Як вибрати електрочайник

Чайники можна розділити на чотири категорії – наплитні, заварювальні, електричні і термопоти. У цій статті розглянемо особливості вибору електрочайника та термопоту.

Тип

Електрочайник – посуд із нагрівальним елементом для кип'ятіння або нагрівання води.

Термопот – поєднує в собі функції електрочайника та термоса. Поки термопот включений, вода буде зберігати зазначену температуру. Може бути підключений безпосередньо до джерела води, що зручно для літніх людей. У порівнянні з класичними моделями термопоти дорожче коштують і повільніше нагрівають воду. Підійдуть для людей, яким потрібен постійний запас гарячої води, наприклад, сім'ям із маленькими дітьми.

Диспенсер гарячої води – нагріває воду в процесі наливання в чашку. Вигідно відрізняється від класичного електрочайника можливістю здобути воду потрібної температури і в обраному обсязі. Але така модель і коштує дорожче.

Самовар – зовні нагадує класичний самовар, оригінально виглядає. Виконується у вигляді металевого посуду характерної форми, забезпечений заварювальним чайником. З практичної точки зору не має ніяких переваг перед електрочайником, водночас дорожчий і масивніший. Самовар може прикрасити інтер'єр кухні, оформленої в стилі «ретро».

Важливо: носик чайника мусить бути злегка зігнутим і довгастим, щоби не розбризкувати воду при наливанні окропу.

Матеріал корпуса

Метал (неіржавійка) – міцний і красивий матеріал. Такі чайники довго зберігають початковий вигляд. Мінуси: висока ціна і теплопровідність, що збільшує час нагрівання води і прискорює її охолодження. Через підвищену теплопровідність стінки чайника сильно нагріваються – можна обпектися при випадковому торканні до електроприлада.

Пластик – легший і дешевший за неіржавійку. Має непогану міцність, але в разі падіння чайник може тріснути. Мала теплопровідність пластика прискорює процес нагрівання води та знижує ризик обпектися. Ще одна перевага – широка гама кольорів, що дає змогу вибрати модель на будь-який смак. Недоліки: схильність до подряпин, наявність шкідливих речовин (дешевий пластик).

При купівлі обов'язково звертайте увагу на якість пластика:

  • шви мусять бути рівними і гладкими;
  • бажана наявність знака відповідності, який підтверджує гарантію якості виробника;
  • пластиковий чайник не мусить мати різкого запаху – це ознака наявності токсичних речовин у його складі (формальдегіду або бісфенолу-А). При високих температурах і контакті з водою вони потрапляють у напої, можуть викликати тим самим алергію або навіть отруєння.

Пластик+силікон – таке рішення вигідно відрізняється від попереднього варіанту складаною конструкцією. Цей електрочайник зручно брати в дорогу. Оптимальний вибір для мандрівників, туристів, любителів активного відпочинку й тих, хто часто їздить у відрядження.

Скло – використовується тільки для виготовлення колби електрочайника, а інші деталі виконуються з інших матеріалів. Це нешкідливий і привабливий на вигляд матеріал. Завдяки прозорості скла можна відстежувати рівень води в електрочайнику. Мінуси: дорожнеча, крихкість, високий ризик обпектися, необхідність регулярного очищення чайника від накипу.

Кераміка – найекологічніший матеріал, відмінно зберігає температуру води. Керамічні чайники прикрашаються малюнками й розписами й зовні нагадують неелектричні моделі. Недоліки: дуже висока ціна, значна вага, крихкість, непрозорість, невеликий об'єм (до 1.5 л), мала потужність, отже, вода довго нагрівається. Подібний чайник прикрасить інтер'єр кухні в ретро-стилі.

Нагріваючий елемент

Відкрита спіраль – схожа на кип'ятильник всередині чайника. Переваги: низький рівень шуму, невисока вартість. Недоліки: осідання накипу на спіралі, яка може через це перегоріти, труднощі очищення від накипу, не можна кип'ятити малу кількість води (в роботі спіраль мусить бути цілком покрита водою).

Закрита спіраль – розташована під спеціальною металевою пластиною, тобто не контактує з водою. Переваги: більш тривалий термін служби в порівнянні з відкритою спіраллю, легке очищення від накипу, можливість кип'ятити невелику кількість води. Мінуси: сильний шум, порівняно висока витрата електроенергії і вартість.

Дисковий – диск, до якого підведені електроконтакти і який розташований на дні чайника. Подібна модель вигідно відрізняється від аналога із закритою спіраллю малим енергоспоживанням і рівнем шуму, швидким нагріванням води. Недоліки: висока вартість, ймовірність перегорання при утворенні великої кількості накипу.

Потужність

Цей показник визначає швидкість нагріву води електрочайником. Чим вища потужність, тим швидше закипить або нагріється вода. Водночас час зростає навантаження на мережу й енергоспоживання. Потужність електрочайників варіюється в межах 600-2500 Вт і більше.

Не варто купувати найпотужнішу техніку, адже приріст швидкості нагріву води буде незначним, а ось навантаження на електропроводку різко збільшиться. Оптимальне значення потужності залежить від об'єму електрочайника:

  • 0.5-1 л – 1000-1300 Вт;
  • 1.5-2 л – Потужність 2000 Вт.

Важливо: якщо у вашому будинку стара проводка, то обирайте найменшу потужність чайника.

Об'єм

За цим параметром судять про кількість води, яку електрочайник підігріє за один раз. Об'єм сучасних пристроїв починається від 0.4 л і досягає 4.5-5 л. Місткі моделі важчі й масивніші малолітражних «побратимів» і споживають більше енергії. Стандартний об'єм електрочайника становить 1.5-1.7 л.

Об'єм чайника залежить від кількості осіб у сім'ї або потреб користувача:

  • 0.4-1 л – для подорожей;
  • 1.5-1.7 л – для 1-2 осіб;
  • 1.7-2.5 л – для 3-4 осіб;
  • 2.5 л і більше – для офісу або великої родини.

Краще купувати невеликі чайники, щоб уникнути повторного кип'ятіння зайвого об'єму води. Якщо у вас модель більшого об'єму, ніж вам потрібно, просто набирайте необхідну кількість води для одного заварювання: вода після багаторазового кип'ятіння менш смачна.

Спосіб подачі води (термопоти)

Кнопкою – найпрогресивніший варіант, що рятує користувача від необхідності докладати зусилля. Дає можливість точно дозувати потрібну кількість води. Мінуси: висока вартість, залежність від електрики.

Ручною помпою – дешевше, ніж попередній спосіб. Для подачі води не потрібна електрика. Недоліки: необхідно докладання зусиль, не можна точно відміряти бажаний обсяг рідини.

Чашкою – досить просте рішення. Мінус – для подачі води треба використовувати тверді чашки (пластикові та паперові склянки не підходять). Такий спосіб рідко застосовується в якості основного й часто доповнює кнопковий варіант.

Канал зв’язку

Bluetooth – призначений для керування електрочайником на близькій відстані. Для Bluetooth 4.0 радіус дії в приміщенні становить 10 м, для Bluetooth 5.0 – 40 м.

Wi-Fi – дає можливість керувати роботою електрочайника з будь-якої точки планети, де є доступ до Інтернету. Електрочайники з допомогою Wi-Fi трапляються рідко.

Оснащення

Терморегулятор – дає змогу виставляти потрібну температуру, до якої мусить нагрітися вода. Не завжди для побутових потреб потрібен окріп. Наприклад, щоби приготувати дитяче харчування достатньо всього нагріти воду до 60°C. Для заварювання білого чаю нагрівають воду до 60°C, жовтого – до 70°C, зеленого – до 80°C, чорного – до 90°C, каркаде – до 100°C.

Тривале кип'ятіння – дає можливість кип'ятити воду впродовж 3-4 хвилин. Деякі стверджують, що це сприяє знищенню шкідливих мікробів, інші – появі шкідливих сполук у воді.

Термометр – вимірює поточну температуру води в чайнику. Корисна опція, якщо потрібно дізнатися, наскільки вода охолола і чи підходить вона для заварювання чаю або кави.

Індикатор рівня води – дає змогу стежити за кількістю води в електрочайнику без необхідності відкривати кришку.

Таймер – дає змогу програмувати чайник на кип'ятіння або нагрівання в потрібний час. Ця функція більшою мірою характерна для термопоту і є рідкістю для електрочайників.

«Розумні чайники» – деякі моделі чайників мають свою операційну систему Android і можливість синхронізації з іншими пристроями. У такий спосіб можна управляти чайником буквально з будь-якої точки світу. Подібні моделі коштують дорого й не є необхідністю для кухні.

Заварювальний чайник – призначений для заварювання чаю. Заварник встановлюється на електрочайник або на загальну підставку. У деяких моделях чайник для заварювання вбудований у кришку. Позбавляє від необхідності окремо купувати цей аксесуар.

Дисплей – відображає інформацію про роботу чайника, що спрощує його використання.

Фільтр від накипу – запобігає потраплянню накипу в чашку. Одні моделі оснащуються знімними фільтрами, інші – незнімними. Перший варіант кращий, оскільки цей фільтр простіше почистити або замінити.

Блокування подачі води (термопоти) – стане в нагоді, якщо в будинку є маленькі діти.

Краплезбірник (термопоти) – запобігає потраплянню крапель води на стіл при наливанні води в чашку.

Знімна кришка – спрощує очищення внутрішнього обсягу електрочайника. Але таку кришку легко втратити.

Кнопка відкривання кришки – дає змогу легко й безпечно відкрити кришку чайника. Але це рішення робить конструкцію більш складною, а отже менш надійною. У дешевих чайниках кнопка часто ламається.

Підтримання температури – зберігає температуру нагрітої води завдяки роботі нагрівального елемента на зниженій потужності.

Залежно від моделі чайники можуть мати інші функції, наприклад, дисплей, відсік для зберігання шнура, індикатор рівня води, фільтр та ін.

Особливості

Підсвічування – дає змогу в темряві бачити рівень води в колбі зі скла. Електрочайник із підсвічуванням виглядає незвично і красиво.

Управління зі смартфона – дає можливість контролювати і змінювати параметри роботи чайника на відстані через Wi-Fi або Bluetooth. Подібні моделі коштують дорого й не є необхідністю для кухні. Управління зі смартфона розширює можливості деяких пристроїв, оскільки користуватися певними опціями, наприклад, таймером можна тільки через відповідну програму.

Складаний корпус – зменшує габарити пристрою при транспортуванні. Це рішення характерно для дорожніх електрочайників.

Подвійні термоізоляційні стінки – зберігають температуру нагрітої води й не дають людині обпектися при торканні до чайника. Такі моделі коштують дорожче інших.

Виробник

Групу найнижчої якості чайників становить продукція Delfa, Elenberg, Saturn, Scarlett, Vitek, West, Aurora, DEX, Elbee, Magio, Maestro, Maxwell, Mirta, Mystery, Orion, Rotex, Shivaki, Supra, Hilton, Sinbo, Viconte, Polaris, Clatronic. Як правило, це самі бюджетні вироби. Однак треба звернути увагу, що на деякі бренди ціна завищена. Основні недоліки: неякісні матеріали виготовлення (плавиться, неприємно пахне при нагріванні пластик, виділяє токсичні речовини), погана збірка (тече носик, ламаються кнопки), недовговічна робота (багато моделей згорають після зовсім нетривалого терміну служби).

Хорошим співвідношенням ціна/якість відрізняються вироби Binatone, Gorenje, Zanussi, Kenwood, Moulinex, Fagor, Zelmer, Ariete, Redmond, Russell Hobbs. Вартість цих чайників часто цілком бюджетна, проте якість за всіма параметрами краща. Можливі недоліки в збірці або роботі компенсуються гарантованим сервісним обслуговуванням виробника.

Кращими електричними чайниками й термопотами вважаються Bosch, Braun, Delonghi, Electrolux, Panasonic, Philips, Siemens, Tefal. Ці бренди є лідерами серед виробництва дрібної побутової техніки завдяки високій якості своєї продукції. Такі вироби призначені на великі навантаження, тому довговічні в роботі.Водночас вони, як правило, потужні і швидко нагрівають воду (в заявлений виробником час), радують привабливим і стильним дизайном. Лідерами серед цих марок можна назвати Tefal і Bosch. Ціновий діапазон великий: з асортименту моделей можна вибрати недорогий і якісний чайник.

Окремою групою стоять недешеві чайники фірми Bork. На жаль, це не що інше, як грамотно розрекламований продукт російського ринку електроніки. Не можна сказати, що якість продукції Bork відповідає її ціні, тому перш ніж купувати такий виріб, треба тричі подумати.

Відгуки про статтю

нет ничего про керамические электрочайники

спасибо за дополнение! в ближайшее время постараемся добавить эту информацию в статью.