Як вибрати фари для велосипедів

Джерела світла на велосипеді є обов'язковою складовою при поїздках в темний час доби. Вони дозволяють велосипедисту позначити себе на дорозі, тим самим зменшити ризик ДТП.

Згідно з чинними правилами дорожнього руху водій велосипеда зобов'язаний обладнати свій транспортний засіб ліхтарями або фарами, а також габаритними мигалками.

Вид

Фара – джерело світла, що складається з голови фари c акумулятором на дроті. Використовується для переднього габаритного вогню. При цьому фара кріпиться на кермо, а акумулятор – до рами. Переваги: тривалий час роботи, компактність. Недоліки: зовнішні елементи живлення створюють додатковий баласт на велосипеді (акумулятор, дріт що звисає).

Ліхтар – фара з акумулятором (пальчикові батарейки) в одному корпусі. Кріпиться на кермо. Переваги: універсальність, оскільки його можна використовувати як звичайний ліхтарик окремо від велосипеда, елементи живлення не є додатковим баластом для велосипеда. Недолік – менша потужність в порівнянні з акумуляторними фарами.

Мигалка – малопотужне джерело світла, що застосовується для заднього габаритного вогню.

Важливо: велосипедисту необхідно використовувати задні мигалки для позначення себе на дорозі в темну пору доби або в умовах поганої видимості.

Фара + мигалка та ліхтар + мигалка – комплект з двох джерел світла (переднього і заднього).

Характеристики

Світловий потік

Основна характеристика фари (ліхтаря), яка означає яскравість джерела світла. Вимірюється в люменах (лм). За цим показником вони поділяються на такі види:

  • слабкі – до 200 лм;
  • середні – 200-500 лм;
  • потужні – 500-1000 лм;
  • надпотужні – понад 1000 лм.

Для комфортної їзди в темний час доби добре підійдуть ліхтарі зі світловим потоком 400-700 лм.

При виборі фари варто звернути увагу на малюнок рефлектора, який допоможе визначити напрямок світлового променя. При цьому можливі два варіанти: промінь спрямований строго прямо або промінь утворює напівкруглий малюнок (бічне засвічення).

Прямий довгий вузький промінь не забезпечує якісний огляд збоку, а при тривалій їзді може викликати «замилювання» очей, коли губляться з виду деталі рельєфу місцевості. Другий варіант з бічним засвіченням позбавлений цих недоліків. Обираючи фари, зверніть увагу на бімшоти – фотографії світлового променя, що додаються до опису.

Час постійної роботи

Ця величина залежить від ємності акумулятора та обраного режиму (постійне світіння, миготливе світло, стробоскоп). Стандартні акумуляторні батареї забезпечують від 2 до 3 годин роботи на максимальній яскравості фари на 900-1000 люмен. Слід зазначити, що постійне світіння і стробоскоп споживають більше енергії, ніж миготливе світло.

Додатковий акумулятор – дає можливість продовжити час роботи фари, оскільки не завжди точно відомо, скільки часу залишилося працювати основному акумулятору. При тривалих поїздках рекомендується мати при собі заряджений запасний акумулятор.

Кріплення

Фари та ліхтарі встановлюються на кермо, також деякі ліхтарі можна кріпити на шолом, мигалки – під сідло, на багажник, спицю і рюкзак.

Фара повинна міцно кріпитися на кермо і не випадати при різких зупинках або поворотах.

Швидкознімне і без інструментів – за допомогою ремінця на липучці або заклепці. Таке кріплення особливо зручно для ліхтаря, оскільки його можна швидко і легко зняти (встановити) в польових умовах і використовувати як ручний ліхтарик. Фара ж не розрахована на застосування окремо від велосипеда і тому жорстко монтується спеціальними кріпленнями.

Режими

Постійний (безперервне світіння) – застосовується при їзді в повній темряві. З його допомогою можна легко визначити дистанцію до велосипеда і він не подразнює очі, проте малопомітний.

Миготливий – використовується при їзді по місту або в сутінках. Він добре помітний, але при цьому визначити дистанцію до велосипеда важко.

Стробоскоп – застосовується при дрібному дощі, сутінках, тумані та поганій видимості (яскраве миготливе світло). Збільшує в кілька разів помітність велосипеда на дорозі.

Корпус

Корпус фари (ліхтаря) повинен бути стійким до механічних впливів і вологи. Виготовляється з пластику або алюмінію. Рекомендується купувати пристрої з алюмінієвим корпусом як більш міцні.

Важливо: купуючи ліхтар, необхідно звернути увагу, перш за все на кут засвіту. Чим більшу область ліхтар зможе висвітлити попереду, тим краще, оскільки це дозволяє краще і швидше орієнтуватися в просторі та вчасно виявити перешкоду на дорозі.

Також ліхтар повинен безперебійно працювати в умовах перепаду температур.

Виробник

Сьогодні ринок вело світла розділився на два табори: брендова продукція і «ноунейми» з Китаю. Очевидні плюси брендів: гарантія і надійність, проте в багатьох моделях використовуються застарілі електронні схеми. Тому, купуючи фірмовий ліхтар або фару, ви отримаєте менше яскраве світло, ніж від китайської моделі. Варто відзначити, що брендова продукція значно дорожче. Китайські безіменні фари можуть пропрацювати стільки ж за термінами, як і фірмові, світити значно яскравіше, але при цьому коштувати помітно дешевше. З недоліків: в деяких виробах занадто яскравий світловий потік – він може заважати зустрічному руху.

Якщо ви все ж таки вирішили купувати перевірену продукцію, то рекомендуємо вам звернути увагу на бренди BBB, Longus, D-Light, Fenix, Infini, Moon, Trelock, XLC. Це якісні моделі з досить яскравим світлом та «правильним» малюнком рефлектора. Багато фар можна доповнити другим акумулятором на непередбачений випадок. За ціновою політикою в групі фірмової продукції буде виділятися бренд Lezyne – ці фари коштують значно дорожче інших. Можлива додаткова переплата за бренд.

Відгуки про статтю