Як вибрати герметики

Герметики призначені для закладення швів, стиків і тріщин в стінах, тепло-, гідроізоляції та герметизації конструкцій. Герметики широко застосовуються в будівельно-монтажних, оздоблювальних і ремонтних роботах, в тому числі, при встановленні віконних рам, дверних коробок, раковин, збірці акваріумів і душових кабін. Також за допомогою герметиків реставрують меблі, сантехніку.

Важливо: обираючи герметик, зверніть увагу на термін придатності. Не купуйте прострочену суміш, так як вона, швидше за все, непридатна до використання. Оцініть цілісність опаковання – невелика тріщина на тарі призводить до висихання і затвердіння препарату.

Вид

Для зовнішніх робіт – характеризуються підвищеною стійкістю до дії вологи, високих і низьких температур, УФ-променів. Такими сполуками заповнюють стики і шви в фундаментах, фасадах і дахах будівель. Препарати для зовнішніх робіт знадобляться і при монтажі вхідних дверей і металопластикових вікон.

Для внутрішніх робіт – відрізняються екологічністю, піддаються фарбуванню, часто володіють протигрибковим ефектом. Подібні герметики призначені для обробки і ремонту підлоги, стелі і стін, монтажу плінтусів, реставрації меблів, герметизації стиків в санвузлі.

Універсальні – підходять для найрізноманітніших будівельно-монтажних, оздоблювальних і ремонтних робіт.

Також герметики підрозділяються на одно- і двокомпонентні (складаються з основи і каталізатора). Силіконові і поліуретанові препарати представлені одно- і двокомпонентними складами, а тіоколові герметики виробляються дво- і навіть трикомпонентними. Однокомпонентні суміші призначені для побутових потреб.

Склад

Силіконові – мають гарну адгезію (зчеплення) з деревом, склом, керамікою, бетоном та іншими матеріалами. Витримують вплив вологи і хімікатів, не бояться низьких і високих температур, характеризуються міцністю та еластичністю. Силіконові препарати випускаються в дуже широкому діапазоні кольорів, підходять для зовнішніх і внутрішніх робіт.

Мінуси силіконових герметиків: неможливість фарбування, слабке зчеплення з пластиками (полікарбонат, поліетилен, ПВХ, фторопласт, поліпропілен).

Силіконові герметики представлені двома різновидами.

 • нейтральні – позбавлені неприємного запаху, використовуються для герметизації металевих деталей. Такі герметики застигають довше, ніж кислотні. Нейтральні склади часто містять домішки, що поліпшують їх властивості. Наприклад, фунгіцидна домішка дає протигрибковий ефект.
 • кислотні – дешевші, міцні, водостійкі та еластичні, але непридатні для нанесення на металеві та бетонні основи (викликають корозію). Мають неприємний оцтовий запах. Підходять для робіт з керамікою, пластиком, деревом.

Силіконові герметики гарні для робіт у ванній, на кухні та інших приміщеннях з підвищеною вологістю. Такі суміші використовують і при герметизації скляних конструкцій, монтажу та ремонту вікон.

Важливо: силіконові герметики не наносять шарами, так як між старим і новим шарами не виникне адгезія. Щоб отриманий шов не псував зовнішній вигляд конструкції, обирайте суміш під колір оброблюваної поверхні.

Акрилові – забезпечують надійне зчеплення з різними будівельними матеріалами, включаючи гіпсокартон, пінобетон, цеглу, дерево. Такі суміші порівняно дешеві, екологічні та добре піддаються фарбуванню. Недоліки: чутливість до вологи і морозу, мала еластичність.

Акрилові герметики використовуються для герметизації труб, ремонту меблів та дерев'яної підлоги, монтажу віконних і дверних рам.

Силікон-акрилові (силіконізовані акрилові) – мають властивості обох герметиків. Ці водостійкі та еластичні препарати легко фарбуються і чудово зчеплюються з різними поверхнями. Мінуси: більш висока вартість в порівнянні з акриловими аналогами, чутливість до постійного впливу вологи.

Поліуретанові – відмінно приклеюються до дерева, кераміки, металу, пластику, пінобетону. Герметики стійкі до низьких і високих температур, не бояться вологи, піддаються фарбуванню. Мінуси: висока ціна, токсичність, чутливість до постійного впливу дуже високої температури (+ 120 ° С) і УФ-променів, погана адгезія до пластиків.

Поліуретанові суміші рекомендується застосовувати для фасадних робіт, ремонту покрівель, герметизації трубопроводів і повітроводів, заповнення віконних і дверних прорізів.

Важливо: працюючи зі шкідливими для здоров'я поліуретановими герметиками, використовуйте рукавички, окуляри і маску.

Бітумні – добре приклеюються до різних матеріалів (піно- і газобетон, метал, цегла, дерево). Ці герметики стійкі до дії низької температури, вологи і опадів. Недоліки: чутливість до високої температури і мінеральних масел.

Бітумні герметики використовуються для ремонту і герметизації покрівлі, труб, фундаментів, цоколів.

Важливо: бітумні герметики не можна застосовувати для герметизації димаря, труб опалення та інших конструкцій, що зазнають вплив високої температури.

Бутилові – мають хороші параметри зчеплення зі склом, алюмінієм і сталлю. Подібні склади екологічні, відносно недорогі, не бояться УФ-променів і температурних коливань. Мінус – обмежена сфера застосування (монтаж і ремонт вікон) і колірна гамма (чорний колір).

Тіоколові (полісульфідні) – відрізняються максимальною міцністю та еластичністю, стійкістю до перепадів температур і тиску, стійкі до вологи, розчинників, лугів, кислот та інших хімікатів. Ці герметики забезпечують найкращу адгезію з металами.

Недоліки тіоколових герметиків: висока ціна, необхідність швидко використовувати склад (протягом 2-3 годин), невелика колірна гамма (чорний і сірий колір).

Тіоколові герметики знадобляться для реставрації покрівель, замазування швів в залізобетонних і бетонних конструкціях (при цьому деформація повинна бути менше 25%). Також подібні суміші використовують у виробництві склопакетів.

MS-полімерні (MC-полімерні) – відносно новий різновид герметиків. Ці препарати поєднують в собі плюси силіконових і поліуретанових аналогів. MC-полімерні герметики стійкі до впливу навколишнього середовища, прекрасно поєднуються з різними основами і піддаються фарбуванню. Мінуси: висока вартість, тривалий час застигання. Оптимальні для вирішення безлічі завдань.

Також зустрічаються спеціальні герметики, наприклад, санітарні або акваріумні. Перші відрізняються антибактеріальними та протигрибковими властивостями і призначені для робіт в санвузлі. Другі мають підвищену водостійкість і використовуються для герметизації швів в акваріумах, басейнах, душових кабінах, водяних баках.

Характеристики

Еластичність (видовження при розриві) – здатність шару герметика при деформаціях повертатися в початковий стан при зникненні деформаційного навантаження. Вимірюється в процентах (%). Еластичність варіюється в межах 12-800%. Параметр 100% визначає дворазове видовження шву щодо його початкової ширини на момент розриву.

Для забивання статичних з'єднань використовують герметики з порівняно низькою еластичністю, а ось рухливі шви вимагають більш еластичних складів.

З еластичністю пов'язана і така величина, як допустима деформація шву відносно його ширини. В акрилових, поліуретанових, тіоколових препаратів цей показник становить 8-15%, у силіконових – 25% і більше.

Твердість по Шору (HSD) – здатність шару герметика протистояти деформації і руйнуванню. Чим вище цей параметр, тим надійніше шов.

Орієнтовні значення твердості по Шору:

 • 15 HSD – для забивання стиків покрівлі, швів конструкцій з бетону, дерева, металу і пластика;
 • 25 HSD – для герметизації стиків, що зазнають вплив вологи;
 • 40 HSD – для роботи зі склопакетами, забивання температурних швів в залізобетонних і бетонних конструкціях, заповнення стиків скло-метал;
 • 50 HSD – для ремонту металевих конструкцій;
 • 60 HSD – для робіт в автомобіле- і суднобудуванні.

Твердість суперечить еластичності. Найтвердіші герметики найменш еластичні і навпаки. Для фасадних робіт застосовують більш еластичні суміші, для обробки підлог – більш тверді.

Спосіб нанесення – герметики наносяться вручну або за допомогою монтажного пістолету. Останній варіант зручніше при роботі в важкодоступних місцях і дозволяє контролювати процес нанесення складу.

Час висихання – час, за який формується захисна плівка на поверхні шву. У більшості герметиків цей параметр становить 15-30 хвилин. Поліуретанові склади висихають за 1 годину, а тіоколовим потрібно 2-7 годин. Чим триваліше цей період, тим більше часу на виправлення можливих помилок при нанесенні шару. Після висихання спроби корекції шва призведуть до його пошкодження.

Час остаточної полімеризації (затвердіння) – час, після закінчення якого шов отримає максимальні міцнісні якості. Герметики полімеризуються в середньому за 5-7 днів. Є й винятки: акриловим сумішам потрібно 15-20 днів, а поліуретановим досить і одного дня.

Важливо: час висихання і час остаточної полімеризації залежить від температури і вологості навколишнього середовища, а також від глибини шву герметика.

Температура нанесення – температура, при якій слід наносити герметик. Недотримання цієї умови створить додаткові складності: при дуже низькій температурі зростає в'язкість препарату, при дуже високій – збільшується його плинність. В будь-якому випадку вихід за межі допустимої температури негативно вплине на якість роботи.

Температура експлуатації (робоча температура) – температура, при якій виробник гарантує збереження міцності шву з герметика.

Температура експлуатації залежить від складу герметика:

 • силіконові – від -50 ° С до + 200 ° С;
 • акрилові – від -20 ° С до + 60 ° С;
 • силікон-акрилові – від -20 ° С до + 70 ° С;
 • поліуретанові – від -40 ° С до + 80 ° С;
 • бітумні – від -50 ° С до + 150 ° С;
 • бутилові – від -55 ° С до + 100 ° С;
 • тіоколові – від -60 ° С до + 130 ° С;
 • MS-полімерні – від -40 ° С до + 100 ° С.

Прогнозований термін служби – час, протягом якого отверділий герметик зберігає заявлені властивості. Цей параметр визначається складом препарату і зовнішніми факторами:

 • силіконові – 3-10 років (в приміщенні), 2-3 роки (на відкритому повітрі);
 • акрилові – 5-10 років (в приміщенні), 1-2 роки (на відкритому повітрі);
 • силікон-акрилові – 10 років;
 • поліуретанові – 25-30 років (в приміщенні), 10-15 років (на відкритому повітрі);
 • бітумні – 20 років;
 • бутилові – більше 20 років;
 • тіоколові – 10-20 років (в приміщенні), 4-6 років (на відкритому повітрі);
 • MS-полімерні – 25 років.

Колір – підбирається до тону оброблюваних деталей, щоб домогтися непомітності шва. Інший варіант – контрастний колір герметику, що дозволяє реалізувати оригінальні дизайнерські рішення.

Фасування і об,єм – герметики для побутових потреб найчастіше постачаються в тубах (600 мл) і картриджах (280-310 мл). З пістолетами сумісні тільки герметики в картриджах. Також зустрічаються двокомпонентні склади, упаковані в металеву тару – таке фасування обирають професійні будівельники.

Відгуки про статтю