Як вибрати фрезерну машину

Фрезерна машина – інструмент, призначений для прорізання пазів, пророблювання глухих і наскрізних отворів, виконання уступів, крайок, профілів, канавок і зняття фаски. Фрезерні машини застосовують для роботи з гіпсокартоном, пластиком, деревом, керамічною плиткою, м'яким металом. Цей інструмент використовується при виробництві меблів, врізки замків, ремонтно-будівельних роботах і т.д.

Тип

Побутові легкі і малопотужні інструменти (до 750 Вт). Які не розраховані на роботу з дуже твердими матеріалами і на безперервне тривале використання. Оптимальний варіант для простих теслярських робіт.

Професійні важкі і потужні моделі (750-1200 Вт). Завдяки потужному двигуну можуть безперервно працювати протягом тривалого часу, мають високу продуктивність і здатні обробляти тверді матеріали.

Призначення

Верхній фрезер самий універсальний вид. Зустрічається в двох видах:

  • вертикальний (занурювальний) фрезер – у такої моделі двигун переміщається вниз і вгору по двох напрямних, що істотно полегшує роботу і дозволяє проробляти отвори і пази завданої глибини. Хороший варіант для новачків;
  • нерухомий фрезер складніший в роботі, так як корпус двигуна жорстко зібраний на базі. Для зміни глибини пропилу необхідно його переміщати вгору або вниз.

Окрайковий (окантовочний) фрезер – призначений для обробки крайок, зняття фасок, оформлення профільних торців, дрібного гравірування. Має порівняно невелику потужність і вагу.

Ламельний фрезер використовується для вирізання вузьких довгастих пазів на торці заготовки для ламельного з'єднання. В них вставляється ламель – шматочок спресованого дерева в формі сплющеної кульки, це і забезпечує з'єднання деталей. Найчастіше застосовується при виготовленні дерев'яних конструкцій, наприклад, меблів і т.д.

Пазоріз ланцюговий – застосовується для різання пазів під шип в габаритних дерев'яних брусках. Особливість конструкції: в якості ріжучої частини використовуються пилкові ланцюги замість фрези. Відрізняється високою точністю (можна різати навіть під кутом 90) і швидкістю прорізання пазів.

Ротаційний фрезер використовується для створення малюнків або отворів на плитці будь-якого виду. Характеризується високою точністю, швидкістю і мінімумом дефектів при обробці крихких матеріалів. Завдяки високій частоті обертання фрезера (до 30000 об/хв), ця модель здатна обробляти дуже тверду керамічну плитку.

Фрезер для зняття лаку призначений для механічного видалення фарб і лаків з плоских дерев'яних поверхонь. Заощаджує до 70% часу в порівнянні з іншими методами. Ще одна перевага – екологічність, так як не використовуються хімічні розчинники.

Присадний фрезер – застосовується для формування шкантового з'єднання. Фрезер проробляє пази, в які потім забивають шканти (стрижні) і деталі стикуються. Це з'єднання використовується при збиранні меблів.

Потужність і вага

Від потужності безпосередньо залежать продуктивність і час безперервної роботи інструменту. Слід враховувати, що зі збільшенням потужності моделі зростає кількість споживаної електроенергії, і часто – ціна.

Вага інструменту безпосередньо залежить від його потужності. Найбільше значення вага має при тривалій безперервній роботі з інструментом. Зустрічаються три категорії фрезерних машин:

  • легкі (750 Вт) – 2-3 кг;
  • середні (до 1100 Вт) – до 5 кг;
  • важкі (понад 1200 Вт) – 6 кг і вище.

Максимальне число обертів

Чим вище цей показник, тим більше різних матеріалів може обробляти фрезерна машина. Коливається від 7 000 до 30 000 об/хв.

Для обробки металів або пластмас застосовуються невеликі швидкості, а для більш м'яких матеріалів (наприклад, дерева) необхідна висока швидкість обертання.

Максимальна глибина фрезерування

Ця величина відображає глибину занурення фрези в оброблюваний матеріал (по-іншому називається "робочий хід" фрези). Чим вище цей показник, тим більш товсті заготованки здатний обробляти інструмент.

Побутові фрезерні машини мають робочий хід фрези – 30-40 мм. Цього достатньо для ремонту або виготовлення меблів. Для роботи з товстими дошками потрібні більш потужні інструменти з показником робочого ходу до 80 мм.

Діаметр фрези

Діаметр фрези підбирається в залежності від робочого матеріалу і поставленого завдання. Фрези, що мають великий діаметр, використовуються з меншими швидкостями обертання, і навпаки. Висока швидкість обертання потрібна для фрез невеликого діаметру. Діаметр фрези варіюється від 6 до 45 мм і більше.

Оснащення

Фреза

Основні типи:

  • з підшипником (крайкова) застосовується для фрезерування окрайців заготованки;
  • без підшипника – універсальний варіант, дозволяє обробляти заготованки в будь-якому місці.

Крім того, в залежності від призначення фрези бувають пазовими, профільними, галтельними, калювальними, конусними і іншими.

Цанга пристрій для фіксації в цангові патрони електричного шпинделя фрезерної машини.

Упори та напрямні пристосування для зручної і точної роботи фрезерної машини.

  • паралельний упор – забезпечують прямолінійний рух фрези щодо заготованки.
  • направляюча шина – відрізняється від паралельного упору тим, що її можна встановити під будь-яким кутом до краю заготованки. Це дозволяє рухати фрезер в будь-якому напрямку в горизонтальній площині.
  • кутовий упор – дозволяє зробити точну копію деталі.

Регулювання швидкості дозволяє налаштувати фрезерну машину для роботи з різними матеріалами. Фрезери з декількома швидкостями обертання працюють тихіше і більш зручні, ніж моделі з однією швидкістю.

Регулювання глибини – автоматично завдає глибину врізання фрези в матеріал.

Плавний пуск забезпечує плавний розгін електродвигуна, тим самим збільшуючи термін його служби. Також запобігає фрезерну машину від ривка при її включенні.

Блокування включення перешкоджає випадковому запуску інструмента.

Блокування шпинделя служить для більш швидкої і зручної зміни фрез.

Виробник

При виборі фрезерної машини для рідкісного домашнього використання можна звернути увагу на продукцію Einhell, Интерскол і Фіолент. Це досить бюджетний сегмент інструмента, однак, очікувати від нього високої якості і надійності не слід. Навіть потужні моделі можуть досить швидко вийти з ладу. Як правило, фрезерна машина не входить в стандартний домашній набір інструментів, тому для більш частого використання рекомендуємо вибрати довговічні варіанти з наступної групи.

Виробники AEG, Bosch, DeWALT, DWT, Hitachi, Makita, Metabo, Sparky вже давно популярні й шановані на ринку електроінструмента. Випускають як побутові варіанти, так і професійні фрезери (наприклад, бренд Milwaukee). Будь-які моделі незалежно від їх вартості добре зібрані, проходять жорсткий контроль якості. Зазвичай працюють довго, буквально на знос, витримують високі навантаження. До того ж ці марки інструмента забезпечують відмінну сервісну підтримку користувачів в разі ремонту або заміни інструменту.

Відгуки про статтю

Я бы предпочел обзор на фуговально-рейсмусовые станки. Их множество вариантов и они более функциональные.