Як вибрати дитячу настільну гру

Настільна гра - гра, заснована на діях з предметами, на столі або на руках самих гравців. Така гра часто моделює будь-які життєві процеси і ситуації (в тому числі історичні події).

Настільні ігри мають ряд переваг:

 • не вимагають фізичної підготовки та регулярних грошових витрат;
 • розвивають у дітей уважність, посидючість, уяву і пам'ять, вчать приймати рішення, а також розширюють їх кругозір;
 • безпечні для зору та нервової системи, що вигідно їх відрізняє від комп'ютерних ігор (особливо актуально для дітей);
 • забезпечують захоплююче проведення часу і розвиток навичок спілкування між дітьми;
 • дуже різноманітні за сюжетом - кожна людина може підібрати «настілку» на свій смак.

Настільна гра зазвичай включає в себе ігрове поле, ігрову кістку, карти, фішки, жетони, фігурки, правила гри і деякі інші предмети.

Вид

Інтелектуальна гра - вимагає від гравців інтелектуальних зусиль та / або ерудиції. На відміну від більшості ігор інтелектуальна «настілка» не відображає будь-який життєвий процес або ситуацію. Така гра розвиває логічне мислення, кмітливість, пам'ять, ерудицію та покращує концентрацію уваги.

Зустрічаються такі види інтелектуальних ігор:

 • головоломка - вимагає від гравців кмітливості, а не ерудиції ( «Анаконда», шахи, нарди, логічні кубики, «Інш», «Абалон», «Кварто», «Коридор»);
 • вікторина - на відміну від головоломки пропонує гравцям продемонструвати свою ерудицію ( «Хронологія», «Скрабл», «Історія відкриттів», «Еволюція»).

Військова гра - реконструює історичні або придумані битви і війни. Гра пропонує відчути себе вправним полководцем. Військова «настілка» розвиває системне мислення, вчить правильно використовувати наявні ресурси і планувати дії для вирішення поставленого завдання.

Тематика таких ігор велика - конфлікти епохи античності і середньовіччя, освоєння Нового Світу, наполеонівські війни, битви Другої світової війни.

Приклади військових ігор: «Ризик», «Морський бій», «Ігри престолів», «Кондотьєри», «Спогади про 1944», «Козаки II: Наполеонівські війни», «Стратего», «Велика Вітчизняна. Літо 1941 »,« Друга світова. Бліцкриг 1940 ».

Стратегічна гра - відрізняється від військової «настілки» більш широким колом завдань, що стоять перед мудрим правителем. Мета стратегічної гри - побудувати сильне місто / державу / цивілізацію військовими, економічними та політичними засобами. Стратегічна «настілка» розвиває ті ж здібності та навички, що і військова, а також занурює гравця в світ історії, хід якої він може змінити.

Класичний приклад стратегічної гри - «Цивілізація». До цієї категорії відносяться «Домініон», «Шакал», «Восьмихвилинна імперія», «Колонізатори», «Прогрес», «Каркасон», «100000 років до нашої ери».

Економічна гра - моделює економічні відносини: обмін, розподіл, споживання. Мета - заробити мільйон або побудувати економічну імперію. Зазвичай гра містить в собі риси стратегії, а «гроші» привносять в ігровий процес частку азарту. Така «настілка» навчає основам економіки, дає уявлення про ринок, угоди, різних фінансові ситуації і ризики, розвиває математичні здібності.

Приклади економічних ігор: «Монополія», «LibertEx», «Авіалінії Європи», «Колонізатори», «Маніла», «Валдор», «Дарджилінг», «Суперфермер».

Пригодницька / рольова гра - пропонує гравцеві приміряти на себе роль персонажу (часто літературного або кінематографічного) і виконати ряд завдань. Ця гра розвиває кмітливість, пам'ять і логічне мислення.

Приклади пригодницьких / рольових ігор: «Спартак», «Тобаго», «Манчкин», «Дум», «Робінзон Крузо», «Підземні королі», «Перевертень», «Хоббіт», «Цитаделі».

Детективна гра - поєднує в собі рольову гру і головоломку. Від гравця (в ролі детектива) потрібно провести розслідування і викрити злочинця або розкрити таємничу подію. Детективна гра розвиває логічне мислення і кмітливість.

Приклади детективних ігор: «Мафія», «Доктор Шарк», «Містер Джек в Лондоні», «Слідство веде Коломбо», «Викрадення століття», «Клуедо».

Активна (для компанії / вечірок) гра - призначена для великої кількості гравців (6-12) і має нескладні правила. Така гра не вимагає інтелектуальних зусиль, але її учасник повинен здійснювати активні дії, проявляючи добру реакцію, уважність і спритність рук.

Активна «настілка» допомагає краще пізнати один одного і спрямована на розвиток комунікації, оскільки заснована на спілкуванні між гравцями.

Приклади активних ігор: «Крокодил», «Свинтус», «Вежа», «Твістер», «Еківокі», «Ведмед», «Активіті», «Еліас», «Йорж», «Відповідай за 5 секунд».

Для тихих вечорів - підійде для невеликої кількості гравців і відрізняється «спокійним» характером. За характером завдань така гра більше нагадує інтелектуальну гру.

Приклади ігор для тихих вечорів: «Цуро», «Бистроміно», «Маленький принц», «Випадкові мутації», «Агрікола».

Сімейна гра - призначена для 3-6 гравців різних поколінь. Правила в такій грі досить прості. Учасники не сваряться між собою, а скоріше змагаються. Подібна гра сприяє взаєморозумінню між родичами.

Приклади сімейних ігор: «Колонізатори», «Уно», «Каркасон», «Монополія», «Цитаделі», «Шакал». Цікавий варіант - кооперативна гра, в якій гравці об'єднуються в спілку і борються проти самої «гри» ( «Заборонений острів», «Пандемія»).

Творча гра - пропонує гравцям проявити свої здібності: імпровізацію, малювання, пантоміму, спів або ораторське мистецтво.

Приклади творчих ігор: «Еліас», «Діксіт», «Скрабл».

Варто звернути увагу і на ігри, створені за мотивами відомих комп'ютерних ігор ( «World of Warcraft», «World of Tanks») або фільмів ( «Володар кілець», «Пірати Карибського моря», «Зоряні війни»). Вони особливо зацікавлять поцінювачів відповідних ігор або фільмів.

Параметри гри

Характеристики гри, що впливають на ігровий процес, вказуються на її упаковці (число і вік гравців, тривалість партії).

Число гравців

1 гравець - різні головоломки або ігри, в яких учасник протистоїть самій грі ( «Робінзон Крузо», «Янгол смерті»). Зустрічаються ігри, розраховані на кілька гравців, які передбачають можливість і одиночної гри.

2-6 гравців - переважна більшість «настілок». При цьому деякі ігри розраховані на певне число гравців, більше двох. Ігровий процес може бути дуже довгим (2 гравця) або занадто коротким (6 учасників). Варто пам'ятати: чим більше учасників, тим цікавіше гра.

Від 6 гравців - ігри для гурту / вечірок. Деякі економічні ( «Монополія»), стратегічні ( «Цитаделі») і рольові «настілки» ( «Мафія») також дозволяють брати участь великій кількості гравців (часто до 8).

Вік гравців

Очевидно, для малюків будуть нецікаві складні ігри для дорослих, а деякі ігри (18+) мають обмеження через вміст картинок. Але і дорослим, які грають в основному для розваги, навряд чи підійдуть розвиваючі або навчальні дитячі ігри.

Дитяча (3-12 років) - має прості правила, яскраве барвисте оформлення, а ігровий процес займає не більше 30 хвилин. Гра, розрахована на дітей, часто заснована на сюжетах казок і мультфільмів ( «Золотий ключик», «Кіт у чоботях», «Кармінова квіточка», «Попелюшка», «Чарівник смарагдового міста»).

Дитяча «настілка» дає дитині нові знання, наприклад, лист або рахунок, а також розвиває його творчі здібності і корисні навички.

Для дітей до 4-5 років підійдуть «настілки», розвиваючі сприйняття кольорів і форм предметів, моторику, мову і артикуляцію. Хлопцям віку 5-7 років можна запропонувати пізнавальні інтелектуальні та рольові ігри, що розвивають логіку і навички спілкування. Старші діти (8-12 років) освоять прості стратегічні, військові та економічні «настілки».

До дитячих ігор можна віднести «Кішки-мишки», «Грімасімус», «Батик», «Коридор для дітей», «Банда П'ятачок», «Барабашка», «Еліас», «Хрюшина азбука», «Замок 1000 дзеркал», «Ці забавні тварини».

Важливо: дітям, яким подобається читати, краще вибрати гру-вікторину. Дитині з чудовою фантазією варто вибрати творчу гру. Для навчання конкретної дисципліни має сенс підібрати «настілку», що дає відповідні знання.

Для дорослих (12-14, деякі від 18 років) - правила в такій грі набагато складніше, а тривалість гри може становити від 30-60 хвилин до декількох годин.

Гра, призначена для дорослих, пропонує гравцям приміряти різні ролі (детектив, полководець, лицар, пірат, шукач пригод) і проявити себе в різних сферах життя, включаючи політику, військову справу і навіть романтичні відносини. Доросла «настілка» спрямована, перш за все, на приємне проведення часу.

До ігор для дорослих відносяться: «Мафія», «Скрабл», «Ризик», «Цивілізація», «Солодка парочка», «In Love».

Універсальна - добре підійде для дітей і дорослих. За складністю вона перевершує стандартну дитячу, але поступається багатьом дорослим «настілкам». Тим самим універсальна гра дає однакову можливість перемогти як дітям, так і дорослим.

Всі сімейні ігри, які передбачають участь гравців кількох поколінь є універсальними.

Складність гри

Про складність гри можна судити по віковій групі гравців, зазначеній на упаковці.

Проста - призначена для дітей, початківців гравців і великих компаній. Проста гра відрізняється більшою умовністю ( «Уно», «Саботер», «Еліас»).

Середньої складності - оптимальний вибір для більшості гравців, оскільки така гра досить цікава і детально розроблена, але вивчення правил займає не дуже багато часу ( «Манчкін», «Стартап», «Ризик»).

Складна - детально пророблена гра, на освоєння якої буде потрібно кілька годин, а перші партії займуть набагато більше часу, ніж було вказано. Подібні «настілки» будуть цікаві досвідченим гравцям або тим, хто цікавиться відповідним видом гри. До складних ігор належать стратегічні, економічні, військові ігри ( «Ігри престолів», «Цивілізація»).

Тривалість гри

Тривалість однієї партії коливається від декількох хвилин до декількох годин в залежності від виду та складності гри, кількості учасників, а також їх досвіду. Для великих компаній і вечірок, має сенс брати ігри на 30-60 хвилин. Для сімейного відпочинку і досвідчених гравців підійдуть «настілки», розраховані на годину і більше.

Необхідно враховувати, що для гри в перший раз буде потрібно більше часу, так як необхідно вивчити правила (в ряді випадків вони досить складні). Крім цього, розкладення деяких масштабних ігор може зайняти додатковий час.

Вільне місце

Будь-яка настільна гра розрахована на певний простір. Одні ігри розмістяться на маленькому столику в поїзді, інші вимагають звичайний стіл, для третіх - наймасштабніших - необхідна підлога.

Щоб зорієнтуватися у виборі гри, слід звернути увагу на розмір ігрового поля та інших предметів в комплекті (необхідно враховувати і їх кількість).

В умовах обмеженого простору, наприклад, в дорозі, відмінно підійдуть карткові ігри, в яких відсутнє ігрове поле і інші предмети або таких елементів мінімальна кількість. Можна зустріти «настілки», видані в дорожній версії.

Важливо: іноді має значення і особливості оточення (освітлення або шум), які можуть як створити потрібну обстановку, так і перешкодити ігровому процесу.

Якість гри

Не секрет, що якісно виконана гра набагато привабливіше, ніж її менш красиві «побратими». Навіть цікава гра багато втрачає через погане оформлення. Дизайн ілюстрацій, фішок, карт повинен бути продуманим, а самі предмети - приємними на дотик і акуратно зробленими.

Важливо: вибираючи «настілку» для малюків, слід звернути увагу на відсутність дрібних деталей.

Поради

 • Матеріали, з яких виготовлена гра (картон, пластик, метал, дерево) повинні бути безпечними для здоров'я дитини і стійкими до зносу.
 • Вибираючи «настілку», слід орієнтуватися, перш за все, на переваги дитини.
 • Хлопчики зацікавляться іграми на стратегічну або військову тематику, дівчаткам сподобаються рольові ( «Попелюшка», «Русалонька»), ігри в карти ( «Сплячі королеви»).
 • Ціна гри залежить від якості і кількості предметів, які входять в комплектацію. Виконана на високому рівні і детально пророблена гра не може бути дешевою. Зате в таку «настілку» буде цікаво грати довгий час і вона подарує безліч яскравих емоцій.
Відгуки про статтю