Як вибрати блок АВР для генераторів

Блок автоматичного введення резерву (АВР) для генераторів – пристрій, який самостійно включає генератор (джерело резервного живлення) в разі припинення подачі електрики від центральної мережі. Тим самим забезпечується безперебійна робота електроприладів.

Блок АВР складається з двох частин:

  • контакторна група – відстежує стан електромережі;
  • контролер – запускає генератор на підставі результатів моніторингу стану мережі, отриманих від контакторної групи.

Розрізняють напівавтоматичні і автоматичні (відновлювальні) блоки АВР – останні при відновленні електропостачання в центральній мережі відключають генератор і переводять на неї навантаження. У напівавтоматах повернення до початкової схеми електропостачання виконується користувачем вручну.

Також зустрічаються одно- і двосторонні блоки автоматичного введення резерву. Перші мають один основний (для центральної електромережі) і один резервний ввід (для генератора), у других – два введення можуть бути основними і резервними.

Фазність мережі

Фазність визначає сумісність блоку АВР з конкретною електричною мережею.

Однофазна (220 В) – подібний блок автоматичного введення резерву відрізняється порівняно низькою ціною і скромним функціоналом. Застосовується в побуті.

Трифазна (380 В) – такий блок АВР обійдеться дорожче однофазного «побратима», зате має більш просунуті експлуатаційні характеристики. Використовується в промисловості.

Однофазна / Трифазна – це обладнання підходить для будь-яких мереж. Універсальний варіант.

Фазність генератора

Від фазності генератора залежить сумісність блоку АВР з конкретною моделлю автономного джерела резервного живлення.

Однофазний (220 В) – даний генератор розрахований на постачання електроживленням побутової техніки. Переваги: порівняно невелика вартість, компактні розміри, економічна витрата палива. Недоліки: мала потужність, можливість живлення тільки однофазних споживачів. Оптимальний вибір для квартир, малогабаритних офісів.

Трифазний (380 В) – цей генератор здатний підтримувати роботу потужного устаткування (від 4-5 кВт). Переваги: висока потужність, можливість підключення трифазних і однофазних споживачів. Мінуси: дорожнеча, громіздкість, підвищена витрата пального. Застосовується у виробничих приміщеннях, великих офісах і заміських будинках.

Однофазний / Трифазний – блок АВР підходить до різних генераторів.

Важливо: фазність мережі і генератора не обов'язково збігається. Зустрічаються блоки АВР, розраховані на трифазну мережу і однофазний генератор.

Кількість контрольованих вводів

Цей показник дозволяє оцінити число ліній електроживлення, до яких підключений блок АВР. Найчастіше пристрої оснащені 2 контрольованими вводами – основним і резервним.

Блоки автоматичного вводу резерву з 3 вводами збільшують надійність електропостачання: в цьому випадку до двох джерел енергії додається третій, наприклад, ще один генератор. Таке рішення актуально для особливо важливих і чутливих пристроїв, що вимагають безперервного електроживлення (комп'ютери, газові котли, медичне обладнання).

Час перемикання між вводами

За даною характеристикою роблять висновок про швидкість спрацьовування блоку АВР. Чим менше час перемикання, тим швидше підключені споживачі отримають живлення. Правда, зростає ризик помилкових спрацьовувань при нетривалих збуреннях в електромережі.

Час перемикання між вводами у швидкодіючих блоків АВР становить 0.1 секунди. Стандартні пристрої спрацьовують протягом 5 секунд. У більш «повільних» моделей ця величина досягає 6 і навіть 10 секунд.

Окремі блоки АВР допускають регулювання часу перемикання між вводами в різних діапазонах (0.1-30 секунд, 0.1-10 секунд, 0.1-5 секунд). Це дає можливість знизити ймовірність помилкових спрацьовувань.

Потужність, максимальний струм генератора

Ці параметри обов'язково враховуються при виборі блоку АВР. Потужність і максимальний струм блоку автоматичного вводу резерву повинні трохи перевищувати відповідні характеристики генератора, щоб устаткування не працювало на межі своїх можливостей. Тим с0амим знижується ризик перевантажень – частої причини поломки блоку АВР.

Установка

Настінна – встановлюється на вертикальну плоску поверхню.

DIN-рейка – монтується в розподільний щит (займає від 4 до 6 модулів).

Переносна – блок АВР оснащений ручкою для перенесення, має високий захист від пилу і вологи. Подібні моделі поширені мало.

Управління

Ручне – дає можливість користувачу вибирати режим живлення будинку (від мережі або генератора). Реалізовано у вигляді перемикача. Блок АВР з ручним керуванням підходить для побутового застосування.

Ручне, дистанційне – дозволяє працювати з блоком АВР різними способами в залежності від ситуації. Для дистанційного керування контролер приладу оснащується GSM-модулем, який забезпечує зв'язок з користувачем за допомогою мобільного телефону (SMS-команди).

Оснащення

Дисплей, LED-індикатор – відображає інформацію про роботу блоку АВР, генератора і характеристиках електромережі (напруга, частота, сила струму). Полегшує використання пристрою.

Клавіатура – дозволяє керувати роботою контролера АВР шляхом введення відповідних команд.

Гермовводи – дають можливість підключити до блоку АВР зовнішні електричні ланцюги.

Функції

Лічильник мотогодин – враховує час сумарного напрацювання двигуна генератора. Дає можливість оцінити ступінь зносу мотора і вчасно здійснити ремонт, поміняти мастило або купити новий двигун.

Електромеханічне блокування контактів – запобігає одночасному включенню мережі і генератора. Захищає від короткого замикання.

Роз'єм для підключення до ПК – дозволяє відстежувати і налаштовувати параметри і константи блоку АВР, зчитувати журнал подій.

Пам'ять подій – реєструє і зберігає інформацію про події роботи контролера АВР (режими, аварійні ситуації).

Програмований вхід – дає можливість застосовувати блок АВР в парі з джерелом безперебійного живлення (ДБЖ).

Захист від перевантаження – відключає споживачів від живлення при піковому енергоспоживанні. Запобігає виходу з ладу генератора.

Аварійна зупинка – моментально відключає генератор за допомогою спеціальної кнопки.

Управління повітряною заслінкою генератора – полегшує його запуск при різній температурі повітря.

Режими

Авто – АВР самостійно контролює параметри електромережі і генератора.

Економ – генератор працює з перервами, що знижує витрату палива. Запуски і зупинки обладнання виконуються блоком АВР автоматично. Цей режим спрацьовує при активації режиму «Авто».

Корпус

Матеріал – блоки АВР виготовляються в металевому або пластиковому корпусі. На експлуатаційні властивості приладу даний показник не впливає, але прийнято вважати, що у металевого корпусу краща тепловіддача.

Пиловологозахист – визначає стійкість блоку АВР до негативного впливу навколишнього середовища. Позначається у вигляді коду IPXX, де перше число характеризує захист від пилу, а друге – захист від вологи.

Блоки автоматичного введення резерву найчастіше встановлюють в приміщеннях, де немає потреби в захисті від вологи. Подібні моделі мають клас пилозахисту IP20 (від сторонніх предметів діаметром 12.5 мм і більше) або IP30 (від сторонніх предметів діаметром 2.5 мм і більше).

Рідше зустрічаються блоки АВР з маркуванням IP65, які забезпечені пилонепроникним корпусом і захищені від водяних струменів з будь-якого напрямку. Такі пристрої можуть працювати на відкритому повітрі.

Відгуки про статтю

А какой генератор вы можете предложить для дачи? Какой выбрать?

Посмотрите каталог Генераторов https://vse.ua/ct/4351/ и статью "Как выбрать генератор" https://vse.ua/info/kak-vybrat-elektrogenerator-184/