Як вибрати ліхтарик

Клас

Аматорський ліхтарик – використовується у повсякденному житті. За світловою потужністю та захищеністю від несприятливих впливів поступається професійним моделям, але виграє в ціні.

Професійний ліхтарик – призначений для спеціальних завдань, характеризується високою світловою потужністю, волого-, пило-, ударозахистом, великою кількістю режимів роботи. Застосовується охоронцями, рятувальниками, дайверами, військовими, моряками та іншими фахівцями. Професійна модель коштує набагато дорожче за аматорську.

Вид

Ліхтарик – характеризується невеликими розмірами та вагою, найчастіше має циліндричну форму. Найбільш популярний різновид світильників.

Ліхтарик-брелок – найкомпактніша і найдешевша модель, яка завжди буде під рукою (брелок з ключами). Має маленьку потужність світлового потоку, якої достатньо лише для простих завдань, на кшталт підсвічування замкової свердловини. Ліхтарик-брелок розрахований на один режим роботи, не має фокусувань та світлофільтрів.

Ліхтар ( ручний світильник ) – універсальний світильник для дачі, вилазки на природу, будинки (у разі вимкнення електрики). Має збалансовані характеристики надійності та потужності.

Ліхтар-лампа – використовується для кругового освітлення кемпінгу, намету, будмайданчика тощо. Деякі моделі виконуються у вигляді циліндра. Інші ознаки ліхтаря-лампи: розсіяне світло, широкий промінь, ручка для підвішування та перенесення. Джерело живлення – акумулятор.

Важливо: при виборі ліхтаря-лампи переконайтеся в достатній потужності та часі автономної роботи виходячи з умов використання.

Ліхтар-прожектор – потужний стаціонарний пристрій із великими розмірами та вагою, який можна переносити. Характерна риса – широкий та далекобійний світловий промінь. Такий ліхтар часто має спеціальні пристрої для налаштування освітлення, наприклад, поворотні головки. Крім громіздкості до недоліків світильника, відноситься і висока ціна. Оснащується акумулятором.

Набір ліхтариків – складається з кількох світильників. Наприклад, існують набори, в які входить лобовий і ручний ліхтар.

Кріплення

Ручний – має довгасту форму. Підходить для дачі, туристичного походу, використання у міських умовах. Працює від батарейок або акумулятора. Зустрічається найчастіше і представлений двома видами:

 • універсальний – оптимальний баланс між функціональністю та невеликим розміром, достатній для щоденних побутових потреб;
 • туристичний – вигідно відрізняється від попереднього варіанта більшою потужністю світлового потоку та широким функціоналом. Мінуси: висока ціна, значна вага. Багато туристичних моделей живляться від акумулятора.

Налобний – на відміну від ручного аналога надягається на голову за допомогою гумки або ремінця. В результаті звільняються руки, а світловий промінь завжди спрямований у бік погляду людини. Має обмежену потужність світлового потоку і за можливостями можна порівняти з універсальним ліхтариком. Але трапляються і досить потужні моделі. Джерело живлення – батарейки або компактний акумулятор.

Налобні ліхтарі використовуються шахтарями, пожежниками, спелеологами, сталкерами, альпіністами, рятувальниками, мисливцями, рибалками. Також знадобляться велосипедистам.

Важливо: для роботи з об'єктами, які знаходяться поблизу користувача, варто придбати ліхтар налобний з регулюванням яскравості. Це дозволить знизити стомлення очей.

Підствольний – кріпиться до зброї, але може застосовуватися окремо. Це міцний та потужний ліхтар, який використовується представниками силових структур та мисливцями.

На одяг (переносний) – забезпечений накишеною кліпсою-затискачем для підвішування до одягу , що звільняє руки. У такого ліхтарика світловий промінь спрямований перпендикулярно корпусу.

Підлоговий – встановлюється на підлогу. Має великі розміри та вагу. До цього типу належать ліхтарі-прожектори та ліхтарі-лампи.

Підвісний – підвішується за допомогою гака на цвях, відтяжку тенту, гілку дерева, під купол туристичного намету. Типовий приклад підвісного світильника – ліхтар лампи.

На велоруль – використовується для освітлення колії перед велосипедом у темний час доби. Також світильник робить велосипедиста помітнішим для водіїв автомобілів та інших учасників дорожнього руху. Характерна риса – стійкість до ударів та вібрацій.

Призначення

Тактичний – використовується військовими, мисливцями, представниками силових та охоронних структур. Має надійний корпус, захищений від ударів і вологи. Інші особливості: висока потужність, ємний акумулятор. Тактичні моделі коштують недешево.

Для зброї – нагадує тактичний ліхтарик, але встановлюється на зброю. Використовується як цілепокажчик, а також засліплює ворога. Цей світильник переносить віддачі від пострілів і може застосовуватися окремо від зброї.

Для самооборони – відрізняється довгим, важким та міцним корпусом, який може грати роль кийка. Деякі моделі поєднують у собі світильник та електрошокер (ліхтарики-шокери).

Інспекційний – використовується при проведенні ремонтних робіт у гаражі чи автомайстерні. Створює яскравий промінь, достатній для освітлення важкодоступних місць автомобіля. Не боїться пилу, ударів та вологи.

Будівельний – висвітлює робоче місце на будівельному майданчику. Характеризується високою потужністю та корпусом з гарним пило- та вологозахистом. До таких моделей відносяться ліхтарі-прожектори та ліхтарі-лампи.

Для кемпінгу, туристичний – призначений для освітлення намету, гаража чи будинку (у разі відключення електрики). Деякі моделі мають сонячну батарею. Найчастіше кемпінговий світильник виконується у вигляді ліхтаря-лампи.

Для дайвінгу (підводний ліхтар) – застосовується для роботи під водою під час обстеження морського чи річкового дна. Відрізняється яскравими кольорами (полегшує пошук світильника, що впав під водою), великою потужністю світлового потоку і водонепроникним корпусом. Недоліки: обмежена галузь застосування, висока ціна. Рекомендується дайверам, поціновувачам фото- та відеозйомки, підводним мисливцям.

Важливо: у ліхтарі для дайвінгу передбачена система охолодження для роботи під водою. З цієї причини небажано вмикати світильник поза водою на максимальну потужність – він може перегрітися.

Конструкція

Ручний ліхтарик складається з головної, центральної («тіло») та хвостової частини (кришка). У головній частині встановлено джерело світла, відбивач та інші елементи, наприклад, кнопки. Центральна частина відводиться під батарейки чи акумулятор, а хвостової частини можуть розташовуватися кнопки.

При огляді ручного ліхтарика варто звернути увагу на такі деталі конструкції:

 • головна частина – змінна, оснащена світлофільтрами та насадками (багатофункціональне рішення);
 • Центральна частина – прогумована або рифлена (ліхтарик не вислизне з мокрих рук або рукавичок);
 • хвостова частина – із плоскими упорами (дає можливість встановити ліхтарик у вертикальному положенні).

Налобний ліхтарик виконується в єдиному корпусі (малопотужні моделі) або має рознесену конструкцію, що складається з двох окремих частин – блок освітлення (джерело світла, відбивач) та джерело живлення (акумулятор, батарейки), що закріплюється на поясі. Два корпуси з'єднані один з одним спеціальним дротом. Така конструкція дозволяє збільшити потужність ліхтаря налобного.

Конструкція ліхтарика для дайвінгу визначається його потужністю: компактні та порівняно малопотужні ручні ліхтарики, важкі та потужні моделі, що складаються з двох корпусів (ліхтарик+джерело живлення).

Джерело живлення

Батарейки – на відміну від моделі з АКБ не залежить від електромережі, завдяки чому суттєво збільшується час автономної роботи ліхтарика далеко від міських умов. Завжди можна взяти кілька комплектів батарейок. Мінус – витрати на періодичну заміну батарей.

Ліхтарик на батарейках хороший для рідкісного використання (нечасті виїзди за місто).

Найчастіше зустрічаються три типорозміри батарейок.

 • AA («пальчикова») – популярний типорозмір елементів живлення, що використовується у багатьох ручних моделях. Але для компактних світильників такі батарейки не підходять.
 • AAA («мізинчикова») – зменшена версія батареї AA, все частіше застосовується у ліхтариках. Для такого елемента живлення характерна порівняно невелика ємність, якої цілком достатньо світлодіодів.
 • CR123A – використовується в окремих тактичних ліхтарях, ліхтариках-брелоках, універсальних моделях.

Акумулятор (АКБ) – більш економічний, бо не доведеться купувати та міняти батарейки. На відміну від батарейки, акумулятор не можна замінити швидко, а значить, розряджений світильник у «диких» умовах стане марним. При цьому заряджання акумулятора триває деякий час.

Ліхтарик на АКБ стане у нагоді туристам і працівникам, яким він потрібний для служби (сторож, технолог). А ось для людей, які використовують світильник час від часу, це – не найкращий варіант, оскільки великі перерви у роботі негативно впливають на акумулятор.

Можна придбати універсальний варіант – ліхтарик із АКБ, що працює також від батарейок. Таке рішення відрізняється найбільшою автономністю та тривалістю роботи: основний режим (АКБ), додатковий режим (батарейки).

Найчастіше зустрічаються два типи АКБ.

 • NiMH – незважаючи на порівняно малу ємність, все ще поширений. Типорозмір – АА та ААА (пальчиковий).
 • Li-Ion – за ємністю в кілька разів перевершує NiMH (при однаковій вазі). Подібна батарея відрізняється високою надійністю. Мінус – Вища вартість. Типорозмір – 18650.

Чим потужніший ліхтарик, тим більше елементів живлення йому знадобиться для роботи (кількість варіюється в межах 1-4 штук).

Важливо: не завжди АКБ NiMH сумісні з ліхтариками, розрахованими на батарейки такого самого типорозміру. При нижчій напрузі живлення драйвер (електроніка ліхтарика) не почне працювати, а при вищій напрузі живлення – зламається. Робоча напруга батарей АА та ААА, C та D – 1.5, тоді як АКБ NiMH аналогічних форм-факторів – 1.2.

Ємність аккумулятору

Від цього параметра залежить час роботи ліхтарика однією заряді (автономність). Одиниця виміру – міліампер-годинник (мач). Теоретично велика ємність батареї означає і більш тривалий час автономної роботи. Але варто враховувати, що на фактичну автономність впливає і енергоспоживання світильника, яке визначається світловою потужністю.

Джерело зарядки

Мережа 220 В – ліхтарик заряджається від побутової електромережі. Такий спосіб заряджання притаманний багатьом моделям, включаючи потужні ліхтарі-прожектори та ліхтарі-лампи.

Прикурювач ( 12 В ) – дає можливість заряджати пристрій від бортової мережі авто. Даний спосіб передбачений у деяких налобних та універсальних моделях, а також ліхтариках-брелоках.

USB – дозволяє заряджати світильник від комп'ютера, ноутбука, планшета та іншої техніки з таким роз'ємом (у тому числі USB-адаптери до електромережі).

Сонячна батарея – генерує струм за рахунок сонячної енергії. Підзаряджання акумулятора проводиться в сонячну погоду та сутінках, а також під час роботи штучних джерел світла. Цей спосіб зарядки корисний для людей, що знаходяться далеко від цивілізації.

Динамо машина – ручний генератор, що виробляє енергію за рахунок м'язової сили людини (відмінний варіант для туристів, рятувальників, вчених та інших людей, які працюють у диких умовах).

Матеріал корпусу

Алюміній – міцний та досить легкий матеріал. Мінуси: відносно висока ціна, за низької температури такий ліхтарик неприємно холодить руку. З алюмінію виконуються ручні та тактичні ліхтарі.

Пластик – легкий, дешевий та комфортний для руки. Нестача – низька міцність. Пластик використовується для виготовлення ліхтариків, налобних моделей, ліхтарів-ламп, ліхтарів-прожекторів.

Сталь – матеріал за властивостями нагадує алюміній, але важчий. Ліхтарики зі сталевим корпусом зустрічаються дуже рідко.

Алюміній/сталь/пластик з накладкою – такий корпус не ковзає в руках, що забезпечує зручний хват навіть вологою рукою.

Титан – легкий та міцний матеріал. Ліхтарики з титановим корпусом комфортніші для руки, ніж алюмінієві або сталеві аналоги. Нестача – коштує дорожче за інших.

Мідь – відрізняється привабливим зовнішнім виглядом. Використовується при виготовленні окремих ліхтариків-брелоків.

Метал+пластик – поєднує переваги цих матеріалів. У подібних світильниках металевими робляться найважливіші елементи корпусу, а всі інші деталі виконуються із пластику. Завдяки такому рішенню знижується ціна та вага пристрою при збереженні високої надійності. Даним корпусом оснащуються багато налобних та окремих ручних моделей.

Захищеність

Водостійкий – захищений від бризок води та дощу. Клас захисту цих ліхтариків маркується так: IPХХ (перша цифра означає рівень захисту від пилу, друга – від вологи). Чим більший індекс, тим вищий захист.

Моделі для дайвінгу мають найвищий рівень захисту – IP68 (пиленепроникна, від тривалого занурення у воду більше 30 хвилин на глибину більше 1 м). Моделі з високим класом захисту коштують дорожче, тому купувати їх варто лише у разі потреби.

Найбільш поширені класи захисту від води:

 • IPX4 – захист від бризок з будь-якого напрямку;
 • IPX5 – захист від струменів із будь-якого напрямку;
 • IPX6 – захист від морських хвиль або сильних водяних струменів;
 • IPX7 – допускається короткочасне занурення на глибину до 1 м;
 • IPX8 – допускається тривала робота на глибині понад 1 метр.

Ударостійкий – витримує удари та інші механічні дії, що стане в нагоді в екстремальних умовах. Виробники зазвичай вказують, що модель витримує падіння бетону з висоти 1; 2 чи 3 м.

Стійкий до ПММ – не боїться впливу хімічних речовин (пального, олії), здатних пошкодити поверхню ліхтарика.

Джерело світла

Лампа розжарювання – має малий ККД (енергія перетворюється на тепло), служить недовго, погано переносить механічні дії та споживає багато електроенергії. Ці недоліки вагоміші, ніж окремі плюси: порівняно низька ціна, простота конструкції, звичний для людського ока колір свічення. У сучасних ліхтариках лампа розжарювання зустрічається дедалі рідше.

Різновид лампи розжарювання.

 • Криптонова лампа – виграє у класичного аналога в компактності та дешевизні. Подібним джерелом світла оснащуються бюджетні моделі.
 • Ксенонова лампа – за характеристиками нагадує попередній варіант. Особливості: порівняно висока вартість та біліший колір.
 • Галогенна лампа – відрізняється більшою яскравістю свічення та тривалим терміном служби. Нестача – висока ціна. Такі лампи можна зустріти у деяких ручних ліхтарях.

Світлодіод (LED) – характеризується високим ККД, стійкістю до механічних впливів та низької температури, тривалим терміном експлуатації та економною витратою енергії. Конструкція світлодіода дозволяє розширити функціонал світильника (швидке включення, кілька режимів роботи). LED використовується в переважній більшості ліхтариків.

Мінуси світлодіодів: висока ціна, нерівномірність світлового потоку, складна конструкція, «холодне» колірне свічення, незвичне для зору і спотворення справжнього кольору об'єкта.

Люмінесцентна лампа – по ККД і довговічності займають середнє положення між лампою розжарювання та світлодіодами. Крім того, подібні лампи токсичні та недостатньо стійкі до механічних впливів. Використовуються у ліхтариках рідко.

Лазер – відрізняється потужним світловим променем. Такий ліхтар забезпечує високу дальність освітлення, але при цьому світловий потік дуже вузький. Лазерна модель хороша як цілепокажчик (для полювання).

Важливо: при необережному поводженні лазерний світильник може заподіяти непоправну шкоду зору.

Характеристики

Оптична система

Концентрує світлове випромінювання в один бік. У бюджетних варіантах така система найчастіше відсутня, а ось моделі дорожче оснащуються відбивачем (рефлектором), який і концентрує світловий промінь у необхідному напрямку.

Відбивачі поділяються на дві групи:

 • гладкі – формують далекий та вузький світловий потік з дуже високою яскравістю у центрі (оптимальне рішення для мисливців, туристів);
 • текстуровані (м'яті) – забезпечують рівномірне заливне світло, що охоплює велику площу поблизу користувача (правильний вибір для побутового використання).

Кількість діодів у ліхтарику

Безпосередньо визначає потужність і рівномірність світлового потоку ліхтарика. У ручних моделях і ліхтариках-брелоках встановлюють 1 світлодіод, а ось у потужніших моделях число LED становить 2-5 штук.

Моделі з великим числом діодів потужніші і довговічніші, оскільки продовжують працювати при поломці одного або декількох LED. Крім того, кілька діодів забезпечують рівномірний світловий потік. Зі збільшенням кількості діодів збільшуються ціна та габарити світильника, а також витрата енергії. При цьому навіть один світлодіод дає яскравість, достатню для побутових потреб.

Максимальний світловий потік (світлова потужність)

Вимірюється у люменах (лм). Ця величина означає максимальну яскравість, яку видає світильник. Чим більший світловий потік, тим яскравіше освітлення і вища його дальність. Щоправда, зростання світлової потужності призводить до збільшення витрати енергії та скорочення часу роботи ліхтарика.

Крім максимальної світлової потужності, вказується мінімальний світловий потік. Ці величини і утворюють діапазон, у межах якого регулюється яскравість свічення пристрою, наприклад, 70-275 лм; 10-350 лм і таке інше.

Орієнтовна світлова потужність різних типів ліхтарів:

 • ліхтарики-брелоки – 5-50 лм;
 • ручні – 15-200 лм (універсальні) – до 30 лм, туристичні – 50-100 лм);
 • для велосипеда – 200-1000 лм;
 • налобні – 50-1500 лм;
 • ліхтарі-лампи для дайвінгу – 500-1500 лм;
 • тактичні, ліхтарі-прожектори – 500-2000 лм;
 • надпотужні – 2500 лм.

Чим вища світлова потужність, тим дорожчий ліхтар. Варто враховувати, що яскраве світло втомлює зір. Оптимальна величина світлового потоку залежить від конкретних цілей. Так, для побутових потреб достатньо ліхтариків світловою потужністю на 30-100 лм.

Кількість режимів яскравості

Чим більше режимів, тим точніше можна налаштувати яскравість ліхтарика під конкретну ситуацію (зниження яскравості заощаджує заряд батарейки або АКБ). У більшості світильників передбачено один рівень яскравості.

Режими яскравості:

 • наднизький (до 3 лм) – для читання програми у театрі;
 • низький (3-15 лм) – для підсвічування замкової свердловини, освітлення невеликої площі у темному під'їзді;
 • середній (15-50 лм) – для пошуку дороги в темний час доби цей режим застосовується найчастіше;
 • високий (50-150 лм) – для орієнтування у лісі вночі;
 • надвисокий (150 лм та вище) – для роботи під водою, освітлення віддалених об'єктів тощо спеціальних завдань.

Дальність світлового потоку (дальність освітлення)

Дозволяє оцінити можливості ліхтарика стосовно умов його експлуатації. На цю характеристику впливає світлова потужність та конструкція пристрою.

Виробники можуть вказувати співвідношення дальності освітлення до вибраного режиму яскравості у вигляді пропорції : 200 м/70 лм, 283 м/138 лм; 400 м/275 лм; 63 м/10 лм, 329 м/160 лм, 490 м/350 лм і так далі.

Світильники з тонким променем забезпечують більшу дальність освітлення, ніж аналоги, що розсіюють світло.

Дальність світлового потоку залежить від типу ліхтаря і підбирається з конкретних завдань. Якщо ручні моделі забезпечують дальність освітлення в межах 20-200 м (цього цілком достатньо для побутових потреб), то у тактичних ліхтарів цей параметр становить 300-1000 м .

Максимальний час роботи

Чим більший цей параметр, тим довше можна використовувати світильник, не змінюючи батарейку/не заряджаючи АКБ. У той же час у таких моделей зростає ціна, вага та габарити. Багато ліхтариків, призначених для тривалої автономної роботи, мають невелику потужність.

Виробники часто пов'язують максимальний час з обраними режимами яскравості: 7 год 30 хв / 70 лм, 4 год / 138 лм, 2 год / 275 лм; 50 год/10 лм, 4 год/160 лм, 2 год/350 лм і так далі.

«Довгограючі» ліхтарики знадобляться фахівцям, які тривалий час перебувають у «диких» умовах (туристи, військові, дослідники). Для більшості користувачів достатньо світильника на 10 годин. Цього часу вистачить навіть заміських поїздок. Важливо : максимальний час роботи вказується виробниками для «ідеальних» умов (підходяща температура, економія енергії, без додаткових режимів). Насправді ця «ідеальна» характеристика коригуватиметься у бік зниження.

Функції

Регулювання яскравості – існує два способи регулювання: ступінчастий та плавний. Другий метод кращий, тому що дає можливість точніше підібрати оптимальний режим.

Фокусування променя (регулювання фокусування) – дозволяє вибрати потрібне рішення з двох протилежних варіантів (або щось середнє): вузький світловий промінь з великою дальністю освітлення, але з малим охопленням простору або широкий (розсіяний) світловий промінь, що висвітлює значну ділянку, але поблизу користувача.

Індикація заряду – в одних моделях передбачається РК-екран, який точно відображає дані, в інших світильниках виробники обмежуються світлодіодом, який змінює свій колір виходячи з рівня заряду АКБ.

Стабілізація світлового потоку – забезпечує постійний рівень яскравості світлового потоку протягом усього використання ліхтарика. Вкрай корисна функція.

Швидке включення – виконується легким натисканням кнопки, яка потім або відпускається (ліхтарик вимикається) або дотискається до кінця (світильник продовжує працювати). Така кнопка хороша для подачі довільних сигналів (азбука Морзе).

Кольоровий промінь – представлений кількома варіантами:

 • синій – використовується для освітлення простору перед користувачем та дає можливість розрізняти деталі, але сліпить очі та негативно впливає на нічний зір;
 • зелений – за властивостями нагадує синій, але цей колір дикі тварини не бачать, що важливе для мисливців;
 • червоний – на відміну від синього, зберігає нічний зір, дозволяє працювати з картою в темний час доби і подавати сигнали.

Стробоскоп (кілька спалахів за секунду) – застосовується для подачі умовного сигналу, стеження за об'єктами, що переміщаються, захисту від звірів. Забезпечує видимість людини іншим учасникам руху у сутінках.

Миготіння (1 спалах в 1-3 секунди) – використовується як сигнал для орієнтування біля.

Сигнал SOS (3 короткі – 3 довгих – 3 короткі спалахи) – класичний міжнародний сигнал лиха. Цей режим обов'язково передбачається у туристичних ліхтарях.

Ці режими стануть у пригоді любителям активного відпочинку, оскільки допоможуть зберегти життя в екстремальній ситуації.

Комплектація

Елементи живлення – дозволяють використовувати ліхтарик відразу після покупки, не витрачаючи час на пошук батарейок.

Зарядний пристрій – призначений для заряджання акумулятора світильника.

USB-кабель для заряджання – провід, за допомогою якого ліхтарик підключається до пристрою з портом USB. Входить у комплект поставки моделей, що заряджаються через цей порт.

Ремінець на руку – застосовується для фіксації світильника на руці під час розтискання пальців. Іноді ремінець служить для перенесення громіздкого ліхтаря на плечі.

Ремінець на голову – дає можливість зафіксувати світильник на голові. Таким ремінцем оснащуються налобні моделі.

Плечовий ремінь – дозволяє носити ліхтар на плечі, що знижує навантаження на долоні за його тривалого використання. Плечовим ременем комплектуються потужні та досить важкі пристрої.

Дифузори та світлофільтри – розширюють можливості ліхтаря та дозволяють змінювати спрямованість або колір світлового потоку. За допомогою дифузорів виходить розсіяне світло (добре для освітлення намету). Світлофільтри перетворюють білий колір свічення на червоний, синій або зелений, що корисно на полюванні.

Ущільнювальні кільця – оберігають від вологи та пилу різьбові з'єднання ліхтаря, що підвищує його надійність.

Накладка на кнопку увімкнення – полегшує увімкнення, вимкнення та вибір режимів роботи світильника.

Кліпса-затискач на кишеню – застосовується для закріплення ліхтарика на одязі.

Крюк (карабін) – виконує аналогічну функцію, що і кліпса, але зустрічається переважно у переносних та підвісних моделях. За допомогою гака переносний світильник підвішується на одязі або рюкзаку, а підвісний – на мотузці або гілці дерева.

Кріплення на зброю – використовується для встановлення на уніфіковану планку. Передбачається у тактичних ліхтарях.

Дистанційна кнопка – властива тільки тактичним ліхтарям і полегшує їхнє вмикання/вимикання. Підключається до світильника за допомогою кабелю та фіксується на зброї. Деякі моделі, крім дистанційної кнопки, укомплектовані і звичайним вимикачем на корпусі.

Тринога – телескопічний штатив, який дозволяє регулювати висоту ліхтаря-лампи. Модель з триножкою вибирають для малярських, столярних та інших робіт.

Чохол – захищає світильник від несприятливих впливів при зберіганні та транспортуванні. Одні аксесуари протистоять лише попаданню пилу, бруду та виникненню подряпин. Більш щільні чохли здатні захистити від слабких ударів.

Кейс – оберігає ліхтарик від ударів, запобігаючи тим самим його поломці. Спрощує зберігання та транспортування не тільки світильника, але й різних аксесуарів, наприклад, світлофільтрів або зарядного пристрою.

Поради

 • Купуйте ліхтарик у спеціалізованих магазинах, звертайте увагу на продукцію відомих брендів.
 • Огляньте ліхтарик на предмет відсутності пошкоджень та перевірте його справність.
 • Не варто вибирати світильник зі складною системою керування.
 • Якщо планується похід «складною» місцевістю, крім основного ліхтарика варто взяти запасний світильник (хоча б менш потужний). Це дозволить впевненіше почуватися в лісі, печері, тунелі навіть при відмові основного ліхтаря.
 • Ознайомтеся з умовами та терміном гарантії. Виробники якісної продукції дають гарантію на 5 років.

Довжина та вага

Ці параметри впливають на зручність використання ліхтаря. Компактний і легкий пристрій завжди буде під рукою, а ось габаритний світильник береться лише під конкретні завдання. У той же час малі розміри та вага завжди суперечать світловій потужності та багатофункціональності ліхтарика. Знайдіть розумний компроміс між компактністю, світловою потужністю та можливостями пристрою.

Довжина та вага деяких світильників:

 • універсальні – до 20 см; до 200 г;
 • туристичні – понад 20 см, понад 200 г;
 • налобні – 70-100 г;
 • ліхтарики-брелоки – до 10 см; до 50 г;
 • ліхтарі-лампи – 500-700 р.

Для зручного носіння в сумці варто вибрати світильник розміром до 15 см. Тим, хто може пожертвувати компактністю заради потужності, варто придивитися до моделей від 20 см. Зокрема, довгий ліхтарик стане в нагоді сторожу для самооборони.

Більшість моделей важать у межах 50-300 г, що не втомлює руку. А ось вага моделей потужніше збільшується до 500 г і більше. Цей показник особливо важливий для налобних девайсів, тому що вони навантажують шию (рекомендується вибирати моделі, що не перевищують 70-100 г).

Виробник

Умовно бренди ліхтариків можна поділити на три групи.

Марки універсальних ліхтариків: лідери – Fenix , Led Lenser , Olight , NightCore , ArmyTek , менш популярні (іноді і дорожчі через країну-виробника) – Bailong , Emos , Jetbeam , Silva , Streamlight , Кемпінг , Princeton Tec , RING . Як правило, більша частина продукції цих марок якісна, служить довго і надійно. Марки-лідери відрізняються величезним модельним рядом ліхтариків, використанням найсучасніших технологій, розкид цін великий

Ліхтарики відомих марок, наприклад, Ansmann , Bosch , DeWALT , EasyCamp , Energizer , Intertool , Phillips , Varta , Makita , Coleman . Під цими брендами випускається багато товарів із різних галузей: будівництво, туризм, спорт. Ліхтарики є лише невеликим відсотком виробництва, тому особливої уваги їм не приділяється. Моделі звичайнісінькі, тривіальні, а коштують іноді дорожче цікавіших спеціалізованих аналогів.

Виробники вузькоспеціалізованої продукції: EagleTac , Underwater Kinetics , Klarus , Petzl , Sigma . Тактичні, військові, підводні, велоліхтарики – лише невеликий перелік використання цих марок. Серед особливостей: особлива увага пило- та вологозахищеності, міцності та зносостійкості, першокласні матеріали виготовлення. Коштують зазвичай такі ліхтарики дорого.

  Відгуки про статтю