Як вибрати гідрокостюм

Гідрокостюм – спорядження, що захищає плавця від переохолодження і травм шкірного покриву. Гідрокостюм використовується для різних видів водного спорту, включаючи підводне полювання, дайвінг, фрі дайвинг, віндсерфінг, а також для водолазних робіт.

Обирати гідрокостюм слід з обов'язковою приміркою. Він повинен точно відповідати розміру і щільно прилягати до тіла, немов друга шкіра. У занадто вільному костюмі погано зберігається тепло, в занадто тісному буде важко дихати, що призведе до швидкої втоми плавця.

При цьому можна керуватися наступними критеріями:

 • область шиї – костюм повинен сидіти щільно, але не перетискати;
 • пахви – допускаються невеликі проміжки;
 • промежина – щільне прилягання;
 • поперек – нещільне прилягання з урахуванням вигину хребта;
 • щиколотки та зап'ястя – щільне прилягання (через них найчастіше потрапляє вода).

Поради по примірці:

 • на спині не повинно бути роздутого міхура повітря, інакше в костюм буде потрапляти занадто багато води й він не буде ефективним;
 • щоб відчути, наскільки гідрокостюм комфортний, можна лягти на живіт, підігнути ноги до спини та спробувати імітувати плавання. При цьому рухи повинні бути вільними, а сам костюм – не врізатися в тіло;
 • черевик рекомендується міряти у термошкарпетках.

Для мінімізації проникнення води ззовні використовуються обтюратори – спеціальні ущільнювачі, що забезпечують щільне прилягання костюма до тіла. Вони ставляться по краю капюшона, в манжетах в районі кистей і на щиколотках.

Важливо: деякі гідрокостюми, наприклад, без внутрішнього дублювання, надягають за допомогою спеціального гелю або тальку. Також для цієї мети можна використовувати мило і шампунь.

Вид

Мокрий – найбільш поширений вид, пропускає деяку кількість води через блискавки та нещільні ділянки гідрокостюма. Ця вода, нагріваючись до температури тіла плавця, стає утеплювачем і перешкоджає проникненню холодної води ззовні. Таким чином, мокрий гідрокостюм за принципом дії нагадує термос. Однак з часом холодна вода все-таки проникає, і плавець втрачає тепло.

Сухий не пропускає воду всередину гідрокостюма, а значить, забезпечує збереження тепла, що виділяється тілом. Герметичність костюма досягається завдяки обтюраторам на руках і шиї, водонепроникним блискавкам і вшитим або уклеєним спеціальним шкарпеткам / черевикам.

Сухий гідрокостюм має клапани, за допомогою яких подається (піддув) або відкачується (підбурювання) повітря з костюма. Через порівняно велику товщину таке спорядження сковує рухи плавця.

Ціна сухого гідрокостюма значно вище, ніж мокрого. Сухий костюмоптимальний варіант у разі тривалого перебування в холодній воді (12 °C і нижче) – дайвінгу або водолазних робіт, а також при невеликій активності плавця.

Напівсухий – проміжний варіант: як і сухий, він оснащується ущільненнями та герметичною блискавкою, але пропускає трохи води (максимум 200-250 г). Зберігає тепло краще мокрого. У ньому часто може бути присутнім вшитий гідрошолом і додаткова неопренова майка. Теплоізоляція досягається завдяки товщині неопрену і внаслідок води, що знаходиться між гідрокостюмом і тілом.

Матеріал

Переважна більшість гідрокостюмів виконуються з водонепроникного матеріалунеопрену (спіненої гуми). У нього є два основних параметри:

 • стійкість до компресії / відновлення – здатність неопрену відновлювати свою товщину після спливання плавця на поверхню: уповільнює потоншення неопрену, а значить і погіршення теплоізоляції костюма;
 • еластичність – дозволяє гідрокостюму щільно облягати тіло, щоб уникнути втрат тепла у зв'язку з циркуляцією води всередині нього.

Цей матеріал зустрічається в декількох видах:

 • S \ L – гладкий («гумою назовні»), найчастіше має темний колір; це теплий матеріал, але чутливий до механічних впливів і УФ-променів, в результаті чого такий костюм швидше виходить з ладу;
 • D \ L – складається з трьох шарів (тканина + неопрен + тканина): такий матеріал набагато міцніше і менш чутливий до УФ-променів; проте «D \ L» холодніше, ніж «S \ L»; неопрен «S \ L» товщиною 3 мм по теплових властивостях дорівнює 4 мм «D \ L» неопрену.

Слід зазначити, що існує нова модифікація неопрену «D \ L», яка дорівнює по теплоті «S \ L» неопрену, але коштує дорожче.

Також зустрічаються гідрокостюми з комбінованого матеріалу «D / LS / L» (груди, рукава, спина – «S / L», решта – «D / L»).

Гідрокостюми для фрі дайвінгу та підводного полювання виготовляються з неопрену «відкрита пора». Такий неопрен спеціальним чином розрізається, щоб він своїми «відкритими» бульбашками добре прилипав до шкіри.

Сухі гідрокостюми можуть виготовлятися з таких матеріалів:

 • тріламінат (гума-нейлон) – майже не зберігає тепло, тому його використовувати рекомендується разом з термобілизною;
 • пресований неопрен – відмінно облягає тіло і зігріває в холодній воді, але такий костюм досить масивний, не дуже стійкий до зносу, при виході на мороз швидко промерзає, при цьому коштує дорого;
 • подрібнений неопрен – за властивостями наближається до попереднього костюма, але набагато стійкіше до механічних пошкоджень і стисненню під водою; найбільш довговічний матеріал.

Товщина

Товщину костюма необхідно підбирати в залежності від температури води та часу перебування на глибині. Чим нижче температура води та більше час, тим товще повинен бути гідрокостюм.

У теплій воді найчастіше використовують костюм товщиною 3-5 мм, в холодній – 7-11 мм.

Залежність товщини костюма від температури води можна представити у вигляді такого співвідношення:

 • 30 °C і вище – 2 мм костюм (мокрий);
 • 25-30 °C3 мм костюм;
 • 23-25 °C3 мм + капюшон;
 • 21-23 °C3 мм + капюшон + жилет або гідрокостюм товщиною 6 мм;
 • 12-18 °C6-7 мм;
 • нижче 12 °Cсухий костюм.

Чим більше товщина гідрокостюма, тим менше його еластичність, тому товщина може бути комбінованою: під колінами, на ліктях, під пахвами та в інших місцях, пов'язаних з активним рухом, є вставки з матеріалу меншої товщини. У цьому випадку вказується мінімальна і максимальна товщина костюма, наприклад, 2/3 мм або 3/4 мм.

Важливо: при необхідності гідрокостюм можна доповнити утеплювачем, який надівається зверху як куртка. У цьому випадку товщина гідрокостюма збільшується. Іноді такий утеплювач має вбудований шолом.

Дублювання

З метою підвищення міцності, теплоізоляційних якостей, а також поліпшення надягання в мокрих гідрокостюмах неопрен часто дублюється наступними матеріалами:

 • плюшем (PL), як правило, дублюється внутрішня сторона костюма, що істотно полегшує його надягання і знімання;
 • нейлоном (N) дублюється як внутрішня, так і зовнішня сторона костюма; при внутрішньому дублюванні гідрокостюм можна надягати без використання шампуню і гелю, а при зовнішньому – значно підвищується міцність костюма;
 • стрейч (XTend) підвищує еластичність костюма, що робить занурення більш комфортним;
 • титанічне напилення (Ti) покращує теплоізоляцію костюма внаслідок тепловідбивних властивостей металу. Одностороннє напилення зменшує втрату тепла на 20-25%, двостороннє – до 30%.

Мокрий костюм буває декількох видів.

Не дубльований («голий») – м'який, тонкий, еластичний, що забезпечує максимальну свободу рухів плавця. Однак такий гідрокостюм має низькі теплоізоляційні властивості та чутливий до найменших пошкоджень – легко рветься або проколюється.

З одностороннім дублюванням – зустрічається у двох різновидах:

 • дубльований зсередини – гідрокостюм легко надівається, проте тканина сприяє циркуляції води, що призводить до втрати тепла; костюм чутливий до механічних пошкоджень (вразливі місця – лікті, коліна, голова);
 • дубльований зовні («липкий») – набагато герметичніше та міцніше попереднього гідрокостюма, але складний в надяганні (тільки з використанням гелю, мила, шампуню).

З двостороннім дублюванням – володіє перевагами двох попередніх видів. Такі костюми – найміцніші та надійні, але дуже жорсткі, а значить обмежують свободу руху плавця під водою.

 • комбінований – поєднує в собі якості різних гідрокостюмів. Наприклад, куртка або штани виконані гумою до тіла, а на окремих ділянках мають внутрішні вставки з іншого матеріалу, що призводить до циркуляції води по шкірі.

Призначення

Дайвінг – оптимальним варіантом є мокрий костюм c двостороннім дублюванням, що має довгі рукави, але без шолома. Для більш суворих умов можна надіти утеплюючий жилет. Можливе використання сухого костюма. Важливо, щоб костюм був яскравих тонів: плавець може краще вписатися в підводний світ і не сполохати його мешканців.

Фрі дайвинг – відмінно підійде мокрий «голий» костюм, що дозволяє максимально швидко і легко занурюватися на велику глибину, а також вільно пересуватися під водою. У зв'язку з нестачею теплоізоляційних властивостей костюма він утеплюється напиленням з біотермічної кераміки та титану. Напилення дозволяє надіти костюм без гелю, але збільшується ризик його розриву.

Підводне полювання – гарним вибором стане мокрий односторонній дубльований гідрокостюм зі спеціальною кевларовою вставкою для упору рушниці при перезаряджанні. Зовнішній шар тканини захищає костюм від механічних впливів, а темне або плямисте забарвлення добре маскує мисливця в водному середовищі.

Важливо: костюми з двостороннім дублюванням для полювання не підійдуть, оскільки вони сковують рухи мисливця, а при тривалому плаванні збільшується втрата тепла через циркуляції води усередині костюма.

Віндсерфінг – підійде мокрий або напівсухий гідрокостюм (короткі руки / ноги або короткі руки / довгі ноги). Такі моделі зазвичай прогумовані на колінах для додаткового захисту костюма.

Важливо: додатково до гідрокостюма рекомендується використовувати неопренові шкарпетки, рукавиці та рукавички, що захищають від переохолодження, укусів і подряпин. Якщо планується тривале занурення при низькій температурі, то гарним доповненням стануть неопренові майки.

Конструкція

Короткий – короткі руки та ноги (шорти). Такі костюми завжди мокрі.

Костюм з довгими ногами та короткими руками / відстібними рукавами – мокрий костюм.

Довгий – повністю довгі руки та ноги: і сухі, і мокрі костюми.

Моно костюм – комбінезон, зазвичай з шоломом, що охоплює все тіло плавця. Не порушує природну стійкість (плавучість) людини в воді.

Роздільний – комбінезон з лямками + куртка із шоломом і рукавами. Такий костюм зручний в надяганні, тепліше моно костюма, оскільки складається з подвійного шару неопрену.

Комбінований – складається з декількох елементів: моно костюм, куртка і шолом. Різні їх поєднання дозволяють підібрати оптимальний варіант костюма для кожного випадку.

Блискавка

Блискавка значно полегшує надягання і знімання гідрокостюма, однак через неї проникає вода. Іноді для захисту від попадання води блискавка оснащується спеціальним відкидним клапаном.

Блискавка може розташовуватися:

 • на грудях – зручно застібається і розстібається, але іноді може стовбурчитися; добре, якщо блискавка буде оснащена подвійним бігунком – це дозволить її застібати / розстібати зверху і знизу;
 • на спині – гідрокостюм не стирчить при вигинах, але таку блискавку незручно застібати та розстібати;
 • на шиї – найгірший варіант, оскільки знаходиться в зоні найбільшої активності та завдає великі незручності.

Блискавка на грудях повинна застібатися з невеликим зусиллям. Якщо її застебнути важко, то слід обрати костюм на розмір більше, якщо занадто легко застібається – то на розмір менше.

Шви

Від виду швів залежить міцність з'єднання частин гідрокостюма, отже, його довговічність і ефективність.

Клей і стрічка – економічний, але не дуже міцний вид шва.

Шов зигзаг – зустрічається в кольорових вставках на шиї, капюшоні та інших місцях, на які припадає невелике навантаження.

Шов маузер – широкий і міцний шов без проклейки. Однак якщо нитки не витримають навантаження, то шов розійдеться.

Сліпий шов – найміцніший, надійний і при цьому гнучкий шов – спочатку він проклеюється, а потім особливим чином прошивається.

Поради по догляду

 • Слід промивати гідрокостюм в прісній воді після занурення, оскільки при висиханні кристали солі ушкоджують гуму.

 • Не можна сушити костюм під прямими сонячними променями, а також поряд з нагрівальними приладами.

 • При зберіганні та перевезенні костюма не можна допускати постійних складок, перегинів або розтягувань.

 • У сухому костюмі перед зануренням рекомендується змащувати герметичну блискавку силіконовим мастилом. Якщо костюм не буде використовуватися тривалий час, то клапани піддуву і підбурювання слід ретельно промити чистою водою.

Виробник

Серед любителів дайвінгу та підводного полювання найавторитетнішими брендами є Aqua Lung, Bare, Beuchat, Cressi, Mares і SeacSub. Кожен з них гарантує якість своєї продукції: кращий неопрен, пошив, посадку костюма, тобто його анатомічні особливості. У всіх марках можна знайти як бюджетні моделі для початківців дайверів, так і гідрокостюми для професійних спортсменів або мисливців.

В окрему групу можна виділити російських і українських виробників BS Diver, Marlin, Sargan і Scorpena. Це молоді бренди, що розвиваються: мають непогану якість пошиття і неопрену, проте в окремих випадках можливі проблеми зі швами. Ці марки менш популярні, дилерські мережі значно менші, але асортимент продукції на будь-який рівень і бюджет. Слід зазначити, що різниці в ціновій політиці між іноземними та місцевими брендами практично немає.

Відгуки про статтю