Як вибрати джойстик, кермо або геймпад

Типи джойстиків

Під джойстиком часто мають на увазі будь-який ігровий контролер, розглянемо найпоширеніші види.

Геймпад

Платформа з кнопками, управляється двома великими пальцями. Деякі моделі оснащені важелем, який виконує функції джойстика. В основному призначений для приставочних ігор, де потрібно рухатися і стріляти. Ліва рука зазвичай відповідає за рух персонажа в грі, а права за дії. Бувають бездротовими та не обмежують рухи гравця. Однак коштують дорожче і важать більше за рахунок акумуляторів. При покупці слід звернути увагу на інтерфейс підключення: для ПК досить USB-порту і підтримки PC, для ігрової приставки потрібен спеціальний інтерфейс. Бувають багатоплатформні моделі, їх можна підключати як до комп'ютера, так і до ігрової приставки.

Джойстик

Руків'я, закріплене на платформі, з безліччю допоміжних кнопок. Джойстики використовуються в авіасимуляторах і іграх космічної тематики. Деякі моделі оснащуються ручкою управління двигуном і безліччю кнопок, це дуже допомагає, особливо в реалістичних симуляторах польоту. Всі кнопки є програмованими: можна призначити різні команди або серії. Топові моделі виготовляються з металу і можуть імітувати органи управління справжніх літаків. При виборі джойстика слід звернути увагу на основу: бажано, щоб вона була важкою та стійкою.

Кермо

Виконаний у вигляді автомобільного керма і, відповідно, використовується в автосимуляторах. Зазвичай оснащується блоком з педалями газу і гальм, іноді з третьої педаллю зчеплення. Найчастіше є ручка перемикання передач, вбудована в основу керма або виконана окремим блоком. У більшості випадків кермове колесо не просто пластикове, а прогумоване. У дорогих моделях використовується шкіряне оздоблення або алькантара (чіпка тканина, що застосовується в автоспорті), що допомагає сильніше зануритися в процес гри та набагато приємніша тактильно. При розробці дорогих моделей застосовується функція Force Feedback сукупність максимально реалістичних ефектів, наприклад, опір керма при натисканні на педаль газу або їзді по піску чи гравію.

Також важливим моментом при виборі керма є спосіб кріплення до столу: вибирайте потужні прищіпки з якісних матеріалів. Тоді в найцікавіші та емоційні моменти гри кермо не підведе вас.

Штурвал імітує штурвал літака, призначений для авіасимуляторів, але в продажу зустрічається рідко.

Датчик руху керування здійснюється жестами. Рухи можуть зчитуватися двома основними способами: датчиком в самому джойстику тоді потрібно тримати його в руці, камерою досить просто рухатися перед нею.

Це новий тип пристроїв, поки вони недосконалі, але під них створюється все більше приставочних ігор.

Основна перевага в тому, що гравець активно рухає тілом, що набагато корисніше для здоров'я, ніж нерухоме сидіння.

Сумісність

Зверніть увагу на сумісність джойстика з пристроєм, на якому планується його використання: комп'ютер з Windows або фірми Apple, приставки PS2, PS3, Wii, Xbox 360 і т.д.

Тип зв'язку

Джойстик може підключатися проводом або по бездротовому зв'язку. У бездротових моделей немає вічно заплутаних проводів, але їх необхідно періодично заряджати або міняти батарейки. У випадку з батарейками формату AA або AAA краще відразу придбати акумулятори цього формату, а батарейки тримати про запас, якщо раптом під час гри акумулятори розрядяться.

Функції

Вібровіддача імітує зовнішні впливи на гравця у віртуальному світі. Це може бути тряска при заїзді автомобіля на гравій, віддача при стрільбі та інше.

Зворотний зв'язок відтворює зміну навантаження в залежності від ігрової ситуації, може змінюватися зусилля, необхідне для повороту керма або нахилу джойстика.

Ігрові крісла

Конструкції, що складаються з рами з кріпленнями для джойстиків і сидіння.

Найдешевші варіанти зустрічаються без сидіння, ними можна користуватися на дивані або в кріслі. Дорогі версії можуть оснащуватися кріпленням для 1-3 моніторів або телевізорів, колонок, вібровіддачею сидіння, механізмом нахилу в одній або декількох осях.

Встановити зазвичай можна як кермо, так і джойстик або штурвал. Ігрове крісло значно підсилює занурення в гру.

У країнах СНД складно знайти у продажу навіть просте крісло, не кажучи вже про дорогі. Іноді зустрічаються саморобні або випускаються під замовлення місцевими виробниками.

Виробник

Групу бюджетної продукції становить техніка Gembird, Genius, Defender, DeTech, Sven. Найбільшим її недоліком є ненадійність роботи. Джойстики часто ламаються через неякісний пластик, ремонт деяких марок проблематичний, через те, що на такий вид виробів виробником не поставляються запчастини. У багатьох моделях відсутня ергономіка, кнопки не програмуються. Заводські налаштування, наприклад, рулів практично взагалі не відповідають реальним відчуттям при водінні: то занадто мала чутливість, то зайва. В цілому з цієї групи можна купувати тільки геймпади, бо через конструкції ламаються вони найрідше.

Гарне поєднання ціни та якості забезпечують популярні бренди Logitech, Microsoft, Sony, Razer, а також деякі моделі Defender. Багато з них є спеціалізованими розробниками джойстиків, наприклад, Saitek, SPEEDLINK, Thrustmaster. Слід зазначити, що компанія Microsoft виробляє ігрові маніпулятори тільки під свої приставки Xbox. Аналогічно чинить і Sony: їх джойстики сумісні тільки з PS2 / PS3. Кращою мультиплатформеною технікою сьогодні вважається Thrustmaster, Logitech, Saitek і SPEEDLINK. Моделі джойстиків цих брендів розробляються за участю популярних геймерів, що робить ергономіку максимально комфортною, а додаткові функції у вигляді вібровіддачі та зворотного зв'язку дійсно додають реалістичних відчуттів. Використовувані матеріали та збірка пристроїв дозволяє використовувати їх без обмежень тривалий час. Коштує ця техніка значно дорожче, але для отримання максимального задоволення від комп'ютерних ігор придбання її повністю виправдано.

Відгуки про статтю