Як вибрати електричну зубну щітку

Електричні зубні щітки і іригатори використовуються для догляду за зубами і порожниною рота. Перевагами цих пристроїв є висока очищуюча здатність, зручність застосування, багатофункціональність.

Тип

Зубна електрощітка – очищує зуби за допомогою автоматично вібруючих щетинок. Пристрій приводиться в дію вбудованим мінімотором. Функції електрощітки аналогічні звичайній ручній щітці: видалення залишків їжі, зубного нальоту, скам'янілих утворень, масаж ясен, відбілювання зубів.

Переваги: компактність, наявність автономного живлення (зручно в подорожах). Щітка обійдеться дешевше, ніж іригатор, зате останній ефективніше обробляє міжзубний простір та інші важкодоступні місця.

Загальні протипоказання: мала щільність емалі, клиноподібні дефекти на шийках зубів, білі плями на емалі, хронічне або гостре запалення ясен, підвищена стертість зубів.

На стирання зубів впливають такі чинники:

 • щільність емалі зуба;
 • жорсткість щетини зубної щітки;
 • ступінь натиску і швидкість обертання головки зі щетиною в процесі чищення;
 • ступінь абразивності зубної пасти.

Іригатор – очищує зуби за допомогою пульсуючого струменя води (лікувальні та профілактичні розчини).

Іригатори представлені двома видами:

 • портативний – оснащується вбудованим резервуаром невеликого обсягу і малопотужним насосом (гарний для подорожей);
 • стаціонарний – забезпечений містким резервуаром і потужним насосом.

Переваги: ефективна обробка міжзубного простору та інших важкодоступних місць (в тому числі брекетів), більший комфорт при виконанні додаткових функцій (масаж ясен, чищення язика), можливість обробки ротової порожнини лікувальними розчинами.

Недоліки: висока ціна, обмежена кількість портативних моделей (зазвичай іригатори розраховані на стаціонарне використання).

Зубний центр – поєднання двох попередніх пристроїв в одному корпусі. Завдяки такому виконанню зубної центр виконує функції зубної щітки і іригатора. Переваги: багатофункціональність, компактність, наявність одного кабелю. Недоліки: дуже висока вартість, тільки стаціонарне застосування.

Дезінфектор для зубних щіток – знезаражує звичайні зубні щітки і насадки до електрощітки. Стерилізація здійснюється за допомогою УФ-випромінювання (іноді в поєднанні з озонуванням). Багато дезінфекторів мають таймер, за допомогою якого змінюється тривалість роботи приладу. Дезінфектор працює від електромережі або батарейок.

Для дитини

Електричні зубні щітки бувають дорослими і дитячими. Для дитячих моделей характерний яскравий дизайн, маленький розмір і більш м'який вплив на зуби.

Стоматологи рекомендують користуватися дитячою щіткою тільки після досягнення дитиною 3-х річного віку і обов'язково під наглядом дорослих (до 7 років). Малюкам до 3 років краще давати звичайну щітку, а процес чищення контролювати. 13-14 річному підлітку можна купувати щітку для дорослих.

Обираючи електричну щітку для дитини, зверніть увагу на такі деталі:

 • варто купувати щітки з віковим діапазоном 2-3 роки (наприклад, варіант з діапазоном 3-10 років – поганий вибір);
 • щітки на батарейках гарні для самих маленьких дітей, а моделі на акумуляторах підійдуть для дітлахів постарше;
 • жорсткість щетини залежить від віку дитини: дітям до 5 років рекомендуються вироби з м'якою щетиною (soft, extra soft), хлопцям від 6 років – пристрої з щетиною середньої жорсткості (medium);
 • малюк буде радий користуватися щіткою, виконаної у вигляді його улюбленого казкового або мультяшного героя, для дітей старшого віку дизайн не настільки важливий;
 • дитяча щітка повинна бути легкою, інакше рука дитини буде втомлюватися і якість очищення помітно знизиться;
 • довга ручка щітки хороша для малюків, яким ще допомагають батьки при чищенні зубів, дітям старшого віку – вони чистять зуби самостійно – краще придбати виріб з більш короткою ручкою;
 • обирайте щітку з маленькою і закругленою формою головки, щоб не пошкодити слизову;
 • відмовтеся від покупки ультразвукових щіток – вони руйнують слабку емаль дитячих зубів. А ось звукові щітки цілком припустимі, так як більш безпечні.

Технологія чищення

Механічна – забезпечується мотором, який приводить в рух щетину з частотою 5 000 - 18 000 коливань в хвилину. Принцип чищення у механічної щітки нагадує роботу ручної щітки.

Переваги: ефективне видалення нальоту, скорочення часу чищення з 5-7 хвилин до 2-2.5 хвилин (в порівнянні зі звичайною щіткою). Протипоказання: запалення ясен під час загострення, білі плями на емалі, проблеми з емаллю, підвищена проникність. Крім того, при неправильному застосуванні механічна щітка може пошкодити пломби і коронки.

Механічна щітка добре підійде людям із захворюваннями опорно-рухової і нервової системи, коли ручне чищення зубів неможливе.

Механічні моделі представлені трьома технологіями, які визначають характер руху щетини.

 • 1-D-технологія – передбачає обертальний рух щетини. Подібні щітки є найдешевшими, простими в експлуатації і найменш ефективними. На сьогоднішній день така технологія вважається застарілою.
 • 2-D-технологія – заснована на зворотно-поступальному, зворотно-вимітаючому русі щетини. Якість обробки зубів у таких моделей помітно вище, що відповідним чином відбивається на ціні. Подібні щітки добре видаляють зубний, наліт, але безсилі перед пігментним нальотом від куріння, чаю, кави.
 • 3-D-технологія – передбачає комбінацію зворотно-поступальних і пульсуючих («вгору-вниз») рухів щетини. В результаті рух головки щітки набуває «обсяг», що значно підвищує ефективність пристрою. Такі щітки відмінно справляються з видаленням м'якого мікробного і пігментного нальоту. Мінус – висока вартість.

Звукова – оснащена звуковим генератором, який приводить в рух щетину з частотою 18 000 - 30 000 коливань в хвилину.

Переваги: ефективне очищення пігментного нальоту, якісна обробка міжзубних проміжків і інших важкодоступних місць, дбайливе ставлення до емалі, пломб, коронок, ясен. Протипоказання – ті ж, що і для механічних моделей.

Фахівці вважають звукову щітку оптимальним рішенням у більшості випадків, оскільки вона об'єднує в собі переваги механічної та ультразвукової моделі, а недоліки і протипоказання істотно зменшуються. За вартістю звукова щітка займає середнє положення між механічною і ультразвуковою.

Ультразвукова – забезпечена ультразвуковим генератором, який приводить в рух щетину з частотою до 100 000 000 коливань в хвилину.

Переваги: повне видалення м'якого нальоту, руйнування твердих відкладень, скорочення часу чищення, нагрів рідини в роті – це забезпечує краще проникнення лікувальних інгредієнтів зубної пасти. Протипоказання: вимагаюча лікування ротова порожнина (зруйновані зуби), присутність пломб, вінірів, кардіостимулятора, вагітність, запалення ясен під час загострення.

Ультразвукова щітка рекомендується людям зі здоровими зубами і яснами, але схильним до мінералізації зубного нальоту. Недолік – дуже висока ціна виробу.

Головка-насадка

У більшості моделей щіток зустрічається змінна головка-насадка. Таке конструктивне рішення дозволяє при необхідності змінювати насадку. Замінювати насадку фахівці рекомендують кожні 3-4 місяці, оскільки за цей час щетина зношується і втрачає гігієнічність через скупчення бактерій і залишків їжі. Насадки для іригаторів служать до 6 місяців.

Можливість міняти насадку дозволить заощадити сімейний бюджет, так як це позбавляє від необхідності купувати окрему щітку кожному члену сім'ї: досить користуватися індивідуальною насадкою.

Важливо: насадки з різнокольоровими кільцями – відмінний варіант для сім'ї або пари, оскільки кожен член сім'ї не переплутає свою насадку з чужою.

Форма

Витягнута (овальна або прямокутна) – стандартна форма, яка зустрічається в звичайних щітках, а також електричних моделях зі зворотно-вимітаючою, звуковою і ультразвуковою технологією чищення.

Зворотно-вимітаючі щітки з овальною формою головки більш інтенсивно обробляють зуби, ніж аналогічні пристрої c насадками круглої форми. Овальна форма головки звукових і ультразвукових щіток збільшує площу обробки, що прискорює процес чищення зубів.

Мінуси: не підходить для чутливих зубів, низька ефективність обробки важкодоступних місць, можливий дискомфорт при чищенні окремого зуба.

Кругла (келихоподібна) – використовується в щітках зі зворотно-обертовою технологією чищення. Подібні моделі дбайливо обробляють зуби, гарні для чищення важкодоступних місць (в тому числі міжзубного простору). В звукових і ультразвукових моделях така форма майже не використовується, так як вона охоплює меншу площу, ніж овальна.

Комбінована – об'єднує в собі переваги овальної і круглої форми.

Монопучкова (однопучкова) – один пучок щетини, який здійснює обертальні рухи. Стоматологи вважають, що така насадка малоефективна. Використовувати монопучкову насадку можна лише як додатковий засіб догляду за ротовою порожниною.

Жорсткість щетини

Дуже м'яка (sensetive), м'яка (soft) – рекомендується дітям і людям з чутливою емаллю зубів. Ця щетина підійде і тим, хто страждає кровоточивістю ясен або хворобами пародонту.

Середньої жорсткості (medium) – оптимальне рішення для більшості людей.

Жорстка (firm) – користуватися щодня такий щетиною не варто, оскільки вона може зіпсувати зубну емаль.

Важливо: порадьтеся зі своїм стоматологом щодо вибору жорсткості щетини – а також для запобігання пошкодження ясен і швидкого стирання зубної емалі.

Слід звернути увагу на щетинки – вони повинні відрізнятися одна від одної по довжині. Кращий вибір – довші щетинки на голівці, скошені з одного краю (для очищення важкодоступних місць).

Кількість насадок

У різних щітки кількість насадок варіюється в межах 1-5 штук і більше. Самі комплекти формуються за різними критеріями: в одних випадках виробники комплектують прилад однаковими насадками (для членів сім'ї), а в інших – ці пристосування відрізняються між собою за призначенням.

Стандартна комплектація включає такі насадки: для щоденного чищення, для відбілювання, для чутливих зубів. Дорожчі моделі оснащуються насадками для очищення брекетів, для обробки міжзубного простору та іншими. Найдешевші щітки мають одну насадку – в цьому випадку інші купуються окремо.

Важливо: уточніть потребу тієї чи іншої насадки зі своїм стоматологом. Неправильний підбір насадок може нашкодити здоров'ю зубів.

Живлення

Електромережа – від побутової розетки (220В). Таке живлення забезпечує необмежений час роботи пристрою і дає необхідну потужність для будь-яких функцій, що сприятливо впливає на очищувальну здатність пристрою. Недолік – залежність від розетки. Цей мінус не дозволяє застосовувати модель в подорожах. Живлення від електромережі найчастіше зустрічається в стаціонарних іригаторах і зубних центрах.

Акумулятор – дає можливість користуватися пристроєм поза приміщеннями з розеткою, найчастіше йде в потужних моделях щіток або іригаторів. Мінуси: не можна швидко поміняти розряджену батарею на нову (часто акумулятори виготовляються незнімними), необхідність в періодичній зарядці, для якої потрібно джерело електроенергії і час.

Рекомендується купувати моделі, в яких передбачено живлення від акумулятора – його недоліки з лишком перекриваються перевагами, чого не можна сказати про живлення від електромережі або батарейок.

Важливо: варто враховувати рекомендований виробником час заряду акумуляторної батареї. Якщо цей параметр становить більше 10-12 годин, то ось таку щітку або іригатор краще не купувати, так як ними можна користуватися тільки один раз в день, чого явно недостатньо (зуби рекомендується чистити двічі – вранці і ввечері).

Для любителів чистити зуби, приймаючи душ, підійдуть щітки з акумулятором, який заряджається шляхом індукційної (бездротової) передачі енергії. Таке рішення забезпечує герметичність корпусу за рахунок відмови від зовнішніх контактів і роз'ємів.

Батарейки – як і акумулятор, дозволяють працювати з пристроєм далеко від зовнішніх джерел електрики. Розряджені батарейки легко поміняти на нові, а величезна кількість моделей дає можливість обрати оптимальний варіант за вартістю, ємністю і якістю. Недолік – порівняно невелика потужність багатьох дешевих батарейок, які не зможуть запустити щітку або іригатор.

Батарейки – відповідний вибір для подорожей, а ось для щоденного домашнього використання вони менш економічні, ніж акумулятор.

Важливо: на відміну від акумулятора, що входить в комплект поставки, батарейки купуються окремо від щітки або іригатора.

Комбіноване – поєднує попередні види живлення і зустрічається в зубних центрах: для щітки – акумулятор або батарейки, для іригатора – мережа.

Додатково

Частота рухів (обертових, вимітаючих, пульсуючих, звукових коливань) – від цього параметра безпосередньо залежить інтенсивність обробки ротової порожнини. В багатьох пристроях передбачено регулювання частоти рухів, що дозволяє обрати потрібний режим для конкретної процедури.

Число режимів роботи – цей параметр визначає набір можливостей пристрою. Для зубних щіток режими означають швидкість руху головки, яка впливає на інтенсивність чищення, для іригаторів – функції. Бажано, щоб в щітці було передбачено хоча б 3-4 режими (масаж, звичайне, делікатне і глибоке чищення).

Максимальний час роботи – тривалість безперервної роботи приладу від свіжих елементів живлення – батарейок або акумулятора. Реальна тривалість роботи зазвичай менше зазначеного в характеристиках моделі часу, так як залежить від виконуваних процедур і якості батарейок. У більшості пристроїв цей показник не перевищує 20-30 хвилин, чого вистачить на кілька днів.

Час повного заряду – тривалість зарядки акумулятора, що повністю сів (кілька годин).

Довжина мережевого кабелю – впливає на комфорт в роботі з пристроєм. Приладом з довгим шнуром можна користуватися далеко від розетки.

Вага – важким приладом незручно користуватися, оскільки швидко втомлюються руки. Це негативно позначиться на якості виконуваних процедур. Бажано, щоб вага зубної щітки або портативного іригатора не перевищувала 200 г.

Для іригатора

 • Тиск – регулюється в залежності від проведених процедур: 30 кПа (для дбайливої обробки чутливих зубів), 400-500 кПа (середній параметр), 600-650 кПа (для глибокого чищення). Більш високий тиск необхідно для чищення язика. Чим ширше діапазон регулювання тиску, тим з великим колом завдань впорається іригатор.
 • Число рівнів тиску – впливає на точність настройки тиску іригатора під конкретну задачу. Даний параметр особливо важливий для приладів з широким діапазоном регулювання тиску.
 • Обсяг води в резервуарі – чим більше ємність резервуара, тим рідше необхідно заповнювати його водою. Зворотний бік великої місткості – збільшення габаритів іригатора. Портативні пристрої забезпечуються резервуаром до 150 мл, у стаціонарних моделей цей параметр зростає до 500 мл і вище.
 • Довжина шланга – довший шланг дозволить розташувати основний блок іригатора далеко від користувача. Стандартна довжина – кілька десятків сантиметрів. Іноді зустрічаються іригатори зі шлангом довжиною 1 м.

Функції

Для чутливих зубів – дбайлива обробка зубів, щоб уникнути пошкодження емалі.

Масаж ясен – зміцнює ясна і запобігає їх захворювання. Іноді масаж застосовується в лікувальних цілях за рекомендацією стоматолога. Для цієї процедури краще підходить іригатор, хоча зубні щітки теж можуть мати таку функцію.

Відбілювання (полірування) – видалення твердого нальоту на зубах. Подібна функція передбачає більш інтенсивну обробку емалі, ніж стандартне чищення. Слід зазначити, що занадто сильний вплив буде пошкоджувати зубну емаль. Тому для відбілювання обирайте тільки ті прилади, в яких прямо вказана ця функція.

Глибоке чищення – інтенсивна обробка важкодоступних місць (в тому числі міжзубного простору, коронок, мостів).

Чищення язика – видалення нальоту на язику: допомагає запобігти появі неприємного запаху в роті.

Режим звикання – дбайлива обробка зубів для швидкого звикання до електричної щітки (знижена інтенсивність чищення і т.д.).

Оснащення

Таймер – призначений для відстеження часу проведення чищення. Найчастіше таймер розрахований на 2 хвилини з інтервалами по 30 секунд (на кожну чверть порожнини рота). У дитячих приладах часто грає музика до тих пір, поки не закінчиться потрібний час.

Таймер спрощує роботу з пристроєм і забезпечує більшу ефективність процедур: надмірна дія на зуби не менш шкідлива, ніж їх недостатня обробка.

Індикатор тиску – застосовується для контролю сили притиснення насадки зі щетиною до зубів. Цей пристрій дозволяє уникнути пошкодження емалі. В одних приладах при надмірному зусиллі датчик автоматично відключає насадку, в інших – тільки сигналізує звуком або світлом. Світло навряд чи можна назвати зручною індикацією, якщо доводиться чистити зуби без дзеркала, то його можна просто не побачити.

Індикатор зносу насадки – показує ступінь зносу насадки, щоб користувач міг своєчасно її замінити. Подібний індикатор зазвичай реалізований у вигляді щетинок, які вицвітають в процесі використання. Інший варіант – таймер, що відраховує дні.

Індикатор заряду – повідомляє про рівень заряду акумулятора. Такий індикатор знижує ймовірність несподіваної розрядки батареї і припинення роботи пристрою в самий невідповідний момент.

Підставка для зарядки – поєднує властивості підставки і зарядного пристрою. Цей аксесуар забезпечує зарядку приладу і спрощує його зберігання. Використання підставки запобігає несподіваному розрядженню акумулятора.

Підставка для аксесуарів – використовується для компактного зберігання змінних насадок і інших предметів. Підставка знижує ймовірність втрати аксесуарів. Таким пристосуванням комплектуються портативні пристрої. В стаціонарних приладах функцію підставки виконує сам корпус.

Виносний (бездротовий) дисплей – видає інформацію про роботу приладу (в тому числі режим роботи, показання таймера, стан акумулятора). Перевага – можливість розміщення в будь-якому зручному для користувача місці. Бездротовим дисплеєм оснащуються тільки моделі високого цінового сегмента.

Кріплення на стіну – звільняє місце на полицях, що актуально для обмежених умов. На стіну кріпиться підставка (портативні моделі) або основний блок (стаціонарні прилади).

Футляр (чохол) – полегшує транспортування і зберігання пристрою. Крім того, футляр або чохол виконує гігієнічну функцію – дозволяє уникнути забруднення насадок.

Поради щодо вибору

 • Перед покупкою щітки, іригатора або зубного центру обов'язково проконсультуйтеся зі стоматологом. Лікар допоможе обрати прилад з необхідним набором функцій, грунтуючись на стані Вашої ротової порожнини і зубів.
 • Купуйте щітки, іригатори і зубні центри відомих виробників, які дорожать своєю репутацією. Ознайомтеся з відгуками інших користувачів на обрану модель. Якісний прилад не може коштувати дешево.
 • Хорошим вибором буде щітка з двома головками, які обертаються в різних напрямках і виробляють різні типи руху. Це дозволяє одночасно чистити зуби з зовнішньої і внутрішньої сторони.
 • Зверніть увагу на зручність ручки. Обирайте моделі, де кут нахилу ручки відносно площини головок 35° (для очищення далеких зубів).
 • Щоб ефективно обробити важкодоступні області, краще використовувати маленькі насадки.
 • Для електричних зубних щіток не підходить паста, яка використовується при чищенні звичайною щіткою. Оптимальне вирішення – паста з меншим коефіцієнтом абразивності (RDA). Якщо для звичайної щітки підійде паста з індексом RDA75, то для електрощітки хороша паста з RDA50. 1-2 рази на тиждень для видалення чорного нальоту можна використовувати пасту з RDA100-120.

Виробник

В продажу рідко зустрічаються електричні щітки невідомих марок. Їх покупки варто уникати, оскільки часто вони взагалі служать не довго, а свої функції виконують погано.

Найпопулярнішими брендами є Oral-B Braun, Phillips, а так само рідкісні (і дорогі) моделі Panasonic. Кращими сьогодні вважаються щітки Oral-B, оскільки використовують у своєму виробництві іноваційні системи очищення зубів, якісні матеріали щетини, а також надійні і довговічні електронні схеми. Деяка продукція може бути дуже дорогою – це пов'язано, як правило, з її новизною. Можна сміливо купувати бюджетні моделі зазначених марок.

Відгуки про статтю

Отличная статья!

Дякую! Дуже професійно написано. Відповіді на всі запитання і більше)