Як вибрати біотуалет

Біотуалет – мобільний туалет, в якому за допомогою різних способів (хімічний, торф'яний, електричний) руйнуються відходи, знищуються мікроби, нейтралізуються неприємні запахи. В основному такий туалет встановлюється на дачах і в інших приміщеннях, де відсутня каналізація. Він дуже стане в пригоді для хворих, немічних людей.

Біотуалет складається з верхнього та нижнього баків, з'єднаних між собою. У верхньому знаходиться вода для змивання; на ньому ж встановлено сидіння з кришкою. У нижньому баку накопичуються відходи.

Переваги біотуалетів:

 • автономність – вони не вимагають ні каналізації, ні навіть вигрібної ями;
 • мобільність;
 • компактність;
 • гігієнічність;
 • простота установки;
 • низька вартість – в порівнянні з установкою автономної каналізації.

Існують і недоліки:

 • у великих сім'ях необхідно часто очищати нижній бак;
 • при негативних температурах функціональність біотуалетів порушується;

Слід пам'ятати, що біотуалети насамперед призначені для дач і приватних будинків. Установка всередині приміщення допустима лише при відсутності альтернативи (наприклад, для інвалідів). Жодна система біотуалету не знищує неприємний запах повністю.

Вид

Хімічний (рідинний) – руйнування відходів відбувається під впливом хімічних речовин, що знаходяться в нижньому баку. Біотуалет має ручний змив або електропомпу. Переваги: не потрібні вентиляція і слив, що дає можливість встановити біотуалет в приміщенні. Недолік – необхідно періодично поповнювати запас реагентів, що призводить до додаткових витрат.

Важливо: при використанні хімічного біотуалету на дачній ділянці, необхідно обирати нешкідливу санітарну рідину.

Торф'яний – перероблення відходів здійснюється за допомогою торфу, що знаходиться у верхньому баку. Не має водяного змиву, в більшості моделей потрібно підключення до електрики: компресор для просушування відходів і вентилятор повітря працюють від мережі.

Встановлювати торф'яні біотуалети бажано в окремих добре провітрюваних приміщеннях.

Переваги: екологічність (не використовуються хімікати), економічність – торф недорогий наповнювач, а в результаті перероблення відходів утворюється компост (добриво). Недоліки: потрібні вентиляція і слив. Такий туалет рекомендується встановлювати поза домом.

Якщо торф'яний біотуалет використовується двома і більше людьми, слід встановити шланг, що відводить очищену рідину з нижнього бака, оскільки торф не забезпечить абсорбування всіх рідких відходів.

Важливо: в сім'ї з 3-х і більше осіб торф'яної туалет не найкращий варіант, тому що потрібен місткий нижній бак, а виносити сухі та спресовані відходи необхідно вручну. 25-30 кг відходів не кожному під силу підняти та винести, особливо, літній людині.

Електричний – руйнування відходів відбувається за допомогою компресора, що перетворює тверді відходи в порошок, а рідкі через шланг відводяться в дренажну яму. Переваги: комфорт в експлуатації, не вимагає наповнювача, мінімальне споживання електроенергії, зручна система очищення. Недоліки: обов'язкова наявність електромережі, висока вартість в порівнянні з попередніми видами, потрібна вентиляція.

Важливо: перед придбанням біотуалету варто оцінити зручність поділу його ємностей. Для цього пристрій потрібно розібрати та зібрати.

Ємність баку

Верхній бак, як правило, має обсяг до 15 л. Обсяг нижнього бака коливається від 12-24 л (хімічний) до 120 л (торф'яний).

Від величини об'єму нижнього бака залежить частота його спорожнення. Більша кількість користувачів вимагає і більшого обсягу нижнього бака. Наприклад, обсяг бака у 20 л розрахований на 50-кратне використання (7 днів для 3 осіб). Водночас, чим більше ємність бака, тим рідше потрібно його очищення, але важити він буде більше. торф'яний бак об'ємом 120 л, чиститься 1 раз в 1-2.5 місяців (для 3 осіб).

Таким чином, менша ємність біотуалету полегшує його спорожнення, велика ємність допоможе заощадити на хімічних реагентах.

Важливо: вміст бака на 12-13 л важить 14 кг, а 20-21 л – 23 кг. Після спорожнення нижнього бака його необхідно промити водою.

Висота біотуалету

 • низькі (31-34 см) – підійдуть для дітей та невисоких людей. Об'єм бака – 12 л;
 • високі (42 см) – оптимальний варіант для людей з ростом вище середнього. Об'єм бака – 21-24 л.

Насос

Насос (помпа) – подає воду для змиву під тиском. Цей пристрій повинен бути надійним і простим в експлуатації.

Існують три види насосів:

 • електричний – найзручніший: дозує воду шляхом натискання кнопки та створює необхідний напір для зливу. Недоліки: працює на батарейках, які необхідно міняти раз у 2-3 тижні, а ремонтується він тільки в майстерні;
 • поршневий – найпростіший з усіх насосів, але вимагає деяких зусиль для отримання потрібного напору води. Перевага – заміна такого насоса може бути виконана самостійно;
 • помповий – складніший за попередній. Не вимагає великих зусиль, однак в такому насосі не передбачена можливість дозування води. Для ремонту необхідно звернутися до фахівця.

Оснащення

Індикатор рівня нижнього бака – відстежує заповнення відходами нижнього бака, що дозволяє своєчасно спорожняти біотуалет. Найпростіший варіант – прозора кришка бака. Існують також оптичні індикатори, що показують ступінь наповненості біотуалету.

Вбудована зливна труба – спрощує очищення біотуалету. Вона герметично приєднана до нижнього бака пристрою. Зустрічаються також моделі зі знімною трубою, однак це менш зручний варіант – кожен раз перед очищенням її необхідно прикручувати.

Клапан скидання надлишкового тиску – забезпечує рівномірність зливу відходів при очищенні біотуалету, тим самим запобігаючи розбризкуванню вмісту. Існують фіксовані та нефіксовані клапани. Фіксовані більш зручні, оскільки на них не потрібно натискати пальцем в процесі зливу.

Двосторонній змив – найефективніший варіант змиву, оскільки забезпечує високий ступінь чистоти, швидкий змив, повне омивання чаші. До того ж, він не вимагає додаткових зусиль при використанні помпи. Рекомендується для «сімейних» біотуалетів на дачі.

Виробник

Купуючи біотуалети невідомих марок, варто бути обережними: виробники не завжди вказують повний склад хімічних елементів біотуалету. Можлива наявність шкідливих складових. Найдешевші моделі зазвичай непоказно виглядають, оскільки зроблені з низькоякісного пластику.

Сьогодні ринок біотуалетів представлений найпопулярнішими виробниками: Avial, Campingaz, Dometic, Enders, Thetford, Кемпінг. Це кращі моделі незалежно від виду або типу перероблення відходів: економічні, зручні та надійні. У найдорожчих електричних моделях встановлені якісні насоси та інші вузли.

Відгуки про статтю

Люди! Вас обманывают! То, что в статье называют "биотуалет" является ХИМИЧЕСКИМ туалетом. Фекалии в нем консервируются при помощи специальных химических реагентов. Биотуалеты: торфяной компостный туалет, туалет с отводом урины.

Почему же обманывают? В статье четко написано, какие туалеты являются химическими, какие торфяными. И рассказывается про химические реагенты точно так же.