Як вибрати дитяче автокрісло

Дитяче автокрісло підвищує комфорт перебування дитини в машині, спрощує поїздку для батьків і водія, а найголовніше – є основним способом захисту при ДТП. У деяких країнах автокрісло є обов'язковою умовою перевезення дітей.

Вікова група

0 (до 9 місяців, до 10 кг) – розраховане на дітей, які не вміють сидіти, і виглядає як люлька. У ньому дитина розміщується в положенні «лежачи» або майже «лежачи». Крісло має внутрішні ремені безпеки. Термін служби складає не більше півроку, оскільки малюк з нього виростає. До того ж, таке автокрісло найбільш небезпечне при аварії. Краще придбати відразу крісло 0+.

0 + (до 15-18 місяців, до 13 кг) – більш досконалий варіант, який може також використовуватися як стіл для годування, перенесення або качалку. В автокріслі дитина знаходиться в положенні «напівлежачи». Воно обладнане внутрішніми ременями безпеки та кріпиться за допомогою системи «Isofix» або звичайними автомобільними ременями.

1 (1-4.5 року, 9-18 кг) – в кріслі дитина розташовується сидячи, але ряд моделей мають функцію нахилу спинки, щоб дитина могла спати або відпочивати в дорозі. Обладнано внутрішніми ременями безпеки та кріпиться за допомогою системи «Isofix» або звичайними автомобільними ременями.

2 (3.5-7 років, 15-25 кг) – складається зі спинки та сидіння, не має внутрішніх ременів безпеки. Малюк пристібається звичайним автомобільним ременем. В автокріслі підголівник регулюється по висоті виходячи зі зросту дитини, а деякі моделі мають плечовий захист. Зустрічається рідко, оскільки більшість моделей для дітей цього віку і ваги відносяться до більш універсального варіанту 2/3.

3 (від 6 років, 22-36 кг) – сидіння без спинки (бустер). Призначено для дитини, зріст якої вже не дозволяє користуватися звичайним автокріслом. Забезпечує високу посадку дитини на сидінні автомобіля для надійної фіксації ременем безпеки. Таке крісло можна отримати, від'єднавши спинку у моделі 2/3. Автокрісло використовується до моменту, коли зріст дитини перевищить 150 см.

Універсальне – автокрісло комбінованих вікових та вагових груп. Зустрічається в наступних видах:

 • 0/1 (до 4.5 років) – нагадує автокрісло групи 1, але відрізняється можливістю установки не тільки по ходу руху автомобіля, але і проти нього.
 • 0/1/2 (до 7 років, до 25 кг)
 • 1/2 (1-7 років, до 25 кг)
 • 1/2/3 (1-12 років до 36 кг) – найбільш універсальний варіант, який має кілька положень нахилу спинки, яку можна від'єднати (група 3). До 3-4 років застосовуються власні та автомобільні ремені, а потім автокрісло з дитиною пристібається лише автомобільним ременем.

Важливо: практично будь-яке автокрісло можна обрати без примірки, досить знати вагу і вік малюка. Але тільки примірка «наживо» дозволить переконатися в його комфортності та безпеці.

Наприклад, таким чином можна оцінити наскільки правильно анатомічна подушка або підголівник підтримують голову дитини. Іноді навіть при наявності бічних стінок, голова дитини може «падати» вниз під час сну. На це питання можна відповісти лише «примірявши» автокрісло.

Коли дитина підросте, бажано також обирати автокрісло разом з нею. Якщо воно сподобається дитині, то вона буде їздити в кріслі з задоволенням.

Кріплення

Isofix – застосовується в автокріслах, призначених для дітей вагою до 18 кг (0 і 1). Зустрічається в європейських, японських, корейських автомобілях. Автокрісло кріпиться у двох точках задньої нижньої частини, в більш сучасних моделях передбачено кріплення зверху і спеціальний упор в підлогу. Переваги: проста і швидка установка. Виключена можливість неправильної фіксації автокрісла.

Isofit – відрізняється від попередньої системи тим, що застосовується в автокріслах для старших дітей (група 2 і 3). Якщо в «Isofix» фіксація малюка здійснюється за допомогою 5-точкового ременя, то в «Isofit» дитина фіксується за допомогою 3-точкового ременя. Автокрісло кріпиться аналогічно системі «Isofix».

Latch – американський аналог «Isofix». Автокрісло кріпиться в трьох точках – дві розташовані в нижній частині, а одна – у верхній. Два нижніх кріплення можуть бути, як жорсткими, так і м'якими, а ось верхній («якірний») ремінь – завжди м'який. Переваги ті ж, що і в системі «Isofix».

Важливо: ці системи кріплення вимагають наявності в авто спеціальних скоб, на які фіксується автокрісло. «Isofix» і «Latch» при відсутності «відповідної» системи в автомобілі, допускають можливість кріплення звичайним автомобільним ременем безпеки. Таким чином, придбання дорогих автокрісел з системами «Isofix» і «Latch» не завжди доцільно.

Ремені

Ремені поділяються на дві категорії.

Зовнішні – ремені в сидіннях автомобіля або літака, за допомогою яких фіксується автокрісло. Як правило, автокрісла кріпляться звичайними 3-х точковими ременями. Зустрічаються моделі, розраховані на 2-х і 3-х точкові ремені.

Внутрішні – власні ремені автокрісла, за допомогою яких в ньому фіксується дитина. Такими ременями оснащуються всі автокрісла, крім груп 2, 2/3 і 3. Вони передбачають фіксацію дитини (і самого автокрісла) звичайним автомобільним ременем.

Внутрішні ремені бувають наступних видів:

 • 3-точкові – два ремені йдуть по плечах, а один між ніг малюка. Застібка розташована в районі живота;
 • 5-точкові – до трьох ременів додаються два додаткових в районі талії. Така система надійніша, оскільки малюкові самому важче звільнитися.

Важливо: центральний замок внутрішніх ременів безпеки повинен мати спеціальну систему (жорсткий фіксатор), яка не дозволить дитині його самостійно розстебнути.

Бампер – жорстка конструкція, що знаходиться поперек крісла та оббита м'яким матеріалом для комфорту малюка. Це пристосування надійно фіксує тулуб дитини, залишаючи вільними руки, ноги й голову. Бампер не вимагає внутрішніх ременів і відстібається при висадці та посадці дитини. Це найбезпечніше кріплення при ДТП. Крім того, бампер можна використовувати як ігровий столик.

Спосіб установки

Проти руху – так встановлюються автокрісла 0 і 0+, призначені для найменших дітей. Малюки мають дуже слабкі шийні м'язи, які не здатні утримати голову при досить сильному лобовому ударі. Такий удар при розташуванні автокрісла по ходу руху автомобіля може привести до важких пошкоджень шийного відділу хребта аж до летального результату.

По ходу руху – таким способом встановлюються автокрісла, розраховані на більш дорослих дітей, починаючи з 1 групи та вище.

Боком – подібним чином встановлюються деякі автокрісла групи 0, мають вигляд люльки. Ці моделі практично неможливо встановити в автомобілі іншим способом.

Важливо: проти руху – найбезпечніший для дитини спосіб установки автокрісла, оскільки його каркас поглинає удар при лобовому зіткненні в момент аварії. Слід зазначити, що у Швеції дитина повинна їздити проти ходу руху до 2 років, а в Німеччині – до 9 місяців. При цьому дитяча смертність через аварії в Німеччині набагато вище, ніж у Швеції.

Недоліком такого способу установки є відсутність оглядової панорами для малюка, через це йому буде нудно і він почне вередувати. До того ж, дитину, що сидить «задом наперед» важко контролювати, тому що він знаходиться поза полем зору водія. Не виключений ризик забути малюка в автомобілі, що може призвести до тяжких наслідків.

Регулювання

Нахил спинки – як правило, передбачений в групах 2 і 2/3. Слід зазначити, що спинка в моделях 0 і 0+ має тільки одне положення (лежачи або напівлежачи), а в групах 1, 0/1, 1/2 нахиляється не спинка, а все крісло відповідно до статичної основи.

Висота ременів – дозволяє змінювати висоту внутрішніх ременів автокрісла. Оскільки дитина постійно зростає, необхідність в такому регулюванні очевидна. Як правило, у ременів є 2 або 3 фіксованих положення, однак можна зустріти автокрісла і з плавною зміною висоти кріплення ременя.

Висота підголівника – дозволяє змінювати висоту підголівника автокрісла. Необхідність в такому регулюванні, як і в попередньому випадку, пов'язана зі зростом дитини. Згідно з вимогами безпеки, голова дитини повинна підійматися над підголів'ям не більше ніж на третину.

Поворотна система – основа, щодо якої обертається автокрісло. Ця функція дозволяє повертати крісло в напрямку, зручному для посадки та висадки дитини (наприклад, обличчям до дверей). До того ж, поворотна система істотно знижує ризик неправильної установки автокрісла через тісноту в салоні. Автокрісло фіксується автоматично.

Горизонтальне положення спинки – мають автокрісла групи 0 і 0+, призначені для найменших дітей. Це найкраще для них положення, оскільки виключається зайве навантаження на слабкий хребет. Дитина з таких крісел швидко виростає.

Регулювання ширини спинки – дозволяє змінювати ширину спинки, тим самим підлаштовуючись під комплекцію дитини.

Зріст

Мінімальний і максимальний зріст дитини, при якому можна використовувати автокрісло. Мінімальний зріст становить 48 см, максимальний (в моделях групи 2/3 і 3) – 150 см.

Якщо дитина занадто мала для автокрісла, то їй буде незручно в ньому перебувати, а внутрішні ремені безпеки не забезпечать їй надійну фіксацію, що може привести до травми при аварії. Якщо ж дитина занадто велика, то її голова буде підійматися над кріслом більш ніж на третину, що заборонено правилами безпеки.

Стандарт безпеки

Автокрісло має відповідати європейському стандарту ECE R44/04 (діє з 2009 року). Деякі правила з цього стандарту:

 • Всі сидіння повинні захищати від бокового удару.
 • На кріслі повинно бути нанесено маркування, що позначає спосіб установки сидіння: синій колір – установка обличчям проти ходу руху, червоний колір – установка обличчям по ходу руху.
 • Всі компоненти, що використовуються при виробництві сидіння, повинні пройти індивідуальні тести, що застосовуються до кожного з них.

Оснащення і функції

Ручка для перенесення – одна велика ручка (в автокрісел групи 0 і 0+) за допомогою якої можна переносити дитину в кріслі або дві невеликі ручки (в інших груп) для перенесення крісла. Ручки в автокрісел 0 і 0+ мають, як правило, 2-4 положення. Це дає можливість, наприклад, використовувати автокрісло як гойдалку (верхнє положення ручки) або навпаки не давати йому розгойдуватися (ручка відкинута за спинку автокрісла).

Підставка для ніг – дозволяє ніжкам малюка відпочивати під час поїздки. До того ж, вона запобігає забрудненню салону, оскільки дитина, спираючись на таку підставку, що не буде бовтати ніжками.

Козирок від сонця – захищає дитину від яскравого сонячного світла. Зазвичай виготовляється з пластику.

Накидка на ноги – прикриває нижню частину тіла і ніжки малюка. Зустрічається в автокріслах групи 0.

Фіксатор натягу штатного ременя – спеціальні затискачі в корпусі автокрісла, здатні фіксувати автомобільний ремінь безпеки. При аварії вони утримують крісло від великого зсуву вперед.

Система упору в підлогу – своєрідна «палиця», що знаходиться між основою автокрісла і підлогою автомобіля. Надає фіксації крісла додаткову жорсткість і надійність. В основному зустрічається в системі «Isofix».

Відділення (кишеню) для речей – служить для зберігання дрібних предметів (наприклад, підгузок або вологих серветок).

Подушка – подушка-вкладиш в автокрісел групи 0 і 0+, закріплена у верхній частині, що підтримує голову новонародженого малюка в правильному положенні. Подушка обов'язкова для таких діток, оскільки вони ще не можуть самостійно тримати голову. У інших груп функцію анатомічної подушки виконує регульований м'який підголівник, що фіксує голову з боків і ззаду.

Підсклянник – підтримує пляшечку з дитячим харчуванням або напоєм. Робить годування дитини зручним. Як правило, підсклянник є знімним.

М'які накладки на внутрішні ремені – знижують тертя, тим самим забезпечуючи комфорт дитині, пристебнутій ременями безпеки.

Можливість використання в літаку – передбачена у деяких автокріслах. Як правило, вони закріплюються звичайними двоточковими ременями літака.

Можливість установки на шасі коляски – передбачена в основному в автокріслах групи 0 і 0+. У деяких випадках можлива установка безпосередньо в коляску за допомогою спеціального перехідника (в транспортних системах).

Захист від бічних ударів – забезпечує вищий рівень захисту плечового пояса і голови малюка від бічних ударів.

Округла гойдаюча основа в основному зустрічається в автокріслах групи 0 і 0+, що дозволяє їх використовувати в якості «крісла-гойдалки» для дитини.

Знімна спинка – розширює функціональність крісла, перетворюючи його в бустер (група 3).

Знімна пластикова основа – зустрічається в автокріслах групи 1 або 0/1 з системою кріплення «Isofix». Такі крісла складаються з двох частин – самого автокрісла і пластикової основи. Перевага – спрощує установку крісла, оскільки база кріплення є постійною.

Знімні внутрішні ремені – зустрічаються в універсальних кріслах (групи 0/1/2, 1 / 2,1 / 2/3). Поки малюк маленький, застосовуються як внутрішні, так і зовнішні ремені. Коли ж він підросте – тільки зовнішні.

Чохол – дуже важлива і корисна функція, оскільки час від часу чохол забруднюється і його треба прати. Особливо стане в пригоді, якщо дитина їсть в автокріслі.

Поради

 • Перед придбанням крісла з системою «Isofix» або «Latch» бажано переконатися в тому, що воно підходить до даного автомобілю.
 • Слід пам'ятати, що не можна розміщувати автокрісло на місці, обладнаному подушкою безпеки або її потрібно заблокувати.
 • Час безперервного перебування дитини в автокріслі не повинен перевищувати 1.5-2 години.
 • Варто звернути увагу і на матеріал сидіння. Синтетичні матеріали погано пропускають повітря, через це малюки в автокріслі часто пітніють. Краще обирати моделі, де використовується натуральна бавовна або повітропроникна гіпоалергенна синтетика.

Виробник

Ні в якому разі не варто купувати безіменне автокрісло для дитини. Навіть якщо користатися їм ви плануєте нетривалий час. Невідомі марки (ноунейм) абсолютно не підвищують безпеку дитини в автомобілі, а іноді, можуть навіть зашкодити здоров'ю малюка.

Умовно всіх виробників автокрісел можна розділити на дві групи: відомі й не дуже. Першу групу складають ABC Design, Bebe confort, CAM, Chicco, Concord, Cybex, Graco, Heyner, Inglesina, Jane, Kiddy, Maxi-Cosi, Nania, Peg-Perego, Recaro, Romer. Це ті марки, моделі яких можна завжди знайти в таблицях краш-тестів різних організацій. Слід пам'ятати, що популярний бренд не забезпечить безпеку дитини на 100%, однак він гарантує досить високу якість збірки, матеріалів і устаткування автокрісла. Наприклад, тканини використовуються «дихаючі», максимально зносостійкі, з яких легко відпираються плями. Зазвичай в якісних кріслах висота спинки, сонцезахисні козирки та навіть підставки для ніг дитини продумані для максимального комфорту. Перед придбанням конкретної моделі обов'язково вивчіть нові (а також минулих років) таблиці краш-тестів незалежних організацій, наприклад, ADAC (загальний німецький автомобільний клуб). Обирайте саме ті крісла, які отримали максимально високі оцінки.

Групу менш відомих виробників становлять бренди Adamex, Bambi, Bellelli, Bertoni, Baby Design, EasyGo, Geoby, Lonex, Neonato, ROAN, Silver Cross, Teutonia. За виконання їх автокрісла цілком можуть не поступатися попередній групі марок, проте особливого поширення вони все ж таки не отримали.

Дитяче автокрісло – не той товар, на якому варто економити, тому що від нього залежить безпека вашої дитини.

Відгуки про статтю

Автокресло это действительно нужная вещь, и его нужно покупать не только чтоб полиция не оштрафовала. Мы с самого рождения ездим в автокресле, сейчас у нас уж группа 2-3, Maxi-Cosi Kore Pro мы взяли себе. Это лучшее из всего что у нас было. Кресло качественное, удобное, ребенку нравится в нем сидеть.

Согласна с вами, авто кресло обязательно. Мы купили уже авто кресло категории 6+.

отличный выбор :)

Без сомнений авто кресло незаменимая вещь.

Мы тоже думали, покупать кресло в машину для ребенка или нет, но прочитав статью на эту тему, поняла, что это необходимо и наиболее безопасно.