Як вибрати бутси

Вид

Бутси – спортивне взуття для гри в футбол на відкритому полі. Характерна риса – досить високі шпильки на підошві.

Футзалкі (бампи) – спортивне взуття для гри в мініфутбол (футзал) в спортзалі з дерев'яною підлогою. На відміну від бутс футзалкі мають гладку підошву без шипів, щоб не пошкодити підлогу. Не рекомендується грати в футзалках на газоні, оскільки велика ймовірність отримати травму через погане зчеплення.

Стоноги (многошіповкі) – проміжний варіант між бутсами і футзалкамі. Дане взуття оснащене короткими гумовими шипами, довжина яких не перевищує 5 мм. Стоноги підходять для гри в футбол на відкритому полі з будь-яким покриттям, включаючи штучне і вторований грунт. Іноді таке взуття доречно використовувати і в залі з дерев'яною підлогою.

Вікова група

Існує футбольне взуття для дорослих та дітей. Дитячі моделі відрізняються меншим розміром і яскравим дизайном. Найчастіше таке взуття представлене стоногами, які зменшують навантаження на стопи дитини і тим самим запобігають захворюванням суглобів і м'язів. Дитячі та підліткові бутси мають маркування «JR» (Junior).

Маркування підошви і призначення

AG (Artificial Grass / Ground) – для гри на синтетичному газоні. Це футбольне взуття має 15-27 коротких шипів. Довжина шипів не перевищує 10 мм. Шипи виготовляються з гуми або поліуретану.

MG (Multi Ground) – для гри на різних полях. Подібні бутси мають 13-24 шипів. Довжина шипів коливається в межах 8-12 мм. Шипи виготовляють з гуми, пластику або поліуретану. Такі бутси часто купують дітям, які навчаються у футбольних школах.

FG (Firm Ground) – для гри на натуральному або синтетичному газоні. Ці бутси оснащені 9-14 шипами. Довжина шипів складає 12-15 мм. Шипи виробляються з поліуретану або пластику. Найбільш універсальні бутси. Оптимальний вибір для дітей.

HG (Hard Ground) – для гри на твердому натуральному або синтетичному газоні. За характеристиками таке взуття близьке до аналогів з маркуванням «FG», але забезпечене великою кількістю шипів (16-21), при цьому самі шипи трохи коротші.

SG (Soft Ground) – для гри на м'якому натуральному газоні. Підходять і для вологої погоди. Ці бутси забезпечені 6-8 видовженими шипами. Довжина шипів досягає 12-18 мм. Шипи виготовляються з металу. Подібне взуття протипоказане дітям, так як здатне викликати плоскостопість.

TF (Turf), PT, AST – так маркують підошви стоніг.

ID (Indoor), IN, IC (Incourt) – так маркують підошви футзалок.

Важливо: вибір футбольного взуття багато в чому залежить від жорсткості поверхні. Чим жорсткіше поле, тим менше висота шипів і більше їх кількість. Грамотно підібране взуття забезпечує надійне зчеплення з ігровим полем і рівномірно розподіляє навантаження на стопу.

Тип шипів

Виділяють такі типи шипів:

  • конічні – забезпечують спортсмену стійкість при грі на твердих натуральних поверхнях;
  • плоскі (плавник, лезо) – гарантують високу швидкість при бігу по грунту;
  • бумеранги – дають футболістові швидке прискорення;
  • шестигранники – гарантують надійне зчеплення з жорстким ігровим покриттям і підвищують точність ударів по м'ячу;
  • круглі – призначені для штучних газонів.

Недолік багатьох бутс – швидкий знос шипів і неможливість їх заміни. У дорогих варіантах з маркуванням «SG» шипи робляться знімними, а в комплект поставки входять шипи різної довжини. Це дає можливість адаптувати взуття під особливості конкретного ігрового поля, а також продовжити термін його служби, замінюючи шипи в міру зносу. Такі моделі вибирають професійні спортсмени.

Матеріал

Верх

Натуральна шкіра – високоякісний матеріал, який має хорошу міцність, еластичність і повітропроникність. В результаті ноги не потіють і відчувають себе комфортно, а саме взуття забезпечує чудове відчуття м'яча для найкращого контролю.

При виготовленні футбольного взуття зазвичай застосовується шкіра кенгуру і теляча: перша – дорожча і м'якша, друга – міцніша, але довше розношується. Моделі зі шкіри кенгуру використовують на змаганнях, а бутси з телячої шкіри оптимальні для тренувань.

У той же час футбольне взуття з натуральної шкіри коштує дорого, відносно швидко виходить з ладу і не підходить для гри у вологих погодних умовах. Такі моделі вибирають спортсмени з широкою стопою.

Штучна шкіра – позбавлена мінусів натуральної шкіри і в меншій мірі піддається деформації. Але штучна шкіра більш жорстка, швидше зношується і гірше пропускає повітря. Даний матеріал часто використовується при виробництві бюджетного футбольного взуття.

Поліуретан / Полівінілхлорид (ПВХ, PVC) – штучні матеріали, які характеризуються порівняно низькою вартістю, малою вагою, стійкістю до низьких температур і зносу. Взуття з поліуретану не схильне до промокання, але і не пропускає повітря, отже, ноги будуть потіти. У порівнянні з шкірою такі матеріали менш еластичні.

Замша – за властивостями нагадує шкіру, але менш схильна до деформації і забезпечує кращий контакт з м'ячем. Але замша швидко втрачає початковий вигляд і чутлива до вологи. З такого матеріалу виробляють окремі моделі футзалок.

Також зустрічається футбольне взуття з інноваційних knit-матеріалів, виготовлених на основі поліестеру (Flyknit, Primeknit). З таких матеріалів виходять легкі і повітропроникні бутси, які добре фіксують ноги спортсмена, але при цьому не натирають. Це взуття підсилює тактильні відчуття при контакті з м'ячем.

Підошва

Гума – відносно дешевий матеріал, який чудово амортизує ударні навантаження під час гри. Мінуси: швидкий знос, непридатність для використання в спортзалі (залишає чорні сліди).

Поліуретан – відрізняється пружністю і малою вагою. В результаті дана підошва забезпечує оптимальну рухливість стопи і оберігає її від навантажень.

Іноді зустрічаються бутси з підошвою з термополіуретану. Цей матеріал має властивості поліуретану і дає відмінне зчеплення з ігровою поверхнею на високій швидкості.

Розмір

Грамотно підібране за розміром футбольне взуття щільно облягає ногу, але не здавлює. При виборі бутс та іншого взуття за розміром слід враховувати кілька моментів.

Виробники зазвичай наводять інформацію, використовуючи три розмірні сітки: США (US), Великобританія (UK), Європейський Союз (EU). Найближча до українського розміру – європейська сітка, яка відрізняється на 1-1.5 значення в більшу сторону (дорослі моделі). У дитячому футбольному взутті ця різниця коливається в залежності від виробника.

На правильний вибір футбольного взуття за розміром впливає і матеріал. Вироби з еластичної телячої шкіри або шкіри кенгуру купують строго за розміром. В останньому випадку можна взяти навіть трохи тісні бутси. Взуття зі штучної шкіри або поліуретану вибирається на пів розміру більше, так як ці матеріали не розтягуються в процесі носіння. Це важливо, тому що під час гри розмір стопи збільшується.

Не купуйте дитяче футбольне взуття «на виріст»: занадто великі бутси будуть не тільки викликати дискомфорт під час гри і знижувати ігрові показники, а й призведуть до травми.

Дитячі моделі підбираються, як і дорослі: точно за розміром або на пів розміру більше (для взуття з синтетики). Оскільки ноги у дітей ростуть швидко, то не має сенсу вибирати дорогі бутси зі шкіри кенгуру. Краще взяти більш дешеві варіанти зі штучних матеріалів або телячої шкіри.

Важливо: щоб визначити власний розмір стопи, слід наблизити чистий аркуш паперу до стіни, а потім встати на нього, так щоб п'ята впиралася в стіну. Після цього необхідно позначити на аркуші найдальшу від стіни точку – великий палець стопи. Виміряйте дистанцію між п'ятою і великим пальцем і зіставте отриманий результат зі значеннями в розмірній сітці виробника.

Фіксація

Шнурівка – надійно і жорстко фіксує стопу в бутсах, стоногах, футзалках. Мінус – щоб правильно зашнурувати взуття, потрібні певні навички. Представлена двома різновидами:

  • пряма – дає надійну фіксацію стопи;
  • асиметрична – забезпечує кращий контроль м'яча.

Липучка – простіша у використанні, але дає менш надійну фіксацію. Характерна для дитячого футбольного взуття.

Виконання

Прошиті – відрізняються підвищеною стійкістю до зносу і підсилюють тактильні відчуття при контакті з м'ячем у грі.

Водонепроникні – призначені для гри у вологих погодних умовах. Водонепроникність бутс визначається герметичністю і якістю швів, а також наявністю спеціально простроченого верху, який не дозволяє взуттю поглинати вологу.

З захисним язичком шнурівки – така деталь запобігає випадковому розв'язанню або ослабленню шнурівки під час гри.

З цільним язичком – подібна деталь дає відмінну маневреність на твердому покритті і надійно фіксує ногу.

Відгуки про статтю