Як вибрати бордюрну стрічку

Бордюрна стрічка – виріб, призначений для оформлення кордонів газонів, клумб, доріжок, грядок, водойм та інших елементів садової ділянки. Це запобігає проростанню рослинності на суміжну зону і надає окремим дільницям завершеного вигляду. При цьому стрічка дозволяє отримати як прості, так і складні форми елементів ландшафтного дизайну (в залежності від еластичності).

За допомогою бордюрної стрічки створюють багатоярусні конструкції, альпійські гірки, зміцнюють підвалини будівель і нижній край паркану, герметизують теплиці. Бордюр використовується і як підлогове покриття в сараї, а також для інших господарських цілей.

Поради щодо використання

  • Щоб встановити бордюрну стрічку викопайте траншею по периметру ділянки. Для хорошого натягу бордюру скористайтеся кілочками, які ставляться на місцях вигину. Стрічка встановлюється строго вертикально.
  • Бордюри для однорічних рослин прикопують на глибину 10 см, для багаторічних – на 20 см.
  • Акуратно обробляйте тримерами ділянки, які обрамляє стрічка. Взимку присипте бордюр снігом для додаткового захисту від низької температури. Не ставайте на стрічку. При необхідності промийте огорожу водою зі шланга.
  • Решту фрагментів бордюрної стрічки зберігайте в сухому приміщенні, згорнутими в рулон. Не допускайте переламування виробу. Сама стрічка повинна бути чистою.

Тип

Зустрічається плоска, хвиляста, гофрована, фігурна бордюрна стрічка. Плоска стрічка дає ідеально рівне обрамлення ділянок і легко монтується. Застосовується для оформлення доріжок, клумб, грядок, паркувальних місць. Даний бордюр по достоїнству оцінять прихильники суворого класичного стилю.

Для створення оригінального ландшафтного дизайну краще вибрати хвилясту, гофровану або фігурну стрічку.

Хвиляста і гофрована модель відрізняються особливостями складок: в одному випадку вони дрібні, в іншому – яскраво виражені, що нагадують гармошку. Гофровану стрічку складніше вкопати в землю, ніж плоску. А ось фігурний бордюр має характерні візерунки і виглядає найбільш естетично.

Матеріал

Пластик – дешевий матеріал, відрізняється різноманітністю фактур і кольорів. Ці стрічки недовговічні (термін служби – 5 років). Деякі види пластика бояться впливу низької і високої температури (+ 40°С), що призводить до деформації виробу. Пластикові стрічки зустрічаються найчастіше.

Поцинкований метал – дорожче і міцніше пластика (термін служби – 15 років). При попаданні в грунт сульфат цинку негативно впливає на рослини.

Поцинкований метал з полімерним покриттям – характеризується привабливим виглядом і довговічністю (термін служби - 25 років). Такі стрічки безпечні для грунту і рослин, стійкі до перепадів температури, але дуже дорогі. Покриття деяких моделей імітує дерево або камінь.

Полівінілхлорид (ПВХ) – поєднує невисоку ціну і практичність (термін служби 5-7 років), легко ріжеться. Багато ПВХ бордюрів добре переносять високу температуру (+ 40°С), вплив тримера та інші зовнішні чинники.

Розмір

Висота (ширина) – визначає, наскільки глибоко стрічка увійде в грунт. Цей параметр варіюється в межах 10-50 см.

Рекомендована висота (ширина) бордюрної стрічки:

  • формування доріжок, верхніх ярусів клумб і садових композицій – 10 см;
  • обрамлення грядок, створення альпійських гірок, оформлення квітників і пристовбурних кіл – 15 см;
  • зонування композицій садової ділянки – 20 см;
  • створення піднятих грядок і багатоярусних композицій, обмеження поріст вишні та малини – 30 см.

Якщо рослини потребують компосту, краще зупинитись на огорожі висотою 30 см. Подібна стрічка надійно захистить врожай від кротів і щурів. Щоб створити альпійську гірку або багатоярусну конструкцію, знадобиться кілька бордюрів різної висоти.

Важливо: край вкопаної в грунт стрічки повинен виступати над рівнем грунту на 2-5 см.

Довжина – чим вище ця характеристика, тим більшу площу охопить стрічка. Потрібна довжина рулону підбирається виходячи з конкретного завдання в межах 10-50 м.

Товщина – впливає на термін служби і еластичність стрічки. Тому найміцніші моделі погано згинаються. Чим простіше зігнути стрічку, тим легше отримати різноманітні фігури при мінімальному радіусі. Товщина бордюрів становить 0.5-2 мм.

Важливо: самий довговічний виріб – стрічка з укріпленою кромкою, але обов'язково враховуйте її низьку еластичність.

Колір

Оптимальний колір бордюрної стрічки залежить від індивідуальних переваг садівника і конкретної мети. Існують моделі коричневого, зеленого, сірого, білого, чорного, жовтого кольору.

Коричневі і зелені тони – класичні рішення, які добре поєднуються з грунтом і рослинами. Ці стрічки підійдуть для оформлення грядок і клумб. Вироби інших кольорів краще використовувати у разі огородження газонів і багатоярусних квітників.

Важливо: бордюрні стрічки яскравих тонів часто відволікають погляд від самих елементів садової ділянки та вносять дисонанс в композицію. Тому такі варіанти виправдані при створенні незвичайних дизайнерських рішень.

Відгуки про статтю