Як вибрати електроножиці

Електроножиці - інструмент для різання листового металу, арматури, покрівельних матеріалів, пластика. Використовуються при проведенні ремонтних робіт, монтажі конструкцій, в будівництві. На відміну від ручних ножиць по металу дають рівний розріз, забезпечують високу швидкість роботи і не вимагають від оператора прикладання серйозних фізичних зусиль.

Важливо: купуючи електроножиці, переконайтеся, що вони зручно лежать в руці. Зверніть увагу на розташування кнопки (для комфортного натискання). Малопотужні і легкі ножиці мають витягнутий корпус - ними просто різати однією рукою, а ось більш потужні, важкі та громіздкі інструменти оснащуються додатковою ручкою для другої руки.

Вид

Листові - мають робочу оснастку, яка складається з двох ножів (один - рухливий, інший - нерухомий). Дозволяють робити криволінійні і прямі різи в листовому металі.

Переваги: висока точність, продуктивність і швидкість різання, при роботі не утворюється стружка, тривалий термін служби ріжучої частини.

Недоліки: різка виконується з краю листа, громіздкість, низька маневреність (малий радіус повороту), що не дозволяє робити фігурні різи складної форми.

Сфера застосування листових ножиць: демонтаж металоконструкцій, установлення вентиляційних коробів, перекушування фальцев, дроту. Такі ножиці - не найкращий варіант для металопрофілю.

Вирубні (висічні) - ріжуче оснащення таких ножиць складається з нерухомої матриці і рухомого пуансона. Працюють з гнутим, гофрованим або хвилястим листовим металом.

Переваги вирубних електроножиць: передбачене різання з краю або з середини заготовки, підвищена маневреність (поворот інструменту під будь-яким кутом), що дозволяє виконувати складні криволінійні різи, акуратність різу і відсутність деформацій на листі, можливість обробки товстих деталей, хороший огляд робочої зони.

Мінуси: утворення гострої серповидної стружки, яка може травмувати оператора, підвищена витрата матеріалу, труднощі з витримуванню прямої лінії різу при неоднаковій товщині листа (зварні шви, фальци).

Сфера застосування: обробка труб, профнастилу і металочерепиці, виконання отворів будь-якої форми. Справляються з різкою у важкодоступних місцях.

Шліцьові - подібно листовим моделям оснащені робочою частиною, що складається з нерухомого та рухомого ножів. Такі ножиці підходять для роботи з вже встановленими конструкціями.

Переваги: допускається різка з краю або з середини листа, відсутність деформацій на заготівлі, висока маневреність. Шліцьові ножі добре утримують пряму лінію при обробці нерівної поверхні зі звареними швами і фальцами.

Недоліки: неможливість різання товстих заготовок (максимальна товщина - 2 мм), формування спіральної стружки, підвищена витрата матеріалу і знос ножів.

Сфера застосування: оздоблювальні, монтажні, кузовні роботи, проробляння отворів в металоконструкціях і трубах, різання профілів і повітропроводів. Підходять і для різання металу у важкодоступних місцях.

Тип

Мережевий - припускає підключення ножиць до мережі. Переваги: простота підключення, порівняно низька ціна, необмежений час роботи. Недоліки: «прив'язка» до розетки, обмеження радіусу дії інструменту довжиною мережевого кабелю.

Мережеві електроножиці - оптимальний вибір для побутових потреб.

Акумуляторний - на відміну від попереднього варіанту не залежить від розетки. За рахунок відсутності мережевого шнура забезпечується свобода дій майстра і комфортна робота у важкодоступних місцях. Недоліки: висока ціна, залежність часу роботи від ємності акумулятора, підвищені габарити і вага, невелика товщина різу (до 1.5 мм), для поповнення заряду потрібно підключення до мережі і час.

Акумуляторні електроножиці відмінно підходять для покрівельних робіт.

Пневматичний - наводиться в дію стисненим повітрям, що поступає від компресора. Переваги: висока продуктивність і надійність, незалежність від електрики. Мінус - необхідність підключення до компресора, що підвищує ціну обладнання.

Пневмоножиці зустрічаються рідко і використовуються для обробки значних обсягів металевих заготовок.

Споживана потужність

Від цього показника безпосередньо залежить продуктивність ножиць (швидкість виконання операцій). Чим вище потужність, тим краще пристрій впорається з великими обсягами робіт і товстими деталями. В той же час збільшується ціна ножиць, радіус повороту, енергоспоживання і навантаження на мережу. Потужність більшості інструментів становить 300-1200 Вт.

Важливо: слід розрізняти номінальну споживану і вихідну потужність, яка і описує фактичні можливості ножиць. Вихідна потужність завжди менше номінальної.

Число холостих ходів (без навантаження)

Ця характеристика впливає на продуктивність ножиць. Одиниця виміру - ходи в хвилину (ход/хв). Чим більше число холостих ходів, тим вище швидкість і якість різання металу. Частота ходу ріжучої оснастки обернено пропорційна потужності інструменту: у менш потужних ножиць частота ходу вище, ніж у більш потужних моделей.

Параметри різання

Різка сталі при 400 Н/мм2 (ньютон на квадратний міліметр) - найчастіше зустрічаються моделі з параметром 1.5-2.5 мм. Також виробники вказують товщину (глибину) різу при інших параметрах міцності сталі - 800 Н/мм2, 600 Н/мм2, 200 Н/мм2. При цьому зі зменшенням значення Н/мм2, збільшується глибина різання (для однієї і тієї ж моделі електроножиць).

Різка алюмінію - стандартна товщина алюмінію складає 2.3-3 мм (при 200 Н/мм2).

Різка листового металу - більшість ножиць розраховано на обробку листового металу товщиною до 1.2-2 мм.

Важливо: на товщину різу впливає вид і потужність ножиць, тип ріжучої оснастки. Не можна перевищувати максимальну товщину різу, оскільки це призведе до проблем із виробом.

Мінімальний радіус різу - дозволяє оцінити маневреність електроножиць. Вимірюється в міліметрах (мм). Чим менше ця величина, тим складніші фігурні різи можна виконати інструментом.

Ширина доріжки - параметр, актуальний для вирубних ножиць. При різанні таким інструментом в заготівлі формується доріжка шириною 2-8 мм.

Виконання

Ручка для роботи двома руками - дозволяє утримувати електроножиці двома руками, що полегшує експлуатацію і знижує стомлюваність майстра.

Поворотна головка - забезпечує маневреність ножиць при різанні.

Протиковзкі накладки - дають можливість надійно утримувати і контролювати електроножиці при різанні.

LED-індикатор заряду акумулятора - призначений для відстежування поточного рівня заряду батареї. Така опція знижує ймовірність несподіваної відмови інструменту.

Оснащення

Блокування кнопки включення - запобігає випадковий запуск електроножиць. Робить використання інструменту більш безпечним.

Регулювання частоти ходу - дає можливість налаштувати ножиці під конкретне завдання і умови роботи.

Регулювання зазору між ножами - дозволяє пристосувати листовий інструмент під товщину металевої заготовки. Для якісного різання ці параметри повинні відповідати один одному.

Захист рук - представлений пластиною-щитком, що забезпечує безпеку оператора.

Для додаткової зручності роботи деякі електроножиці забезпечуються вбудованим вимірником товщини, гаком для підвішування, ліхтариком, мастилостійким мережевим кабелем.

Захист акумулятора

В окремих акумуляторних електроножицях передбачений захист від перевантаження, переразряджування і перегріву батареї. Такі опції продовжують термін служби акумулятора.

Комплектація

Акумуляторні електроножиці можуть забезпечуватися акумулятором разом із зарядним пристроєм. Подібні моделі коштують дорожче аналогів без акумулятора.

Кейс - полегшує транспортування і зберігання електроножиць, захищає від пошкоджень.

В комплект постачання може входити щітка, змінні леза, шестигранний і гайковий ключі - ці аксесуари застосовуються для обслуговування електроножиць. Зокрема, шестигранним ключем регулюють ножі в листових моделях.

Додатково

Діаметр штуцера, діаметр шланга - враховуються при виборі пневматичних ножиць. Ці параметри важливі для підключення інструменту до компресора.

Важливо: при приєднанні пневматичних ножиць до компресора звертайте увагу на витрату повітря і тиск. Дані характеристики забезпечують сумісність двох пристроїв і впливають на параметри ножиць. Наприклад, чим вище витрата повітря, тим більше товщина різу.

Довжина мережевого кабелю - чим довше шнур, тим далі від розетки можуть перебувати електроножиці і тим вище їх радіус дії. У різних інструментів довжина проводу становить 2-4 м.

Рівень шуму, рівень вібрації - чим менше ці показники, тим комфортніше робота з ножицями. Рівень шуму вимірюють в децибелах (дБ), одиниця виміру рівня вібрації - метр на секунду в квадраті (м/с2).

Вага

Від цього параметра залежить, наскільки зручною буде експлуатація ножиць. У більшості моделей вага коливається в діапазоні 1-3 кг і більше. Чим легше інструмент, тим комфортніше з ним працювати. В той же час мала вага ножиць вказує на відносно невелику потужність.

Виробник

Посередньою якістю відрізняються інструменти Euro Craft, Forte, Odwerk, ProCraft, Protool, Sigma, Sturm, Suntech, Титан. Займають середній ціновий діапазон. З недоліків можна відзначити: недостатню потужність для товстих листів металу, іноді дуже погану ергономічність, через яку можна навіть отримати травму. Деякі моделі настільки ненадійні, що виходять з ладу буквально після декількох використань.

Відмінним співвідношенням ціни і якості володіють електроножиці марок AGP, Bosch, DeWALT, Hitachi, Makita, Milwaukee і Sparky. Багатофункціональні моделі не завжди коштують дорого. Варто відзначити високу якість зрізу, надійність і довговічність інструментів.

Відгуки про статтю