Як вибрати побутовий інкубатор

Побутовий інкубатор – пристрій для штучного висиджування пташенят з яєць. На відміну від природного способу (за допомогою курей-несучок), інкубатор дозволяє виводити молодняк сільськогосподарських птахів цілий рік і в великій кількості.

Крім того, не всі несучки мають сильну материнський інстинкт: можуть відлучитися від кладки або кинути яйця з ще невилупленими пташенятами.

Клас

Побутові і професійні (фермерські) інкубатори призначені для малих господарств. При цьому професійні моделі розраховані на постійне виведення пташенят, тоді як побутові більше затребувані у птахівників-аматорів. Промислові агрегати зустрічаються у великих господарствах або на птахофабриках.

Вид

Універсальний – працює з яйцями всіх видів домашньої птиці (курячі, качині, гусячі, індичі, перепелині, фазанів, цесарині).

Спеціалізований – розрахований на інкубування яєць одного виду.

Перевертання яєць

Ручне – використовується в простих, надійних і дешевих інкубаторах. При цьому потрібно відкривати камеру і перевертати кожне яйце 4-6 разів на добу, на що витрачається чимало часу і зусиль. До того ж порушення мікроклімату інкубатора негативно позначається на виведенні пташенят. Такий спосіб часто призводить до пошкодження яєць.

Важливо: при ручному перевертанні дотримуйтесь чистоти рук, інакше можна занести мікроби в яйце, а це призведе до уповільнення розвитку пташеняти.

Механічне (напівавтоматичне) – виконує одночасне перевертання всіх яєць за допомогою повертання ручки. Інкубатор з механічним перевортанням обійдеться дорожче ручної моделі і теж потребує участі людини (4-6 разів на добу). Оптимальний варіант для більшості користувачів.

Автоматичне – оснащений електромотором, не вимагає втручання людини. Самостійно перевертає яйця кілька разів на добу (в залежності від налаштувань). Найдорожчий апарат.

Слід відрізняти інкубатор з автоматичним перевертанням яєць від автоматичного інкубатора. В останньому випадку передбачається не тільки зазначена функція, а й автоматична підтримка температури і вологості. Також є можливість регулювати параметри протягом інкубації, наприклад, цикли охолодження, провітрювання, температуру.

Тип нагрівача

Ламповий – забезпечує рівномірне нагрівання повітря в інкубаторі, точно підтримує задану температуру. Лампу розжарювання, що вийшла з ладу, легко купити і замінити. Мінуси: випромінювання світла, що порушує природні умови виведення пташенят, ризик розриву лампи (при підвищеній вологості).

ТЕН – випромінює тільки тепло, споживає менше електроенергії, ніж ламповий. Подібний нагрівач створює велику випромінювальну поверхню. Недоліки: висока ціна, ймовірність перегріву яєць через теплову інерційність.

Важливо: при виникненні корозії слід ізолювати відповідні металеві деталі Тена.

Місткість яєць

Цей параметр показує, скільки яєць можна закласти в інкубатор. Місткість визначається класом пристрою:

  • побутові – 30-240 яєць;
  • професійні – 500-1000 яєць;
  • промислові – 1000-3000 яєць.

Початківцю фермеру або для особистих потреб підійде модель на 40-80 яєць.

Важливо: місткість інкубатора вказується в розрахунку на курячі яйця. Для яєць іншого виду, наприклад, гусячих або перепелиних, вибирайте прилад зі спеціальними ложементами, які дозволяють зменшувати / збільшувати ширину ряду укладання.

Тип терморегулятора

Аналоговий – дешевий і надійний. Недоліки: потрібно постійно вручну контролювати температуру, висока похибка в налаштуванні температури. Оптимальний вибір, якщо в господарстві часто відбуваються перепади напруги.

Цифровий – простіше у використанні і забезпечує більш високу точність налаштування температури (в межах 0.1-0.01°C). Також цифровий терморегулятор автоматично контролює рівень вологості. Забезпечується дисплеєм. Мінуси: висока ціна, чутливість до перепадів напруги (відображає невірні дані, що смертельно небезпечно для виводку).

Обмін повітря

Примусовий – проводиться за допомогою одного або декількох вентиляторів. Забезпечує рівномірний розподіл температури і вологості, підтримує в інкубаторі свіже повітря і відводить вуглекислий газ. Рекомендується вибирати пристрій з примусовим повітрообміном. Вентилятор необхідний в інкубаторі на 60 і яєць і більше.

Природний – здійснюється через отвори в інкубаторі. Характерний для інкубаторів місткістю до 60 яєць.

Матеріал корпусу

Матеріал корпусу інкубатора повинен відповідати двом основним вимогам – простота догляду і гігієнічність (не вбирає запахи і вологу). Кращим варіантом вважається пінопласт, який відмінно зберігає тепло (до 5 годин) і не поглинає вологу. Але такий корпус досить крихкий, вбирає запахи і погано очищується. Залишений бруд – середовище для розмноження шкідливих мікробів.

Найчастіше використовуються комбіновані варіанти: пластик + пінопласт, метал + пінопласт, дерево + пінопласт, де пінопласт виступає в ролі теплозберігаючої «оббивки». Хороший вибір – пластик, який зручно мити і дезінфікувати. А ось дерево – не найкраще рішення, тому що вбирає вологу.

Додатково

Автоматичне підтримання температури і вологості – забезпечує оптимальний мікроклімат в інкубаторі без участі людини. Занадто висока або занадто низька температура / вологість згубна для виведених пташенят.

Ручне підтримання температури на практиці неможливе через нестабільну температуру навколишнього середовища. Тому інкубатори забезпечуються терморегулятором і термометром для відстеження та підтримання температури.

Автоматичне підтримання вологості зустрічається в дорогих пристроях або промислових приладах. Дешевші варіанти оснащуються гігрометром і дисплеєм. Однак підтримувати необхідний рівень вологості потрібно вручну. В бюджетних інкубаторах датчик і дисплей відсутні.

Рівень вологості підтримується двома способами: вільним випаровуванням води з ванночок / вологовбирних серветок або упорскування води насосом. Перший варіант вимагає участі людини, другий – є автоматичним.

Живлення – представлено двома варіантами:

  • 220 В – від електромережі. Основний тип живлення. При відключенні електроенергії або перепадах напруги зародки загинуть.
  • 220 В і 12 В – передбачає підключення до автомобільного акумулятора (12 В), яке використовується як резервне живлення в разі відключення електроенергії. Бажано вибирати інкубатор з цим типом живлення.

Оснащення

Дисплей – відображає поточні параметри температури і вологості. В деяких моделях екран показує число днів з початку інкубації.

Звуковий сигнал – повідомляє про неполадки в роботі пристрою (відключення електрики, недостатній заряд батареї, різке перевищення / зниження температури).

Автоматичне відключення – спрацьовує при перегріві, що запобігає загибелі виводку.

Деякі моделі комплектуються додатковими підставками і піддонами.

Відгуки про статтю