Як вибрати електроди, дріт зварювальний

Вид

Електрод – стрижень із захисним покриттям (обмазкою), який встановлюється в утримувач ручного зварювального апарату. Покриття захищає зону зварювання від негативного впливу повітря, стабілізує дуговий розряд, покращує властивості металу зварного шва.

Правильний вибір електрода визначається матеріалом і товщиною деталей, що зварюються, просторовим положенням зварювання, призначенням конструкції (маловідповідальна / відповідальна) і умовами її використання.

Дріт – електрод для автоматичного і напівавтоматичного зварювального апарату. Подача дроту здійснюється через сопло шляхом розмотування котушки, що знаходиться на зварювальному апараті.

Призначення

Для зварювання – дозволяє створити нероз'ємні з'єднання між різними деталями. Зварювання призначено для отримання міцних і надійних конструкцій. Такі електроди зустрічаються найчастіше.

Для наплавлення – дає можливість нанести шар металу на поверхню шляхом зварювання плавленням. За допомогою наплавлення відновлюють пошкоджені або зношені вироби. Окремі марки електродів підходять для роботи з виробами із чавуну.

Марки: ЦЧ-4, Т-590.

Для різання – дозволяє розділити метал на заготовки певної форми і розміру. Різання електродами використовується при будівельно-монтажних роботах, якщо немає спеціального обладнання. Подібні електроди відрізняються підвищеними параметрами теплостійкості обмазки і тепловою потужністю дуги, а також інтенсивною окиснюваністю рідкого металу.

Марки: ОЗР-1, ОЗР-2, Ротекс Р.

Застосування

Вибираючи оптимальний варіант, пам'ятайте, що матеріали електрода і зварюваних виробів повинні збігатися. Тому кожному різновиду сталі або іншого металу відповідають свої електроди:

 • маловуглецева сталь – АНО-21, МР-3, ЦЧ-4;
 • вуглецева сталь – АНО-36, РЦ (Е46), УОНИ-13/55;
 • низьколегована сталь – АНО-4, АНО-21, АНО-13/55;
 • легована сталь – Т-590;
 • високолегована сталь – ЦЛ-11;
 • нержавіюча сталь – ЦЛ-11, УОНИ-13 / НЖ, УОНИ-13 / НЖ-2, УОНИ-13 / ЕП-56;
 • алюміній – OK 96.10, OK ALMN1 (96.20), УАНА 6, UTP 48 (UTP 480).

Матеріал стрижня

Металеві – виготовляються з чавуну, сталі, латуні, вольфраму, бронзи, міді. Поділяються на два типи.

 • Плавкі – забезпечують формування зварного шва за рахунок розплавлення електрода і окрайків зварювальних деталей. Мідні, сталеві, алюмінієві моделі є плавкими.
 • Неплавкі – забезпечують утворення зварного шва тільки за допомогою плавлення металу елементів, що піддаються зварюванню. Вольфрамові електроди відносяться до неплавких електродів.

Неметалеві (неплавкі) – виконуються з графіту і вугілля.

Діаметр

Оптимальний діаметр електрода або дроту вибирається залежно від типу зварювання, товщини матеріалу та інших факторів. Мінімальний діаметр електрода становить 1 мм, дроту – 0.6 мм. Зі збільшенням цього показника зростає товщина металу, який можна зварювати за допомогою обраного електрода. В той же час знадобиться сильніший зварювальний струм.

Орієнтовні параметри діаметра електродів і товщини металу:

 • 2 мм – 2 мм;
 • 2.5 мм – до 3 мм;
 • 3 мм – до 5 мм;
 • 4 мм – до 10 мм;
 • 5 мм – до 15 мм.

Орієнтовні параметри діаметра електрода і сили струму:

 • 2 мм – 70 А;
 • 2.5 мм – 70-100 А;
 • 3 мм – до 140 А;
 • 4 мм – до 220 А;
 • 5 мм – до 280 А.

Важливо: занадто слабкий зварювальний струм не дозволить проварити метал, занадто сильний – пропалить його.

У побутовому зварюванні використовуються моделі, у яких діаметр варіюється в межах 2-5 мм. Найчастіше затребувані електроди з діаметром 2.5-3 мм. Електроди від 5 мм і вище – відносяться до професійних і застосовуються головним чином для наплавлення, а не для зварювальних робіт.

Важливо: при виконанні зварювання у вертикальному і стельовому положеннях, необхідно вибирати діаметр електрода від 4 мм. А ось сила струму в цьому випадку знижується на 15-20% від аналогічного параметра в інших положеннях.

Товщина обмазки стрижня електрода – визначається виходячи з відношення зовнішнього або загального діаметра електрода (D) і діаметра внутрішнього стрижня (d). За даним параметром електроди поділяються на такі категорії:

 • тонкі (М) – співвідношення 1.2;
 • середні (С) – співвідношення 1.45;
 • товсті (Д) – співвідношення 1.8;
 • особливо товсті (Г) – співвідношення більш 1.8.

Покриття

Електроди

Рутилове (Р) – відрізняється легким підпалом дуги, низькою токсичністю, малим розбризкуванням металу, стійкістю до появи пор в зварному шві, невеликою чутливістю до зміни довжини дуги. Одержаний шов не боїться гарячих або холодних тріщин. При цьому забезпечується легка шлаковідокремлюваність. Для роботи з електродами не потрібно попередньо зачищувати робочу поверхню від іржі.

Недоліки рутилу: обмежена сфера застосування (не для всіх конструкцій і не для всіх металів), необхідність розжарювання і просушування перед застосуванням, чутливість до підвищення напруги струму. Такі електроди не підходять для зварювання деталей, які розраховані на використання при високих температурах.

Рутилові електроди забезпечують оптимальний баланс простоти роботи і якості зварного шва. Хороший вибір для новачків.

Область застосування: ремонт інструментів і деталей, зварювання трубопроводів, робота з низьколегованими і низьковуглецевими сталями. Не можна застосовувати для зварювання високовуглецевих сталей. Використовуються при зварюванні на постійному і змінному струмі.

Марки: АНО-4, АНО-6, АНО-21, АНО-36, Моноліт, Арсенал, Граніт, МР-3, ОК 46.00.

Основне (Б) – характеризуються високою пластичністю і ударною в'язкістю, стійкістю до сірководневого розтріскування і появи гарячих тріщин. Інші переваги – низька токсичність і малий вміст газів в металі зварного шва. В підсумку виходить шов з чудовими механічними властивостями, що витримує значні навантаження.

Недоліки електродів з основним покриттям: нестабільність дуги при змінному струмі, чутливість до вологи, іржі і збільшенню довжини дуги (призводить до утворення пор в шві), необхідність попереднього прожарювання.

Область застосування: зварювання відповідальних або жорстких конструкцій, трубопроводів, товстих деталей, робота з низько- і високолегованими сталями.

Марки: УОНИ 13/45, УОНИ 13/55, УОНИ 13/65, Lb 52U, ОК 48.00, ОК 53.70.

Кисле (А) – повністю виключають появу пор в зварному шві, нечутливі до іржі, легкі в розпаленні дуги.

Недоліки кислих електродів: токсичність при нагріванні, погана шлаковідокремлюваність, високий коефіцієнт розбризкування металу. Кислі електроди піддаються високотемпературному прожарюванню.

Область застосування: зварювання маловідповідальних конструкцій, робота з низьколегованими сталями. Підходять для роботи при постійному і змінному струмі. Через токсичні випари зварювання повинно виконуватись на відкритій місцевості. Такі електроди зустрічаються рідко.

Марки: ОЗЧ-2, ЦЛ-6.

Целюлозне (Ц) – дають високу швидкість робіт і газовий захист металу, що виключає утворення пор і знижує кількість шлаків. Такими електродами виконують зварювання у важкодоступних місцях.

Недоліки целюлозних електродів: необхідність шліфування зварного шва, знижена пластичність металу шва, що може викликати появу тріщин, підвищене розбризкування металу (до 15%). Целюлозні електроди чутливі до перегрівання.

Область застосування: зварювання магістральних трубопроводів, робота з низьколегованими і вуглецевими сталями.

Марки: ВРЦ-4, ВСЦ-4А, ВСЦ-4М.

Зустрічаються електроди і зі змішаним покриттям. Найбільш поширені рутил-целюлозні моделі (РЦ). Подібні електроди забезпечують високі характеристики пластичності і ударної в'язкості зварного шва при малій токсичності. Крім того, підвищується ступінь захисту металу шва від повітря (в порівнянні з целюлозними зварювальними матеріалами).

Недоліки рутил-целюлозних електродів: сильне розбризкування металу, порівняно невелика стійкість до утворення гарячих і холодних кристалізаційних тріщин. Такі електроди вибагливі в зберіганні.

Марки: АНО-36, РЦ (Е46).

Дріт

Найчастіше зустрічається дріт з мідним покриттям. Дане рішення має ряд переваг: якісний зварний шов (пори майже відсутні), мінімальне розбризкування металу, хороше розпалення дуги.

Полярність

Пряма полярність – оптимальна для зварювання важких конструкцій, чавуну, низьколегованих, низько- і середньовуглецевих сталей (товщина 5 мм і більше). Таке зварювання вибирають, якщо потрібно домогтися глибокого проплавлення металу.

Зворотна полярність – підходить для зварювання листових деталей, низько-, середньо- і високолегованих, а також низьковуглецевих сталей. Цей варіант дає підвищену швидкість плавлення електродів.

Струм

Постійний – дає підвищену продуктивність роботи і якість зварного шва. Характеризується невисоким розбризкуванням металу, дозволяє скріплювати тонкі вироби, дає стабільну дугу навіть в складних умовах (перепади напруги, сильний вітер). Недоліки: висока ціна зварювальних апаратів, «магнітне дуття» ускладнює і уповільнює зварювання.

Марки електродів для зварювання постійним струмом: УОНИ-13/55, УОНИ-13/45, МР-3, АНО-21, ОЗС-12, ОЗЛ-6, LB-52U, ОЗЧ-2.

Змінний – забезпечує захист зварювальної ванни від повітря і не потребує випрямлячів до трансформатора. При цьому роботи виконуються менш дорогою і важкою технікою в порівнянні з попереднім варіантом. Недоліки: менш надійне з'єднання, сильне розбризкування металу, труднощі при виконанні вертикального і стельового зварювання, мала ударна в'язкість.

Марки електродів для зварювання змінним струмом: АНО-4, АНО-6, АНО-21, МР-3, МР-3С, ОЗС-4, ОЗС-6, ОЗС-12.

Важливо: електроди для зварювання змінним струмом підходять і для роботи з постійним струмом, а ось зворотне сполучення неможливе.

Положення зварювання

Нижнє – використовується при нескладних роботах або в разі, коли до конструкції не пред'являється особливих вимог. Найбільш продуктивний спосіб зварювання.

Горизонтальне і вертикальне – складніші і вимагають від зварника відповідних навичок. Для зварювання вертикального шва потрібні спеціальні електроди, що підвищують в'язкість зварювальної ванни.

Стельове – найскладніше положення зварювання. Роботи виконуються фахівцем високої кваліфікації. Зварювання стельового шва проводиться із застосуванням електродів малого діаметра з тугоплавкою обмазкою.

Більшість електродів розраховано на зварювання в усіх просторових положеннях.

Вага

Знання ваги електродів – поряд з діаметром і довжиною – необхідно для обчислення витрати електрода на метр шва (для цього використовуються спеціальні методики). Виробник вказує вагу пачки зварювальних матеріалів.

Відгуки про статтю

Какую проволоку подобрать под полуавтомат?

Более подробную информацию вам могут предоставить консультанты любого магазина на нашем сайте с необходимым товаром