Як вибрати електро та бензопилу

Двигун

Електричний – найбільш поширений варіант. Оптимальний варіант для роботи в умовах доступності електромережі для заготівлі дров, обрізання дерев, пиляння дощок.

Переваги: більш низька ціна, ніж у бензопил, низький рівень шуму при роботі, простота у використанні, екологічність, можливість роботи в закритому приміщенні.

Недоліки: неможливість використання в умовах підвищеної вологості, прив'язування до джерела електропостачання, обмежена мобільність довжиною електричного шнура, порівняно низька функціональність.

Бензиновий до достоїнств відноситься висока вихідна потужність і можливість роботи поза доступу до електромережі (лісозаготівлі і т.д.), більш висока функціональність. Також важливою перевагою є можливість використовувати інструмент практично в будь-яких погодних умовах.

Недоліки: висока ціна, досить складна експлуатація (наприклад, потрібно готувати спеціальну паливну суміш), низька екологічність (при роботі виділяються шкідливі вихлопні гази), високий рівень шуму.

Бензопила є оптимальним варіантом для розпилювання старих і товстих дерев на ділянці або в лісі.

Вид

Ручна використовується для побутових потреб. До її переваг слід віднести маневреність, мобільність і невелику вагу. Вона не розрахована на безперервну тривалу роботу. Оптимальний варіант для робіт по заготівлі дров, обрізання гілок та інших робіт.

Настільна – призначена для значних обсягів робіт (ремонт, будівництво). Такі інструменти дозволяють виробляти пропили під кутом. До їх комплектації входить підставка і система кріплення пилки, тому можна міняти кут нахилу. До недоліків слід віднести більш високу вартість і значні габарити.

Верстат – застосовується в професійній діяльності, коли необхідно проводити великий обсяг робіт, розпилювати дуже тверді матеріали. Одне з головних достоїнств верстата – можливість безперервно працювати протягом тривалого часу. В його комплектацію може входити спеціальний стіл. Недоліки: висока ціна і габарити, що вимагають спеціального приміщення (майстерня).

Потужність

Якість пропилу і продуктивність пили безпосередньо залежить від її потужності. Ручні інструменти та інші пили, які використовуються для побутових потреб, відрізняються невеликою потужністю – до 2 кВт. Професійні інструменти (перш за все, верстати) мають значно більшу потужність.

Наприклад, для вирішення широкого кола завдань у професійній діяльності слід використовувати пилу з потужністю від 2 до 6 кВт. На такі інструменти можна встановлювати диски великого діаметру. Слід зазначити, що настільки потужні пристрої істотно збільшують навантаження на електричну мережу і застосовувати їх необхідно з обережністю.

Тип

Ланцюгова пила застосовується в широкому спектрі господарської діяльності: від промислової вирубки лісу до ремонтно-будівельних робіт. В якості різальної частини виступає ланцюг із зубами, натягнутий між двома шківами. Слід звернути увагу на необхідність роботи з ланцюгом, так як це є однією з умов ефективної і безпечної роботи пилки. Для заточування пилки краще звернутись в спеціальні майстерні.

Дискова (циркуляційна) пила використовується в будівельних роботах. Різальна частина – сталевий диск із зубами. За допомогою таких інструментів можна домогтися високої якості розпилу при роботі з довгими дошками. Дискові пили зустрічаються в двох варіантах – ручної і настільної.

Торчувальна пила служить для точного і швидкого поперечного різання дерев'яних та металевих заготовок. Особливістю конструкції є можливість нахилу різального диска, який переміщується і фіксується з високою точністю. Приваблива якість – може виробляти навскісні розпили і навскісне вирубання. Є оптимальним варіантом при оздоблювальних роботах.

Торчувально-універсальна (комбінована) пила – різновид пили торчування, яка застосовується для поздовжнього різання дерев'яних та металевих заготовок. Недоліком такої пилки є порівняно невелика глибина пропилу.

Стрічкова пила призначена для розпилу металу, деревини і т.д. В якості різальної частини виступає закільцьована стрічка з зубами, натягнута між двома обертовими роликами. За допомогою стрічкової пилки можна робити поперечні, поздовжні, закруглені і навскісні пропили.

Відрізна пила використовується для різання виробів з металу (труби, куточок, прокат і т.д.). Різальна частина – відрізний диск, за допомогою якого можна швидко розрізати металеві заготовки. Перевагою такої пилки є наявність настільного кріплення, за допомогою якого можна щільно зафіксувати інструмент на робочому місці.

Радіально-консольна пила різновид дискової пили, яка застосовується для розпилювання великогабаритних виробів. Різальний механізм пили розміщений на Г-образній консолі. Важливим достоінством такої пилки є висока маневреність.

Шабельна пила використовується у важкодоступних місцях (наприклад, якщо потрібно відрізати частину труби, що стирчить із стіни). Різальною частиною є спеціальна пилка, яка здійснює зворотно-поступальні рухи.

Фрезерна (спіральна) пила використовується у випадках, коли потрібно випиляти складні контури. За своєю конструкцією нагадує дриль. Різальна частина – насадка у вигляді свердла, що розпилює бічною частиною. Недолік – для отримання рівної лінії різу, необхідно чітко притримувати і направляти пилку рукою.

Швонарізувач служить для вирізання довільних фігур в асфальтовому і бетонному покритті при ремонтних роботах. Різальний інструмент – алмазні диски. За допомогою швонарізувача забезпечується висока точність проведених робіт. Важлива перевага в порівнянні з ударними інструментами – економія часу і висока якість. Зустрічаються інструменти з електричними, бензиновими і дизельними двигунами.

Висоторіз – використовується для обрізки сучків і гілок дерев, розташованих на значній висоті (до 5 м від землі). Різальний інструмент – ланцюг. Висоторіз дуже зручний для робіт на садовій і присадибній ділянці. Існують інструменти з двома видами двигунів (бензиновий і електричний).

Рейкова пила – різновид дискової пили, особливість якої полягає в тому, що вона закріплюється над опорною поверхнею. Процес розпилювання здійснюється за допомогою спеціальної ручки, яка проводить пилу вздовж рейки. Оптимальний варіант при великих обсягах робіт.

«Алігатор» – застосовується для розпилювання товстих дерев'яних плит ДВП, ДСП. Різальною частиною є дві пилки зустрічного ходу. Ця пила стане оптимальним варіантом для роботи з дерев'яними стінами, наприклад, прорізати дверний отвір.

Алмазна пила служить для різання бетону, каменю, плитки, скла. Різальна частина – спеціальний диск, на краї якого нанесено алмазний порошок.

Бензоріз – призначений для різання бетону, асфальту, каменю, металу та інших твердих матеріалів. У бензорізах можуть використовуватися великі ріжучі диски, що робить можливим збільшити глибину різання. Оскільки ці інструменти забезпечені бензиновим двигуном, вони стають незамінними в місцях, де немає електромережі.

Характеристики

Діаметр диска

Цей показник впливає на глибину пропилу і швидкість роботи пилки. Для великого обсягу робіт рекомендується використовувати стаціонарну пилку з великим діаметром ріжучого диска.

Швидкість обертання

Даний параметр означає максимальну швидкість роботи пилки і залежить від потужності її двигуна. Чим більше швидкість обертання диска, тим вища продуктивність інструменту і якість зрізу. Крім цього, висока швидкість обертання полегшує роботу з твердими матеріалами.

Довжина полотна

Цю характеристику необхідно враховувати при виборі шабельних пил та «алігаторів». Довжина полотна обмежує розмір заготівки, що розпилюється.

Висота (глибина) пропилу

Максимальна висота пропилу – одна з характеристик дискових пилок (для стрічкових пилок їй відповідає максимальна висота бруска). Визначається діаметром диска і конструкцією пилки. Особливо важливою ця характеристика є при роботі з заготовками великих розмірів.

По цій характеристиці пилки відрізняються на:

  • малі глибина пропилу 40-55 мм;
  • середні глибина пропилу 55-65 мм;
  • великі глибина пропилу 65-100 мм.

Існують також пили з глибиною пропилу набагато вище. В деяких моделях вона може сягати 185 мм. Такі інструменти мають величезну потужність і застосовуються у виняткових випадках.

Ширина пропилу

Означає максимальну ширину пропилу. Для стрічкових пилок їй відповідає максимальна ширина бруска. Вона, також як і глибина пропилу, визначається діаметром диска і конструкцією пилки. На цей параметр варто звернути увагу при роботі з заготовками великих розмірів.

Крок ланцюга

Крок ланцюга – це величина, що визначає відстань між зубами. Зустрічаються моделі 0.325, 0.404, 1/4, 3/8. Побутові інструменти оснащуються ланцюгами з кроком 0.325 дюйма. Перевага ланцюгів з таким кроком полягає в низькому рівні вібрації, а недолік – низька продуктивність. Ланцюги з кроком 3/8 і 0.404 дюйма встановлюються на професійні інструменти.

Функції

Вибір швидкостей дозволяє вибрати потрібну швидкість для ефективної роботи з кожною заготовкою, в залежності від її товщини і матеріалу. У більшості пил передбачена одна швидкість, але деякі моделі мають дві, чотири і шість швидкостей.

Плавне регулювання швидкості – пристрій, за допомогою якого можна налаштувати пилу для роботи з різними матеріалами, в залежності від їх твердості. Наприклад, на знижених обертах слід пиляти пластмаси та інші м'які матеріали.

Блокування шпинделя – дозволяє фіксувати шпиндель при заміні різального інструменту.

Гальмо ланцюга – запобігає «віддачу» ланцюгових пилок на початку їх роботи при першому зіткненні пили з матеріалом.

Електронний захист двигуна відключає двигун в разі заклинювання різального інструменту, тим самим запобігає виходу пилки з ладу.

Плавний запуск забезпечує плавний розгін електродвигуна, тим самим збільшуючи термін його служби. Крім того, ця функція зменшує віддачу пили при зіткненні зубів з матеріалом заготовки.

Гальмо двигуна – швидко зупиняє ріжучий диск після вимикання пилки. Забезпечує більш високий рівень безпеки, а також економить час.

Оснащення

Акумулятор – забезпечує додаткову свободу рухів, так як немає необхідності в підведенні електроенергії. З цієї ж причини такі пилки можна використовувати в будь-якій місцевості, що особливо важливо, наприклад, при вирубці лісу. Істотним недоліком є обмежений час безперервної роботи і невелика потужність таких інструментів.

Лазерний покажчик – дозволяє точно проводити розпил по наміченій лінії. Для цього потрібно поєднати лазерний промінь з лінією розпилу. Застосування лазерного покажчика забезпечує високу точність різання при роботі з ручною пилкою.

Пилозбірник – спеціальний контейнер, в який збирається пил і стружка, що утворюються в процесі роботи пили. Це особливо актуально при роботі в закритому приміщенні. До того ж не потрібно додаткового прибирання після завершення роботи. В якості пилозбірника в деяких моделях ручних пил застосовується пилосос. В цьому випадку зменшується маневреність інструменту.

Підсвічування – спеціальний ліхтарик, що висвітлює зону пропилу, який кріпиться на корпусі пилки. Воно покращує видимість різу і особливо корисне при недостатньому освітленні.

Антивібраційна система знижує вібрацію інструменту в процесі роботи. До неї відносяться система противаг, спеціальні демпферні елементи (гумові вставки, сталеві пружини і т. д.). Найчастіше зустрічається в ручних пилах з бензиновим двигуном.

Виробник

Групу бюджетних інструментів становить продукція Фіолент, Интерскол, Моноліт-Харків, Зеніт, Sparky, Einhell. Як правило, більшість з цих пил досить важкі і незручні. Крім того, великий шанс виходу з ладу при значних навантаженнях. Тому купувати їх можна, тільки якщо є необхідність в рідкісному використанні інструменту для побутових цілей. Особливо важливо приділити увагу збірці: робота поганозібраною електро- і бензопилою небезпечна для життя. Через небагатий функціонал ці інструменти нечасто оснащують "плавним пуском": щоб звикнути до такої пили будуть потрібні сили і час.

Найнадійнішими і якісними пилами по праву можна вважати AEG, Black & Dekker, Bosch, DeWalt, DWT, Husqvarna, Hitachi, Makita, Metabo, Stihl і Milwaukee. Деякі інструменти, наприклад, Milwaukee, використовуються виключно в професійних цілях. Придбання такої потужної і дорогої пилки для будинку буде невигідним. Зате інші марки дуже популярні і випускають великі модельні ряди на будь-який смак. Можна придбати порівняно недорогий інструмет для будинку, але при цьому він буде такий же, як і професійний: якісний, потужний, легкий і ергономічний. У пил деяких виробників (наприклад, Stihl) досить дорогі запчастини – перед купівлею необхідно уточнювати подібну інформацію, так як деякі елементи вимагають подальшої заміни або ремонту (наприклад, заточування).

Відгуки про статтю