Як вибрати датчики, сповіщувачі

Датчики (сповіщувачі), ІЧ-бар'єри – компоненти охоронної системи, що захищає приміщення або територію від зловмисників і аварійних ситуацій. Такі пристрої реагують на рух людей і предметів, вібрацію, розбиття скла, виникнення диму і полум'я, витік води та газу та інші події, що несуть потенційну або реальну небезпеку.

В результаті запобігається загибель або поранення людей і тварин, крадіжка, пошкодження або знищення майна.

Вид

Датчик (сповіщувач) – пристрій, який виявляє загрозу об'єкту, що оороняється і передає тривожний сигнал на централь (приймально-контрольний прилад, центральний блок). Сенсори сигналізують про небезпеку за допомогою світлодіодів і / або сирени, а також передають інформацію на смартфон користувача.

Деякі датчики (сповіщувачі) виконують активні дії, щоб забезпечити додатковий комфорт або усувають аварійну ситуацію. Наприклад, датчик відкриття / закриття дверей автоматично вмикає освітлення, сповіщувач витоку газу перекриває подачу газу, а сенсор протікання води блокує водопостачання.

ІЧ-бар'єр – прилад для фіксації руху сторонніх осіб в зоні, що охороняється. Пристрій складається з передавача і приймача. Дозволяє створити стіну довжиною до 100 і висотою до 2 м. Виявивши рух, ІЧ-бар'єр транслює сигнал тривоги на централь. Інфрачервоні промені невидимі для людського ока, що робить прилад ідеальним для захисту периметра.

Недолік ІЧ-бар'єру – знижений ефект при використанні на нерівній місцевості або на території з дуже густою рослинністю.

Сирена – пристрій, що подає гучні тривожні звукові сигнали при спрацьовуванні датчика, до якого вона приєднана.

Тип підключення

Проводовий – простий і порівняно дешевий варіант, який не потребує окреме джерело живлення. Такий спосіб дозволяє рознести датчики на значну відстань від охоронної централі. Мінуси: необхідність прокладання електричного проводу і його вразливість для впливу ззовні (систему легко вивести з ладу шляхом перерізання кабелю).

Бездротовий (по радіоканалу) – позбавлений недоліків проводового типу. При цьому дане рішення більш естетично, оскільки відсутній провід. Мінуси: висока вартість, обмежена відстань передачі радіосигналу (зазвичай 30-200 м від централі), потрібно окреме джерело живлення, наприклад, батарейка або акумулятор.

Об'єкт детекції

Об'єкт детекції – потенційно небезпечна подія, яка фіксує і відстежує датчик (сповіщувач).

По об'єкту детекції датчики поділяються на такі різновиди:

 • охоронний (руху для сигналізації) – реєструє підозрілий рух людей, часто доповнюється датчиком розбиття скла і сиреною;
 • розбиття скла – спрацьовує при руйнуванні скла та / або впливі на нього сторонніх осіб (в тому числі спроби вилучення з рами, різання болгаркою з алмазним диском);
 • витоку газу – фіксує незапланований вихід газу;
 • протікання (витоку) води – визначає незапланований вихід води;
 • температурний – реагує на різкі перепади температури, що перевищують максимально / мінімально допустимі значення;
 • відкриття / закриття дверей – спрацьовує на спробу відкривання дверей сторонньою особою;
 • вібраційний – фіксує пошкодження або руйнування стін і перекриттів;
 • пожежний – реєструє наявність диму, полум'я або різкого підвищення температури (найефективнішими вважаються димові датчики);
 • освітлення (руху для освітлення) – самостійно вмикає освітлення при фіксації руху людини. Такий пристрій дозволяє знизити витрату електрики (до 15-30%).

Важливо: деякі датчики можна використовувати в нестандартних цілях. Наприклад, сенсор відкриття / закриття дверей подасть сигнал, якщо дитина спробує відкрити шафу з інструментами або ліками.

Для квартири вибирайте датчик витоку побутового газу (CH4). У заміський будинок з каміном підійде модель, що реагує на чадний газ (CO). Ще краще – поставити комбінований пристрій, який розраховано на детекцію обох різновидів газу.

Тип детекції

Інфрачервоний – реагує на температуру людського тіла, що перевищує аналогічний параметр навколишнього середовища. Переваги: надійність, порівняно низька ціна і енергоспоживання, не потрібно підсвічування (крім ІЧ-бар'єрів). Мінуси: мала ефективність при температурі 37°С і більше та опадах (сніг, дощ), ймовірність помилкового спрацьовування через перешкоди різного походження.

Прилади з інфрачервоним типом детекції: різні датчики (сповіщувачі), всі ІЧ-бар'єри.

Мікрохвильовий – фіксує тривожну ситуацію на підставі сигналу, відбитого від сторонніх предметів. Переваги: незалежність від температурних умов, широкий радіус дії (360 °), можливість виявлення підозрілого об'єкту за перегородкою або іншою тонкою перешкодою. Недоліки: висока ціна, негативний вплив мікрохвиль на здоров'я людини.

Ультразвуковий – за принципом дії нагадує попередній варіант. Переваги: низька вартість, безпека для людини. Мінуси: негативний вплив ультразвукових хвиль на здоров'я тварин, ймовірність помилкового спрацьовування (в кімнаті з прозорою стіною) сприйнятливість до різких стрибків температури і вологості. Тому такий детектор встановлюється в опалювальному приміщенні.

Прилади з мікрохвильовим і ультразвуковим типом детекції – датчики руху для сигналізації та освітлення.

В датчиках розбиття скла застосовуються два типи детекції.

 • Контактний – реєструє механічний вплив на скло. Встановлюється безпосередньо на поверхню скла. Розрізняють механічні та електричні сенсори. Перші дешевше і простіше в монтуванні, другі точніше і не дають помилкових спрацьовувань від зливи або іншого «невинного» явища природи. Правда, електричні пристрої не реагують на спроби демонтажу скла.

 • Акустичний – спрацьовує на звук розбитого скла, характерний тріск при його різанні. Такі датчики вигідно відрізняються від контактних моделей можливістю розміщення в будь-якому місці. Мінус – більш висока ціна.

Комбінований – поєднує два типи детекції. Тим самим розширюється функціонал або збільшується надійність приладу. Приклади: охоронний датчик з датчиком розбиття (інфрачервоний + акустичний тип), датчик руху для сигналізації, що має два модулі – мікрохвильовий та інфрачервоний.

Монтаж

Стельовий – забезпечує широке охоплення простору і дозволяє установку датчика в будь-якому місці приміщення. Стельові датчики в найменшій мірі схильні до ризику нейтралізації з боку зловмисника. Мінуси: складність монтажу, необхідність виконання геодезичних обчислень.

Настінний – простіше стельового, але такий датчик менш захищений від впливу сторонніх осіб. Настінний спосіб пропонує менше варіантів місцезнаходження датчика, ніж стельовий монтаж. За аналогічним принципом встановлюють датчики на трубу.

Зустрічаються моделі, які монтуються як на стелю, так і на стіну.

Настільний – найпростіший і вразливий для впливу сторонніх осіб. Використовується дуже рідко.

На вікна / двері (накладний) – встановлюється безпосередньо на поверхні, що захищається. Подібним чином монтуються датчики розбиття скла (контактні) і моделі, які відстежують відкриття / закриття дверей, воріт.

Кутовий – розташовується на розі паркану або споруди.

Інші способи монтажу зустрічаються рідше (установка в розетку, патрон електролампи). Вони актуальні для окремих моделей датчиків освітлення.

Існують датчики для установки на вулиці або в приміщенні, які відрізняються один від одного класом захисту. Вуличні моделі надійніше, але дорожче аналогів для приміщень. Такі сенсори крім основного призначення застосовуються на складах, в ангарах та інших приміщеннях з «вуличними» умовами (вологість, температура, запиленість).

Джерело живлення

Проводові датчики

12 В – найпоширеніша робоча напруга в охоронних системах. А ось моделі, розраховані на 24 В зустрічаються набагато рідше. Найменш популярні датчики освітлення на 220 В, які встановлюються на освітлювальні прилади з такою ж напругою.

Бездротові датчики

Батарейки – при розряджуванні легко змінюються на нові елементи живлення, але вимагають додаткових витрат на їх придбання.

Акумулятор – економить гроші, але при виснаженні заряду фактично виводить з ладу датчик (на час заряджування батареї). Сучасні моделі найчастіше оснащуються акумуляторами.

Кут огляду

Цей показник характеризує розмір поля зору сенсора. Із зростанням кута огляду розширюється зона охоплення детектора. Найчастіше вказується значення кута огляду по горизонталі. Залежно від моделі цей параметр становить 120-360 °:

 • настінні – 120-360 °;
 • кутові – 270 °;
 • стельові – 360 °.

Для просторої кімнати з кількома дверима потрібно вибрати датчик з кутом огляду 360 °. У невелике приміщення з одним входом підійде і «вузьконаправлений» пристрій (180 °). Подібна модель здатна частково виконувати опцію «імунітет до тварин».

Кут огляду по вертикалі менш важливий для датчика і не завжди вказується виробниками.

Важливо: кут огляду дозволяє оцінити форму поля зору. Якщо в стельовому датчику ця величина дорівнює 360 °, то поле зору буде круглим, якщо менше – овальним.

Дальність детектування руху

Цей параметр означає дистанцію, на якій датчик здатний реєструвати загрози або вмикати освітлення.

Дальність дії коливається в межах 6-50 м. Чим вище ця величина у сенсора руху для сигналізації, тим раніше буде виявлений порушник.

Оптимальне налаштування датчика руху для освітлення вибирається виходячи з конкретного завдання: для кімнати, сходів або коридору підійде сенсор з мінімальним параметром (6 м), а при облаштуванні вуличного освітлення знадобиться більш «далекобійний» пристрій.

Важливо: номінальна дальність детектування вказується в розрахунку на ідеальні умови, а фактична величина може відхилятися від цього значення в меншу або більшу сторону. Правда, в останньому випадку точність спрацьовування істотно знижується. Тому бажано вибирати сенсор із запасом в 1-2 м.

Дальність дії датчика зменшують різні перешкоди (карниз, скло, бра).

Оповіщення

Датчики сигналізують про небезпечну подію за допомогою світлодіодів (світловий сигнал) та / або вбудованої сирени (звуковий сигнал). Ці сигнали також здатні відлякати порушника.

Гучність сирени – рівень звукового тиску. Вимірюється в децибелах (дБ). Чим голосніше сигнал, тим вище ймовірність його отримання користувачем або охороною. Гучний звук здатний приголомшити зловмисника.

В той же час занадто сильний рівень звукового тиску (120 дБ і більше) завдає шкоди здоров'ю людей, що особливо актуально при помилковому спрацьовуванні. Тому датчики з гучною сиреною або окремі потужні сирени монтують на безпечній дистанції від місць скупчення людей.

Датчики з сиреною і сирени для приміщень мають порівняно невелику гучність – 75-100 дБ. Потужність вуличних моделей досягає 100-125 дБ.

Важливо: зверніть увагу і на тип сигналу. Сирена з безперервним сигналом встановлюється в шумному оточенні або території. Пульсуючий сигнал оптимальний для порівняно тихого місця.

ІЧ-бар'єр

Горизонтальний кут налаштування ІЧ-променя – величина, на яку відхиляється джерело променя по відношенню до статичного корпусу передавача. Цей показник знаходиться в діапазоні 90-180°. В характеристиках наводиться загальне значення, наприклад, при 90° випромінювач відхиляється в обидва боки на 45°. Корисна опція, якщо не можна поставити передавач і приймач строго один напроти одного.

Вертикальний кут налаштування ІЧ-променя – значно менше, ніж величина по горизонталі і становить до 20° (по 10° в обидві сторони).

Довжина ІЧ-променя в приміщенні – максимальна дистанція між приймачем і передавачем. Чим вище ця характеристика, тим довше невидима стіна. Тим самим збільшується периметр території, що охороняється. Правда, такий пристрій і коштує дорого.

Довжина ІЧ-променя на вулиці – менше, ніж довжина інфрачервоного променя в приміщенні.

Кількість променів ІЧ-бар'єру – коливається в межах 2-8. Чим більше інфрачервоних променів, тим менше ймовірність випадкового спрацьовування і тим вище інфрачервона стіна. Відповідно, зловмисникові важче таємно проникнути в зону, що охороняється. В той же час багатороменевий прилад має високу ціну.

Довжина і кількість ІЧ-променів визначається розміром території, яку планується охороняти.

Додатково

Максимальна відстань між датчиком і централлю – визначає, наскільки далеко від приймально-контрольного приладу можна встановити бездротовий датчик або сирену. Безпосередньо залежить від потужності сигналу та варіюється в межах 30-2000 м. Підбирається з урахуванням параметрів об'єктів, що охороняються, наприклад, периметра території або площі будівлі.

Робоча частота – датчики (сповіщувачі) і ІЧ-бар'єри працюють на частотах загального призначення 868 МГц і 433 МГц (не потребує ліцензії для експлуатації).

Діапазон робочих температур – температура, при якій датчик / ІЧ-бар'єр працює в штатному режимі. Даний показник набуває особливого значення при купівлі моделі для вуличної установки / монтажу в приміщенні з таким самим температурним режимом. У цих випадках рекомендується зупинитись на пристрої, розрахованому на широкий діапазон робочих температур (від – 30°C до + 60°C).

Максимальна вологість – рівень вологості повітря, при якому датчик / ІЧ-бар'єр ефективно працює. Ця характеристика актуальна для вуличного приладу і моделі, розрахованої на монтаж в басейнах (максимальна вологість становить не менше 90-100%). У приміщеннях рівень вологості в середньому не перевищує 70%.

Клас захисту – дозволяє оцінити стійкість датчика / ІЧ-бар'єру до впливу вологи і пилу. Маркування: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга – від вологи). Найчастіше зустрічаються моделі з класом IP20; IP44 і IP65.

 • IP20 – захист від сторонніх предметів діаметром 12.5 мм і вище, вологозахист не передбачений. Такі пристрої використовуються в приміщеннях.
 • IP44 – захист від сторонніх предметів діаметром 1 мм і вище, стійкість до бризок, падаючим з будь-якого напрямку. Прилади для установлення в приміщенні або на вулиці (під навісом).
 • IP65 – пилонепроникний корпус, захист від струменів з будь-якого напрямку. Ці моделі підходять для вуличного монтажу або особливих умов експлуатації (детекція затоплення).

Регулювання

Чутливості – настройка порога спрацьовування сенсора під конкретну обстановку. Дозволяє домогтися оптимального балансу між ризиком помилкового спрацьовування датчика і реагуванням на реальну загрозу.

Освітленості (датчики освітлення) – настройка рівня освітлення, при якому датчик починає працювати. Дане регулювання допомагає економити електроенергію.

Часу спрацьовування (датчики освітлення) – настройка тимчасового інтервалу між закінченням руху людини в поле зору датчика і автоматичним вимиканням освітлення. В результаті економиться електрика і запобігає зносу сенсора і світильників від частого включення / вимикання. Налаштування часу корисно, якщо детектор знаходиться на ганку або у виробничому приміщенні.

Напрямки променів – настройка напрямку ІЧ-променів по вертикалі і горизонталі. За допомогою такої опції регулюється схема сітки виходячи з особливостей рельєфу об'єкту, що охороняється.

Особливості

Імунітет від тварин – відсутність реакції на тварин та інші дрібні об'єкти, що потрапили в поле зору сенсора. Така опція економить електроенергію і знижує ймовірність помилкових спрацьовувань пристрою.

Тампер (захист від злому) / акселерометр – відправляє тривожний сигнал на централь при спробі демонтажу або розкриття детектора.

Можливість підключення до розумного будинку – робить датчик складовою частиною системи «розумний дім». Така система автоматично контролює роботу систем охоронної сигналізації, відеоспостереження, пожежогасіння, освітлення. Наприклад, підключений до «розумного будинку» температурний датчик буде регулювати температурний режим за допомогою кліматичних приладів.

Система «розумний будинок» забезпечує більш високий рівень комфорту і безпеки, ніж просто датчики.

Відгуки про статтю