Як вибрати фотопапір

Вид

Фотопапір спеціальний папір для друку фотографій, графічних зображень, різної поліграфічної продукції. Від звичайного паперу відрізняється багатошаровістю, більшою щільністю і спеціальним покриттям, яке забезпечує високу якість надрукованої картинки.

Термопапір (сублімаційний, термотрансферний) переносить текст або зображення на тканинні, шкіряні, металеві, картонні або керамічні поверхні. Для перенесення картинки з проміжного носія (термопаперу) на предмет потрібен термопрес. Використовується для декорування посуду, одягу, вивісок та інших об'єктів.

Самоклеючий папір / плівка наклеюється на різні поверхні завдяки спеціальному покриттю. Застосовується для створення фотошпалер, рекламних наклейок та стікерів, при оформленні приміщень і пакуванню товарів (в тому числі компакт-дисків). Підходить для друку пігментними та водорозчинними чорнилами. Буває глянсовим і матовим.

Розрізняють декілька різновидів самоклеючих плівок.

 • Прозора використовується для виготовлення стікерів і наклейок. Зустрічаються прозорі плівки без клейової основи. Такі плівки використовуються для презентацій за допомогою проєктора.
 • Вінілова застосовується для декорування рельєфних поверхонь. Подібний варіант підійде, якщо потрібно оформити виставковий стенд, торговий зал, виготовити рекламні плакати.
 • Металізована призначена для створення етикеток високої якості, декоративних накладок, ідентифікаційних табличок. Ця плівка перетворює звичайний предмет в «коштовну» річ.

Полотно фотопапір високої щільності, своєю текстурою нагадує полотна для живопису. Застосовується для виготовлення репродукцій картин, друку художніх фотографій, інтер'єрної графіки та інших високоякісних зображень. Полотно може бути глянсовим і матовим. Зображення на глянсовому полотні нагадує масляну картину.

Важливо: полотно на відміну від інших різновидів фотопаперу після друку висихає довго (зазвичай 12 годин, якщо застосовувати гель або лак 24 години).

Вінілова (фотовініл) володіє характерною фактурою і дає високу якість друку. Використовується фотохудожниками, дизайнерами. Надає можливість друкувати водорозчинним і пігментним чорнилом.

Двостороння забезпечує якісний друк з двох сторін аркуша. Тим самим заощаджуються кошти на покупку паперу. Якісне рішення для створення зображень, які розміщуються на скляних поверхнях (вітрини, вікна, дверні отвори). Деякі листи мають різні покриття (глянсове / матове), що дозволяє домогтися різних візуальних ефектів.

Магнітна притягається до металевих поверхонь завдяки магнітній підкладці. Оптимальний варіант для виготовлення стікерів і пазлів для дітей.

Текстурована володіє поверхнею, що імітує фактуру дерева, шкіри та інших матеріалів. Використовується для виготовлення листівок, візиток, створення художніх фото, дизайнерських робіт, репродукцій картин. Зустрічається матовий і глянсовий текстурований фотопапір.

Водонепроникна відрізняється особливою стійкістю до дії вологи. Такий фотопапір гарний вибір для випадків, коли друкована продукція повинна знаходитися в місцях з підвищеною вологістю.

Формат

Цей показник означає стандартизований розмір аркуша фотопаперу. Найменший формат A10 (26х37 мм), а найбільший A0 (84х112 см).

Найбільш поширені формати фотопаперу:

 • A6 (105х148 мм; 10х15 см) для друку альбомних фотографій;
 • A6 + (13х18 см) для виготовлення фото високої якості;
 • A5 (148х210 мм; 15х20 см) для створення домашніх фотознімків (зустрічається найчастіше);
 • A4 (210х297 мм; 20х30 см) для друку фотопортретів;
 • A3 (297х420 мм; 30х40 см) для виготовлення об'ємних зображень і плакатів;
 • A3 + (329х483 мм) для друку дуже великих фотографій.

Щільність

Ця величина вказує на товщину фотопаперу. Одиниця виміру грам на квадратний метр (г / м 2). Чим вище щільність, тим довговічніше і якісніше надруковане зображення, оскільки товстий папір не втрачає зовнішній вигляд через вплив чорнила. Однак зі зростанням щільності збільшується вартість фотопаперу.

Тонкий лист при друку намокає і сильно деформується. Тому такий фотопапір повинен якомога менше покриватися чорнилом.

Варто знати, що не кожен принтер здатний працювати з дуже щільним фотопапером. Більшість друкарських пристроїв розраховані на папір щільністю що не перевищує 300 г / м 2.

Орієнтовна щільність фотопаперу:

 • 80-100 г / м 2 друк текстової інформації (реферати, звіти), максимальна роздільна здатність до 720 т / д (dpi);
 • 100-150 г / м 2 друк поліграфічної продукції (листівки, буклети), максимальна роздільна здатність 1440-2800 т / д (dpi);
 • 160-300 г / м 2 друк фотографій, максимальна роздільна здатність 5760 т / д (dpi). Особливо популярний фотопапір щільністю від 230 г / м 2.

Покриття

Глянсове (Glossy) гладеньке та блискуче. Такий папір чудово передає найтонші градації відтінків і яскраві кольори, забезпечує високу контрастність.

Глянсовий фотопапір має відносно високу вартість, дає відблиски та чутливий до механічних впливів (сліди від пальців, подряпини). Для друку потрібні тільки водорозчинні чорнила. Ідеальний вибір для друку яскравих картинок і фотографій професійного рівня.

Сфера використання:

 • друк афіш, фотокалендарів, плакатів, високоякісної рекламної продукції;
 • аматорський та професійний фотодрук портретів, пейзажів та інших зображень з реалістичною передачею кольору;
 • виготовлення друкованої продукції з яскравими ілюстраціями.

Супер глянсовий (SuperGlossy) вдосконалена версія глянцевого фотопаперу. Відрізняється ще більшою гладкістю і блиском, а також краще передає відтінки та кольори картинки. У підсумку виходить деталізоване і барвисте зображення за якістю порівнянне з фотографіями з професійних лабораторій. При друку використовуються пігментні чорнило.

Сфера використання:

 • виготовлення візитних карток;
 • створення високоякісної поліграфічної продукції та рекламних матеріалів;
 • друк фотографій професійного рівня.

Матове (Matte) не блищить, відрізняється шорсткістю, підвищеною білизною. Матовий папір коштує порівняно недорого, стійкий до механічних впливів. Дозволяє друк водорозчинними, пігментними та сублімаційними чорнилами. У порівнянні з глянцевим аналогом матовий папір гірше передає тонкі переходи відтінків, та й фарба на ньому висихає довше.

Сфера використання:

 • фотодрук для подальшої ламінації;
 • створення календарів і плакатів великого формату;
 • друк видань малим тиражем;
 • виготовлення друкованої продукції, в якій домінує текстова інформація.

Напівглянсове (Semi-Glossi) / напівматове (Semi-Matte) проміжний варіант між глянсовим і матовим покриттям. Характеризується м'яким блиском, стійкістю до подряпин, сумісністю з різними чорнилами й порівняно низькою ціною. Водночас папір добре передає колірні градації.

Напівглянсовий / напівматовий фотопапір гірше справляється з передачею відтінків і яскравих кольорів, ніж глянсовий аналог.

Сфера використання:

 • аматорський та напівпрофесійний фотодрук;
 • інтер'єрна графіка;
 • виготовлення буклетів, брошур, листівок.

Атласне (Satin) також знаходиться посередині між глянсовим і матовим покриттям. Від напівглянсового паперу відрізняється характерною фактурою, що нагадує матову поверхню. Атласний фотопапір коштує відносно дешево і дає непогану якість друку, але за здатністю передавати кольори та відтінки зіставна з матовим папером.

Сфера використання:

 • інтер'єрна графіка;
 • створення рекламної продукції;
 • виготовлення весільних фотографій;
 • аматорський фотодрук.

Шовковисто-глянцева / шовковисто-матове (Silk) ідеальне поєднання переваг матового і глянсового покриття. Фотопапір характеризується блиском і високою якістю передачі кольору, але не відблискує і стійкий до пошкоджень. Такий папір краще матового справляється з передачею відтінків. Дозволяє друк водорозчинними та пігментними чорнилами.

Сфера використання:

 • друк поліграфічної продукції для реклами;
 • створення візитних карток;
 • інтер'єрна графіка;
 • видання ілюстрованої друкарської продукції.

Шовковисто-напівглянсове ще один перехідний варіант між глянсовим і матовим покриттям. За властивостями нагадує попередній фотопапір. Зустрічається рідко.

Основа полотна

Бавовняна характеризується відносною дешевизною, еластичністю і гладкою фактурою. Однак бавовняна основа погано переносить вплив вологості та перепадів температур через що провисає.

Льняна міцна, довговічна і нечутлива до вологості й перепадів температури. Володіє грубою і рельєфною текстурою. Полотно з такою основою не провисає.

Синтетична – вигідно відрізняється низькою ціною, стійкістю до зовнішніх впливів, однорідністю текстури. Синтетичне полотно може мати різноманітну фактуру, включаючи бавовняну і лляну. Такий варіант використовується в фотодруку найчастіше.

Текстура

Текстурований фотопапір імітує фактуру тканини, шкіри, дерева та інших матеріалів. У підсумку призводить до отримання зображень з цікавими візуальними ефектами. Крім того, надрукована картинка на такому папері виглядає як справжній витвір мистецтва. Зернистий фотопапір підходить для створення репродукцій малярських полотен в різній техніці (олівець, літографія, пастель).

Технологія друку

Ця характеристика означає сумісність фотопаперу з принтером. Слід підбирати фотопапір під технологію друку, яка використовується в принтері. В іншому випадку отримана картинка буде неякісною та швидко втратить початковий вигляд.

Технологія друку вказується виробником паперу на пакуванні (струменева, лазерна, сублімаційна). Найчастіше зустрічається фотопапір, призначений для струменевого друку.

Кількість аркушів

Кількість аркушів в пачці варіюється в межах 10-500 штук. Вигідніше придбати більш товсту пачку, оскільки в цьому випадку знижується ціна одного аркуша паперу. Однак така покупка виправдана лише для відповідного обсягу робіт.

Відгуки про статтю