зі збільшенням розміру об'єктива зростає світлосила оптичного приладу, чіткість та яскравість зображення, що важливо для спостереження у сутінках. Але одночасно підвищуються його габарити, вага та ціна. Знайдіть оптимальний баланс між цими факторами, ґрунтуючись на сфері застосування оптичного приладу.

Види біноклів за діаметром.

 • Компактний (до 30 мм) – показує близькі об'єкти в умовах хорошого освітлення, але не годиться для сутінків та ночі. Підійде дітям, театралам, туристам.
 • Середніх розмірів (30-40 мм) – показує будь-які об'єкти вдень, а в сутінках – головні, у своїй досить компактний. Вдале рішення для мисливців та туристів.
 • Повнорозмірний (40-60 мм) – показує будь-які об'єкти вдень і вночі, дозволяє розрізняти основні деталі об'єкта в похмуру погоду та сутінках, але через громіздкість незручний для тривалого огляду з рук (потрібний штатив). Такий бінокль використовують мисливці, моряки, астрономи-початківці, любителі якісної оптики. Для туристів подібна модель буде надто важкою.
 • Габаритний (60-110 мм та вище) – показує будь-які об'єкти, зокрема небесні тіла. Але занадто велика вага та габарити такого приладу не дозволяють вести спостереження з рук (потрібне штатив або монтування).

Діаметр об'єктиву у більшості підзорних труб становить 50-100 мм, у монокулярах – 15-50 мм.

Призма

Призма – коригує отримуване зображення. Більшість біноклів і зорових труб заснована на схемі Кеплера, що забезпечує значне збільшення, але дає перевернуте зображення. Призма повторно перевертає картинку. Тільки в театральних біноклях використовується схема Галілея, в якій картинка виходить неперевернутою, але низької якості та кратності збільшення (до 3х).

Porro – баланс якості та ціни, але особливості конструкції не дозволяють виготовляти компактні потужні оптичні прилади. Існує два види цих призм: BaK-4 та BK-7. Перший характеризується мінімальними втратами світла та максимальною якістю картинки, зате другий коштує дешевше.

Roof – використовується у компактних оптичних приладах, але має складну конструкцію. В результаті збільшується ціна та вага таких пристроїв у порівнянні з аналогами, оснащеними призмою Porro. Апертура моделей із Roof-призмою не перевищує 65 мм. Існує два види таких Roof-призм: Abbe-Koenig та Schmidt-Pechan. Перший варіант дає найкраще зображення, але обійдеться дорожче.

Якщо купується порівняно дешевий оптичний прилад, то краще вибрати модель із призмою Porro. А ось купуючи дорогу техніку, зверніть увагу на рішення з Roof-прізмою (Abbe-Koenig).

Фокусування

Фокусування – наведення на різкість зорової труби оптичного приладу.

Центральна – виконується у вигляді центрального маховика. У результаті обидві труби бінокля налаштовуються одночасно, що зручно. Але подібний варіант не підійде користувачам з різною гостротою зору.

Роздільна – виконується за допомогою обертання окулярів окремо. Це спрощує конструкцію, підвищує надійність бінокля, а також дозволяє точно налаштувати кожну половину бінокля, виходячи з особливостей зору користувача.

Конструкція

Змінний Zoom – дозволяє змінювати збільшення у певних рамках. Це корисно у тих випадках, коли спостереження проводиться на різній відстані від об'єкта. Оптичні прилади з функцією Zoom через ускладнену конструкцію коштують дорожче і менш надійні, ніж аналоги з фіксованою кратністю.

Регулювання міжзоркової відстані – міжзоряною відстанню називається дистанція між оптичними осями двох половинок бінокля. Регулювання міжзоряної відстані забезпечує комфортнішу роботу з пристроєм. Зазвичай діапазон налаштування цього параметра становить 60-70 мм (рідше зустрічаються моделі, у яких відстань між зірочкою регулюється в межах 56-72 мм).

Важливо : вибираючи бінокль для дитини, зверніть увагу на міжзоряну відстань та можливість її регулювання.

Діоптричне виправлення – регулювання окуляра для отримання чіткої картинки. Необхідна далекозорим або короткозорим людям. Передбачається у біноклях та окремих монокулярах.

Висувні наочники – регулюються спостерігачем залежно від наявності чи відсутності в нього окулярів, що підвищує комфорт експлуатації оптичного приладу.

Гумові наочники – дозволяють розташувати око користувача на оптимальній дистанції від окуляра та прибирають бічне засвічення. Наглазники роблять роботу з оптичним приладом більш комфортною та захищають очниці від удару.

Без окуляра – дає можливість користувачеві підібрати потрібний окуляр, виходячи з індивідуальних переваг. В результаті можна налаштовувати збільшення та інші параметри підзорної труби. Такі моделі відносяться до висококласних оптичних приладів. При цьому дана конструкція робить трубу компактнішою і тим самим полегшує її транспортування в сумці або рюкзаку.

Заповнення азотом/аргоном – захищає лінзи від запотівання при значних коливаннях температури чи рівня вологості.

Лінзи

Матеріал – пластик чи скло. Краще вибрати скло, оскільки пластик дає найгіршу якість картинки, хоч і більш міцний. Дорогі оптичні прилади з якісними пластиковими лінзами хороші для суворих умов.

Просвітлювальне покриття – збільшує світлопропускну здатність лінзи, що безпосередньо впливає якість зображення.

Таке покриття буває одношаровим та багатошаровим:

 • C (Coated) – одношарове покриття окремих ділянок лінз;
 • FC(Fully Coated) – одношарове покриття всіх поверхонь лінз;
 • MC (Multicoated) – багатошарове покриття окремих ділянок лінз;
 • FMC (Fully Multicoated) – багатошарове покриття всіх поверхонь лінз.

Краще вибрати оптичний прилад із багатошаровим просвітленням. Не купуйте пристрій без просвітлення – від нього користі не більше, ніж від іграшки.

Важливо : для запобігання хроматичним абераціям (спотворенням), що виникають через неоднакове заломлення світлових хвиль з різною довжиною (дисперсія), рекомендується купувати оптичні прилади з низькодисперсними лінзами.

Кількість – більшість біноклів забезпечені 6-12 лінзами, у «просунутих» моделей їх не менше 10-12 штук. Чим більше лінз або груп лінз, тим більша якість картинки. У той же час із зростанням числа лінз збільшується ціна оптичного приладу, габарити та вага, а ось коефіцієнт пропускання світла зменшується.

Асферичні лінзи – завдяки особливій поверхні дають менше спотворень по краях, ніж сферичні. Щоправда, асферичні лінзи набагато складніші у виробництві, що відповідним чином впливає на їхню вартість.

Низькодисперсні лінзи – забезпечують чудову передачу кольору за рахунок максимального зниження хроматичних спотворень. Такі лінзи коштують недешево.

Багатошарове покриття – значно підвищує контрастність та чіткість зображення, прибирає відблиски, що виникають через попадання прямих сонячних променів на лінзу. У ряді випадків ці відблиски небажані, наприклад, на полюванні – вони відлякують тварин. Крім того, покриття покращує перенесення кольорів. Наявність лінз з багатошаровим покриттям говорить про високу якість пристрою та збільшує його ціну.

Поле зору з відривом 1000 м

Цей параметр вказує на видиму область простору через бінокль, монокуляр або підзорну трубу. Вимірюється за метри.

Чим ширше поле зору, тим більше візуальної інформації отримає спостерігач і тим швидше знайдеться необхідний об'єкт. У той же час зі збільшенням цього параметра погіршується різкість і з'являються спотворення країв картинки (аберації). Знайдіть відповідний компроміс між розміром поля зору та якістю зображення.

Поле зору актуальне для спостереження наземних об'єктів, а для астрономічних цілей варто звернути увагу на кут зору, який вимірюється в градусах. Поле зору перетворюється на градуси шляхом розподілу зазначеного числа в метрах на 17.4.

Реальне кутове поле зору

За цим параметром оцінюють, як зручно вести спостереження за допомогою оптичного приладу. Вказується у градусах. Зі збільшенням реального кутового поля зору розширюється область простору, яку можна бачити, не повертаючи бінокль, монокуляр чи підзорну трубу.

Крім реального кутового поля зору виробники вказують видиме поле зору, що перевищує реальне пропорційно до кратності збільшення конкретного оптичного приладу. Якщо реальне поле зору у 10х бінокля становить 5.2°, то окулярне – 52 °.

Відносна яскравість

Ця характеристика впливає якість зображення за умов недостатньої освітленості. Відносна яскравість дорівнює квадрату величини діаметра вихідної зіниці. Чим більше це значення, тим яскравіша картинка при спостереженні в сутінках. Але слід пам'ятати, що на якість зображення впливають інші фактори, насамперед особливості лінз.

Корпус

Захист від вологи та пилу – потрібно для оптичних приладів, які застосовуються на природі, в безпосередній близькості від води, наприклад, рибалці. Ці моделі не бояться занурення у воду, дощу, запорошеного вітру. Деякі біноклі характеризуються нульовою або позитивною плавучістю (не тонуть). У всіх інших випадках достатньо придбати пристрій із корпусом, захищеним від бризок.

Гум'яний – захищає оптичний пристрій від ударів. Крім того, такий пристрій зручніше тримати в руках.

Ударостійкий – захищає оптичний пристрій від механічних впливів (удари, падіння). Моделі з таким корпусом використовують у суворих умовах.

Кріплення для штатива – перехідник, що дозволяє встановити громіздкий та важкий оптичний прилад на штатив, що робить спостереження комфортнішим.

Матеріал корпуса

Метал – найміцніший матеріал. Відмінно захищає пристрій від механічних дій. При цьому дешеві металеві сплави значно ускладнюють оптичний прилад, а легший магнієвий сплав збільшує його ціну. Прилади з магнієвим корпусом витримують суворі умови використання, включаючи удари та стрибки температури.

Пластик – дешевше і легше за метал, але недостатньо надійний. Використовується для виробництва бюджетних моделей.

Карбон – високоміцний матеріал, що має невелику вагу. Карбон дорожчий за пластик, але дешевший за магнієвий сплав. Зате останній легший, надійніший і привабливіший на вигляд.

Додатково

Основні характеристики бінокля вказуються у його маркуванні, наприклад, 10х50; 20х80; 2х25. Перша цифра вказує на кратність збільшення, друга – діаметр об'єктива.

Роздільна здатність (межа дозволу) – кутова дистанція між двома точками, які при спостереженні в оптичний прилад не зливаються та сприймаються окремо. Вимірюється у кутових секундах. Чим менший кут, тим більша здатність бінокля або підзорної труби і тим чіткіше картинка.

Межа роздільної здатності людського ока становить 60 кутових секунд. Це означає, що людина не здатна бачити дві точки, розташовані під кутом менше цього параметра.

Орієнтири на вибір бінокля:

 • для біноклів з діаметром вихідної зіниці менше 4.5 мм – добуток зазначеної межі дозволу на збільшення не повинен перевищувати 60 кутових секунд;
 • для біноклів з діаметром вихідної зіниці більше 4.5 мм – вказана межа дозволу не повинна перевищувати 300/D (D – діаметр вихідної зіниці, мм).

Важливо : відсутність параметра роздільної здатності (межі дозволу) в документації до оптичного приладу говорить про несумлінність виробника.

Сутінковий фактор (число) – характеризує здатність оптичного приладу давати якісну картинку за умов поганого освітлення. Цей параметр визначається через формулу: квадратний корінь із твору діаметра об'єктива на кратність збільшення.

Важливо : сутінкового фактора недостатньо для правильної оцінки можливостей оптичного приладу, оскільки він не враховує інші ключові параметри (діаметр вихідної зіниці, якість скла та його просвітлення, конструктивні особливості апарату). Тому сутінкове число враховується лише першій фазі вибору оптичного приладу.

Коефіцієнт пропускання світла – відношення кількості вихідного світла до кількості вхідного світла. У приладах з лінзами без покриття, що просвітлює, цей параметр становить менше 50%, оскільки кожна лінза відображає 5% світла – це негативно впливає якість картинки. У моделях із «просвітленими» лінзами коефіцієнт пропускання світла може досягати 97%.

Вихідна зіниця – відношення діаметра вхідної зіниці до кратності збільшення. Бінокль 20х60 має вихідну зіницю: 60/20=3 мм. Якщо діаметр вихідної зіниці перевищує діаметр людської зіниці, то частина світла не надходить у око – фактично це означає зниження апертури оптичного приладу.

Відомо, що у темряві зіниця людського ока збільшується до 6-8 мм, тоді як вдень його розмір становить 2-4 мм. Враховуйте цей факт при виборі оптичного приладу: діаметр вихідної зіниці у приладу, який застосовується вночі, повинен бути більшим за аналогічний параметр «денного» пристрою.

Діаметр вихідної зіниці допомагає оцінити світлосилу (відносну яскравість) оптичного приладу:

 • до 3 мм – прилади малої світлосили;
 • 3-4.5 мм – прилади середньої світлосили;
 • 4.5-6 мм – світлосильні прилади;
 • понад 6 мм – прилади високої світлосили.

Інший варіант обчислення світлосили – квадрат діаметра вихідної зіниці. Для бінокля 20х60 з діаметром вихідної зіниці 3 мм, світлосила складає 9.

Світлосила дозволяє оцінити придатність оптичного приладу до використання в умовах слабкого освітлення. Прилади малої світлосили підійдуть для спостереження вдень, а світлосильні моделі та пристрої з високою світлосилою використовуються у темний час доби.

Винос вихідної зіниці – дистанція між вихідною зіницею та зовнішньою лінзою окуляра. Цей параметр впливає на комфорт під час роботи з оптичним приладом. Моделі з дуже низьким (до 8 мм) або дуже високим виносом (понад 25 мм) вихідної зіниці незручні.

Вважаються оптимальними такі параметри винесення вихідної зіниці:

 • 10-15 мм – для користувачів із добрим зором;
 • 17-20 мм – для користувачів, які мають оптичний прилад в окулярах.

Вага – Чим легше оптичний прилад, тим простіше його носити, але пристрої з пристойним збільшенням і світлосилою досить важкі. Якщо бінокль, зорова труба або монокуляр важать більше 1 кг, рекомендується користуватися штативом.

Оснащення

Дальномір – визначає дистанцію до об'єкта спостереження. Ця опція реалізована у вигляді далекомірної сітки або цифрового далекоміра.

Компас – стане в нагоді для орієнтування на місцевості під час полювання, риболовлі або турпоходу. У дорогих приладах, насамперед морських біноклях, шкала компаса відображається поряд з основним зображенням.

Оптичний стабілізатор – служить для стійкості картинки, у своїй зберігає мобільність оптичного приладу. У той же час такі прилади обійдуться дорожче за аналоги без системи стабілізації. Крім того, оптичний стабілізатор потребує електроживлення від пальчикових акумуляторів або батарейок, які швидко розряджаються (особливо взимку).

Автофокус – система фіксованого фокусування. Такий бінокль вигідно відрізняється від аналогів з роздільним фокусуванням нижчою ціною і простотою використання (регулюється лише міжзоряна відстань). Але прилад позбавлений діоптричної поправки і тому не підходить людям похилого віку і людям з порушеннями зору. Біноклі з автофокусом вибирають для спостереження спортивних змагань.

Комплектація

Ремінь – дає можливість носити пристрій на шиї. У цьому випадку бінокль не стискує руху користувача і завжди буде під рукою. Існує і більш зручний плечовий ремінь – такий аксесуар підходить для тривалого носіння оптичного приладу.

Чохол – полегшує зберігання та транспортування приладу. Захищає бінокль, монокуляр або підзорну трубу від подряпин, легких ударів та забруднень. У складеному вигляді займає мінімум місця.

Штатив – забезпечує стійкість зображення. Масивні пристрої з кратністю від 16х рекомендується встановлювати на штатив, оскільки навіть невелике тремтіння рук може призвести до зміщення об'єктива – в результаті необхідний об'єкт вийде з поля зору. Мінус – штатив обмежує мобільність оптичного приладу та ускладнює його транспортування.

Кейс – відіграє ту ж роль, що й чохол, але виконується із твердих матеріалів (алюміній або пластик). Кейс краще захищає оптичний прилад від ударів під час транспортування, але займає більше місця.

Світлофільтри – збільшують контрастність зображення при спостереженні об'єктів за різних погодних умов (туман, сонячний день тощо).

Захисні кришка та – захищають окуляри та об'єктиви від негативних впливів довкілля.

Серветка – використовується для чищення оптики.

Вага

Цей параметр впливає на зручність використання оптичного приладу. Чим легше пристрій, тим простіше його носити, але моделі із пристойним збільшенням та світлосилою досить важкі. Якщо бінокль або зорова труба важать більше 1 кг, рекомендується користуватися штативом.

Поради

 • Придбайте оптичні прилади у спеціалізованих магазинах – це убереже від покупки неякісного виробу.
 • Поцікавтеся репутацією бренду: якщо виробник багато років виготовляє якісні оптичні прилади, це вагомий аргумент на його користь. Не вибирайте дешеві біноклі та підзорні труби невідомих торгових марок.
 • Уважно огляньте корпус приладу та переконайтеся у відсутності дефектів. Не варто купувати виріб, якщо на лінзах є бруд чи пошкодження. Для перевірки стану лінз досить подивитися у прилад на світлий однотонний простір. Присутність пилу всередині приладу свідчить про слабку герметичність корпусу.
 • При спостереженні за об'єктом у бінокль або підзорну трубу не повинно бути надмірної напруги зору. Якщо воно є, то не купуйте такий прилад, оскільки він може зашкодити зору.
 • Особливу увагу приділіть якості зображення. Якщо воно двоїться, контури розмиті, а предмети оточені кольоровими аурами, відмовтеся від придбання приладу. Якісна техніка показує чіткі контури предметів.
 • Потримайте оптичний прилад у руках, оцініть його вагу та габарити, адже ці параметри впливають на рівень комфорту експлуатації.
 • Переконайтеся в надійності шарнірного зчленування зорових труб бінокля шляхом зміщення та розсування цих «половинок». Про низьку якість кріплення говорить його розбовтаність і скрип при русі зорових труб.
 • Бажано, щоб кнопки на корпусі оптичного приладу були зручні для налаштування на дотик.
 • Щоб протестувати оптичну якість приладу, прочитайте книгу з відстані 10 метрів при гарному освітленні. Інший варіант – повільно відсувайте пристрій від очей на дистанцію до 20 см. Зображення має залишатися колишнім, без спотворень. При відстані від очей до 30 см зіниця виробу повинна бути абсолютно круглою і добре освітленою.
 • Не забудьте перевірити фокусування приладу.
Відгуки про статтю