Як вибрати дверний доводчик

Вид

Доводчик – механізм, що забезпечує автоматичне закривання дверей. Зменшує навантаження на кріплення двері, продовжує термін служби ручки, петель, замка та інших елементів дверної конструкції. Також доводчик знижує тепловтрати приміщення. Монтується на дверне полотно або коробку. Доводчики можна встановлювати на вхідні та міжкімнатні двері.

Кронштейн паралельного монтажу – використовується, якщо укіс не дозволяє монтувати доводчик на дверну раму або при відкриванні дверей доводчик наштовхується на стіну.

Тип

Важільний (шарнірний, бур, колінний) – оснащений колінним важелем, який під час руху дверного полотна згинається і розгинається. Такий доводчик характеризується відносно низькою ціною, надійністю і довгим терміном служби. Важільні моделі зустрічаються найчастіше.

Слайдовий (ковзний) – забезпечений лінійним каналом, який при русі дверей ковзає паралельно дверній коробці. У порівнянні з важільним аналогом таке рішення є більш естетичним. Недоліки: висока вартість, потрібно більше зусиль для відкриття.

Розташування

Верхнє – кріпиться на верхню частину дверей або над нею. Подібний доводчик легко встановити на будь-яке полотно, при цьому вартість такого виробу порівняно низька.

Підлогове – монтується на нижню частину дверей. Ця модель підходить для масивних металевих дверей або воріт (до 300 кг).

Монтаж

Накладний – передбачає установку доводчика на двері. Накладний доводчик легко і швидко монтується. Завдяки широкому модельному ряду і невисокій ціні такий варіант є найпопулярнішим.

Прихований – врізається в двері або раму, що робить доводчик непомітним. Даний механізм відрізняється стійкістю до корозії і вандальних впливів. Недоліки: складна установка, висока ціна. Доводчики прихованого монтажу зустрічаються рідко.

Сторона відкриття

Більшість доводчиків є універсальними – підходять для дверей, які відкриваються вправо або вліво.

Зусилля закривання, максимальна ширина і вага двері

Зусилля закривання впливає на зручність відкриття і закриття дверей. Згідно з європейським стандартом EN1154 в залежності від зусилля закривання дверні доводчики поділяються на 7 категорій (EN1, EN2 ... EN7). Чим вище клас, тим більше зусиль потрібно докласти для відкриття і закриття дверей. Зусилля закривання пов'язано з максимальною шириною і вагою двері.

Максимальна ширина дверної стулки:

 • EN 1– до 750 мм;
 • EN 2 – до 850 мм;
 • EN 3 – до 950 мм;
 • EN 4 – до 1100 мм;
 • EN 5 – до 1250 мм;
 • EN 6 – до 1400 мм;
 • EN 7 – до 1600 мм.

Максимальна вага дверної стулки:

 • EN 1 – до 20 кг;
 • EN 2 – до 40 кг;
 • EN 3 – до 60 кг;
 • EN 4 – до 80 кг;
 • EN 5 – до 100 кг;
 • EN 6 – до 120 кг;
 • EN 7 – до 160 кг.

При виборі доводчика орієнтуються на велику характеристику двері. Так, для дверної стулки шириною 1250 мм і вагою 120 кг коштує взяти механізм з індексом EN6. Якщо ж ширина відповідає вищої категорії, а вага – низькою, то першочергову роль відіграє ширина.

Занадто слабкий доводчик буде працювати на межі можливостей і швидко вийде з ладу. Але не рекомендується монтувати дуже потужний доводчик. В іншому випадку можливе пошкодження самого механізму, рами і двері. Такий пристрій зробить відкриття дверного полотна надто тугим.

Для двері висотою більше 2500 мм, а також при перепадах тиску або сильних поривах вітру необхідний доводчик з зусиллям закривання на одиницю більше від рекомендованого по ширині і вазі.

Регулювання

Швидкість закривання – передбачена в доводчиках, які підходять для вхідних і міжкімнатних дверей. Для вхідних дверей встановлюють високу швидкість закривання, міжкімнатні двері закриваються повільніше. Ця опція допоможе налаштувати доводчик у залежності від сезону: взимку швидкість закривання зменшується, оскільки масло всередині механізму густіє, а влітку – збільшується.

Швидкість дохлопа (кінцева швидкість закривання) – дозволяє уникнути пошкодження дверного блоку і сильного шуму при закритті. Виробники обмежують швидкість дохлопа діапазоном, в межах якого користувач її регулює.

Зусилля закривання – дає можливість підлаштувати доводчик під конкретну ситуацію. Занадто велике зусилля закривання не дозволить дітям і літнім людям комфортно користуватися дверима, занадто мале – ускладнить утримання двері в закритому положенні (можливо небажане відкриття дверей тваринами або протягами).

Функції

Фіксація дверей у відкритому положенні (Hold Open) – обмежує хід двері і дозволяє утримувати її в одній точці. Стане в нагоді в приміщеннях, які потребують провітрювання або з високою прохідністю. Подібна опція корисна, якщо потрібно часто транспортувати вантажі.

Амортизатор відкривання (Back Check) – вітрове гальмо, який уповільнює хід двері при протягах, поривах вітру або різкому відкриванні.

Затримка закривання дверей (Delayed Action) – уповільнює процес закривання дверей на 30 секунд. Доводчики з такою функцією встановлюються в підсобних і складських приміщеннях, оскільки полегшують переміщення вантажів. А ось в приміщеннях з високою прохідністю затримка закривання дверей може привести до травми відвідувачів.

Призначення

Вхідні двері – характеризуються серйозними габаритами і вагою. Доводчики для подібних конструкцій кріпляться зверху і потребують перенастроювання при зміні пори року. Класи доводчиків: EN5-EN7.

Міжкімнатні двері – набагато легше вхідних дверей. Доводчики для таких полотен можуть встановлюватися зверху і знизу, а також допускають прихований монтаж. Класи доводчиків: EN1-EN4.

Двері

Тип

Одностулкові – доводчики для подібних дверей зустрічаються найчастіше.

Орні – пристрої для таких полотен розраховані на верхню установку.

Протипожежні – для цих дверей підбираються доводчики, виготовлені з високоміцних матеріалів і піддані протипожежної обробки. Ці моделі витримують вплив високих температур. Доводчики для протипожежних дверей мають специфічну конструкцію, яка запобігає заклинювання.

Матеріал

Матеріал двері впливає на вагу полотна, яка в свою чергу враховується при виборі доводчика по зусиллю закривання. Найважчі двері виконуються з металу – для них підійдуть доводчики класу EN5-EN7. Для металопластикових та дерев'яних полотен часто вибирають пристрої з індексом EN2-EN4.

Відгуки про статтю