Як вибрати дверні та віконні петлі, ковпачки

Вид

Петлі дверні / віконні – елементи фурнітури, за допомогою яких двері (дверна стулка) / віконна стулка кріпиться до дверної / віконної коробки. Петлі забезпечують відкриття і закриття дверний / віконної стулки.

Ковпачок – надівається на вкручені дверні петлі. Грає декоративну роль, забезпечує стилістичну єдність всіх елементів фурнітури, оберігає петлі від бруду і пилу.

Призначення дверних петель

Міжкімнатні двері – порівняно легкі і не пред'являють особливих вимог до надійності петель.

Вхідні двері – більші і важчі ніж міжкімнатні. Вага таких полотен становить 80-150 кг. Тому петлі для вхідних дверей характеризуються підвищеною міцністю і великими розмірами. Крім того, фурнітура забезпечується механізмом, який не дозволяє зняти двері з петель.

Тип дверних петель

Карткові – складаються зі стрижня і двох пластин («карт») з отворами для кріплення. Відповідно, у таких виробів одна вісь обертання. Конструкція двосторонніх карткових петель дещо інша: три пластини, при цьому середня позбавлена отворів і знаходиться між двома осями обертання. Карткові петлі – найпопулярніші і особливо часто монтуються на міжкімнатні двері.

Різновиди карткових петель.

 • Врізні – малопомітні, оскільки встановлюються в пророблені поглиблення і не виступають над поверхнею двері. Ці петлі довговічні, недорогі і мають гарну несучу здатність (до 60 кг на дві петлі). Недолік – складна установка.
 • Накладні («метелик») – відрізняються невисокою ціною і простотою монтажу. Мінуси: низька несуча здатність (до 25-30 кг для двох петель) і якість виконання, малий термін служби, помітність на тлі дверного блоку, що критично для дверей в стилі хай-тек і модерн.
 • Двосторонні – забезпечують відкриття і закриття дверей всередину і назовні. Такі вироби застосовуються в громадських приміщеннях із високою прохідністю, наприклад, офісах.
 • Знімні – відрізняються від інших карткових петель можливістю швидко і легко зняти двері. Подібна фурнітура має солідну несучу здатність, довго служить, рідко скрипить і не потребує частого змазування. Недоліки: при установці необхідно враховувати сторону відкривання дверей, обмежені варіанти дизайну (підходять лише для полотен в класичному стилі).

Кутові – по конструкції нагадують врізні петлі, але замість пластин ( «карт») оснащені куточками. Таку фурнітуру встановлюють на двері з притвором.

Вкручені – складаються з двох елементів циліндричної форми з шурупами. Вкручуються в двері і дверну коробку за допомогою штирів. Недорогі, малопомітні, забезпечують регулювання двері в трьох вимірах і не дають зняти полотно. Недоліки: мала несуча здатність (до 30 кг), непридатність для дуже тонких полотен, для установки потрібен шаблон, необхідність монтувати третю петлю.

Завіси, які вкручуються – хороший вибір для міжкімнатних дверей.

Приварні – складаються з двох роз'ємних частин каплевидной або циліндричної форми. Перший елемент («мама») приварюється до дверей, а другий («папа») – до дверної коробки. Це найміцніші і надійні петлі, що витримують значні навантаження і суворі умови експлуатації. Ще одна перевага – стійкість до злому і спилювання.

Приварні петлі встановлюють на масивні полотна (вхідні, гаражні, протипожежні).

Приховані – складаються з двох нероз'ємних елементів. Одна частина врізається в полотно, а інша – в коробку. Візуально непомітні (при закритих дверях), можуть регулюватися в трьох вимірах, стійкі до злому. Монтуються на вхідні або ексклюзивні міжкімнатні двері. Мінуси: висока вартість, складний монтаж, непридатність для тонких дверей, обмежений кут розорювання (90-100 °).

Приховані петлі ідеально підходять для полотен в стилі хай-тек і модерн, «дверей-невидимок».

Тип віконних петель

Накладні – витримують серйозні навантаження, призначені для дуже важких стулок.

Поворотні – використовуються для установки на стулки, що відкриваються всередину або назовні. Традиційне рішення.

Відкидні – підходять для стулок, які своєю верхньою частиною відкриваються «на себе» (верхнє відкривання).

Поворотно-відкидні – призначені для стулок, що відкриваються в двох площинах (горизонтальній і вертикальній). Даний тип віконних петель забезпечує провітрювання приміщення без відкривання стулок. Завдяки цій перевазі така фурнітура стала найпопулярнішою.

Також віконні петлі підрозділяються на повністю приховані, півприховані та відкриті. Перший варіант є найдосконалішим, оскільки характеризується високою взломостійкістю і несучою здатністю, забезпечує герметичне закриття стулки. Недоліки: дорожнеча, складний монтаж.

Напівприховані віконні петлі набули найбільшого поширення. Бувають вкрученими, врізними і полунакладними.

Конструкція

Знімна – полегшує переміщення меблів та інших великих предметів з однієї кімнати в іншу.

Регульована (3D) – дає можливість змінювати положення дверей (вище-нижче, вправо-вліво, вперед-назад). Регулювання проводиться при наявності люфтів або тертя між дверима і дверною коробкою, мимовільних відхилень полотна, а також при тугому відкритті і закритті стулки. Зустрічаються і віконні петлі з функцією регулювання – вона корисна при провисанні віконної стулки.

Сторона відкриття

Існують петлі, призначені для правих чи лівих дверей. Типовий приклад – знімні петлі. Широку популярність придбали універсальні петлі, які встановлюються на полотна незалежно від сторони відкривання, що полегшує монтаж. Ця фурнітура відноситься до карткових петель. Подібну властивість також мають накладні («метелики»), приховані і вкручені моделі.

Матеріал

Сталь – міцний, зносостійкий і довговічний матеріал, що витримує серйозні навантаження. Сталеві навіси підходять для масивних дверей. Недоліки: висока ціна, схильність до корозії, скромний зовнішній вигляд. Ці петлі не бажано використовувати в приміщеннях з високою вологістю.

Нержавіюча сталь – володіє перевагами попереднього матеріалу, але не боїться корозії. Мінус – навіси виконуються в одному кольорі.

Латунь – дешевше стали, при цьому виглядає більш привабливо за рахунок широкої колірної гами. Така фурнітура рідше скрипить і призначена для міжкімнатних і полегшених вхідних дверних полотен. Мінус – схильність до деформації, що зменшує термін служби петель.

Латунірованная сплав (цинк + сталь) – поєднує переваги сталі і латуні. Дані петлі покриваються фарбами, що імітують бронзу, срібло, хром, золото. Ці навіси не бояться корозії і деформації, але все-таки зношуються швидше, ніж сталеві аналоги.

Петлі для вікон виробляються з алюмінієвих сплавів, сталі, латуні.

Стулка

Тип

Найчастіше зустрічаються петлі для одностулкових полотен. Також можна вибрати фурнітуру і для орних дверей.

Матеріал

Матеріал дверної стулки безпосередньо впливає на її вагу, який необхідно враховувати при виборі петель. Багато елементів фурнітури призначені для дерев'яних і металевих дверей.

Матеріал двері визначає тип і конструктивні особливості обраної фурнітури. На дерев'яні двері встановлюють врізні, накладні, завіси, які вкручуються. Для дуже важких металевих полотен підходять приварні моделі.

Петлі для скляних полотен (наприклад, в сауну) зустрічається рідко – ці вироби можна впізнати за спеціальними силіконовими або гумовими вкладишами, які допомагають утримувати двері. А ось петлі, розраховані на пластикові двері, робляться регульованими.

Віконні петлі встановлюються на дерев'яні або пластикові віконні стулки.

Розмір

Вибір відповідних дверних петель за розміром залежить від ширини, висоти і ваги дверної стулки.

Орієнтовні розміри карткових дверних петель:

 • висота – 110-150 мм;
 • ширина – 27-35 мм;
 • товщина – 2.5-3 мм.

Висота дверних петель:

 • для дверей вагою 15 кг – 75 мм;
 • для дверей вагою 40 кг – 100 мм;
 • для дверей вагою від 50 кг – 125 мм.

Кількість

Кількість дверних петель залежить від ваги полотна:

 • 2 петлі – двері вагою до 25 кг;
 • 2-3 петлі – стулка вагою до 40 кг;
 • 3 петлі – полотно вагою до 60 кг;
 • 4 петлі – двері вагою до 80 кг.

Крім ваги дверного полотна слід врахувати й інші фактори, в тому числі, вітрове навантаження, наявність доводчика, можливість додаткових механічних навантажень. Для важких дверей вибирають петлі з підшипником, який дає тихий і легкий хід.

Відгуки про статтю