Як вибрати дитяче ліжечко

Вид

Класичне ліжечко – найпростіша і надійна конструкція ліжечка, що складається з торцевих (спинок) і бічних стінок, а також днища. Однак змінити розмір такого ліжечка не можна і тому з часом, коли малюкові виповниться 3-4 роки, доведеться купувати інше спальне місце. Функціональність класичного ліжечка обмежена – потрібно окремо докупити сповивальний столик, комод (шафу).

Двоярусне ліжечко – складається з двох ярусів і призначене для двох дітей. Така конструкція зберігає місце в кімнаті і дозволяє розмістити дітей різного віку – малюки люблять спати на другому «поверсі», а дітям старшого віку потрібне більш просторе ліжко. Недоліками таких ліжок є складність в установці через їх масивність і не завжди безпечні і зручні сходи.

Важливо: зустрічаються двоярусні моделі, розраховані на одну дитину (перший ярус грає роль шафи або письмового столу).

Триярусне ліжко – складається з трьох ярусів і призначене для трьох дітей. Переваги та недоліки триярусного ліжка ті ж, що і у двох'ярусного.

Трансформер – більш складний, функціональний і дорогий варіант, що дозволяє розширити спальне місце. Такі ліжечка оснащені сповивальними столиками і комодами, в них передбачена відкривна боковина. Тому трансформер прослужить довше, ніж класичне ліжко – до досягнення дитиною 10-12 років. З недоліків можна відзначити порівняно більший розмір трансформера.

Манеж – ліжечко, в якому дно можна встановлювати на двох рівнях: вище (для малюка до 5 місяців) і нижче. Таке ліжечко легке і компактне. Манеж призначений для дітей до 3 років.

Колиска – нагадує кошик, призначений тільки для грудних дітей. Відрізняється закритою конструкцією (глухі стінки і днище) і невеликими розмірами. Колиска зазвичай встановлюється на диван або велике ліжко, але зустрічаються моделі і зі спеціальними підставками. Таке ліжечко можна використовувати не тільки для сну, але і для транспортування дитини. Колиски часто оформлюються мереживами.

Хитання

Полози – вигнуті гладкі смуги, схожі на ті, що застосовуються в кріслах-гойдалках (поперечне). Найпростіший і надійний варіант. Колеса в моделях з полозами бувають або висувними, або знімними. З іншого боку, таке ліжечко може пошкодити паркетне або ламінатне покриття, а спляча дитина, повертаючись, буде розгойдувати не дуже стійку конструкцію.

Важливо: обираючи ліжечко, слід звернути увагу на наявність знімних полозів, щоб навчившийся стояти малюк не зміг розгойдувати ліжко, ризикуючи його перекинути.

Маятникове – забезпечується спеціальним шарнірним механізмом, який дозволяє гойдатися тільки спальному місц, а основа ліжечка при цьому стоїть нерухомо. Така модель безпечна для покриття підлоги, а також ризик перекидання ліжечка невеликий, якщо дитина почне самостійно його розгойдувати. Однак маятниковий механізм коштує дорожче.

Важливо: існує два типи маятникового механізму – поперечного (зліва-направо і назад) і поздовжнього гойдання (вперед-назад).

Автоматичне – електронний механізм, який розгойдує ліжко без зусиль людини. Хороший варіант для зайнятих батьків, які не завжди можуть качати ліжечко вручну. В деяких моделях можна регулювати інтенсивність розгойдування.

Конструкція

Торцеві (спинки) і бічні стінки

Рейкова – складається з вузьких вертикальних рейок. Така конструкція дозволяє дорослим спостерігати за малюком, не піднімаючись з крісла або дивана, навішувати іграшки. Крім того, прути стінок можуть служити в якості опори підростачій дитині, яка навчилася стояти і сидіти. Однак рейкові стінки не захистять малюка від протягів.

Суцільна (глуха) – не дозволяє бачити малюка, для цього необхідно підійти до ліжечка і зазирнути зверху, зате подібні спинки відмінно захищають від протягів. Зустрічаються моделі, у яких рейкова спинка знаходиться в ногах ліжка, а суцільна в головах.

Суцільна з рейками – комбінований варіант, в якому одна половина стінок є рейковою, а друга – суцільною. За своїми якостями мало відрізняється від рейкової конструкції і має скоріше естетичне значення.

Сітчаста – складається з рами-каркаса і дрібнопористої сітки. Така конструкція дозволяє дорослому і дитині бачити один одного, забезпечує кращий захист від протягів, ніж рейкова. Крім того, вона безпечна в разі втрати рівноваги малюком – об неї неможливо забитися. Однак сітка не може служити додатковою опорою для дитини.

Важливо: щоб компенсувати недолік рейкової конструкції, можна купувати спеціальні тканинні сітки (екрани), що захищають малюка від протягу.

Днище

Рейкове – складається з поперечних рейок, на які укладається матрац. Ця конструкція стійка до вогкості, періодично виникючої в дитячому ліжечку – волога не затримується, що дозволяє швидко просушити матрац. Також подібна конструкція покращує циркуляцію повітря, необхідну для комфорту малюка. Однак по міцності таке рейкове днище поступається суцільному.

Суцільне (глухе) – цілісна площина без прорізів і отворів. Ці днища міцніше, ніж рейкові, але не настільки зручні для просушування.

Матеріал

Дерево – зустрічається найчастіше. Це екологічний, досить міцний, ефектний на вигляд і приємний на дотик матеріал. Особливо гарні ліжка з берези, клена та вільхи, зважаючи на високу міцність цих матеріалів, проте і вартість їх досить висока. Соснові ліжка дешевше, але і міцність їх значно нижче – навіть від ударів іграшок залишаються сліди.

ДСП (деревно-стружкова плита) – за міцністю не поступається дереву, значно дешевше. Найдешевша ДСП може бути токсична для малюка через формальдегід, який використовується у виробництві цього матеріалу.

МДФ (деревноволокниста плита середньої щільності) – міцніший, ніж дерево і такий же екологічний матеріал. Хороша альтернатива дерев'яному ліжечку.

Метал – найміцніший матеріал, який використовується зазвичай в трансформерах. Однак він важкий і неприємний на дотик «холодний» матеріал, що вимагає спеціального покриття. Зустрічається рідко.

Пластик – легкий, дешевий, але найменш міцний матеріал. Тому використовується, як правило, для виробництва колисок.

Важливо: обираючи дитяче ліжечко, слід звернути увагу на його безпеку для малюка (відповідність санітарно-гігієнічним нормам), що підтверджується сертифікатом якості.

Розміри

Довжина

Довжина дитячих ліжечок коливається в межах від 90 до 140 см. При цьому найчастіше зустрічаються моделі довжиною 120 см. Ліжко з невеликою довжиною доведеться раніше міняти (класичне), а ліжко, що має більший розмір, як правило, відноситься до трансформерів, розрахованих на малюків , дошкільнят і школярів.

Ширина

Ширина дитячих ліжечок варіюється в межах від 40 до 70 см. Найчастіше зустрічаються моделі, що мають ширину 60 см. В ліжку з меншою шириною дитині буде тісно, а більш широкі варіанти найчастіше є трансформерами.

Стандартні розміри матраців складають 60х120, 70х120 і 70х140, тому краще обирати ліжка довжиною 120 або 140 см, а шириною – відповідно 60 або 70 см. Це важливо, якщо ліжко та матрац можна придбати окремо.

Глибина

Цей параметр означає відстань від верху бічних стінок ліжка до його дна. Найчастіше зустрічаються такі значення цього показника: 38-48 см (мінімальна глибина), 60-64 см (максимальна глибина).

Якщо малюк зовсім маленький, то глибина днища може бути невеликою – це дозволить витягувати його, при цьому не сильно нахиляючись. Чим глибше ліжечко, тим складніше малюкові самостійно вилізти з нього, але й витягти його стає складніше.

Кількість рівнів висоти днища

Число рівнів висоти днища, передбачених в конструкції ліжка. Цей показник варіюється в межах від 1 до 6. Чим більше таких рівнів, тим точніше можна підібрати оптимальну висоту для дитини. Для самих маленьких можна встановлювати дно на найвищому рівні. Старшим дітям слід глибше опускати дно.

Важливо: оскільки деякі ліжка оснащуються знімною боковиною, яка дозволяє його присувати до ліжка мами, то регулювання днища дозволить зрівняти висоту двох ліжок.

Регулювання висоти боковини – дозволяє змінювати висоту бічної стінки ліжка. Ця функція актуальна для старших дітей, яких незручно діставати через високу боковину. В разі необхідності стінку легко можна опустити, а потім – підняти на колишній рівень. Фіксатори таких боковин не дозволяють дитині самостійно ними скористатися.

Відстань між рейками

Оптимальним варіантом є 7-9 см. Якщо цей показник буде більше, то дитина може пролізти між рейками (діаметр голови новонародженого становить приблизно 10 см), якщо менше, то між рейками можуть застрягти ніжки і ручки малюка.

Вік дитини

З урахуванням цього показника підбирається вид дитячого ліжка. Наприклад, для новонароджених та грудних немовлят підійдуть колиски, малюкам до 3-4 років можна придбати класичну модель або манеж. Старшим дітям рекомендується купити трансформер.

Дитяче ліжко-трансформер зі сповивальним столиком

Максимальне навантаження

Цей параметр залежить, перш за все, від ваги дитини, яка в свою чергу пов'язана з його віком. Наприклад, середня вага дворічного малюка складає 12-14 кг, трирічного 14-16 кг. Крім того, в показник має включатися навантаження, пов'язане зі стрибками і різними іграми дитини.

Комплектація

Матрац – позбавляє від необхідності підбирати його за розміром ліжечка при покупці.

Знімна люлька – підвішується на ременях над ліжком. Деякі моделі комплектуються такий люлькою, щоб розширити віковий діапазон ліжка і підвищити комфортність його використання.

Відкривна боковина – дозволяє підрослій дитині відкривати бічну стінку ліжка, коли вона вже може самостійно лягати або вставати з нього. Таким чином, їй більше не потрібен захист від падіння. Також вона зручна для зміни білизни. Використовується в трансформерах, а в класичних моделях їй відповідає знімна боковина.

Сповивальний столик – поличка, яка використовується для сповивання дітей. Зустрічається в трансформерах. Якщо ліжечко оснащено такою поличкою, то немає потреби купувати окрему сповивальну дошку.

Балдахін – тканинний навіс над ліжечком. Захищає малюка від сонячних променів, яскравого світла лампи, пилу, протягів і комах, що сприяє хорошому сну дитини. Крім того, він виконує декоративну функцію – виглядає дуже ефектно і прикрашає дитячу спальню.

Відкидний столик – збільшує спальне місце або використовується в якості столика для сповивання. Актуальний в ліжечках для новонароджених.

Столик для занять – використовується для різних занять та ігор дітей. Зустрічається в ліжках для підлітків.

Полички – розташовуються в торці ліжка або під днищем. Використовуються для зберігання речей дитини.

Тумбочки – призначені для зберігання речей малюка. Зустрічаються в деяких моделях класичних ліжок і трансформерах.

Ящик для постільної білизни – розташовується під днищем ліжка і призначений для зберігання постільної білизни, одягу малюка і ковдри. Підросла дитина може його використовувати для зберігання іграшок. Іноді в моделі може бути кілька таких ящиків (до 4).

Комод – відрізняється від ящика для білизни більшою місткістю, що дозволяє крім білизни зберігати іграшки, одяг та інші дитячі речі. Входить в конструкцію трансформерів.

Шафка – служить для зберігання одягу дитини. Часто зустрічається в двоярусних ліжках.

Сходи – необхідний атрибут в двоярусних і триярусних ліжках. Для безпеки дитини слід звертати увагу на зручність, матеріал (міцність і слизькість) і їх нахил.

Коліщатка – кріпляться на ніжки ліжечка і дозволяють легко перемістити його на невелику відстань, наприклад, присунути на ніч до ліжка мами або відсунути його від стіни під час прибирання.

Стопор коліс – запобігає випадковому пересуванн ліжечка, наприклад, при спробі малюка залізти на нього. Якщо колеса не зафіксовані, то дитина може отримати травму.

Рейки, що виймаються – дозволяє витягти кілька рейок з торцевої або бічної стінки. Це дасть можливість підрослій дитині самостійно залазити і вилазити з ліжечка. Решта рейок будуть захищати її від можливого падіння під час сну.

Силіконові накладки («гризунки») – встановлюються на верхню частину боковини ліжка для його захисту від ударів іграшок і прорізуваних зубів малюка. Таким чином, дитина не зашкодить свої ясна об матеріал ліжка, а на самому ліжечку не залишиться слідів.

Музична скринька – вбудований в ліжечко плеєр із зовнішнім динаміком, який грає малюкові колискові для хорошого засинання.

Стрази Swarovski – стрази імітують дорогоцінне каміння і надають дитячому ліжечку ефектний зовнішній вигляд. На його функціональні можливості вони ніяк не впливають, і зустрічаються в продукції високого цінового сегмента.

Відгуки про статтю

Жаль, что не почитала эту статью до того, как купить первую кроватку. Она раскачивалась за счет полозьев, которые к тому же были не съемными. В итоге, стоило ребенку начаться ворочаться, он сразу же просыпался от того, что кроватка дергается вместе с ним. В итоге пришлось зажать ее между стеной и собственной кроватью. Во второй раз решили, что больше такого не хотим, и купили нормальную кроватку. С механизмом качания, но уже другим. Так намного лучше. Жаль только, что не с первого раза)

Спасибо автору за труд,прочла с интересом.Мы долго выбирали кроватку нашей малышке. Выбрали модель, которой можно пользоваться в различных вариантах, от люльки до диванчика и отдельно двух кресел. Ее удобно использовать как манеж. Вашим советам прислушивались.

Здраствуйте, мы купили очень опасную кроватку, и уже об этом пожалели. Хочу поделиться своим горьким опытом, а лучше чтоб автор этой статьи отметил наш случай, чтоб не дай Бог у когото еще не произошел такой случай. Дело в том, что некоторые производители продают кроватки с откидной боковиной. Эти кроватки с одной стороны, открывающейся, имеют продольную перемычку. Вот эта перемычка и является опасностью для вашего ребенка. Когда ребенок научится стоять на ножках, он становится на эту перемычку и кувыркается из кроватки, вниз головой на пол. Этот опасный побег происходит менее чем за 5 секунд, вы можете даже увидеть, но не успеть среагировать словить своего ребенка, что у нас собственно и произошло. Будьте внимательны при выборе кроватки.

Спасибо, что поделились опытом. При обновлении обязательно укажем про такую опасность. Берегите себя ;)

Довольно интересная статья, есть полезные рекомендации, которых я сама придерживалась при выборе детской кроватке. В итоге исходя из всех параметров для выбора я себе выбрала кроватку. Основным критерием для меня стала народная мудрость: "скупой платит дважды". Поэтому я сделала ставку на качество.

Достаточно информативная статья. Согласно указанным критериям подбирала для своего малыша кроватку. Перебрала много вариантов и сравнивала. Более идеальным вариантом оказалась именно кроватка-трансформер. Сборка вполне быстрая и лёгкая. Спасибо за советы.

Рады, что смогли вам помочь с таким важным выбором :)

Хорошая статья, помогла нам выбрать кроватку.

Спасибо. Рады, что смогли помочь вам с выбором.