Як вибрати ехолот

Тип

Ехолот – пристрій для пошуку риби, визначення глибини та рельєфу дна водойму. Для цих цілей в ехолоті використовуються ультразвукові сигнали, які, відбиваючись від підводних об'єктів, обробляються датчиком і виводяться на РК-екран.

Недоліки: чутливість монітора до від'ємної температури, можливість затримки надходження даних на екран.

Ехолот для зимової риболовлі – ехолот, стійкий до негативних температур, що робить його придатним для застосування взимку.

Картплоттер – пристрій, що працює з водними картами. Функціонал таких апаратів охоплює визначення місця розташування, збереження в пам'яті треків, маршрутів, окремих шляхових точок і інші можливості GPS-навігації.

Ехолот-картплоттер – поєднує в собі можливості двох пристроїв. Однак універсальність таких моделей значно збільшує їх вартість. Крім того, по спеціальним функціям така модель може поступатися апаратам вузького призначення.

Портативний ехолот – в комплект ехолота входить кейс, в якому є відповідне місце для акумулятора. Також кейс використовується як підстава для кріплення пристрою. Портативний ехолот – досить зручний апарат, але погано переносить температуру нижче 20 °C: в цьому випадку доведеться обігрівати екран і батарею.

Компактний ехолот – завдяки невеликому розміру і вазі такий ехолот зручно переносити, а при потребі – відігріти під одягом взимку. Однак маленький екран не дозволяє отримати чітку картинку. Компактний ехолот – найкращий варіант для новачків.

Ехолоти для зимової риболовлі

Головна відмінність зимових ехолотів – це здатність працювати при мінусовій температурі. Літні апарати в таких умовах або зовсім не працюють, або видають зображення з великою кількістю перешкод.

Зимові ехолоти можна використовувати в теплу пору року, але вони програють річним моделям в широті огляду.

Зимовий ехолот оснащується датчиком для лунки, чохлом і акумулятором.

Зустрічаються такі види зимових ехолотів:

Тубусний ехолот – захищений спеціальним водонепроникним корпусом, що дозволяє йому надійно працювати в найскладніших умовах. Тубусний апарат забезпечує можливість швидкого отримання сигналу і високу чіткість картинки.

Флешер – особливістю таких пристроїв є незвичайне відображення отриманих даних. Інформація видається за допомогою світлодіодів, розташованих у формі кільця з секторами. Флешер відрізняється високою чутливістю, відсутністю затримок у відображенні інформації. Найточніший серед зимових ехолотів.

Недоліки: більш складна «мова» відображення даних, що ускладнює їх «читання», значна вага (5 кг з акумулятором) і висока вартість.

Важливо: зверніть увагу на наявність навчального DVD-диска в комплекті флешера. Такий диск допоможе отримати необхідні знання для правильного «читання» даних пристрою.

Для зимової риболовлі краще обрати легкий і компактний апарат. Враховувати вагу і габарити пристрою особливо важливо в разі, якщо місце риболовлі знаходиться досить далеко, і до нього доводиться йти на лижах або пішки.

Розміщення корпусу

Стаціонарний корпус – встановлюється на судні. Такі ехолоти важкі, оснащені великим монітором, мають безліч функцій і датчиків.

На зап'ясті / на вудилище – легкий і компактний ехолот, який відмінно підійде для далеких походів. Проте невеликий монітор видає дрібне зображення і не дуже докладні відомості.

Переносний (універсальний) корпус – можна використовувати як в човні, так і переносити для риболовлі з берега.

Трансд'юсер

Трансд'юсер – апарат, що випромінює ультразвукові сигнали та приймає їх відбиття від об'єктів, що знаходяться під водою. Цей пристрій є головним елементом ехолота і визначає його характеристики. Трансд'юсер найчастіше поставляється в комплекті, але для деяких моделей його потрібно купувати окремо.

Кріплення

на транець – встановлюється на задню частину корпусу човна, якомога далі від двигуна і нерівностей днища. Це оптимальний варіант кріплення апарату, оскільки на нього мінімально впливають водні завихрення. В результаті пристрій нормально функціонує і дає вірні відомості про підводний світ.

на днище – розташовується на днищі човна зсередини, при цьому ультразвуковий сигнал проходить крізь човен. Зазвичай пристрій монтується до днища за допомогою епоксидної смоли. Однак цей тип кріплення має свої обмеження, наприклад, його не можна застосовувати на дерев'яних або металевих човнах.

універсальний – можна помістити як на транець, так і на днище човна.

у вигляді поплавця – зустрічається в переносних ехолотах для зимової риболовлі. Цей пристрій опускається в воду / лунку, звідки він передає відомості про рибу і рельєф дна.

Промені

Частота випромінювання

Висока частота випромінювання (200 кГц) забезпечує чітке зображення і стійкість апарату до перешкод. В цьому випадку пристрій добре працює на великій швидкості, проте при цьому зменшується широта огляду і глибина проникнення променя.

Датчики з низькою частотою (50 кГц) посилають сигнал з більшою широтою огляду і глибиною проникнення променя, але такі пристрої погано виявляють невеликі об'єкти, слабо стійкий до перешкод, а картинка буде нечіткою.

Високочастотний прилад має сенс використовувати для неглибоких водойм, низькочастотний краще підійде для великих глибин. Моделі, які мають 2 і більше променів з різними частотами, поєднують в собі переваги цих варіантів і нівелюють їх недоліки.

Кількість

Кількість променів впливає на функціональність ехолота: чим їх більше, тим ширше простір сканування і точніше отримані відомості. Промені відрізняються по частоті і по куту охоплення.

1 промінь – може по черзі сканувати променем великої та малої ширини. Такий ехолот не дає детальну інформацію про становище підводного об'єкта. Єдина перевага – невисока вартість.

2 промені – зустрічається найчастіше. Один промінь (широкий) сканує ділянку в пошуках риби та інших об'єктів, другий (вузький) – заміряє глибину. Однак ехолот не може фіксувати місцеперебування риби щодо судна.

3 промені – на додаток до попередніх можливостей ехолот здатний визначати місцеперебування риби, інших об'єктів праворуч і ліворуч від човна.

4 промені – ехолот здатний ще точніше визначати місцеперебування риби: оптимальний варіант для троллінгу (лову на доріжку).

6 променів (3-D ехолот) – цей ехолот дає тривимірне зображення підводного світу, включаючи рельєф дна, розмір і форму підводних об'єктів. Таке зображення набагато наочніше плоскої картинки.

Кількість частот

В одних пристроях кожному променю відповідає своя частота, в інших – випромінювачі можна перемикати та знаходити таким чином потрібний варіант, виходячи з конкретної ситуації. Чим більше частот, тим функціональніше і дорожче ехолот.

Загальний кут випромінювання

Для вивчення рельєфу дна використовується ехолот з вузьким променем (кут випромінювання – 9-24 °). Такий пристрій добре відображає всі особливості дна, але для пошуку риби підходить слабо, оскільки у нього порівняно невелика широта огляду. Відповідно, для пошуку риби застосовується ехолот з широким променем (45-90 °).

Важливо: ехолоти, мають 2 і більше променя, поєднують в собі промені з різним кутом випромінювання – це оптимальний варіант для початківця рибалки.

Глибина сканування

Ехолот з більшою глибиною сканування надає більше можливостей для виявлення риби, але і коштує дорожче. Зазвичай тільки один промінь (вузький) призначений для ехолокації на максимальній глибині. На цей параметр також впливає і склад води.

 • 18-3000 м – прісна вода;
 • 100-610 м – морська вода.

  Екран

  Тип

  Кольоровий – більш зручний у використанні, оскільки дає наочну і зрозумілу картинку, але споживає більше енергії, ніж чорно-білий і коштує дорожче. Ще один мінус – погана видимість на яскравому сонячному світлі. Такими екранами оснащуються пристрої з великим набором різних функцій.

  Чорно-білий – дешевший варіант, при цьому картинка на такому екрані краще читається на сонці, ніж у кольорового екрана. Однак дані відображаються не дуже наочно, через що він програє в зручності кольоровому.

  Сенсорний – забезпечує інтуїтивно зрозуміле управління пристроєм: щоб отримати потрібний результат, досить провести пальцем по екрану.

  З підсвічуванням – підвищує яскравість зображення на екрані для використання його в темний час доби. Підсвічування споживає додаткову енергію, в результаті чого зменшується час автономної роботи ехолота.

  Кольори

  Від числа кольорів і відтінків екрану залежить якість відображуваної картинки: більше кольорів – яскравіше зображення, але при цьому ціна ехолота зростає. Достатньою кольоровістю екрану можна вважати 256 кольорів. Наступний щабель – 65 тис. Кольори значно підвищують вартість ехолота.

  Діагональ екрану

  Діагональ екрану визначає його розмір і зручність користування ехолотом: чим більше діагональ, тим комфортніше експлуатувати пристрій. Цей параметр вимірюється в дюймах (1 дюйм-2.54 см). Розмір діагоналі монітора варіюється в межах 1.25-21 дюймів. У переносних моделях цей параметр становить 1.5-4 дюйма, в стаціонарних пристроях – до 15 дюймів і вище.

  Роздільна здатність екрану

  Роздільна здатність екрану – число точок екрану (пікселів) по вертикалі та горизонталі. Чим вище цей параметр, тим краще чіткість і деталізація картинки, і тим більше відомостей розміститься на екрані.

  Роздільна здатність по вертикалі впливає на якість відображення рельєфу дна: чим глибше водоймище, тим більше пікселів потрібно для його детального відобразити. Наприклад, при лові риби на глибині 2-4 м досить пристрою, що має 240 пікселів по вертикалі.

  Роздільна здатність по горизонталі вказує на тривалість перебування інформації на екрані до зміщення. Це важливо, щоб не випустити з уваги рельєф дна при виведенні на екран додаткових вікон.

  Інтервал між об'єктами – мінімальна відстань між об'єктами, при якому вони відображаються окремо. Чим нижче цей параметр, тим більше дрібні або такі що знаходяться недалеко один від одного об'єкти помітні на екрані. Якщо ж інтервал великий, то це може ввести в оману, наприклад, скупчення мальків здасться великою рибою. Найчастіше цей показник становить від 3 до 10 см.

  Збільшення зображення (зум) – корисна функція в разі необхідності ретельного дослідження дрібних деталей картинки. Також збільшення дає можливість спостерігати об'єкти на необхідному рівні, тобто зосередити свою увагу на окремих ділянках, де може жити риба. Зустрічаються ехолоти з 2, 4, 6 і 8-кратним зумом. Чим більше пікселів по вертикалі, тим вище кратність зуму.

  Інформація та функції

  Розмір риби та глибина її знаходження – відомості про розмір і глибину знаходження риби дозволяють підібрати відповідні снасті та тактику для її вилову. Відображення риби здійснюється двома способами:

  • у вигляді значків-рибок – зрозуміла система позначення, яка добре підійде новачкам;
  • у вигляді дуг різної форми – складніший варіант позначення, що вимагає знань і досвіду, оскільки необхідно вміти відрізняти власне рибу від інших джерел сигналу.

  Структура дна – відомості про рельєф дна допомагає виявити місця скупчення риби.

  Визначення щільності дна – дозволяє визначити об'єкт, що знаходиться під човном (мул, пісок або камінь). Ця функція може знадобитися не тільки при лові риби, але і для пошуку різних підводних об'єктів.

  Температура води – цей параметр буде корисний для рибалок, які мають досвід лову певних видів риби в конкретних водоймах. Досвідчений рибалка зможе зв'язати температуру води з особливостями поведінки риби та оцінити ймовірність клювання.

  Важливо: вищевказана інформація є основною. Інші відомості та функції можуть бути корисними при певних умовах, але найчастіше вони не використовуються, при цьому істотно збільшують вартість ехолота.

  Додаткова інформація

  Бічне випромінювання (горизонтальне) – здійснюється бічними датчиками, які можна придбати окремо. Дозволяє бачити об'єкти, розташовані з боків або попереду човна.

  Швидкість човна – така інформація стане в пригоді навіть при наявності спідометра, оскільки зручніше отримувати дані на один монітор, ніж відволікати увагу на окремий пристрій. Такий датчик може бути вбудований в ехолот або ж підключатися до нього.

  Відображення риби в реальному часі – інформація надходить на екран при попаданні риби під промінь пристрою і відразу ж зникає в момент її відходу з-під променя. Дозволяє дуже швидко і точно відстежувати пересування риби.

  Звукова сигналізація – оповіщає рибалку про виявлення риби або людини за бортом, зменшення глибини (загрожує посадкою на мілину) і так далі. Звукова сигналізація істотно знижує ймовірність пропуску важливого повідомлення.

  Швидке оновлення екрану – важливо при русі човна на високій швидкості (від 30-40 км / год). Якщо екран оновлюється повільно, можливе неякісне відображення рельєфу.

  Автоматична зміна масштабу глибини – налаштовує монітор ехолота таким чином, щоб на ньому завжди було повністю видно весь обсяг води від дна до поверхні. Тобто, на глибині 40 м пристрій буде застосовувати 50-метрову шкалу, а при зміні глибини в більшу або меншу сторону – використовувати 100 або 20-метрову. Це полегшує спостереження за підводним світом і оцінку ситуації.

  Діапазон глибини – можливість задавати певний діапазон глибин, щоб простір нижче або вище не відображався на моніторі. У цьому випадку зображення виходить більше, ніж при перегляді всього підводного простору. Корисна функція, якщо необхідно шукати рибу, що мешкає на певному діапазоні глибини.

  «Людина за бортом» – використовується для проведення рятувальних операцій. Одні прилади тільки відображають місце події, інші – також сповіщають по радіозв'язку на суднах DSC, а також дозволяють приймати та обробляти такі сигнали з інших човнів.

  GPS-модуль

  GPS-модуль дозволяє використовувати ехолот як картплоттер, який може прокладати маршрут по «водним карткам», які інформують рибалку про підводні уламки, глибину, приливні зони та дозволяють відмічати шляхові точки. GPS-модуль може бути вбудованим в ехолот / картплоттер, або підключатися окремо.

  Точки, маршрути, треки

  Шляхова точка – точка на карті, яка використовується в GPS-модулі та відзначається відповідним знаком. Точками можна позначати орієнтири та рибні місця. Більшість GPS ехолотів розраховані на 500 точок, а найсучасніші пристрої – на 1000-4000.

  Маршрут – безліч шляхових точок, за якими вибудовується траєкторія планованої подорожі. При проходженні маршруту апарат вкаже напрямок руху і відстань до наступної шляхової точки.

  Трек – пройдений маршрут, який записується в пам'ять пристрою. Трек можна використовувати як маршрут для наступної подорожі або побудувати на його основі нову траєкторію.

  Чим складніше і довше маршрут слідування, тим більше шляхових точок повинен підтримувати навігатор. Для частих подорожей потрібен GPS-модуль, що підтримує велику кількість маршрутів і треків.

  Зв'язок, інтерфейси

  Wi-Fi – дає можливість ехолоту передавати інформацію, отриману в результаті сканування, на планшет або смартфон.

  Bluetooth – передає дані сканування на планшет або смартфон за допомогою спеціального порту.

  Роз'єм Ethernet – застосовується для підключення до пристрою сонара, радара або зовнішнього монітора.

  NMEA 0183, NMEA 2000 – протоколи зв'язку морського обладнання між собою. NMEA 2000 – більш сучасний, що дозволяє з'єднувати ехолот з різними приладами.

  Карти пам'яті – застосовуються для завантаження карт, оновлення програмного забезпечення, резервного копіювання системи та інших операцій.

  Підключення флешки – використовується для оновлення програмного забезпечення ехолота і завантаження додаткових карт (якщо є GPS-модуль).

  Відео вхід – дає можливість підключати до ехолота відеокамеру.

  Відео вихід – виводить зображення з ехолота на зовнішній екран.

  Підсвічування клавіш – як і підсвічування екрану, дозволяє використовувати ехолот вночі.

  Супутникове радіо / погода – забезпечує радіомовлення та отримання метеорологічної інформації, необхідної для рибалки.

  Живлення

  Батарейки, акумулятор – таким ехолотом можна користуватися автономно при виході з ладу або відсутності бортової мережі. Ємність акумуляторів в різних ехолотах варіюється в межах 3-18 А / год (ампер-годин).

  Зовнішнє 12V – ехолот підключається до електромережі. Такий пристрій може працювати довше, ніж від батарейки або акумулятора.

  Важливо: слід пам'ятати, що при низьких температурах розрядка джерела живлення відбувається набагато швидше, ніж влітку. Тому рекомендується обирати зимовий ехолот з потужним акумулятором або приготувати запасні акумулятори / батарейки.

  Оснащення

  Сонцезахисний козирок – запобігає потраплянню прямих сонячних променів на екран ехолота. Особливо такий козирок необхідний для кольорових рідкокристалічних екранів. Може поставлятися в комплекті або купуватися окремо.

  Вологозахищений корпус – запобігає потраплянню води та дрібних частинок всередину пристрою. Клас вологозахисту ехолота вказується у вигляді умовного позначення IPXX (ХХ – цифри).

  Перша цифра – ступінь захисту від попадання твердих частинок і рівень електробезпеки, друга цифра – ступінь захисту від вологи. Високому рівню вологозахисту відповідає більше цифрове значення:

  Перша цифра:

  • 4 – захист від твердих частинок розміром понад 1 мм;
  • 5 – повний захист від твердих частинок і висока стійкість до пилу;
  • 6 – повний захист від пилу.

  Друга цифра:

  • 4 – захист від бризок;
  • 5 – захист від сильних бризок і струменів;
  • 6 – захист від сильних струменів і хвиль;
  • 7 – захист апарату при зануренні у воду на 1 метр протягом 30 хвилин;
  • 8 – захист пристрою при зануренні у воду на глибину понад 1 метр і тривалій роботі під водою.

  Важливо: якщо маркування апарату має одну букву «X» і цифру, наприклад, IPX6 або IPX7 (пристрої таких класів вологозахисту зустрічаються найчастіше), це означає, що по параметру «стійкість до пилу», що має другорядне значення для ехолота, сертифікація відсутня.

  Відгуки про статтю

  Спасибо за развернутую информацию по всем характеристикам! Не хватает только описания про мощность RMS и PTP.