Як вибрати фітинги, фіксатори

Тип

Фітинг – деталь, що з'єднує елементи трубопровідної системи. Фітинги використовуються для складання інженерних комунікацій. Ця трубопровідна фурнітура призначена для розгалуження, подовження і поворотів магістралей, вертикальних підйомів труб і переходів на інший діаметр.

Фіксатор повороту (кутова напрямна) – деталь, яка фіксує поворот поліпропіленових труб на 90 °.

Фітинги для пластикових труб

Вид

За призначенням виділяють наступні види фітингів:

 • муфта – дозволяє з'єднати труби одного діаметру із зовнішнім різьбленням;
 • кут – змінює напрямок трубопроводу без його деформації;
 • кутова американка – забезпечує швидкороз'ємне з'єднання під прямим кутом;
 • штуцер – дозволяє з'єднати труби з шлангами та гнучкими рукавами;
 • трійник – забезпечує розведення труб у двох напрямках;
 • хрестовина – забезпечує розведення труб у трьох напрямках;
 • подовжувач – подовжує трубопровід, що складається з труб однакового діаметра;
 • заглушка – закриває отвір в трубопроводі і тим самим зупиняє рух потоку рідини, монтується на тупикових відгалуженнях системи;
 • врізка – дає можливість відвести воду від основної магістралі, не перекриваючи її подачу, а також застосовується для отримання нарізного вихідного отвору з ємності;
 • гільза натяжна – призначена для стикування труб із зшитого поліетилену;
 • перехідник – дозволяє з'єднати труби різних діаметрів;
 • обвід – дає можливість монтувати труби в одній площині без їх з'єднання (труби знаходяться на різних рівнях);
 • колектор – з'єднує трубопровід і джерело тепла для розподілу потоків теплоносія по контурах (використовується при монтажі теплої підлоги і опалювальної системи);
 • компенсатор – згладжує поздовжні зміни труб, що виникли через температурних лінійних деформацій матеріалу;
 • ніпель (бочонок) – з'єднує ділянки трубопроводу з внутрішнім різьбленням;
 • контргайка – дозволяє надійно зафіксувати фітінг і не дає йому розкрутитися;
 • футорка – відрізок труби, призначений для з'єднання двох труб різних діаметрів;
 • плоский фланець – забезпечує швидкороз'ємне з'єднання обладнання з трубопровідної конструкцією, може використовуватися і для стикування двох труб;
 • зганяння – з'єднує дві частини трубопроводу, які жорстко зафіксовані на своїх місцях (використовується в тандемі з контргайкою і муфтою);
 • хомут шумопоглинальний – використовується при складанні трубопроводу безшумної каналізації;
 • ревізія – фітінг з кришкою, схожий на трійник. Дозволяє обслуговувати каналізаційну систему, в тому числі, регулярно її прочищати.

Фітинги для металевих труб

Кут переходу

Дана величина визначає, під яким кутом можна підключити відгалуження до основного трубопроводу.

Кути переходу для різних видів фітингів:

 • кути – 15°; 30°; 45°; 67°; 90°;
 • трійники, хрестовини – 45°; 67°; 90°;
 • кутові американки – 90°.

Потрібний кут переходу вибирається виходячи з особливостей конструкції, що монтується трубопровідної системи (потрібно знати, під яким кутом розташовані труби).

Матеріал

Латунь – дешевий і стійкий до корозії матеріал, що витримує значні навантаження. Недолік – чутливість до дуже високої температури і тиску. Багато латунних фітингів мають низьку якість і швидко виходять з ладу. Ці сполучні деталі використовують при монтажі мереж гарячого та холодного водопостачання, систем опалення та теплої підлоги.

Нікельована / хромована латунь – краще протистоїть зносу і корозії. Такі фітинги виглядають більш естетично, оскільки латунь без покриття нерівномірно темніє.

Бронза – надійніша за латунь, оскільки не схильна до розтріскування. Бронзові фітинги підходять для суворих умов експлуатації (наявність у воді хлору і озону, перепади тиску і температури, частий монтаж/демонтаж). Мінус – більш висока ціна. Бронзові з'єднувальні елементи оптимальні для монтажу труб в системах холодного і гарячого водопостачання, систем опалення, газопроводів.

Нержавіюча сталь – найміцніший і корозійностійший матеріал. Фітинги з нержавіючої сталі витримують підвищені температури (до 175 °C). Недоліки: висока ціна і теплопровідність, руйнування внаслідок замерзання. Дані фітинги використовуються при прокладанні мереж гарячого та холодного водопостачання, а також систем опалення.

Мідь – краще протистоїть корозії, ніж латунь. Володіє стійкістю до високого тиску і температурі. Мідні фітінги надійні, але дорогі. Ця фурнітура використовується для монтажу опалювальної системи і водопроводу в офісах та приватних будинках.

Поліпропілен – еластичний, хімічно нейтральний і довговічний матеріал. Витримує високий тиск і температуру, що дозволяє використовувати подібні фітинги при монтажі системи опалення, теплої підлоги і гарячого водопостачання.

Поліетилен – на відміну від поліпропілену чутливий до впливу високих температур. Не підходить для збірки систем гарячого водопостачання, опалення та теплої підлоги. Головне призначення поліетиленових фітингів – прокладання мереж холодного водопостачання.

ПВХ (полівінілхлорид) – як і поліетилен погано переносить високі температури. Містить хлор, а значить не підходить для питного водопостачання. Фітинги з ПВХ використовуються при монтажі каналізаційних трубопроводів.

Поліфенілсульфон – вигідно відрізняється від інших полімерів підвищену міцність і довговічність. Витримує серйозні механічні та ударні навантаження при будь-якій температурі. Правда, і ціна фурнітури досить висока. Ці фітинги використовуються при прокладанні магістралей холодного і гарячого водопостачання, монтажі систем опалення та теплої підлоги. Підходять і для питного водопостачання.

Комбінований – складається з пластикових і металевих елементів. Призначений для сполучення труб, виготовлених із різних матеріалів, наприклад, поліпропілену і сталі.

Виконання

З накидною гайкою (американка) – застосовується для створення надійного роз'ємного з'єднання. Таке виконання притаманне штуцерам, згонам (муфтам).

З кріпленням – дозволяє закріпити фурнітуру на стіні. Це виконання характерно для деяких трійників і кутів.

З'єднання

Тип

Різьба внутрішня/зовнішня (різьбові фітинги) – забезпечує розбірні з'єднання, яке можна багаторазово розбирати і збирати. Дані фітинги призначені для монтажу труб з металу і металопластика. Такі деталі накручують на різьбу, а герметизації з'єднання домагаються за допомогою ущільнювачів.

Обтискне (компресійні фітинги) – розбірні з'єднання. Компресійні фітинги підходять для стикування пластикових і металевих труб. Оснащені двома або одним обтискним кільцем, за рахунок яких і досягається герметичність конструкції. Ці деталі прості в монтажі, при цьому для роботи з ними не потрібен спеціальний інструмент – цілком достатньо трубних ключів.

Фланцеве – розбірні з'єднання. Фланцеві фітинги дозволяють з'єднати труби великого діаметра за допомогою болтів.

Загальний недолік різьбових, компресійних і фланцевих фітингів – необхідність періодичної перевірки та підтягування розбірних з'єднань. В іншому випадку не уникнути виникнення течі в місцях з'єднань.

Пресування (прес-фітинги) – нерозбірне з'єднання, яке відрізняється від розбірного підвищеною герметичністю та надійністю. Прес-фітинги сумісні з металевими і металопластиковими трубами. Для роботи використовуються спеціальні кліщі або прес. Оптимальний варіант для монтажу систем зрошення або водопровідних конструкцій, захованих під підлогою або стінами.

Сварка/Пайка – забезпечує нерозбірне з'єднання. При монтажі конструкцій застосовується спеціальний зварювальний апарат/паяльник.

Натяжне – нерозбірне з'єднання. Дозволяє надійно з'єднати труби із зшитого поліетилену або металопластику. При складанні трубопровідних конструкцій застосовують спеціальні інструменти.

Загальний мінус прес-фітингів, натяжних фітингів, сполучних деталей для зварювання/пайку – складна заміна пошкоджених елементів трубопроводу.

Клейове – буває розбірним і нерозбірним. Дає можливість швидко і надійно з'єднати труби з поліпропілену, металопластика, поліетилену. Для роботи з такими деталями використовують клей або рідкий полімер.

Також на ринку зустрічаються дорогі пуш-фітинги – новий різновид трубопровідної фурнітури. Ці деталі полегшують і прискорюють монтаж трубопроводу, так як не вимагають застосування спеціальних інструментів і пристосувань. Пуш-фітинги можна використовувати і в системах питного водопостачання. Сумісні з трубами з металопластику та зшитого поліетилену.

Діаметр з'єднання

Вибирають фітинги таким чином, щоб внутрішній діаметр вироби повністю збігався з діаметром труби. При покупці фурнітури для труб з металопластику, ПВХ, поліетилену і поліпропілену орієнтуються на зовнішній (зовнішній) діаметр труб (Dn). Якщо ж купуються фітинги для металевих труб, то крім зазначеного параметра враховують діаметр умовного проходу (DN, Ду).

Для окремих видів фітингів існують спеціальні параметри: діаметр гільзи, діаметр фіксується труби (врізка). Ця фурнітура підбирається виходячи з діаметра з'єднувальних елементів трубопроводу.

При виборі фланців звертають увагу на діаметр і кількість кріпильних отворів, а також на міжосьова відстань. Зі збільшенням діаметра умовного проходу труби зростає кількість отворів і їх діаметр у фланці.

Сумісність з'єднання

Підбирати фітинги слід виходячи з матеріалів встановлюються труб. Загальне правило таке – фурнітура повинна бути виготовлена з того ж матеріалу, що і з'єднуючі частини трубопроводу. Деякі вироби підходять до комплектуючих з різних матеріалів:

 • латунні фітинги – будь-які труби, крім ПВХ;
 • бронзові фітинги – труби з міді і нержавіючої сталі;
 • поліпропіленові фітинги – труби з поліпропілену та поліетилену;
 • поліфенілсульфоновие фітинги – труби з металопластику та зшитого поліетилену.

При підборі кутів, трійників, хрестовин, муфт необхідно враховувати, що тип, діаметр і сумісність з'єднання для входу і виходу (виходів) часто відрізняються. Це характерно для фітингів, призначених для сполучення труб з різних матеріалів або різного діаметру.

Відгуки про статтю