Як вибрати дощовик

Дощовик (спринклер, розприскувач) - пристрій для зрошення площ. Один з головних компонентів системи автоматичного поливу.

Вид

Дощовик поверхневий - оснащений гідромотором, що забезпечує стабільний тиск у форсунці. Максимальна площа поливу в такому спринклері не залежить від тиску в водопроводі. До поверхневих пристроїв відноситься більшість дощовиків.

Дощовик висувний - має спеціальний механізм, завдяки якому пристрій то підіймається над землею (при зрошенні), то ховається в неї (після завершення поливу). Подібний дощовик не псує зовнішній вигляд газону, не перешкоджає роботі газонокосарки. При цьому гарантується захист від випадкового пошкодження системи поливу дітьми і тваринами. Мінуси: складна конструкція, висока вартість.

Пістолет - насадка на шланг, яка перетворює його в дощовик. Площа поливу залежить від довжини шланга. Підходить для прикореневого зрошення рослин, очищення поверхонь. Перевага - наявність курка для управління поданням води. Недоліки: складна конструкція, висока ціна, ймовірність стомлення при тривалому зрошенні через необхідність утримувати курок.

Зустрічаються два різновиди пістолетів.

 • Пістолет-наконечник - оснащений форсункою. Дозволяє плавно регулювати силу струменя від м'якої (для поливу делікатних рослин) до жорсткої (для миття). Але вибирати окремі типи струменя не можна.
 • Пістолет-розпилювач - забезпечений душем, генеруючим кілька струменів. В порівнянні з пістолетом-наконечником більш функціональний (2-12 типів струменя), але менш «далекобійний». Підходить для різних завдань, в тому числі обробки просторих ділянок, поливу розсади або клумби.

Наконечник - грає ту ж роль, що і пістолет, але виграє в компактності і ціною. Наконечником зручніше працювати при безперервному поливі. Мінуси: не можна регулювати подачу води, більш складне утримання.

Штанга - дає можливість використовувати насадку / пістолет для зрошення важкодоступних ділянок або територій з делікатними рослинами, по яких не можна пересуватися. Але штанга неефективна при роботі в тісних умовах.

Штанга-розпилювач - комбінація штанги і розпилювального пристрою. Володіє аналогічними достоїнствами і недоліками, але на відміну від попереднього варіанту не дозволяє зняти насадку. Правда, телескопічна модель передбачає регулювання довжини штанги. Зате зрошувач без такої опції надійніше і дешевше.

Штанга-розпилювач - оптимальний вибір, якщо доводиться часто й подовгу зрошувати важкодоступні місця або делікатну флору.

Крапельниця - компактний дощовик, який використовується при облаштуванні системи мікрокраплинного поливу. Подібна система подає воду кожній рослині «індивідуально» в корені. Тим самим забезпечується висока ефективність поливу при економії води. Недоліки: складна конструкція, висока ціна. Хороше рішення в умовах дефіциту води.

Мікронасадка (мікродощовик) - простий і компактний дощовик з малою дальністю поливу, позбавлений додаткових функцій. Корисна при створенні автоматичних систем зрошення з декількох спринклерів. Мікронасадки добре підходять для поливу рослин в парниках або теплицях.

Турбодощовик - багатофункціональний, малогомінкий і «далекобійний» пристрій. Цей високопродуктивний зрошувач генерує суцільний струмінь. Турбодощовик вибирають для регулярної обробки великих площ.

Тип

Роторний - забезпечений обертовою при поливі головкою і нерухомою основою. Кількість робочих лопатей коливається в межах 2-4. Переваги: широкий асортимент моделей, значна дальність поливу. Мінус - швидке засмічення. Тому для нормальної роботи такого дощовика потрібен фільтр.

Статичний - позбавлений рухомих елементів. Такий дощовик рівномірно поливає тільки одну ділянку, хоча зустрічаються моделі з ручним регулюванням напряму струменя. Перевага: проста і надійна конструкція, низька ціна. Недоліки: обмежений функціонал, мала дальність поливу, схильність до засмічення.

Сполучний - підключається до інших компонентів системи автоматичного поливу. В результаті можна з'єднати кілька дощовиків для зрошення просторих ділянок.

Конструкція

Імпульсний - подає воду порціями (імпульсами) через певні часові інтервали. Переваги: підвищена дальність поливу, стійкість до засмічення, широкий функціонал (в тому числі регулювання кута поливу). Недоліки: висока ціна, сильний шум при роботі. Подібна техніка оптимальна для зрошення парків або стадіонів.

Осцилюючий (маятниковий) - на відміну від інших дощовиків зрошує прямокутні ділянки. Переваги: можливість змінювати довжину і ширину сектора поливу, наявність декількох режимів. Мінус - висока ціна.

Важливо: просунуті осцилюючі дощовики розраховані на обробку великих територій. А ось бюджетні моделі необхідно переставляти, щоб охопити потрібну площу.

Віяловий (секторний) - розбризкує воду «віялом». Перевага - можливість регулювання напряму поливу. Недолік - більшість моделей мають фіксований кут поливу. Такі дощовики часто встановлюють для поливу рослинності, висадженої уздовж садових доріжок.

Круговий ( «млинок») - розпорошує воду «конусом». Перевага - рівномірне зрошення. Мінус - скромний функціонал.

Кругові спринклери поділяються на дві категорії:

 • регульовані - передбачають зміну типу і кута розпилення струменя;
 • нерегульовані - водний струмінь рухається по траєкторії кола.

Віяло-круговий (секторно-круговий) - поєднує переваги віялового і кругового дощовиків. Подібні моделі передбачають регулювання кута поливу в широкому діапазоні.

Кількість форсунок

Від цієї характеристики залежить кількість струменів, які одночасно генеруються розприскувачем. Прийнято вважати, що чим більше струменів, тим краще, оскільки в цьому випадку досягається більш рівномірний розподіл води. Осцилюючі моделі комплектуються 18-21 форсунками.

Також в осцилюючих розбризкувачах можливе блокування частини форсунок - це дозволяє регулювати параметри зрошення (ширина, інтенсивність).

Тип струменя

Цей показник визначається параметрами струменя, які задає користувач шляхом вибору певного режиму роботи дощовиків. Для зрошення делікатних рослин використовується розбризкування, розпилення, туман, душ. Очистити поверхні можна за допомогою жорсткого струменя. Режим «конус» створює пляму поливу в формі кола, «віяло» - покриває лише його сегмент.

Кількість режимів

Ця характеристика показує, скільки типів струменя генерує дощовик. Чим більше таких режимів, тим ширше можливості пристрою і тим легше він впорається з різними завданнями. В той же час із збільшенням кількості режимів підвищується ціна і ускладнюється конструкція розпилювача.

Найчастіше зустрічаються спринклери з 1-3 режимами, у більш просунутих пристроїв цей параметр досягає 7-8.

Максимальна дальність (радіус) поливу

Цей параметр залежить від типу і конструкції дощовиків:

 • висувні - 4-7 м;
 • роторні - до 30 м;
 • імпульсні - 5-20 м;
 • осцилюючі - 6-20 м (довжина), до 17 м (ширина);
 • віялові - 3-6 м;
 • кругові - 3-10 м;
 • мікронасадки - 3-6 м.

Дальність поливу розбризкувача вибирається виходячи з площі оброблюваної території. Для високої дальності потрібен відповідний тиск, що погіршує якість зрошення на невеликій дистанції. Тому для охоплення значної території краще придбати декілька спринклерів з малою дальністю дії замість одного «далекобійного».

Площа поливу

Мінімальна - покривається розприскувачем при мінімальному тиску. Дана характеристика наводиться для дощовиків з регулюванням розміру оброблюваного сектора. Чим нижче ця величина (при одному і тому ж максимальному параметрі), тим ширше можливості по регулюванню області зрошення.

Знання мінімальної площі корисно і в разі, якщо розмір території набагато менше максимальної площі поливу.

Максимальна - охоплюється спринклером при найбільшому натиску води. Ключовий параметр для пристроїв, в яких не регулюється розмір зони поливу.

В теорії максимальна площа поливу повинна відповідати площі зрошуваної ділянки. Але на практиці також враховується форма оброблюваної території, і чим вона складніше, тим важче вибрати відповідний пристрій. У цій ситуації варто зробити вибір на користь кількох дощовиків, що охоплюють порівняно невелику площу.

Також знання максимальної площі і кута поливу дає можливість обрахувати максимальну дальність зрошення.

Кут поливу

Даний параметр визначає сектор зрошення, який забезпечується дощовиком. Одиниця виміру - градуси. У більшості спринклерів цей показник становить 360°.

Існують моделі з фіксованим та регульованим кутом поливу. До першого різновиду відносяться віялові (90° і 180°) і кругові нерегульовані (360°) дощовики. Для регульованих розбризкувачів кут поливу наводиться максимальний параметр або діапазон величин:

 • імпульсні, кругові регульовані - 0°-360°;
 • віялово-кругові - 5°-360°.

Мінімальний тиск

Цей показник означає тиск в шланзі, при якому дощовик працює в штатному режимі. Зменшення робочого тиску призведе до зниження робочих параметрів пристрою, а отже якості зрошення, збільшення - до виходу з ладу розпилювача. Робочий тиск в більшості моделей становить 2-4 бар, максимально допустима величина - 6 бар.

Важливо: рекомендується підтримувати тиск в шланзі на 0.4-.0.5 бар менше, ніж це допускає зазначена виробником величина. Тим самим спринклер буде працювати в повну силу без ризику раптової поломки.

Витрати води

Дана характеристика потрібна для визначення часу, що витрачається дощовиком на полив рослин. Це дозволяє уникнути «затоплення» культур і зайвих витрат на оплату води.

Тип монтажу

Ніжка - компактна і надійна. Правда, ніжка не застосовується на твердій поверхні і марна для установлення важкого розпилювача.

Платформа - на відміну від ніжки підходить для будь-якого дощовика і поверхні, включаючи асфальт. Але платформа займає значне місце і мне рослини, які знаходяться під нею.

Тринога - об'єднує переваги ніжки і платформи, дозволяє регулювати висоту підйому форсунки. Таке рішення використовується в масивних імпульсних моделях.

Зустрічаються і інші способи установлення. Для комфортного переміщення ділянкою дощовик можна встановити на візок. Інший варіант - приховане монтування, характерне для висувних спринклерів.

Функції

Регулятор тиску - дає можливість змінювати дальність і інтенсивність зрошення, а отже і витрати води. Стане в нагоді при обробці невеликих територій, де сильний натиск не потрібен.

Регулятор витрати води - дозволяє економити воду. Така опція передбачена в пістолетах, наконечниках і штангах-розпилювачах.

Регулювання кута поливу - служить для зміни кута поливу по горизонталі. Полегшує експлуатацію дощовиків. В штангах-розпилювачах передбачено регулювання нахилу насадки, що виконує аналогічну функцію.

Регулювання дальності поливу - спеціальна опція, передбачена в осцилюючих та імпульсних розбризкувачах.

Блоковуваний перемикач - фіксує перемикач в обраній позиції ( «On / Off»). Запобігає випадковому включенню пістолета і пов'язаним з цим наслідкам, перш за все, даремна витрата води.

Фіксація курка - дає безперервне подавання води. Ця опція значно спрощує роботу з пістолетом при тривалому зрошенні.

Прогумована ручка - призначена для комфортного утримання в руці пістолета або наконечника.

Оснащення

Знімні форсунки - полегшують чищення, якщо вони забилися. Бажано, щоб в комплектацію дощовика входило кілька таких деталей для регулювання дальності і площі поливу.

Фільтр - не допускає потрапляння великих часток в форсунки і тим самим знижує ймовірність засмічення.

Додатковий вихід - забезпечує проходження струменя через дощовик до іншого спринклера, зрошувального шлангу або іншого пристрою. При цьому спринклер відбирає частину води для зрошення. Дає можливість реалізувати послідовне підключення декількох розпилювачів.

Диспенсер - ємність для подання рідких добрив або миючих засобів (актуально при чищенні поверхонь). Зустрічається в пістолетах і наконечниках.

Штанга - призначена для установлення дощовиків над землею. В цьому випадку підвищується дальність поливу. Подібне рішення стане в нагоді і при зрошенні високих рослин або поливі флори через перешкоду, наприклад, бордюр.

Комплектація

Конектор - служить для під'єднання шланга до адаптера на водопровідному крані, а також наконечника / пістолету. Для функціонування пристрою потрібно два коннектора - для адаптера і для самої насадки.

Конектор з функцією «аквастоп» - має клапан, який блокує подавання води у разі від'єднання коннектора від розпилювача або крана. При роботі такого пристосування в тандемі з наконечником можна легко перекривати полив, так як конектор виконує функцію курка. Підключення конектора до адаптера на крані запобіжить непотрібних втрат води при його від'єднанні.

Адаптер - встановлюється на водопровідний кран. Найчастіше такі пристосування розраховані на різьблення 1/2 і 3/4 дюйма.

Заглушка - дозволяє перекрити невикористовуваний отвір. Стане в нагоді і при перенесенні крапельниці в інше місце.

Також дощовики оснащуються голкою для чищення форсунок.

Матеріал

Пластик - дешевий і легкий матеріал. При цьому пластик не боїться корозії. Недолік - порівняно невелика міцність, що негативно позначається на терміні служби виробу. Найпоширеніший варіант.

Важливо: дощовик з якісного пластику витримує вплив УФ-променів, високої температури і випадкових ударів.

Метал - міцніше пластику. Мінуси: висока ціна, велика вага, схильність до корозії. Також наконечники / пістолети з металу «холодять» руки при подаванні холодної води. Металеві дощовики зустрічаються рідко.

Пластик + метал - поєднує переваги попередніх матеріалів. Метал застосовується для виготовлення найважливіших деталей, а всі інші елементи робляться з пластика. В результаті досягається оптимальний баланс між вартістю і надійністю дощовиків.

Відгуки про статтю