Як вибрати електролічильник

Електролічильник - прилад для обліку витрати електроенергії. Електролічильник встановлюється в кожній квартирі або приватному будинку.

Вид

Електромеханічний (індукційний) - характеризується порівняно невисокою ціною, довговічністю (до 30 років) і стійкістю до різких перепадів напруги в мережі.

Основний недолік індукційного лічильника - низький клас точності, що не дозволяє фіксувати споживання електроенергії приладів в «сплячому режимі» (до 2 Вт). Подібні лічильники не захищають від розкрадання енергії і не передбачають віддалене знімання показань.

Електромеханічні лічильники оптимальні для квартир і будинків з невисокою витратою електроенергії.

Електронний - більш досконала і компактна модель. Такий лічильник забезпечує високу точність вимірювання і захист від крадіжки електрики, підтримує багатотарифний режим і дистанційне передавання показань, зберігає дані з обліку і події. Окремі моделі відображають інформацію про поточні параметри мережі: струм, напруга, реактивну і активну потужність.

Мінуси електронного лічильника: висока ціна, вимогливість до якості електроенергії (погано переносить різкі перепади напруги, атмосферні і комутаційні перенапруги).

Теоретично електронна модель повинна працювати довше індукційної, оскільки в ній відсутні рухомі частини (заявлений термін служби складає 24-30 років). На практиці довговічність електронного пристрою залежить від якості елементної бази та електроенергії, що не дозволяє зробити однозначний висновок на користь довговічності такого лічильника.

Електронні лічильники електроенергії використовуються в квартирах з високим споживанням електрики і на підприємствах.

Важливо: купуйте електролічильник тільки в спеціалізованих магазинах. Це допоможе уникнути придбання підробок або б/к приладів. Пристрій повинен мати паспорт зі штампом ВТК, що підтверджує проходження технічного контролю на підприємстві-виробнику. Інші обов'язкові відомості: дата випуску, серійний заводський номер приладу, гарантійний термін.

Перед придбанням електролічильника, переконайтеся, що обраний прилад сертифікований на території України.

Монтаж електролічильника виконується кваліфікованими фахівцями.

Кількість фаз

Вибір електролічильника за кількістю фаз залежить від типу мережі живлення - однофазної або трифазної.

Однофазний (220 В) - призначений для побутової електромережі. Відрізняється простотою конструкції і установки, компактністю, порівняно низькою ціною. Подібний пристрій використовується в квартирах, магазинах, гаражах, офісах, на дачах.

Трифазний (380 В) - розрахований на промислову мережу. Виграє у однофазного в точності показань, але програє в вартості і габаритах. Такий лічильник оптимальний для підприємств та інших об'єктів, які споживають велику кількість електроенергії. Трифазні моделі значно дорожче однофазних.

Кількість тарифів

Цей параметр визначає кількість схем, за якими лічильник враховує витрату електрики. У побуті найчастіше застосовуються 1-тарифні пристрої.

Купувати дорожчі багатотарифні моделі економічно виправдано, якщо ціна електроенергії варіюється виходячи з часу доби. В цьому випадку використовують 2-тарифні (день-ніч) електролічильники. В порівнянні з однотарифною системою вартість електрики знижується в нічний час і підвищується вдень.

Також можна придбати 4- і 8-тарифні прилади, що забезпечують ще більш диференційований облік в залежності від добових зон.

Важливо: економічний ефект від експлуатації багатотарифного електролічильника буде помітний лише за умови, що користувач перенесе експлуатацію найбільш «ненажерливої» побутової техніки на нічний час. До таких приладів відноситься сушильна, посудомийна і пральна машина, хлібопічка, мультиварка.

Клас точності

За цим показником оцінюють похибку вимірювань лічильника. Позначається цифрою, і чим вона нижча, тим точніше працює прилад (число вказує на похибку у відсотках).

На сьогоднішній день використовуються витратоміри наступних класів точності:

 • 0.2s і 0.5s - трифазні лічильники, забезпечують економію при великих обсягах енергоспоживання;
 • 1.0 і 2.0 - однофазні прилади, підходять для квартири, приватного будинку.

Номінальна напруга

100 В - характерна для трифазних лічильників, які використовуються в тандемі з трансформаторами струму в мережах з напругою понад 660 В.

220 В, 230 В - притаманна однофазним лічильникам.

220/380 В, 230/400 В - зустрічається в трифазних моделях.

Підключення

Пряме - припускає підключення до електромережі без використання трансформаторів. Властиво однофазним і деяким трифазним лічильникам. Ці лічильники розраховані на пропускну потужність до 60 кВт і максимальний струм 100 А. Схема підключення: 2 дроти (однофазні), 4 дроти (трифазні).

Трансформаторне - напівнепряме і непряме підключення із застосуванням трансформаторів. Притаманне трифазним пристроям. Подібні моделі призначені для мереж високої потужності. Лічильники непрямого підключення в побуті не застосовуються. Схема підключення: 3 дроти, 4 дроти.

Номінальний струм

Дана характеристика описує силу струму, при якій гарантується коректна робота електролічильника. Одиниця виміру - ампер (А). В різних моделях номінальний струм становить 5-100 А. При цьому величина залежить від кількості фаз, на яку розрахований лічильник:

 • однофазні (пряме підключення) - 5-60 А;
 • трифазні (пряме підключення) - 5-100 А.

Максимальний струм

Цей параметр вказує на гранично допустиму силу струму, яку витримує лічильник без ризику поломки. Максимальний струм електролічильника повинен збігатися з номінальним струмом ввідного автоматичного вимикача.

Для правильного вибору витратоміра по струму необхідно підсумувати споживану потужність всіх електроприладів (вказана в паспорті). Якщо результат знаходиться в межах 15 кВт підійде модель з максимальним струмом 60 А, якщо ж витрата електроенергії вище, то краще взяти пристрій на 100 А.

Орієнтовні показники максимального струму:

 • 10 А - для малогабаритної квартири;
 • 60 А - для квартири середньої площі з електроплитою, котеджу;
 • 100 А - для великого заміського будинку;
 • 120 А - для приватного будинку з присадибним господарством і потужним обладнанням.

Тип індикатора

Механічний - використовується найчастіше в електромеханічних моделях. Показує тільки витрату електроенергії.

РК-дисплей - застосовується зазвичай в електронних лічильниках. В порівнянні з механічним індикатором відрізняється більшою інформативністю, наприклад, відображає поточні параметри мережі, повідомляє про перевищення потужності.

Важливо: також зустрічаються індукційні моделі з РК-дисплеєм і електронні пристрої з механічним індикатором.

Кількість розрядів

Даний показник означає кількість цифр на барабані лічильного пристрою. Вказується у вигляді цифр: 5 + 1; 5 + 3; 6 + 1; 6 + 2, де друге число вказує на кількість цифр після коми. Ці символи відображають десяті, соті і тисячні частки кіловата, які не враховуються при знятті показань.

Інтерфейс зв'язку

Інтерфейси зв'язку полегшують знімання показань лічильника. Передбачені тільки в електронних приладах.

RS-485, RS-232 - передання відомостей через дротове підключення до лічильника зовнішнього модему. Залежно від конструктивного виконання і призначення ці модеми передають свідчення наступними способами:

 • через радіоканал (RF, ZigBee, Wi-Fi);
 • через мережі стільникового зв'язку (GSM / GPRS);
 • через силову лінію електроживлення (PLC);
 • через Інтернет (TCP / IP).

Струмова петля - передання даних за допомогою двопровідних ліній зв'язку, в тому числі міжмодемного телефонного зв'язку.

Оптопорт - провідний інтерфейс, який передбачає зчитування показань безпосередньо на місці установки витратоміра електроенергії.

Для АСКОЕ - дана опція забезпечує сумісність лічильника з автоматизованою системою контролю і обліку електроенергії (АСКОЕ).

Захист

Датчик магнітного поля - фіксує вплив магнітного поля на прилад і припиняє подачу електрики. В результаті стає неможливим розкрадання електроенергії за допомогою впливу на лічильник магнітним полем.

Електронна пломба - не дозволяє таємно розкрити передню панель лічильника для отримання несанкціонованого доступу до клем.

Від розкрадання електроенергії - фіксація завищених і занижених фазних напруг, неправильних підключень, зворотного напрямку струму.

Реєстрація втручань - визначає і реєструє різні спроби несанкціонованого впливу на електролічильник.

Функції

Незалежна пам'ять - зберігає інформацію навіть при відключенні електрики і дозволяє дистанційно зчитувати результати вимірювань.

Підсвічування дисплея - полегшує знімання показань в умовах слабкої освітленості.

Монтаж

Модульний - кріпиться на DIN-рейку в сучасний обліковий (ЩО) або обліково-розподільний щит (ЩОР).

Універсальний - встановлюється на DIN-рейку або плоску поверхню за допомогою болтів. Другий варіант підійде для щитів застарілого зразка.

Ступінь захисту

Ступінь пило-, вологозахисту позначається у вигляді буквено-цифрового коду IPXX, де перше число характеризує захист від пилу, а друге - захист від вологи. Найчастіше зустрічаються моделі з таким ступенем захисту:

 • IP51 - пилозахищений корпус, захист від вертикальних крапель води (використовується в приміщеннях);
 • IP54 - пилозахищений корпус, захист від бризок, падаючих в будь-якому напрямку (підходить для установки на вулиці).

Міжперевірочний інтервал

За цим параметром оцінюють період між двома перевірками (перевірками точності) електролічильника. Протягом цього часу визнається достовірність результатів вимірювань. Чим більше міжперевірочний інтервал, тим краще, оскільки в цьому випадку мінімізуються незручності для користувача.

Міжперевірочний інтервал залежить від виду витратоміра електроенергії:

 • електромеханічні - 8-10 років;
 • електронні - 16 років.
Відгуки про статтю

спасибо узнал что хотел