Як вибрати дроворуб

Клас

Побутові - малопотужні і дешеві дроворуби невеликої продуктивності. Сфера використання: заготівля дров для приватного господарства (забезпечення паливом каміна, печі, лазні, твердопаливного котла). Побутові дроворуби найбільш поширені.

Напівпрофесійні - потужніше, продуктивніше і дорожче побутових агрегатів. Сфера використання: постачання дровами комунальних підприємств, котелень, готелів, багатоповерхових будинків, пансіонатів.

Промислові (професійні) - найбільш потужні і продуктивні дроворуби, що переробляють великі обсяги деревини. Найчастіше виконують торцювання колод. Правда, і ціна таких пристроїв найвища. Сфера використання: заготівля дров для комерційних цілей.

Важливо: при виборі дроворуба звертайте увагу на виробника. Не варто економити, купуючи дешевий колун маловідомого бренду. Такий пристрій навряд прослужить довго, а при поломці виникнуть проблеми з придбанням потрібних запчастин.

Вид

Гідравлічний - характеризується дуже високим зусиллям розколювання і продуктивністю, безпекою використання, тривалим терміном служби. Працює з хрестоподібним ножем. Мінуси: висока вартість, складність ремонту, підвищена витрата електроенергії, необхідність заміни мастила для гідравлічного насоса. Така техніка зустрічається найчастіше.

Важливо: для гідравлічного дроворуба характерно плавне врізання ножа в заготованку, що виключає її здавлювання.

Рейковий - відрізняється від попереднього варіанту нижчою ціною, простотою конструкції і малим енергоспоживанням. При цьому продуктивність і швидкість розпилу колуна дуже висока. Деякі моделі працюють на бензині і електриці. Недоліки: ймовірність отримання травми, відносно низьке зусилля розколювання, виробляється маловідомими брендами.

Гвинтовий (конусний) - порівняно дешевий при гарній продуктивності, компактний, надійний, простий в ремонті. Передбачена функція реверсу. Мінуси: висока травмонебезпечність, слабке зусилля розколювання, не можна колоти дуже довгі або товсті колоди, немає можливості встановити ніж для розколювання на 4 частини.

Робоче положення

Горизонтальний - легкий, мобільний і безпечний дроворуб. Недоліки: низька продуктивність, громіздкість, обмеження по максимальній довжині поліна. Побутові дроворуби є горизонтальними.

Вертикальний - більш компактний, потужний і продуктивний верстат. Мінуси: велика вага, підвищена травмонебезпечність (заготованка притримується руками). Такі агрегати відносяться до напівпрофесійних і промислових.

Універсальний - дозволяє вибирати робоче положення в залежності від різних факторів, наприклад, товщини заготованки. Недолік - висока ціна. Подібна конструкція характерна для професійної техніки.

Тип двигуна

Електричний - порівняно дешевий, легкий, екологічний, малошумний. Такий двигун не потребує спеціального обслуговування, придбання палива і мастила. Електричний колун підходить для використання в закритому приміщенні. Мінуси: потрібна електромережа, чутливість до вологи. Цим мотором оснащені побутові моделі.

Бензиновий - потужніше електричного мотора і не залежить від мережі, що дозволяє колоти дрова навіть у лісі. Також бензиновий двигун не боїться вологи і перепадів температури. Недоліки: висока ціна самого агрегату і обслуговування, велика вага, складний ремонт, токсичні вихлопи, сильний шум. Цим дроворубом не можна працювати в приміщенні.

Бензинові колуни відносяться до напівпрофесійної і промислової техніки.

Зустрічаються промислові дроворуби, які підключаються до обладнання трактора - валу відбору потужності або гідравлічної системи.

Напруга живлення

Однофазна (220 В) - використовується в побутових і напівпрофесійних електричних дроворубах. Потужність такого обладнання не перевищує 3 кВт.

Трифазна (380 В) - застосовується в промислових електричних колунах. Для роботи пристроя потрібна спеціальна проводка. Потужність такої техніки досягає 5 кВт.

Важливо: практика показує, що для побутових потреб найкраще підійде гідравлічний горизонтальний дроворуб з електричним двигуном (однофазний) або гвинтовий агрегат.

Якщо мова йде про заготівлю дров для комерційних цілей, вибирайте гідравлічний вертикальний колун з електричним приводом (трифазний) або бензинову модель з гідравлічною або гвинтовий системою. А для твердопаливних котлів оптимальна рейкова модель.

Робочий тиск

Робочий тиск або зусилля розколювання - основна характеристика дровокола. Вимірюється в тоннах. Чим вище цей параметр, тим легше агрегату розколоти тверді, довгі і товсті колоди.

Моделі з невеликим тиском часто вимагають від оператора прикладення фізичних зусиль або зовсім не підходять для колення твердих заготовок. Правда, зі зростанням зусилля розколювання збільшується ціна і вага дровокола.

Робочий тиск залежить від класу дровокола:

  • побутові - до 5 тонн;
  • напівпрофесійні - 5-7 тонн;
  • промислові - 7-25 тонн.

При виборі дроворуба за робочим тиском враховується твердість сировини, яка обумовлена породою деревини:

  • до 5 тонн - для роботи з тополею, осикою, липою та іншими м'якими породами;
  • 5-7 тонн - для обробки дуба, груші, горіха та інших твердих порід;
  • більше 7 тонн - для розколювання сирої деревини та дуже твердих пнів.

У гвинтових дроворубів крім робочого тиску має значення і швидкість обертання конуса. Краще вибирати модель, у якої дана величина становить 400-600 об/хв.

Потужність

Цей параметр визначає робочий тиск дровокола. Одиниця виміру - кіловати (кВт) або кінські сили (к. с.). Чим потужніше мотор, тим вище зусилля розколювання. У той же час більш потужний пристрій коштує дорожче і споживає більше електроенергії / палива.

Для правильної оцінки потужності варто врахувати, що двигун 3 кВт дає робочий тиск в 5 тонн, мотор 6-7 кВт (до 10 к.с.) - близько 10 тонн.

Важливо: іноді зручніше порівнювати потужність кількох дроворубів в одних одиницях, наприклад, у ватах. Щоб перевести кінські сили в вати скористайтеся співвідношенням: 1 к. с. приблизно дорівнює 735 ватам.

Максимальний розмір поліна

Довжина - залежить від параметра ходу поршня (гідравлічні) або розмірів рейки (рейкові). Також на довжину колоди впливає робочий тиск агрегату.

Побутові пристрої розраховані на роботу з заготовками довжиною до 50 см, професійна техніка здатна колоти чурбаки довжиною 50-100 см і більше. Вертикальні агрегати дозволяють працювати з більш довгими полінами, ніж горизонтальні дроворуби. При цьому високий параметр довжини значно збільшує габарити горизонтальних верстатів.

Діаметр - визначається робочим тиском колуна. У побутових гідравлічних моделей ця характеристика не перевищує 30 см. Більш просунуте обладнання впорається з колодами діаметром 80-90 см. А ось гвинтові пристрої спроможні розколоти колоди будь-якого діаметру.

Тип колуна (ножа)

Плоский - для розколювання заготовки на 2 частини за одну операцію. Стандартний варіант.

Хрестоподібний - для розколювання поліна на 4 частини за один прохід. В результаті процес колення колод прискорюється вдвічі. Такий ніж не підходить для роботи з дуже товстими або тонкими колодами.

Важливо: зверніть увагу і на матеріал колуна. Хороший ніж виконаний із загартованої сталі.

Конструкція

Обмежувач ходу поршня - дозволяє регулювати хід поршня виходячи з довжини колоди. Для розщеплення коротких заготовок не вимагається велика амплітуда руху поршня. В результаті збільшується продуктивність при економії часу і електроенергії / палива.

Бічні затискачі - надійно фіксують заготованку в оптимальному положенні і не допускають її зміщення. Затискачі роблять експлуатацію колуна ще безпечніше.

Змінний дільник - служить для заміни плоского ножа на хрестоподібний і навпаки в залежності від ситуації.

Транспортувальні колеса - призначені для перевезення дроворуба.

Дишло - перекладина, за допомогою якої колун під'єднується до фаркопу авто або мотоблока для транспортування.

Швидкість розколювання

Цей параметр визначає продуктивність дроворуба. На швидкість розколювання впливає робочий тиск, робочий хід і твердість деревини. Чим вище зусилля розколювання, тим нижче швидкість і навпаки. Одиниця виміру - міліметри в секунду (мм/сек). Також продуктивність залежить від часу, який потрібен для установки колоди на робочу поверхню агрегату.

Регулювання

Висоти розколу - служить для підстроювання вертикального колуна під довжину заготовки. Варто звернути увагу на кількість рівнів розколу. Чим більше ця характеристика, тим легше працювати з дроворубом. В моделях різних виробників конкретні параметри відрізняються. Наприклад, одні пристрої дозволяють змінювати висоту розколу на 51 см і 105 см, інші - на 55 см; 88 см і 130 см.

Висоти поверхні - дає можливість змінювати висоту станини (рами) під зріст оператора, що полегшує використання дровокола і знижує стомлюваність. Така опція особливо корисна для людей похилого віку та тих, хто страждає захворюваннями спини.

Захисні функції

Дворучне управління - передбачає роботу дроворуба тільки при одночасному утриманні двох важелів. Тим самим повністю виключається ймовірність отримання травми.

Аварійний вимикач - зупиняє роботу колуна в разі виникнення нештатної ситуації. Підвищує безпеку експлуатації агрегату.

Захист від перевантаження - автоматичне відключення пристрою при заклинюванні колоди або досягненні максимального робочого тиску. Знижує ризик передчасного виходу з ладу дроворуба.

Реверс (гвинтові дроворуби) - обертання конуса в зворотному напрямку. Корисна опція, якщо гвинтовий клин застряг в поліні.

В гарному дроворубі передбачається захист від короткого замикання і збоїв із постачанням електроенергії.

Додатково

Хід поршня - дистанція, яка долається поршнем за один раз. Впливає на мінімальну і максимальну довжину поліна.

Робочий хід (розкол / повернення) - час, за яке рухома деталь дроворуба переміщається від однієї крайньої точки до іншої. Вказує на швидкість розколювання однієї заготовки. У побутових колунах цей параметр становить 4 см/с (розкол) і 7.5 см/с (повернення).

Обсяг бензинового двигуна - впливає на потужність дроворуба і споживання пального.

Обсяг паливного бака - визначає час безперервної роботи агрегату. Чим більше обсяг бака, тим вище габарити і вага колуна. Найчастіше ця характеристика знаходиться в межах 1.5-3 л.

Обсяг мастила гідросистеми - дозволяє оцінити кількість мастила для одного заправлення / перезаправлення гідравлічного дроворуба. В різних моделях цей параметр становить 2.4-10 л.

Важливо: для нормального функціонування гідравлічного дроворуба потрібна регулярна заміна мастила.

Вага - залежить від класу дроворуба. Побутові пристрої важать до 40-50 кг, що дозволяє їх переміщувати. Професійні агрегати набагато масивніше - вага деяких моделей досягає 200 кг. Такі дроворуби розраховані на стаціонарне використання.

Відгуки про статтю