Як вибрати дозиметр, нітратоміри

Радіація, електромагнітні поля, різні домішки у воді, надмірна концентрація вуглекислого газу, нітратів і солі шкодить здоров'ю людини. Знизити негативний вплив зазначених факторів допоможуть спеціальні вимірювальні прилади.

Вид

Дозиметр – прилад для вимірювання накопиченої дози іонізуючого випромінювання. Сучасні дозиметри найчастіше здатні вимірювати потужність дози випромінювання в певному місці і часі (радіаційний фон). Такі прилади називають дозиметрами-радіометрами.

Нітратомір – прилад для вимірювання вмісту нітратів у фруктах і овочах.

Екотестер – поєднує можливості попередніх пристроїв. Універсальний прилад.

Індикатор електромагнітного поля – апарат, який виявляє зони з підвищеними магнітними і електричними полями і вимірює їх інтенсивність.

Тестер концентрації солі – пристрій для вимірювання вмісту солі в продуктах харчування. Найчастіше тестером вимірюють концентрацію солі в рідкій їжі.

Акватестер – прилад для визначення вмісту домішок у воді (рівень мінералізації).

Вимірювач (аналізатор) рівня вуглекислого газу – апарат, що вимірює вміст вуглекислого газу в повітрі.

Клас дозиметра

Побутові – прості, компактні і порівняно дешеві прилади. Особливістю побутових пристроїв є досить висока похибка і повільна швидкість вимірювання, що не критично. Застосовуються для визначення рівня радіаційного фону в житлових приміщеннях, на садових ділянках, в будівельних матеріалах і інших об'єктах.

Розрізняють два типи побутових дозиметрів.

 • порогові – дешеві, надійні і прості у використанні. Недолік – видають тільки відомості про перевищення / неперевищення допустимого значення радіаційного фону.
 • безпорогові – вимірюють рівень радіації в широких межах і показують відповідні числові значення. Мінус – більш висока ціна.

Професійні – багатофункціональні і високоточні пристрої з широким діапазоном вимірювань. Крім вимірювання радіаційних умов, фіксують альфа-випромінювання і відстежують активність радіонуклідів в предметах, речовинах, тканинах організму. Недоліки: висока ціна, великі габарити.

Тип дозиметра

Індикатор – простий і дешевий прилад. Мінус – мала чутливість і точність вимірювань. Індикатор здатний виявляти предмети з підвищеним радіаційним фоном. Такі пристрої зустрічаються найчастіше.

Вимірювач – відрізняється високою чутливістю і точністю. Недолік – висока вартість. Вимірює радіаційний фон окремих предметів і в навколишньому просторі. Ці апарати застосовуються і в якості індикаторів. Хороший вибір для перевірки різних товарів, матеріалів, продуктів харчування і навіть грунту.

Сигналізатор – фіксує різкі стрибки радіаційного фону і повідомляє про них користувачеві (вібросигнал, звукове або світлове оповіщення). Деякі сигналізатори можна використовувати як індикатори і вимірювачі зі скромним функціоналом.

Пошуковик (радіометр) – характеризується високою чутливістю до коливань радіаційного фону. Виявляє джерела радіації в гірських породах, металобрухті.

Тип датчика дозиметра

Торцеві слюдяні лічильники Гейгера-Мюлера (газорозрядні) – реагують на бета-випромінювання (іноді і на альфа-частинки). Ці датчики недорого коштують, але погано переносять вплив вологи, вібрації, удари. Зустрічаються в вимірювачах. Окремі пошукові системи і сигналізатори мають лічильники Гейгера-Мюлера. В цілому вважається, що дозиметри з такими лічильниками відносяться до приладів побутового класу.

Сцинтиляційні кристали – найчутливіші і точні датчики. Такими елементами оснащуються пошуковики, рідше – сигналізатори і вимірювачі. Ці блоки детектування збільшують ціну і габарити дозиметрів.

СБМ – сприймають гама- і частково «жорстке» бета-випромінювання, але не фіксують «м'які» бета- і альфа-промені.

Тип вимірюваного випромінювання

Гама-випромінювання – найнебезпечніше для людини, так як має величезну проникаючу здатність. Такий вид випромінювання проходить через тіло наскрізь, викликаючи важкі захворювання.

Важливо: при виборі дозиметра зверніть увагу на мінімальну енергію гама-випромінювання. Чим нижче це значення, тим краще. У більшості пристроїв побутового призначення реєстрована енергія гама-випромінювання знаходиться на рівні 0.1 МеВ (мегаелектронвольт).

Рентгенівське випромінювання – за своїми характеристиками наближається до гама-випромінювання, але має меншу проникаючу здатність.

Бета-випромінювання – характеризується меншою проникаючою здатністю (проходить на глибину 1-2 см тканин організму). Бета-частинки небезпечні у разі проникнення всередину людини.

Альфа-випромінювання – має найменшу проникаючу здатність (проходить на глибину 0.1 мм тканин організму). Альфа-частинки можна зупинити аркушем паперу, тоді як бета-частинки затримуються листом алюмінію або віконним склом.

Хороший дозиметр повинен визначати гама- і бета-випромінювання.

Діапазон вимірів

Ця характеристика вказує на область значень, в якому прилад вимірює відповідні параметри з мінімальною похибкою.

 • Радіаційний фон – вимірюється в мікрозівертах на годину (мкЗв/год) або мікрорентгенах на годину (мкР/год). Перша величина описує дозу радіації, отриманої людиною, друга – її вплив на повітря. 1 мкР/год дорівнює 0.01 мкЗв/год. Природний радіаційної фон знаходиться в межах 0.08-0.2 мкЗв/год, верхня межа норми становить 0.4 мкЗв/год або 40 мкР/год.
 • Концентрація нітратів – вимірюють в мг/кг. Прилади фіксують вміст нітратів в межах 20-10 000 мг/кг.
 • Частота електромагнітних полів – вимірюється в герцах (Гц). Пристрої реєструють вказаний параметр в межах 20-2000 Гц (2 кГц).
 • Концентрація солі – вимірюють у відсотках (%). Прилади визначають зміст солі в діапазоні 0.2-2%.
 • Рівень мінералізації – вимірюється в мг/л. Пристрої реєструють концентрацію домішок у воді в межах 0-999 мг/л і більше. Верхня межа норми рівня мінералізації для питної води становить 150-300 мг/л (при цьому якісна вода містить ще менше домішок – не більше 50 мг/л). Вода з рівнем мінералізації в 500 мг/л і вище небезпечна для людини.
 • Рівень вуглекислого газу – вимірюють в мільйонних частках (ppm). Апарати фіксують вміст вуглекислого газу в діапазоні 400-2500 ppm і більше. Оптимальне налаштування для відкритої місцевості знаходиться на рівні 400 ppm, для приміщення – до 800 ppm. Верхня межа норми становить 1400 ppm.

Поріг попередження

Дає можливість користувачеві задавати граничне значення потужності дози в мк3в /год або мкР/год, про перевищення якого дозиметр повідомить звуковим або вібросигналом. Така опція позбавляє від необхідності постійно дивитися на дисплей девайса.

Оптимальний поріг попередження встановлюється в залежності від радіаційних умов в конкретній місцевості. Стандартний поріг відповідає 0.4 мкЗв/год або 40 мкР/год. В місцях з підвищеною радіацією виставляють більш високе значення, щоб визначати найнебезпечніші зони.

Ціна ділення

Цей параметр позначає різницю значень вимірюваної величини, яку фіксує прилад. Чим менше ціна ділення, тим вище точність вимірів.

Орієнтовні значення ціни поділки:

 • нітратоміри – 0.1 мг/кг;
 • індикатори електромагнітного поля – 100 Гц;
 • акватестери – 10 мг/л.

Швидкість вимірювання

Впливає на зручність експлуатації приладу. В дозиметрах швидкість вимірювання варіюється в діапазоні 3-60 секунд. При цьому підготовка до використання досягає 4-5 хвилин. В нітратомірах і акватестерах даний параметр становить 5 секунд і менше. Для нечастих вимірів підійде пристрій з меншою швидкістю вимірювання.

Похибка

Від цієї характеристики залежить точність вимірювань. У більшості приладів максимальна похибка становить 10-15%, чого достатньо для побутових потреб.

Індикація показань

Цифрова – висновок результатів вимірів у вигляді чисел.

Графічна – відображення діаграми радіаційного фону, що забезпечує більшу наочність.

Безперервна – показує динаміку зміни радіаційного становища в цифровому і графічному вигляді.

Оповіщення

В дозиметрах передбачено оповіщення світловим, звуковим або вібросигналом при підвищеному радіаційному фоні. В багатьох пристроях є звукове та вібраційне сповіщення або світлова (світлодіодна) і звукова індикація, що полегшує їх застосування.

Оснащення

Вбудована пам'ять – дозволяє зберігати дані вимірів в пам'яті приладу.

Bluetooth – служить для підключення апарату до ноутбука, смартфону або планшету. Подібна функція дозволяє переносити результати вимірювань на ці пристрої для їх обробки і аналізу.

Режим економії батареї – збільшує час роботи приладу від однієї зарядки.

Пило- та вологозахист корпусу – оберігають апарат від негативного впливу навколишнього середовища. Позначається у вигляді коду IPXX, де перша цифра вказує на ступінь захисту від пилу, друга – на ступінь вологозахисту. Найбільш поширені варіанти:

 • IP20 – захист від предметів розміром 12.5 мм і більше, захист від вологи відсутній;
 • IP33 – захист від предметів розміром 2.5 мм і більше, захист від бризок, падаючих вертикально або під кутом до 60° до вертикалі;
 • IP54 – пилозахищений корпус, захист від бризок, падаючих в будь-якому напрямку.

Прилади можуть оснащуватися годинниками, ліхтариком, а також датчиками температури та атмосферного тиску, які реєструють відповідні параметри.

Дисплей

Прилади з монохромними екранами відносно дешеві і витрачають небагато енергії. Мінус – обмежений набір функцій.

Пристрої з кольоровими дисплеями дорожче і «ненажерливі», зате мають розширений функціонал.

Підсвічування дисплея – полегшує експлуатацію приладу при слабкому освітленні.

Додатково

Джерело живлення – прилади працюють від батарейок (ААА) або акумулятора. Перший варіант простіше, другий – дешевше.

Вага – впливає на зручність використання апарату, якщо його планується носити з собою.

Виробник

Кращими виробниками дозиметрів і нітратомірів вважаються марки Anmez, Radex, Soeks і Sititek. Гарне поєднання ціни та якості в будь-яких моделях: як домашніх, так і професійних. Забезпечують максимально точні вимірювання, довгу автономну роботу і зручне користування.

На ринку є продукція українських марок, наприклад, Ecotest, вартість яких помітно завищена.

Відгуки про статтю