Як вибрати дитяче харчування

Дитяче харчування - їжа для дітей від народження до 3 років. Таке харчування необхідно для переходу дитини від грудного вигодовування до дорослої їжі. Воно містить всі необхідні речовини для розвитку дитячого організму і зміцнення імунітету. Крім того, дитяче харчування є джерелом енергії, яка потрібна для зростаючого малюка.

Вимоги до якості дитячого харчування (сировина, інгредієнти, упаковка, інформація на етикетці) містяться в Законі України «Про дитяче харчування».

Вид харчування

Молочні сухі суміші - замінюють грудне молоко, коли природне годування неможливо (наприклад, нестача материнського молока або його відсутність). Суміші виготовляються з цільного коров'ячого молока, яке при обробці насичується корисними вітамінами, мікроелементами та іншими необхідними для дитини речовинами.

Зустрічаються такі види сухих сумішей:

 • високоадаптовані - призначені для харчування дітей від народження до 6 місяців. Склад: молочна сироватка, таурин, лецитин, холін, інозол;
 • менш адаптовані - використовуються для годування дітей, які досягли 6 місячного віку. До їх складу входить білок коров'ячого молока - казеїн;
 • частково адаптовані - такі суміші не містять в своєму складі холін, таурин, ряд жирних кислот.

Важливо: сухі суміші не повинні мати грудок.

Соки - виступають в якості першого підгодовування для малюка, оскільки вони легко засвоюються. Крім того, в соках міститься велика кількість корисних речовин, необхідних для дитини. Соки зустрічаються в двох видах:

 • натуральні - свіжовичавлені соки з невеликим вмістом консервантів, які дозволяють їм зберігатися протягом декількох років. Оптимальний варіант для немовлят;
 • відновлені - виготовляються з концентрату, отриманого за допомогою видалення рідини зі свіжовичавленого соку.

Важливо: також соки бувають без м'якоті (прояснені) і з м'якоттю. На початку підгодовування бажано давати дитині соки без м'якоті і поступово вводити в раціон харчування соки з м'якоттю.

Питна вода - застосовується для пиття в чистому вигляді, приготування їжі і додавання в суміші. Воду можна давати дитині вже з народження. Така вода повинна відповідати різним стандартам якості: видобуватися з артезіанських свердловин, пройти кілька спеціальних очисток (в тому числі від домішок натрію і заліза), мати в своєму складі корисні речовини (фтор, йод, кальцій).

Дитяче пюре - перехідний варіант від рідкої їжі до твердої, так як має більш густу консистенцію, ніж молоко. Застосовується для підгодовування приблизно з 6 місяців, коли організм малюка починає активно розвиватись і, відповідно, йому потрібно більше насичена їжа. Пюре має являти собою рівномірну масу без шматочків або домішок, оскільки дитина ще не готова засвоювати грубу їжу.

Важливо: на першому році життя дитини пюре повинні містити один вид овочів і фруктів (не екзотичних). Добре підійде яблучне, морквяне, гарбузове пюре.

Натуральне пюре завжди дає осад на дні і прозорий шар на поверхні. Це свідчить про відсутність стабілізаторів у складі продукту. Колір пюре повинен бути однорідним і природним. Яскраві кольори говорять про наявність барвників. В пюре не повинно бути спецій і приправ.

Дитяча каша - використовується для першого прикорму поряд з пюре. Вона виготовляється з вівсяної, пшоняної, рисової, гречаної та інших круп, кожна з яких має свої корисні властивості. Каша сприяє нормалізації травлення малюка. Перші каші не повинні містити глютен (затримує нормальне перетравлення їжі), сіль і цукор.

Дитяче печиво - підійде для дитини, у якої вже з'явилися перші зуби. Таке печиво не повинно мати в своєму складі консервантів, барвників і штучних смакових домішок. Крім того, в печиві містяться корисні вітаміни. Воно готується із зерна. Печиво може виступати в якості смачного прорізувача зубів.

Чай - додатковий продукт дитячого харчування. Виготовляється з різноманітних трав (м'ята, ромашка, аніс) з додаванням глюкози і натуральних ароматизаторів. Більшість дитячих чаїв вважаються профілактичними і лікувальними, так як вони заспокоюють нервову систему і нормалізують травлення. Крім того, чай смачніший, ніж питна вода.

Важливо: перед початком підгодовування слід переконатися, що у малюка немає алергії на конкретний продукт.

Мінімальний вік дитини

Цей параметр визначає мінімально допустимий вік, починаючи з якого можна вводити конкретний продукт в раціон малюка. Мінімальний вік дитини обов'язково вказується на упаковці продукції дитячого харчування.

Звертайте увагу на цей показник, оскільки категорично забороняється давати дитині харчування, яке не відповідає її віку - інакше можна завдати шкоди здоров'ю малюка.

Основні інгредієнти

Цей параметр вказує на сировину, з якої виготовлений продукт. Наприклад, в залежності від інгредієнтів пюре буває м'ясним, м'ясо-овочевим, рибно-овочевим, овочевим, фруктовим, фруктово-овочевим. Соки можуть бути фруктовими, овочевими, ягідними, фруктово-ягідними, фруктово-овочевими. Каша зустрічається як молочна, так і безмолочна/ct/7402/?ff=42518.

Важливо: чим коротше перелік вхідних в дитяче харчування інгредієнтів, тим воно натуральніше. Не бажано вибирати продукти з дуже великою кількістю компонентів.

Заборони

Забороняється використовувати у виготовленні дитячого харчування такі інгредієнти:

 • ГМО (генно-модифіковані організми);
 • речовини, що містять гормональні препарати, залишки важких металів, пестицидів, радіонуклідів та інших небезпечних речовин, наявність яких не допускається або вміст яких перевищує гранично допустимий рівень;
 • штучні ароматизатори (крім ваніліну, ванільного екстракту і етилваніліну);
 • барвники;
 • підсолоджувачі (крім функціонального дитячого харчування);
 • консерванти;
 • підсилювачі смаку і аромату;
 • стабілізатори;
 • пальмовий стеарин, маргарин, спред;
 • бавовняне і кунжутне масло;
 • суміші спецій і прянощів, заборонені до використання у виробництві дитячого харчування;
 • м'ясо механічного обвалювання, свинячі шкури, субпродукти (крім печінки, серця, язика), гідратованого білка сої та її похідних, м'ясо забійних тварин та птиці, яке було повторно заморожено;
 • ставкова і придонна риба, м'ясо риби, яке було повторно заморожено.

Важливо: наявність або відсутність крохмалю є предметом спору у фахівців. З одного боку, він надає пюре густоту, однорідність, а також знижує рівень кислотності, з іншого - надлишок крохмалю може привести до діатезу та алергії.

До штучних барвників зокрема відносяться Е102, E104, E110, E122, E124, E129. Вони можуть викликати алергію, дисбактеріоз, перепади настрою, порушення концентрації уваги.

Якщо дитині менше року, то краще не давати йому продукти, до складу яких входить фруктоза або цукор. Надлишок цукру може привести до порушення обміну речовин і діатезу.

Особливості продукту

Крім звичайного дитячого харчування, використовується і функціональне харчування, що містить в собі лікувальні засоби. Воно застосовується для профілактики або пом'якшення перебігу хвороби дітей з особливими дієтичними потребами. Наприклад, в разі вроджених або придбаних порушень засвоєння окремих харчових речовин, їх нестерпності або при певних захворюваннях.

Існують такі види функціонального дитячого харчування:

 • гіпоалергенне - використовується в разі алергії у дитини на звичайну суміш;
 • лікувальне - призначене для лікування захворювань дитини;
 • профілактичне - застосовується для запобігання захворювань у малюка.

Крім того, існують продукти, які нормалізують, послаблюють або закріплюють випорожнення малюка в залежності від показань.

Важливо: слід пам'ятати, що призначає гіпоалергенне, лікувальне, профілактичне дитяче харчування тільки лікар-педіатр.

Фасовка

Цей параметр означає величину порції дитячого харчування. Вимірюється в грамах (сухе харчування) або мілілітрах (рідини). Купувати дитяче харчування у великій фасовці економічніше, ніж в маленькій. Особливо це зручно в тому випадку, якщо є два і більше дітей.

Однак слід пам'ятати, що дитяче харчування не можна зберігати в холодильнику довше 24 годин. Тому для одного малюка краще придбати харчування в невеликій баночці, яку можна використовувати протягом дня.

Вид упаковки

Скляна банка - є самим екологічним варіантом, оскільки скло не вступає в хімічні реакції з продуктами, а значить, ніяк не впливає на їх властивості. Самий кращий вигляд упаковки для молочних продуктів, пюре та соків.

Пластикова упаковка (банка, пляшка, пакет, склянка) - небезпечна для малюка, так як в пластику може міститися бісфенол - шкідлива речовина, яка негативно впливає на мозок, репродуктивну функцію і викликає важкі захворювання.

Упаковка дитячого харчування повинна бути асептичною і герметичною.

Про герметичність баночки свідчить певний звук при її відкриванні. Якщо цього звуку не було, значить, харчування може бути несвіжим і такий продукт не можна використовувати в їжу. Переконайтесь, щоб на кришці не було здуття. Не купуйте продукцію, упаковка якої має відколи, вм'ятини, тріщини.

Для придбання зернових каш і сухих сумішей краще використовувати асептичну упаковку, що складається з картонної коробки і вміщеній в неї алюмінієвої фольги. Така упаковка забезпечує тривалий термін зберігання продукту.

Інформація на етикетці

На етикетці дитячого харчування обов'язково вказуються такі дані:

 • вік дитини, з якого дозволяється вживання продукту;
 • вичерпний перелік всіх інгредієнтів, включаючи харчові добавки та ароматизатори;
 • інформація про калорійність в кілокалоріях або кілоджоулях і поживну цінність (кількісний вміст білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин);
 • кінцева дата споживання продукту - день, місяць, рік;
 • умови зберігання, що забезпечують його безпеку і якість;
 • спосіб приготування, якщо дитяче харчування вимагає додаткової підготовки до вживання і рекомендовану кількість продукту на одне годування з врахуванням віку дитини;
 • на етикетці функціонального дитячого харчування зазначаються особливі дієтичні потреби, функціональні стани і захворювання, при наявності яких рекомендується вживати ці продукти.

Перед придбанням дитячого харчування слід уважно вивчити всю цю інформацію, так як неправильно вибраний продукт може нашкодити здоров'ю малюка.

Важливо: згідно ДСТУ 4518-2008 назва продукту повинна відображати, що він призначений для дитячого харчування, а також мати напис: «Схвалено МОЗ України для харчування дітей».

Поради

 • Перед придбанням молочної суміші або іншого дитячого харчування обов'язково порадьтеся з педіатром.
 • Купуйте дитяче харчування в спеціалізованих магазинах, де дотримуються санітарні норми і забезпечуються належні умови для його зберігання.
 • Звертайте увагу на термін придатності. Краще вибирати з меншим терміном зберігання, так як в продуктах з тривалим терміном придатності можуть бути присутні консерванти.
 • Запах і смак продукту повинні бути природними і відповідати зазначеному складу. Вони не повинні бути кислими, неприємними або з гірчинкою.
 • Добре, якщо продукт містить вітамін С - він дуже корисний для здоров'я дитини.
 • Продукти, що містять бактерії-пробіотики, зміцнюють імунітет малюка.
 • Бажано купувати дитяче харчування в одного виробника, так як продукція різних брендів має різні пропорції і склади.
 • Дотримуйтесь всіх інструкцій, зазначених на упаковці дитячого харчування.

Виробник

Основним критерієм вибору бренда дитячого харчування є його безпека. Безперечними лідерами серед виробників є Hipp, Nestle, Nutricia, Humana, Heinz, Gerber, NAN. Їхня продукція найдорожча на ринку, проте підтверджена масою сертифікатів, нагород і премій в сфері дитячого харчування. Склади, як правило, відповідають зав'яленим, присутні достатні дози вітамінів, практично немає шкідливих інгредієнтів. Авторитет цих брендів не викликає сумніву, тому маючи необхідний бюджет можна сміливо їх вибирати.

З категорії дешевшого дитячого харчування можна відзначити місцеві і російські марки: Агуша, Карапуз, Спелёнок, Чудо-Чадо, Тема, Малятко, ФрутоНяня, Хорольський МКК, Smarty Family, а так само деякі імпортні: Bebivita, Milupa, Semper, Similac, Bebi , HAME, Myllyn Paras. З недоліків, в порівнянні з лідерами, можна відзначити невелику різноманітність смаків, наявність цукру в складах, не найвищу поживність, а також не дуже чітку роботу деяких дистриб'юторів. Наприклад, серед деякої продукції трапляється прострочена, що категорично неприпустимо для дитячого харчування.

Вибираючи сік для дитини, зверніть увагу на спеціалізованих виробників соків для дітей (наприклад, Рости Великий, Сади Придонья), не варто купувати звичайні соки для дорослих (Jaffa, Наш Сiк, Прямо Сiк). Склади для малюків і дорослих повинні бути різними. Перші розробляються з урахуванням потреб і заборон для дітей, а звичайні магазинні соки відрізняються штучними сумішами і великою кількістю цукру.

Не забувайте при виборі аналізувати склад кожного (!) продукту. Навіть найякісніші суміші можуть містити непотрібні або шкідливі складові, на які у конкретної дитини може бути алергія. Крім того, дитині обов'язково харчування має сподобатися на смак. Навіть якщо це буде дешевший варіант, але малюк буде їсти його з великим задоволенням.

Відгуки про статтю

Я на собственном опыте убедилась, что хорошая смесь - это важно. Мы на смешанном питании, так что смесь выбирали очень тщательно, главное требование было, конечно, отсутствие аллергенов, хороший состав и нормальное пищеварение. Кушаем с удовольствием.

Спасибо за мнение :)