Як вибрати диван для вітальні

Тип

Прямий (лінійний) – класичний варіант, який зустрічається найчастіше. Прямий диван можна використовувати як для денного відпочинку, так і для постійного сну. Перевага лінійної моделі в розмаїтті механізмів трансформації, що дозволяє зробити оптимальний вибір. Прямий диван буде добре виглядати в будь-якому приміщенні.

Кутовий – легко вписати в недоступні для інших меблів місця кімнати (кути). Кутова модель часто застосовується для розмежування простору приміщення на зони. Така модель виграє у прямого дивана в кількості посадкових місць, але програє в кількості варіантів трансформації. Додамо, що кутовий диван має значні габарити і в тісну кімнату він навряд підійде.

П-подібний – однаково добре впишеться як в кут, так і в центр приміщення. Цей диван ще краще, ніж кутовий підійде для зонування кімнати. П-подібний диван вимагає великого простору.

Криволінійний (в тому числі круглий, радіусний) – гармонійно виглядає в кімнатах з округлими стінами і кутами. Також криволінійний диван підійде для зонування простору в великих приміщеннях. До недоліків таких моделей відноситься неможливість трансформації в ліжко.

Кушетка – займає проміжне положення між кріслом і диваном. Зазвичай такий диван не має спинки та підлокітників. Добре підійде для невеликих приміщень. Зустрічаються два види кушеток:

 • нерозкладні – монолітні одномісні меблеві вироби;
 • розкладні – призначені для двох осіб.

Диван+крісла – включає в себе лінійний диван і крісла, оформлені в одному стилі. Ці комплекти відмінно вписуються в будь-яке приміщення. В кріслах часто зустрічаються механізми трансформації (крісла-ліжка).

Конструкція

Монолітні – добре підходять в якості постійного спального місця, але їх конструкція не передбачає зміну розміру і форми. Тому при виборі варто звернути увагу на розмір: маленький диван має невелике число посадкових місць, великий – займає надто багато місця і може не увійти в дверний проріз.

Секційні (модульні) – дають можливість змінювати розмір і форму дивана. В результаті модульні дивани дозволяють максимально грамотно використовувати простір кімнати будь-якого розміру і планування.

Зустрічається два види конструкції таких диванів:

 • жорстка – конфігурація дивана визначається при його виборі і залишається незмінною, оскільки всі елементи жорстко з'єднані один з одним;
 • вільна – дозволяє трансформувати конфігурацію дивана: доповнювати секції, змінювати елементи місцями і т.д. Компоненти дивана з вільною конструкцією можна використовувати і окремо для додання інтер'єру більшої виразності. Такий диван слабо підходить в якості постійного місця для сну.

Призначення

Для вітальні, передпокою або прийому гостей підійдуть дивани, які не мають механізму трансформації. Такі меблі використовуються як місце для сидіння і, як правило, компактніші і дешевші, ніж розкладні аналоги.

Якщо ж диван застосовується в якості спального місця, то в цьому випадку обирають різноманітні диван-ліжка, які трансформуються то в один, то в інший меблевий виріб.

Механізм трансформації

Щоб правильно зорієнтуватися в різноманітті механізмів трансформації, необхідно враховувати такі фактори:

 • частота трансформації – не всі механізми витримують щоденне складання та розкладання;
 • вільне місце для дивана – існують більш-менш компактні варіанти;
 • наявність або відсутність ящика для білизни.

За типом трансформації можна виділити такі механізми:

 • розкладні – «книжка», «клік-кляк»;
 • розгортальні – «акордеон», «французька» і «американська розкладачка»;
 • викотні/висувні – «єврокнижка», «викотний» механізм, «пантограф».

«Книжка» – класичний варіант трансформації. Сидіння піднімається вгору до клацання, а потім опускається в горизонтальну площину. Такий диван відмінно підійде для щоденного сну, його легко розкладати, але при цьому не повинен щільно прилягати до стіни. Диван-книжка має ящик для білизни і підлокітники.

«Клік-кляк» – різновид «книжки». Крім традиційних положень «сидячи» (вертикальне) і «лежачи» (горизонтальне) в цьому механізмі передбачені позиції «напівсидячи» і «напівлежачи».

«Єврокнижка» – зустрічається найчастіше. Сидіння викочується вперед, а в отриманий простір опускається спинка. Механізм «єврокнижка» має всі переваги класичної «книжки», але виграє в міцності і швидкості трансформації. Диван «єврокнижка» при розбиранні може пошкодити підлогу.

«Пантограф» («крокуюча єврокнижка») – вдосконалений варіант «єврокнижки»: сидіння не викочується, а піднімається і висувається вперед. Такий диван не пошкоджує підлогу, підходить для щоденного використання, але ящик для білизни у нього менше, ніж у «єврокнижки».

«Акордеон» – сидіння піднімається і висувається вперед до упору, при цьому спинка автоматично опускається. Диван «акордеон» добре підійде для невеликого приміщення, але вимагає вільного простору перед диваном. Іноді така модель доповнюється ящиком для білизни.

«Викотний» («софа») – для трансформації слід потягти за ремінець під сидінням – передня частина виїжджає вперед, а слідом за нею й інші частини механізму. «Викотний» механізм дуже надійний і призначений для щоденної експлуатації. Такий диван має велике спальне місце. «Софа» потребує вільного місця для виїзду передньої частини, а висота спального місця буває нижче 40 см.

В деяких моделях можна зустріти підлокітники, вбудовану полицю в бічній частині і т.д.

«Дельфін» – зустрічається в кутових і деяких дитячих диванах. Для трансформації необхідно потягти за ремінець: з-під головного сидіння висувається додаткова секція. Такий механізм довговічний і простий у використанні, а спальне місце виходить просторим і рівним. В лінійних диванах з такою системою ящик для білизни відсутній (в кутових моделях є тумба).

«Французька розкладачка» («міксотуаль») – механізм потрійного складання (розгортається як розкладачка). Такі дивани компактні в складеному вигляді, а модельний ряд досить широкий. «Розкладачка» не дозволяє добитися рівного спального місця, а при частому використанні механізм може вийти з ладу (гостьовий варіант). Ящик для білизни в диванах з цією системою відсутній.

«Американська розкладачка» («бельгійська розкладачка») – нагадує попередній механізм, але має подвійне складання. На відміну від французької версії, він набагато міцніше і розрахований на щоденне використання, але і ціна його вище. Ніжки можуть пошкоджувати м'яке покриття підлоги, а для трансформації необхідно прикласти деякі зусилля, що незручно при постійній експлуатації.

«Алеко» – механізм трансформації такий: дві частини з'єднані між собою і розкладаються вперед на ніжки, третя (спинка) опускається вниз і займає вивільнене місце. Дивани з механізмом «Алеко» порівняно недорогі, але не підійдуть для постійного використання (гостьовий варіант), а ніжки можуть зіпсувати покриття для підлоги.

«Фаворит» («бумеранг»/«шабля») – надійні механізми, які підходять для щоденного використання і забезпечують рівне спальне місце. Мають такі відмінності:

 • «фаворит» – неразбірна тричасткова конструкція, а шабля по влаштуванню нагадує «алеко»;
 • трансформація «фаворита»: слід потягти спинку на себе – всі три частини опустяться в горизонтальну площину; у «шаблі» сидіння з коробом висувається вперед (за допомогою ремінця), а у вільний простір опускається спинка і підголівник;
 • «фаворит» застосовується в елітних диванах, а «шабля» в недорогих моделях.

Через монолітність «фаворита» такий диван може увійти не у всякий дверний проріз.

Важливо: обираючи диван, слід кілька разів його скласти і розкласти – так можна оцінити його надійність і зручність.

Каркас дивана

Дерево (бук, дуб, ясен, сосна) – зустрічається в дорогих диванах, виконаних в класичному або ретро-стилі з декоративними елементами.

Важливо: обираючи меблі з дерев'яним каркасом, варто звернути увагу на такі деталі:

 • краще, якщо частини каркаса будуть скріплені не шурупами або клеєм, а болтами (метизами);
 • дерево каркаса повинно бути якісно опрацьовано з мінімумом сучків;
 • деревина повинна бути сухою, в іншому випадку, меблі можуть скрипіти, а волога виступати на оббивних матеріалах;
 • найміцніший каркас виходить з сосни, ясеня, дуба, горіха.

Ротанг (деревина) – використовується в каркасах для садових меблів. Ротанг чутливий до перепадів температур і дії сонячних променів, тому такі дивани бажано розташовувати в приміщенні або під навісом.

ДСП – дешевий матеріал, але не дозволяє створити складні декоративні елементи. Тому каркаси з цього матеріалу застосовуються для виробництва недорогих диванів в сучасному стилі.

Меблі з таким каркасом досить важкі і можуть пошкодити м'яке підлогове покриття. Мінусом є і порівняно невеликий термін служби цих диванів. Частини каркаса з ДСП з'єднуються способом «шип-паз» або болтами.

Комбінований (дерево+ДСП) – оптимальний баланс низької ціни і прийнятної якості.

Метал – поєднує в собі максимальну міцність, довговічність і доступність за ціною. Зовнішні частини часто виконуються з хромованої або нікельованої нержавійки, а внутрішні – зі сталі. Моделі з таким каркасом легко ремонтувати. Металеві каркаси можна зустріти в диванах стилів хай-тек і мінімалізм.

Важливо: краще обрати диван, у якого частини металевого каркаса з'єднані за допомогою зварювання. Гострі кути в такій конструкції повинні бути відсутніми.

Наповнювач спального місця

Пружинний блок – надає дивану пружність, що дозволяє оптимальним чином перерозподілити вагу. Меблі з пружинним блоком мають ортопедичні якості.

Зустрічаються два різновиди пружинних блоків.

 • Залежні (Бонель) – складаються із сполучених між собою пружин. Така структура наповнювача не дозволяє точно підлаштовуватися під навантаження. Залежні блоки застосовуються в дешевих моделях диванів.
 • Незалежні – складаються з ізольованих одна від одної пружин, кожна з яких знаходиться в чохлі. Це дозволяє дивану точково реагувати на навантаження, що істотно підвищує комфорт лежачої або сидячої людини. Незалежні блоки стійкі до зносу, але і ціна їх вище, ніж блоків Бонель.

Пінополіуретан (ППУ) – не збирає пил, пропускає повітря і вологу, має тривалий термін служби і швидко відновлює первинну форму після навантаження. ППУ досить пружний матеріал, завдяки чому досягається оптимальний баланс між м'якістю і жорсткістю. По комфорту наближається до незалежного пружинного блоку при більш низькій вартості.

Синтепон – за властивостями нагадує ППУ, але на відміну від нього при інтенсивному використанні втрачає свої якості. Синтепон має сенс використовувати з іншими наповнювачами і, перш за все, з пінополіуретаном.

Поролон – найдешевший і недовговічний матеріал (термін служби 4-5 років при дбайливій експлуатації).

Холофайбер – пружний і довговічний матеріал, не викликає алергію і не вбирає запахи. Це один з найкращих наповнювачів, але й ціна його висока. Холофайбер відмінно підійде для дитячих меблів.

Латекс – сучасний високоякісний матеріал, який має тривалий термін служби (до 20 років). Латекс ідеально підлаштовується під людське тіло, поглинає вібрацію, відмінно пропускає повітря, швидко відновлює початкову форму після навантаження. Такий наповнювач використовується в елітних меблях, а тому обійдеться недешево.

Дюрафіл – має всі властивості, притаманні якісному наповнювачу. Також він має антибактеріальні властивості і забезпечує високий рівень комфорту, який можна порівняти з пружинним блоком.

Ламелі – еластичні і міцні планки, виготовлені з берези. Ламелі закріплюються на спеціальній рамі і забезпечують ортопедичний ефект дивану. Завдяки ламелям знижується знос внутрішніх наповнювачів і досягається найбільший комфорт.

Пружинна змійка – сталевий дріт, що має вигляд синусоїди. Змійка прикріплюється до каркаса дивана і надає йому ортопедичні властивості. Цей наповнювач можна зустріти в дешевих моделях або дитячих диванах.

Синтепух – м'який, легкий і пружний матеріал, стійкий до вологи. Найчастіше служить в якості наповнювача підлокітників, спинок, подушок меблів.

Повсть – використовується для покриття пружин для захисту оббивки і ППУ від продавлювання. Повсть значно подовжує термін експлуатації диванів.

Важливо: краще зупинити вибір на диванах з багатошаровим наповненням, оскільки вони найміцніші і якісні.

Щоб оцінити зручність дивана, слід присісти або навіть прилягти на нього протягом декількох хвилин. Таким чином, можна зрозуміти наскільки швидко наповнювач відновлює свою форму.

Матеріал оббивки

Щоб правильно обрати матеріал оббивки, необхідно знати, наскільки інтенсивно будуть використовуватися меблі. Якщо є діти, то в цьому випадку до оббивних матеріалів пред'являються підвищені вимоги з безпеки і зносостійкості. Іноді оббивний матеріал може досягати 60% вартості дивана.

Матеріали оббивки поділяються на категорії від 0 до 8, виходячи з їх стійкості до зношування і щільності:

 • 0 – легкі і дешеві тканини, які швидко зношуються (терможакард, бавовна, скотчгард);
 • 1 – кілька щільніше попередніх тканин (вельвет, флок, тонкий гобелен, шенил);
 • 2 – шенил-жакард, тканини 1 категорії, що мають більш високу щільність;
 • 3 – щільний шенил, замша, гобелен, а також шенил зі складною фактурою («букльований»);
 • 4 – дуже щільний шенил, замша з малюнком;
 • 5 – щільні меблеві тканини з натуральним волокном;
 • 6 – штучна шкіра;
 • 7 – натуральна шкіра низького цінового сегмента, наприклад. арпатек;
 • 8 – натуральна шкіра високого цінового сегмента.

Чим вище категорія оббивного матеріалу, тим він довговічніше і дорожче.

 • бавовна – екологічний матеріал, який відмінно підійде для дитячих диванів;
 • флок – дешевий матеріал, що нагадує оксамит. Флок стійкий до забруднень, але накопичує статичну електрику;
 • вельвет або оксамит – міцніше і довговічніше флока, має більш вишукану фактуру;
 • жакард – приємний на дотик і гарний матеріал з витонченими візерунками (використовуються золоті та срібні нитки);
 • терможакард – виграє у попереднього матеріалу в яскравості і виразності;
 • скотчгард – завдяки спеціальному тефлоновому просоченню має брудо-, масло-, волого-, пиловідштовхуючі властивості;
 • гобелен – ефектний на вигляд, довговічний і стійкий до забруднень матеріал;
 • шенил – приємний на дотик, має широку кольорову гаму, стійкий до вологи, пилу і впливу кігтів тварин;
 • мікрофібра (меблева замша) – м'який матеріал з низьким ворсом, нечутливий до пилу, вологи і плям, добре пропускає повітря;
 • натуральна шкіра – міцний, елітний і дорогий матеріал, який має високі експлуатаційні характеристики;
 • шкірзам – за виглядом і властивостями наближається до натуральної шкіри, але міцніше, довговічніше і значно дешевше. Такий матеріал погано переносить вплив УФ-променів і високих температур;
 • арпатек – нагадує м'яку шкіру, але при цьому відрізняється високою міцністю і стійкістю до зовнішніх впливів, включаючи УФ-промені і різні рідини;
 • екошкіра – максимально точно копіює натуральну шкіру. Це оптимальний баланс комфорту, міцності і доступної ціни.

Якщо оббивка дивана швидко брудниться (наприклад, бавовна), то вона повинна бути на блискавці і легко зніматися для подальшого прання.

Розмір

Розмір дивана включає в себе довжину, ширину, висоту. За розміром дивани бувають:

 • тримісні – довжина – 2-2.5 м, ширина – 80-100 см, висота (з урахуванням спинки) – 1 м, в розкладеному стані подібний диван займе простір 2.2х1.5 м;
 • двомісні – довжина – 1.7 м, при тій же ширині, що і у тримісних;
 • дитячі – розміри таких диванів визначаються положенням дитини під час сну: уздовж дивана – довжина складе 2 м і більше; поперек дивана – ширина в розкладеному стані буде в межах 1.7 м.
 • кутові – зазвичай чотиримісні, але число місць може варіюватися від 3 до 7. Довжина розраховується виходячи зі співвідношення: 70-80 см на одне місце.

Щоб правильно обрати диван, необхідно враховувати, що він має кілька розмірів:

 • основний – дозволяє співвіднести габарити дивана з відведеним для нього місцем в кімнаті і з приміщенням в цілому, а також оцінити число посадкових місць;
 • в розкладеному стані – цей параметр важливий для визначення місця, необхідного для перетворення дивана в ліжко;
 • розмір спального місця – часто буває менше дивана в розкладеному стані.

Варто звернути увагу і на висоту розкладеного дивана ліжка, оскільки в окремих випадках вона може бути нижче або вище 40 см (стандартний параметр).

Глибина сидіння і висота спинки також мають значення при виборі дивана. Зазвичай глибина сидіння дорівнює висоті спинки.

Якщо диван має високу спинку (рівень потилиці), то глибина сидіння, як правило, буває 60 см. В цьому випадку спина людини щільно прилягає до спинки дивана без додаткових подушок. Низька спинка (рівень талії) вимагає глибоке сидіння – 100-125 см. Це дає можливість прийняти зручне положення «напівлежачи».

Обирати диван слід з урахуванням розмірів дверних прорізів, конфігурації проходу і інших чинників.

Стиль

Стиль дивана підбирається під інтер'єр кімнати або відповідно до індивідуальних переваг.

Класика – масивні меблі, що мають прямі або округлі форми. Для таких диванів характерна симетричність і завершеність кожного елемента. Як оббивний матеріал часто використовується шкіра. Кольори: відтінки жовтого, персикового, пісочного, оливкового.

Ретро – дивани, виконані під будь-який старовинний стиль. Меблі «ретро» прикрашаються різним орнаментом. Оббивні матеріали: атлас, шкіра, оксамит. Кольори: червоний, чорний, рожевий, помаранчевий, білий.

Модерн – дивани відрізняються лаконічністю форм і відсутністю декоративних елементів. До інших ознак таких меблів відноситься плавність ліній і асиметричність пропорцій. В диванах використовується мінімум оббивної тканини, а головні акценти робляться на дереві і металі. Кольори: приглушені тони.

Хай-тек – в меблів домінують прості і чіткі геометричні форми. Матеріали: шкірзам, пластик, відшліфоване дерево і метал. Кольори: чорний, білий, різні холодні тони. Подібним чином вирішені і меблі в стилі мінімалізм.

Гламур – по виду нагадує меблі в класичному стилі, але відрізняється більш яскравим декором – часто зустрічаються стрази, пір'я і хутро. Кольори: рожевий, чорний, срібний.

Клубні – невеликі однотонні шкіряні дивани. У таких меблів не передбачена трансформація в ліжко. Клубні дивани добре вписуються в інтер'єр ресторанів, барів, клубів і офісів.

Якість

Купуйте дивани в спеціалізованих магазинах, що пропонують широкий асортимент продукції відомих брендів. Якісні меблі мають відповідні сертифікати і паспорти, що засвідчують їх безпеку і високі експлуатаційні характеристики. Від якості виробу залежить його довговічність: одні моделі служать своїм власникам протягом чверті століття, інші вийдуть з ладу за 2 роки.

Якщо на дивані виявилися неякісно виконані шви, складки на оббивних матеріалах або навіть порожниста задня сторона – від придбання такого виробу краще відмовитися.

Відгуки про статтю

Спасибо вам за отличную статью!