Як вибрати блок живлення

Потужність

Потужність є найважливішим показником при виборі блоку живлення, вимірюється у ватах (Вт). У блоках живлення вказується потужність, яка може бути надана комп'ютеру для живлення його компонентів. Складність розрахунку потужності полягає в тому, що вона змінна величина. Коли комп'ютер перебуває в стані бездіяльності (наприклад, просто запущена Windows), то рівень енергоспоживання буде невеликий. Але якщо збільшити навантаження на процесор (наприклад, запустити сучасну гру), то комп'ютер почне споживати в кілька разів більше енергії. Необхідно враховувати рівень енергоспоживання в обох випадках.

Щоб визначити необхідну потужність блоку живлення, потрібно знати споживану потужність всіх складових комп'ютера. Ці параметри вказуються компаніями-виробниками. За допомогою спеціальних калькуляторів можна без зусиль визначити необхідну потужність вашого блоку живлення:

Щоб збільшити ресурс блоку живлення, необхідно, щоб він не працював постійно на максимальній потужності. З цією метою до отриманого значення потужності потрібно додати приблизно 20-25%.

Для роботи з офісними додатками досить вибрати блок живлення до 650 Вт. Якщо ж комп'ютер в основному використовується для ігор, слід дивитися блок живлення, починаючи з потужності 650 Вт і вище. Чим вище потужність, тим більше енергоспоживання і вартість, тому купувати блок живлення зі значним запасом потужності не рекомендується.

Тип блоків живлення

За типом підключення проводів блоки живлення бувають:

  • стандартні всі дроти в блоці живлення незнімні;
  • модульні дроти в блоці живлення можна приєднати за потреби. Звільняють місце в системному блоці від зайвих проводів. Зручніше, але дорожче, ніж стандартні моделі;
  • гібридні найбільш важливі дроти підключені безпосередньо до блоку живлення, а решта модульно, і можуть бути використані за потреби.

Система охолодження

Блок живлення з одним вентилятором це найбільш поширений варіант. Діаметр вентилятора і його розташування є важливими факторами вибору блоку живлення:

  • 60-80 мм вентилятори дешевих моделей, зазвичай досить гучні під час роботи, кріпляться до задньої стінки блоку живлення;
  • 120-140 мм оптимальний діаметр вентиляторів, набагато менш гучні, кріпляться зазвичай до нижньої стінки блоку живлення, забезпечують рівномірний розподіл повітря по компонентах.

Блок живлення з двома вентиляторами такі моделі рідко зустрічаються на ринку. Наявність другого вентилятора підвищує гучність під час роботи блоку живлення, а також його вартість.

Безвентиляторні блоки живлення як і попередні моделі, не дуже поширені. Для запобігання перегріву використовується радіатор, замість вентилятора. Недоліки висока вартість, не можуть охолоджувати пристрої з потужністю більше, ніж 600-650 Вт. Перевага абсолютна безшумність.

Швидкість обертання вентиляторів

Чим швидше обертається вентилятор, тим більший шум створює блок живлення. В сучасних потужних блоках живлення є функція автоматичного регулювання швидкості обертання вентиляторів в залежності від температури. Наприклад, при неповному або частковому навантаженні на блок живлення він буде працювати тихіше.

PFC

PFC (Power Factor Correction) корекція коефіцієнта потужності блоку живлення. Коефіцієнт потужності повинен прагнути до одиниці.

Існують два способи корекції коефіцієнта потужності: активний та пасивний. При активному способі коефіцієнт може досягати значення 0,95-0,99, при пасивному 0,7-0,75. Активний PFC зменшує чутливість блоку живлення до зниження напруги, а також підходить для потужних блоків живлення.

Версія ATX12V

Стандарт ATX12V це набір специфікацій, що визначає наявність різних роз'ємів живлення для материнської плати, процесора та інших компонентів комп'ютера. Існують такі версії, як 1.3, 2.0, 2.01, 2.03, 2.2 і 2.3. Сьогодні в сучасних комп'ютерах блок живлення повинен підтримувати стандарт ATX12V версії 2.2 або вище.

Для того щоб обрати блок живлення, що підходить до вашої материнської плати, необхідно враховувати типи роз'ємів:

  • 20-pin використовувався в старих материнських платах;
  • 24-pin застосовується в сучасних материнських платах;
  • 24-pin розбірний (20-pin + 4-pin) використовується в більшості блоків живлення для сумісності зі старими материнськими платами.

Сертифікат 80 PLUS

Сертифікат 80 PLUS наявність у блоку живлення одного з рівнів сертифіката 80 PLUS підтверджує відповідність нормам енергоспоживання. Відповідно, чим вище рівень сертифікації, тим енергоефективніше (і дорожче) блок живлення. Види сертифікації: Bronze, Silver, Gold, Platinum.

Оснащення

У сучасних блоках живлення є захист від перевантаження, короткого замикання, що дозволяє зберегти працездатність блоку живлення та компонентів комп'ютера.

Відгуки про статтю