Як вибрати форму для запікання, деко

Призначення

Випічка - приготування виробів з тіста (кондитерські та хлібобулочні вироби).

Запікання - зазвичай страви з м'яса, риби, птиці, овочів і т.д.

Готування - процес томління або тушкування продуктів.

Заливання - лиття шоколаду або приготування заливних блюд (риба, м'ясо) з подальшим охолодженням в холодильнику.

Вид

Форма - посуд, в якій страви запікаються, випікаються або готуються іншим способом.

Деко - лист для випікання (запікання) в духовій шафі. Має пряме рівне дно, що дозволяє випікати різноманітні страви (піца, пироги, печива, бісквіти). Для запікання м'яса рекомендується використовувати деко з гратами на дні і жолобками, які збирають м'ясний сік.

Зустрічаються металеві (сталеві, алюмінієві) і скляні листи, а також моделі з антипригарним покриттям. За формою листи бувають прямокутними і круглими (для піци).

Важливо: вибір дека залежить від страви, що готується: для печива підійде модель з невеликими бортами або взагалі плоске, для пирогів, овочевих, рибних і м'ясних страв - потрібно деко, яке має високі борти.

Перед експлуатацією дека слід ознайомитися з інструкцією і особливостями його застосування, так як моделі з нержавійки можна використовувати при температурі вище 160 °С. Добре, якщо деко оснащене ручками - такі моделі легше виймати з духовки, а якщо воно має кришку, то його можна використовувати як сковорідку.

Жаровня - кругла каструля з кришкою, оснащена гратами на дні і двома ручками. Використовується для запікання різних блюд. Зустрічаються чавунні, сталеві, керамічні, скляні жаровні. За формою ж посуд буває прямокутним, овальним і круглим.

Гусятниця - овальний посуд із щільною кришкою. Добре підійде для страв, які необхідно томити в духовці, а також різних видів печені. Виготовляються гусятниці зазвичай з чавуну, кераміки, скла.

Терін - прямокутний посуд для приготування м'ясних хлібців (французьких запіканок з хлібом) і фуа-гра. Ще терін можна використовувати для запікання риби і м'яса. Зазвичай посуд виконується з чавуну або кераміки. Крім того, спеціальні отвори для градусника, пророблені в корпусі посуду, дозволяють стежити за температурою всередині теріна.

Матеріал корпусу

Термостійке скло - гігієнічний і прозорий матеріал, що дозволяє спостерігати за процесом приготування. Хороший варіант для приготування торта і пирога.

Скляний посуд дуже практичний: в ньому можна готувати, зберігати і розігрівати їжу в мікрохвильовій печі. Крім того, страва в такій формі рівномірно пропікається, їжа довго не остигає, а сама форма проста у догляді. Але скло легко б'ється, чутливе до різких перепадів температури, та й коштує недешево.

Кераміка - тепломісткий матеріал. В такому посуді їжа зберігає максимальну кількість корисних речовин і добре рівномірно пропікається. Однак кераміка досить важка і легко б'ється, а на відкритому вогні або при різких перепадах температур може тріснути. При наявності відколів і тріщин такий посуд вбирає вологу.

Важливо: керамічний посуд - оптимальний варіант для томління і тушкування овочів і м'яса в духовці, а також для приготування запіканок, пудингів, порційних суфле. Така форма, як і скляна, має привабливий зовнішній вигляд, тому готові страви можна подавати на стіл прямо в ній, поставивши її перед цим в спеціальну плетінку.

Керамічний і скляний посуд потрібно ставити в холодну духовку, поступово нагріваючи її до необхідної температури.

Силікон - термостійкий (витримує від -60 і +250 °С), міцний і зручний у використанні матеріал. Він не схильний до корозії, простий у догляді, добре сумісний з духовою шафою, аерогрилем і НВЧ-піччю, а випічка легко виймається з такої форми навіть без попереднього змащування. Однак силікон не переносить відкритого вогню, використання гострих предметів і миття за допомогою щітки і абразивних засобів.

Важливо: такі форми відмінно підійдуть для випічки з тіста (печиво, еклери, коржі, тістечка, бісквіти), приготування м'ясних суфле, тефтелей, а також для заморожування і розігрівання кондитерського напівфабрикату.

Оскільки силікон - м'який матеріал, то перед заповненням форми бажано встановити її на решітку або деко, в іншому випадку при перенесенні рідке тісто може виплеснутися.

Нержавіюча сталь - легкий, міцний, стійкий до кислот і лугів матеріал. До того ж він відрізняється високою теплопровідністю, що прискорює процес випікання. З іншого боку, страва в такій формі може підгоряти, а крім того, сталь несумісна з НВЧ-піччю. Існують сталеві форми з матовою і полірованою поверхнею. Одна стійкіша до механічних пошкоджень, інша - більш гігієнічна.

Алюміній - в порівнянні зі сталлю краще проводить тепло, що скорочує процес приготування їжі. З іншого боку, ймовірність підгоряння страви в такій формі збільшується. Крім того, алюмінієві форми, як і сталеві, виготовляються в основному з тонкого металу, тому вимагають дбайливого до себе ставлення. В цьому випадку вони будуть служити довго.

Чавун - тепломісткий, стійкий до високих температур і деформації матеріал, що забезпечує формі рівномірне нагрівання. До того ж, чавунна форма проста у догляді (витримує чищення абразивними засобами і щітками). Однак чавунні форми мають велику вагу, чутливі до корозії і різких перепадів температур.

Важливо: такий посуд - ідеальний варіант для запікання м'яса, риби і птиці не тільки шматками, а й цілком, а також для приготування шарлоток, запіканок, пасок.

Щоб випічка добре виймалась з металевої форми і не пригоряла, перед приготуванням слід змастити стінки і дно олією, потім присипати борошном, панірувальними сухарями або манкою.

Одноразова форма - виготовляється з алюмінію, паперу або багатошарового картону. Такий посуд термостійкий, добре проводить тепло, а готова страва легко витягується з форми шляхом її розрізання. До того ж, одноразову форму не потрібно мити. З іншого боку, потрібно періодично поповнювати запаси таких форм.

Важливо: в одноразових формах найчастіше випікаються мафіни, паски, кекси, тарталетки. Вони також використовуються для транспортування вже готових страв.

Кришки для форм виготовляються з тих же матеріалів, що і корпус. Однак часто вони виконуються зі скла, щоб була можливість спостерігати за процесом готування або ж відсутні зовсім.

Антипригарне покриття

На сьогоднішній день набули широкого поширення сталеві форми з антипригарним (найчастіше тефлоновим) покриттям. При всіх перевагах, такі форми мають істотний недолік - вони чутливі до механічних пошкоджень. Тому в роботі з ними слід використовувати спеціальні ложки і лопатки, в іншому випадку антипригарне покриття може зруйнуватися.

Важливо: навіть форму з антипригарним покриттям варто змащувати олією або присипати борошном, щоб подовжити її використання. Також слід дотримуватися обережності при митті: не використовувати жорсткі губки та абразивні засоби.

Тефлонова форма не використовується для приготування страв при температурі вище 200 °С, так як в цьому випадку тефлон розкладається і виділяє токсичні речовини. Зазвичай така форма призначена для приготування виробів з тіста.

Виконання форми

Прямокутна - призначена для приготування кексів і хлібців (несолодкої випічки), які подаються до першої або другої страви.

Кругла - оптимальний варіант для коржів. Вибираючи форму, слід звернути увагу на висоту бортиків - 1-2 см (для піци), 5-6 см (бісквіти). Зустрічаються також круглі форми для кексів (з діркою), що забезпечують рівномірне і повне пропікання страви.

Циліндрична - використовується для випічки пасок.

Квітка (дерево, тварина, зірка, серце) - такі форми застосовуються для приготування мафінів і кексів. Випічку незвичайної форми дуже люблять діти.

Овальна - універсальна форма для запікання м'яса, овочів, птиці та різноманітних комбінацій продуктів.

Чарунки

Більша кількість чарунок забезпечує одночасне приготування більшого об'єму їжі. В той же час зустрічаються форми з різними по виконанню чарунками, що дозволяє отримати випічку різної конфігурації (наприклад, печиво).

За виконанням чарунки бувають круглими, прямокутними, трикутними, у формі квітів, дерев, тварин, серця і так далі.

Ручки

Існують такі різновиди ручок:

  • з накладками (зазвичай з силіконовими) - такі ручки практично не нагріваються, що позбавляє від необхідності користуватися кухонними рукавицями або іншими пристосуваннями при витягуванні форми з духовки;
  • знімні - прибираються після встановлення форми в духовку і тим самим зменшують габарити посуду. Крім того, не всі ручки мають спеціальні накладки, а знімні ручки запобігають опіків рук.

Температура

Цей параметр позначає гранично допустиму температуру, при якій форма може використовуватися без ризику її пошкодження. Зазвичай вказується максимальна температура (нагрівання) для випікання і запікання. Деякі форми розраховані на заливання, що має на увазі охолодження, тому позначається мінімальна температура.

Розмір

Розмір форми для запікання, теріна або дека вимірюється довжиною, шириною або діаметром (круглий посуд, наприклад жаровня). Найчастіше зустрічається посуд розміром 16-30 см. Також має значення і висота стінок, яка залежить від призначення форми: у дека цей параметр менше, а у жаровні - більше. Найбільш поширений посуд висотою від 3 до 8 см.

Обсяг - кількість продуктів, які можна приготувати в посуді за один раз. Ця величина залежить від діаметра посуду і висоти стінок. Найчастіше зустрічаються форми для запікання об'ємом від 0.1 до 2.4 л, жаровні - 4-6 л.

Кількість форм в наборі

Набір форм - наявність в комплекті поставки двох і більше форм. Моделі відрізняються одна від одної різними розмірами, але, як правило, відносяться до одного типу і зроблені з одного матеріалу.

Чим більше форм в наборі, тим більше порцій можна одночасно приготувати. З іншого боку, важливо не тільки кількість однакових форм, але й число різних видів посуду, що дозволяють готувати різноманітні страви. Добре, якщо на кухні буде присутня велика форма для запікання риби і м'яса, форма для пирогів, форми для кексів і печива.

Особливості

Призначена для НВЧ - ця особливість характерна для скляних і силіконових форм.

Рельєфна поверхня - знижує ризик підгоряння їжі в листах і жаровнях, а крім того вона створює малюнок в формах для кексів, тістечок.

Роз'ємний механізм - зустрічається в сталевих формах, що складаються зі знімних бортів, розміщених на рельєфній або плоскій основі. Роз'ємна форма хороша тим, що не викликає складнощів з вийманням страви, особливо, якщо вона підгоріла. Наприклад, при випіканні пирога або кексу, можна просто зняти стінки, а не виймати весь пиріг з форми.

Знімне дно - дозволяє легко витягти страву після приготування.

Кришка-сковорода - дозволяє використовувати деко, жаровню і форму для запікання як сковороду.

Грати-гриль - з їх допомогою можна приготувати м'ясну або рибну страву наче на відкритому вогні.

Миття у посудомийній машині - через вимоги за матеріалами і розмірами, не всяка форма може бути вимита в такому пристосуванні. При купівлі слід звернути увагу на сумісність форми з посудомийною машиною.

Важливо: краще вибирати посуд відомих брендів, так як він прослужить довго і забезпечить якісне приготування їжі. І хоча він має більш високу ціну, але смачна і здорова їжа того варті.

Відгуки про статтю