Як вибрати гнучкий шланг для води та газу

Тип

Гнучкий шланг (гнучка підводка) – м’яка гумова трубка з різьбовими фітингами. Застосовується для підключення побутової техніки, приладів водопостачання, сантехнічного, опалювального та газового обладнання до водопровідних/газових комунікацій. Гнучке підведення економить простір і дає можливість переставляти прилади, що полегшує їх обслуговування або прибирання в приміщенні.

Для захисту від механічних впливів гнучкий шланг покривається металевим обплетенням. Залежно від матеріалу обплетення термін служби виробу становить 5-15 років.

Важливо: ознаки гарного гнучкого шлангу – еластичність та відсутність різкого запаху гуми.

Сильфонний гнучкий шланг – гофрована трубка з різьбовими фітингами, яка виготовляється з нержавіючої сталі. Відрізняється від звичайного гнучкого підведення більш тривалим терміном служби та підвищеною надійністю. Деякі моделі розтягуються в 1.5-2 рази. Інші плюси: здатність фіксувати кут вигину, стійкість до гідроударів та перепадів температури.

Але сильфонний шланг дорожчий і менш гнучкий. До недоліків належить і схильність до вібрацій, що спричиняє шум. Термін служби виробу сягає 25 років.

Важливо: призначення гнучкого підведення можна визначити за кольором ниток в обплетенні. Шланги для гарячої води відмічені червоним кольором, для холодної – синім, для газу – жовтим. Універсальні моделі, призначені для гарячої та холодної води, позначаються червоним та синім кольором.

Довжина шлангу

Довжина гнучкого підведення залежить від відстані між обладнанням, що підключається, і вступною трубою. Довжина більшості шлангів становить 50-200 см, але трапляються й довші вироби – на 250-500 см. Шланг не можна встановлювати в натяг, тому його підбирають із запасом по довжині. Після виконання відповідних вимірів додайте 20 % від отриманого результату – це буде оптимальна довжина шланга.

Деякі сильфонні шланги здатні подовжуватися, тому виробники вказують їхню мінімальну й максимальну довжину (14-25 см, 20-35 см). Але такі вироби не бажано розтягувати більш ніж на 50 %, тому що інакше зменшиться жорсткість підводки.

Тип підключення

Внутрішньо-внутрішнє різьблення (гайка-гайка) – такий гнучкий шланг оснащений двома гайками з обох боків. Подібний тип підключення трапляється в багатьох виробах, крім підводок змішувачів.

Внутрішнє-зовнішнє різьблення (гайка-штуцер) – у цієї моделі з одного боку є гайка, а з іншого – штуцер. Ще один найпоширеніший спосіб підключення.

Внутрішнє-зовнішнє різьблення (гайка-короткий штуцер) / внутрішнє-зовнішнє різьблення (гайка-довгий штуцер) – ці шланги призначені тільки для підключення змішувачів до водопроводу.

Діаметр різьблення

Ця характеристика дає змогу оцінити сумісність гнучкої підводки з обладнанням, що підключається, і вступною трубою. Діаметр різьблення шланга мусить збігатися з діаметрами підведеної труби та посадкового місця приладу, інакше доведеться скористатися перехідником.

3/8" – використовується для підключення кухонних мийок та раковин (умивальників).

3/8"xM10 / 3/8"xM12 – застосовується для підключення змішувачів. М10 та М12 – це різьблення штуцера.

1/2" – використовується для підключення ванн, газових плит, духовок та печей.

1/2"xM10 – застосовується для підключення змішувачів.

3/4" – призначений для підключення колонок, водонагрівачів, конвекторів, казанів.

1" – використовується для монтажу насосних станцій водопостачання, підключення гідроакумуляторів, компенсаторів та регуляторів тиску газу.

Матеріал зовнішньої обплетення, гофри

Нержавіюча сталь – міцний та довговічний матеріал. Таке обплетення оберігає шланг від зносу, пошкоджень та вологи. Недолік – нержавіюча сталь проводить струм. Подібні шланги вибирають для під’єднання приладів водопостачання, газового обладнання, змішувачів. Термін служби – 10 років.

Алюміній – обійдеться дешевше, але менш міцний, боїться впливу хлору та їдких миючих засобів (це загрожує корозією обплетення та проривом шланга). До мінусів належить і більш висока електропровідність алюмінію, порівняно з нержавійкою. Ці вироби не рекомендується використовувати в умовах підвищеної вологості. Підійдуть для приладів водопостачання. Термін служби – 5 років.

Нейлон – надійний матеріал, що витримує несприятливі умови довкілля, зокрема, перепади температур. Ці шланги використовуються для підключення приладів водопостачання, змішувачів та пральних машин, розведення опалювальної системи. Нестача – висока вартість. Термін служби – 15-20 років.

Без обплетення – така підводка порівняно дешева, не проводить струму й чудово гнеться. Але шланги без оплетки не захищені від впливу зовнішніх чинників, що може призвести до їхнього прориву. Термін служби – до 5 років.

Матеріал гайки

Гайка забезпечує надійне з’єднання гнучкого підведення з ввідною трубою й обладнанням, що підключається (для типу «гайка-гайка»).

З погляду «ціна-якість» найкращими матеріалами для виробництва гайок вважаються нержавіюча сталь та латунь. Такі гайки служать 15-20 років. Більшість гнучких шлангів комплектується цими гайками.

Гайки з нікельованої латуні прослужать довше, ніж аналоги зі звичайної латуні, але й ціна подібних виробів вища. Вуглецева сталь дешевша за попередні матеріали, але недовговічна (до 3 років) і схильна до корозії – такі гайки використовуються тільки для підключення газового обладнання.

Важливо: вибираючи гнучкий шланг, зверніть увагу на гайки. Дуже легкі та тонкі гайки свідчать про низьку якість продукції.

Максимальний робочий тиск

Цей параметр означає гранично допустимий тиск, який витримує гнучкий шланг без ризику виходу з ладу. Дає змогу оцінити, чи підійде гнучка підводка для конкретного завдання. Максимальний робочий тиск вимірюється в барах і залежить від обплетення шланга:

  • підведення з алюмінієвим обплетенням – 5 бар;
  • шланги з нержавіючої обплетенням – 10 бар;
  • підводка з нейлоновою обплетенням та сильфонні шланги – 20 бар.

Для водо-, газопостачання та насосних станцій достатньо шланга, призначеного на 10 бар, для опалювальної системи – 5 бар, для підключення змішувача – 10-20 бар.

Максимальна температура робочого середовища

Ця характеристика означає гранично допустиму температуру води або газу, яку витримує гнучке підведення без ризику її пошкодження. Допомагає визначитися з вибором шланга, з огляду на конкретне завдання. Максимальна температура робочого середовища залежить від обплетення шланга:

  • підведення з алюмінієвим обплетенням – 80°C;
  • шланги з нержавіючої обплетенням – 95°C;
  • підведення з нейлоновою обплетенням – 110°C.

Сильфонне підведення призначене на більш серйозні термічні навантаження та витримує до 250°C.

Максимальна температура робочого середовища більшості гнучких шлангів становить 95°C (оптимальний вибір для змішувачів та приладів водопостачання). Для підключення газового обладнання та систем опалення використовують підводку, що витримує до 120-130°C.

Особливості та оснащення

Кутове підключення – підходить для підключення обладнання, яке розташоване у важкодоступних місцях. Ці шланги найчастіше використовують для монтажу насосних станцій водопостачання.

Антивібраційний, високого тиску – знижує вібрації, гул та шум у системі водопостачання. Застосовується для підключення обладнання, що перекачує або подає воду, наприклад, насосів або гідроакумуляторів.

Не боїться гідроударів – таке гнучке підведення витримує перепади тиску у водопроводі. Тим самим запобігає розриву шланга. Подібні вироби вибирають для систем опалення, змішувачів та приладів водопостачання.

Не провадить електричний струм – цей шланг призначений для підключення газового обладнання. Не потребує встановлення спеціальної діелектричної вставки під час монтажу газових приладів.

Можна використовувати в харчових цілях – це гнучке підведення виготовляється з нетоксичної (харчової) гуми. Використовується для підключення побутової техніки та сантехнічного обладнання до водопроводу.

Пластиковий ключ для затягування гайки – дає можливість легко та швидко закрутити накидну гайку. Позбавляє необхідності використовувати додатковий інструмент.

Кількість в упаковці

Гнучкі шланги продаються поштучно, за винятком певних комплектів для змішувачів, що складаються з двох шлангів – для гарячої та холодної води.

Відгуки про статтю