Як вибрати душовий набір, панель або гарнітуру

Тип

Ручний душ - лійка-насадка з гнучким шлангом. Завдяки мобільності дозволяє кардинально змінювати напрямок струменя, а також його характеристики (останнє вимагає покупки нової лійки).

Верхній душ - душова лійка, яка стаціонарно монтується над головою людини. При цьому труба-кронштейн для установлення верхнього душу купується окремо. Верхній душ забезпечує незначне регулювання напрямку струменя або зовсім не передбачає подібну можливість.

Душовий набір (гарнітур) - складається зі шлангу, душової лійки, штанги або іншого кріплення. Іноді такі набори забезпечуються змішувачем, різними аксесуарами (поличка, мильниця). Верхній душ і гідромасаж в цей комплект не входять.

Душова система - душовий набір, оснащений верхнім душем. Іноді комплектується змішувачем. Наявність гідромасажу в душовій системі не передбачено.

Гідромасажна душова панель - включає в себе ручний душ і пристрій для гідромасажу. Останнє реалізовано у вигляді спеціальної панелі з форсунками, що направляють струмені води по горизонталі. Найчастіше гідромасажна панель оснащується і верхнім душем. Панель потребує прихованого монтажу.

Важливо: купуючи гідромасажну панель, врахуйте, що нормальна робота пристрою вимагає тиску у водопровідній системі не менше 4-5 атм.

Гігієнічний душ - лійка-насадка ( «бідетка»), яка використовується для миття окремих ділянок тіла (пахви, ноги). Така лійка забезпечується клапаном, що регулює подавання води. Зазвичай підключається за допомогою окремого змішувача (деякі змішувачі забезпечуються виведенням під душ). Багато моделей постачаються з настінними кріпленнями. Гігієнічний душ - розумна альтернатива біде.

Гігієнічний набір - складається зі шлангу, гігієнічної лійки і кріплення.

Матеріал

Алюміній - легкий, стійкий до корозії і довговічний матеріал. Мінус - висока ціна. Алюміній застосовується для виготовлення елітних гарнітурів.

Латунь - відрізняється чудовими експлуатаційними якостями при низькій вартості. Латунні душові системи користуються популярністю.

Нержавіюча сталь - стійкий до корозії, міцний і надійний матеріал. Вигідно відрізняється від алюмінію і латуні тим, що не вимагає додаткового покриття. Недолік - висока ціна. З нержавійки виробляються душові гарнітури преміум-класу.

АБС-пластик - легкий і стійкий до впливу вологи матеріал. Для виготовлення верхнього душу і гідромасажної панелі такий матеріал не застосовується.

 • Акрил - за характеристиками нагадує АБС-пластик, але перевершує його в міцності. Це дає можливість використовувати даний матеріал для виробництва гідромасажних панелей. У порівнянні з АБС-пластиком акрил дорожче і важче.

Скло - поряд з металом використовується для виготовлення корпусу гідромасажної панелі. Переваги: відсутність корозії, ефектний вигляд. Недолік скла (в порівнянні з металом) - велика ціна і менша міцність.

Важливо: не рекомендується купувати силуміновий душовий гарнітур. Він швидко втрачає початковий вигляд і ламається.

Покриття

Крім матеріалу конструкції душової системи на його експлуатаційні властивості впливає покриття. В першу чергу, це важливо для гарнітурів з латуні - недоліки цього матеріалу усуваються покриттям.

Хром - блискуче покриття, стійке до корозії і механічних впливів при порівняно невисокій ціні. Недолік - виникнення плям і відбитків. Такий варіант використовується найчастіше.

 • Хром з позолотою - за експлуатаційними якостями не відрізняється від класичного хромового покриття. Позолота ж надає комплекту солідний вигляд. Мінус - більш висока вартість. Зустрічається в елітних душових гарнітурах.
 • Матовий хром - на відміну від класичного дзеркального хромового покриття, менш мазкий. Як і в попередньому випадку, таке рішення обійдеться дорожче, ніж звичайне хромове покриття.

Нікель - за характеристиками нагадує блискуче хромове покриття. Душові системи з таким покриттям зустрічаються рідко.

Зустрічаються і декоративні рішення: латунь, бронза, під золото. Ці покриття ефектні на вигляд і застосовуються в дизайнерських моделях душових систем, стилізованих під «ретро». За експлуатаційними якостями вони не кращі за класичне хромове покриття, але помітно дорожче.

Шланг

Метал - міцний і довговічний матеріал. При розмотування обмотки ремонту не підлягає.

Полімер - такі шланги зустрічаються в двох видах:

 • литий - надійний, простий в догляді і привабливий на вигляд, має гладку поверхню;
 • з полімерною обмоткою - програє в міцності попередньому варіанту. Через специфічну поверхню (ребра) такий шланг схильний до утворення сольових відкладень.

Важливо: термін служби шланга залежить від характеру експлуатації. Дбайливе поводження зі шлангом запобіжить передчасну поломку. Щоб уникнути перегину не варто намотувати його на змішувач.

Монтаж

Відкритий - елементи душового гарнітура знаходяться у відкритому просторі. Цей спосіб монтажу порівняно простий. Моделі для відкритої установки зустрічаються найчастіше.

Прихований - елементи душового гарнітура вбудовані в стіну. Хороше рішення для маленької ванної кімнати. Установлення такого комплекту вимагає професійних навичок і починається ще під час ремонту ванної кімнати.

Характеристики

Діаметр лійки - чим вище цей параметр, тим більше площа, що охоплюється струменями води. Це особливо актуально для людей з підвищеною чутливістю до холоду. В той же час зі збільшенням діаметра лійки збільшується витрата води, зростають її габарити і вага, що призводить до швидкої втоми руки при використанні ручного душу.

Тому діаметр ручної лійки становить 60-150 мм. Аналогічний параметр верхнього душа досягає 600-800 мм, що дозволяє повністю «огорнути» купальника водними струменями. Лійки діаметром 150-160 мм однаково хороші для ручного і верхнього душу.

Важливо: при виборі діаметра лійки, враховуйте рівень тиску в водопроводі, оскільки при його нестачі велика лійка неефективна. Варто взяти до уваги і конфігурацію ванної.

Кількість типів струменів (режими роботи) - найчастіше в лійці передбачено 2-4 режима. Чим вище цей показник, тим точніше налагодження душу під індивідуальні переваги людини. Більш просунуті моделі можуть похвалитись 5-6 режимами, але вони обійдуться дорожче і менш надійні (можлива поломка через жорстку воду).

Поширені режими роботи душової лійки:

 • дощ - ніжні струмені (для змивання скрабу або мила);
 • м'яке розсіювання - м'які потоки води, насичені повітрям (для масажу обличчя і миття голови);
 • моноструя - сильний струмінь (для обливань прохолодною водою);
 • комбінований - поєднання декількох режимів (варіоструя, caress, водоспад, водний туман, «все відразу»).

Варіоструя - комбінація звичайного і режиму м'якого розсіювання. Caress -об'єднує в собі спіралеподібний і прямий потоки. Водоспад дарує бадьорість, а водний туман - діє заспокійливо. Режим «все відразу» полягає в чергуванні різних типів струменів.

Витрата води (пропускна здатність) - кількість води, яку видає лійка за хвилину при відкритих кранах. Чим вище цей показник, тим інтенсивніше впливає душ на тіло.

Моделі з великою пропускною здатністю (до 60 л / хв) значно збільшують витрату води, що важливо, якщо є лічильник або запас води обмежений. Деякі системи дозволяють знизити споживання води до 8-9 л / хв (економічний режим). Тому бажано придбати душовий гарнітур з регулюванням витрати води.

Важливо: витрата води залежить і від тиску в водопроводі (стандартна величина - 3 бар).

Довжина шланга - в більшості душових систем не перевищує 125-200 см. Цього достатньо для комфортного прийому водних процедур. Зустрічаються моделі з більш довгим шлангом - вони стануть в нагоді для великої ванної кімнати. Занадто короткий шланг незручний, а його використання загрожує перегинами і натягом. Шланг довжиною 125 см застосовується для гігієнічного душу.

Важливо: при виборі оптимальної довжини шланга, пам'ятайте, що багато які шланги розтягуються на 20-30% від початкової довжини.

Форма лійки - кругла, прямокутна, квадратна, трубчаста. Найчастіше зустрічаються круглі лійки. Інші рішення використовуються в дизайнерських комплектах.

Гідромасажна душова панель

Керування - проводиться двома способами.

 • Механічне - представлено важелями і вентилями. Недороге і надійне, але має низьку точність регулювання і не передбачає додаткових функцій.
 • Електронне - виконується за допомогою електронних схем. Таке керування характеризується високою точністю і підтримує додаткові функції (в тому числі таймер). Мінуси: висока ціна, складний монтаж.

Кількість режимів - чим більше цей параметр, тим ширше можливості у користувача по налаштуванню оптимального режиму гідромасажу (тонізуючий, розслаблюючий, лікувальний, профілактичний). Зі збільшенням числа режимів зростає і ціна гідромасажної панелі.

Кількість форсунок - чим більше ця величина, тим вище ефект від впливу гідромасажу.

Дизайн

При виборі відповідного душового гарнітура варто врахувати і його дизайнерське виконання. Зовнішній вигляд виробу повинен гармоніювати з дизайном інтер'єру ванної кімнати.

Для приміщення в стилі мінімалізм / хай-тек краще вибрати душовий гарнітур прихованого монтажу - це зведе до мінімуму число видимих елементів і візуально розширить ванну. Кімнаті в етнічному стилі підійде латунний гарнітур.

Яскравий і примхливий стиль барокко зажадає установлення душового комплекту з химерними криволінійними формами та позолотою. А ось для стриманого лофт потрібен гарнітур з суворими обрисами.

Оснащення

Змішувач - пристрій, що змінює температуру і натиск води. Таке рішення актуальне, якщо змішувач вийшов з ладу або зовсім відсутній. Правда, найчастіше за все у таких моделей немає виливу і вони тільки подають воду в лійки.

Тип змішувача, що поставляється в комплекті з душовою системою.

 • Двовентильний - класичний варіант, в якому передбачено два вентилі (для холодної і гарячої води). Переваги: невисока ціна, надійність, точне регулювання температури. Мінус - не можна змінювати температуру і натиск незалежно один від одного.
 • Одноважільний (джойстик) - регулює натиск води (вгору-вниз) і температуру (вправо-вліво). Дає можливість змінювати ці характеристики незалежно одна від одної. Недолік - менша точність налаштування, ніж у двовентильних змішувачів.
 • Термостатичний - забезпечується термостатом, що зберігає задану температуру води на виході з крану. Позбавляє від необхідності ручного налаштування температури і захищає купальника від опіків і переохолодження. Деякі моделі здатні автоматично відключатися, якщо не можна видавати безпечну температуру. Мінус - висока ціна.

Кріплення лійки (утримувач) - застосовується для установки лійки на стіну або штангу. Дозволяє використовувати лійку як верхній душ і забезпечує правильне зберігання душа. Рекомендується вибирати тримач з регулюванням кута нахилу (поворотний 360 °) - це дозволить оптимально налаштувати положення лійки при прийомі верхнього душу.

Кронштейн - призначений для установки верхнього душу на стіну або стелю.

Штанга (стійка) - труба з тримачем для лійки, яка найчастіше встановлюється на стіну ванної кімнати (зустрічаються кутові і підлогові варіанти). Служить для фіксації душової лійки. Висота штанги коливається в межах 60-100 см. Для звичайної ванни підійде стійка висотою 60-70 см, а ось для душової кабіни візьміть штангу довгішу - 100 см.

Важливо: варто вибирати штангу з регульованим фіксатором по висоті. Це стане в нагоді, якщо душем користуються люди, у яких різний зріст.

Поличка - використовується для зберігання шампуню, гелю для душу, пемзи, губки та іншого банного приладдя. Зазвичай поличка встановлюється на штанзі.

Мильниця - поличка з виїмкою і отворами. Застосовується для зберігання твердого мила - воно завжди буде на місці і не розкисне.

Підсвічування - має функціональне і декоративне значення. Стане в нагоді при слабкому освітленні. Деякі душові системи забезпечені різнокольоровим підсвічуванням і навіть передбачають можливість зміни кольору.

Захист від перегину - запобігає поломку шланга. Часто реалізується у вигляді підшипника з одного або двох сторін, який забезпечує вільне обертання шланга. Перегину запобігає і багатошарова конструкція шланга.

Система очищення від вапняних відкладень - подовжує термін служби душової лійки.

Регулювання витрати води - змінює споживання води і інтенсивність впливу душа. Дає можливість заощадити воду.

Відгуки про статтю