Як вибрати тримач, стійки, кріплення для фотостудій

Вид

Тримач – використовується для утримання в оптимальному положенні освітлювача, фотозонтика, відбивача, накамерного спалаху. Кріпиться до студійної стійки або стіні.

Стійка студійна (трипод) – тримає різне обладнання для фотозйомки, в тому числі освітлювач, спалах, фотофон, софтбокс. Має 3 ноги, що забезпечує стійкість навіть на нерівній поверхні. Чим довше ноги, тим більше діаметр бази і тим стійкіша конструкція.

Стійка-ворота – складається з двох стійок і поперечини. Утримує фотофон із паперу та тканини. Підходить для студійної роботи і виїзної фотозйомки.

Стійка-журавель – оснащена шарнірними кріпленням, яке дозволяє обертати перекладину (стрілу) навколо осі. Утримує джерело постійного світла або спалах, дає можливість нахиляти їх під будь-яким кутом. В результаті можна виставити потрібне для конкретної ситуації освітлення. Використовується при зйомці з різних ракурсів.

Стійка (основа, «жаба») – позбавлена центральної штанги, буває з коліщатками або без. Модель з коліщатками забезпечує плавне пересування відеокамери або освітлювального приладу. «Жаба» без коліщаток використовується для установки освітлювача на підлогу.

Кріплення – призначене для фіксації фону на студійній стійці або стіні / стелі. У першому випадку фон можна використовувати при виїзній і студійнії зйомці, другий варіант має на увазі тільки роботу в студії.

Затискач – застосовується для встановлення освітлювальних приладів на поперечини, стійки, елементи інтер'єру, труби. Також зажим може забезпечувати додаткову фіксацію фонів.

Перекладина – телескопічна розпірка, яку встановлюють між стінами або стелею і підлогою. На таку поперечину кріплять студійні фони.

Ручка-тримач – пристосування для утримання спалаху на певній відстані від камери.

Перехідник – адаптер, який служить для кріплення обладнання до стійки. Адаптер з посадкової різьбленням 5/8 дюймів є найуніверсальнішим, так як підходить для багатьох софтбоксів і освітлювачів.

Максимальне навантаження

Цей параметр характеризує вантажопідйомність стійки, тримача, поперечини. Залежить від матеріалу, товщини ніжок і конструкції аксесуара. Потрібний варіант підбирається виходячи з ваги обладнання, яке планується встановлювати. Більшість моделей здатне витримати навантаження в 2-3 рази вище за номінальне значення за умови, що вага розподілена по центру.

Важливо: вибираючи стійку, слід пам'ятати, що громіздка техніка здатна змінити центр ваги конструкції і перекинути її. В цьому випадку зверніть увагу на більш масивні моделі.

Мінімальна / максимальна висота

За даним показником оцінюють, наскільки низько/високо можна встановити освітлювач та інше обладнання за допомогою стійки. Визначається завданнями, що стоять перед фотографом.

Мінімальна висота має значення при зйомці предметів на підлозі або спеціальному столі, а максимальна – важлива для зйомки в повний зріст (з урахуванням зростання моделі). Від висоти залежить, чи можна розмістити каркасний фон на стійці.

Орієнтовні параметри максимальної висоти стійки:

  • до 1 м – для підсвічування декорацій, об'єктів на підлозі і самої підлоги (предметна зйомка);
  • до 2 м – для роботи з заповнючим світлом;
  • до 3 м – для отримання світла, що малює (зйомка в повний зріст).

Стійки з максимальною висотою 2 м застосовують в невеликих студіях або на виїзді, а 3-метрові моделі оптимальні тільки для студійної зйомки.

Мінімальна / максимальна довжина

За цим параметром судять про сумісність стійки-воріт з конкретним фоном (ширина фону повинна бути менше довжини поперечини). У випадку з настінним утримувачем і стійкою-журавлем довжина показує, наскільки близько/далеко може перебувати встановлений аксесуар. При покупці тримача для відбивача слід пам'ятати, що довжина тримача повинна збігатися з діаметром рефлектора.

Конструкція

Кожному різновиду аксесуарів для фотозйомки властива своя конструкція, «заточена» під конкретні завдання. Різноманітні стійки робляться складними і регульованими. Навпаки, тримачі найчастіше мають цільну конструкцію.

Амортизація

Амортизація забезпечує плавний рух частин стійки і тим самим зменшує ризик пошкодження освітлювальних приладів. Амортизація важлива, якщо фотографу необхідно опустити вниз стійку з крихким приладом. Зустрічаються моделі з повітряної і пружинної амортизацією. Перший варіант ефективніший, а другий – дешевший.

Стійки без амортизації мають більш низьку вартість і застосовуються для роботи з небиткими аксесуарами – фонами або відбивачами.

Важливо: при обмеженому бюджеті краще купити стійку з пружинної амортизацією, так як в дешевих моделях повітряна амортизація швидко виходить з ладу.

Вага та розмір у складеному стані

Від цих параметрів залежить зручність транспортування стійки. За інших рівних умов зі збільшенням максимальної висоти зростає вага і розмір в складеному стані. Також на вагу впливає матеріал виробу, а на розмір в складеному стані – кількість секцій (чим більше секцій, тим компактніше аксесуар). Стійки-журавлі мають 2 секції, студійні стійки – 3, а переносні моделі – 4.

Матеріал

Стійки виготовляються зі сталі та алюмінію. Перший матеріал дешевший і міцніший, другий – легший, що важливо, якщо обладнання будуть постійно рухати по студії. Сталеві моделі більш стійкі, витримують значні навантаження і оптимальні для стаціонарного використання в студії, алюмінієві – гарні для виїзних фотосесій.

Важливо: при виборі стійки зверніть увагу на її товщину. Більш товста стійка надійніше і краще підходить для роботи з важким обладнанням.

Оснащення

Гвинтовий затиск – металевий затиск, який зустрічається у важких стійках. Підходить для масивного обладнання.

Затиск-кліпса – виготовлений із пластику. У порівнянні з гвинтовим затискачем менш надійний варіант. Таким пристосуванням оснащені легкі стійки.

Коліщатка – полегшують переміщення стійки з обладнанням по студії. Роблять роботу фотографа/оператора зручнішою.

Комплектація

Сумка-обважнювачі – відіграє роль противаги, забезпечує стійкість стійці-журавля.

Пульт ДУ – дозволяє управляти настінним стельових кріпленням фону на відстані, не перериваючи процес зйомки. Робить роботу фотографа/оператора більш комфортною.

Байонет – кріплення, яке дає можливість встановити на тримач накамерний спалах.

Чохол – полегшує зберігання і транспортування стійки.

Відгуки про статтю