Як вибрати гімнастичний комплекс

Вид

Спорткомплекс – спортивний тренажер, який має шведську стінку та інші снаряди та елементи (трапецію, мотузкові сходи, гойдалки, кільця і т.д.). Призначений для всебічного фізичного розвитку дітей і дорослих.

Шведська стінка (сходи) – універсальний спортивний снаряд, який складається з вертикальних стійок з поперечними округлими поперечинами. Є основою спорткомплексу. Дозволяє виконувати велику кількість вправ на різні групи м'язів. На неї можна встановити додаткове обладнання (турнік, дошку для преса і спини, кільця й т.д.).

Турнік – спортивний снаряд, що складається з поперечної перекладини, яка може спиратися на вертикальні стійки, кріпитися до стіни або встановлюється в отворі. Призначений для виконання підтягувань, підйомів з переворотом і т.д. Розвиває м'язи плечового пояса, спини та рук.

Кільця гімнастичні – спортивний снаряд, який являє собою кільця з матеріалу що не деформується, підвішені на тросових підвісах. Кільця використовуються для виконання викрутів, підйомів, оборотів. Розвивають майже всі групи м'язів (особливо плечовий пояс, грудні м'язи), координація.

Мотузкова драбина – сходи з дерев'яними поперечинами та мотузковим підвісом. Зміцнює вестибулярний апарат, тренує м'язи ніг і рук.

Трапеція – дерев'яна поперечина, підвішена на двох мотузках. Використовується для розвитку рук, ніг, преса і спини, а також розвиває навички управління своїм тілом. Крім того, малюк може її використовувати як гойдалку.

Гойдалки – встановлюються як в спорткомплексі, так і у дверному отворі. Гойдалки служать в основному для розваги.

Масажна доріжка – спеціальне покриття, призначене для профілактики плоскостопості у дітей у віці від 1 року до 6 років. Розміщується під спорткомплексом і закріплюється за нижні поперечки комплексу «ремінцями» на липучках. Масажна доріжка має кишені, в які насипаються намистинки, крупи, щільні хрусткі матеріали.

Дошка для преса і спини – похила дошка, яка застосовується для розвитку цих м'язів, а також для зміцнення хребта. Діти можуть використовувати її як гірку, а також ходити по ній для профілактики плоскостопості.

Вік користувачів

Для дітей – призначений для спортивних занять та ігор. Спорткомплекс розвиває м'язи рук, ніг, тулуба, тренує опорно-руховий апарат і покращує обмін речовин. Крім того, дитячий спорткомплекс дозволяє весело і цікаво проводити час (гойдалки, гірки тощо).

Комплектація спорткомплексу залежить від віку малюка. Як правило, спорткомплекс купують дітям, які досягли 1.5 роки. Малюкам цього віку буде достатньо придбати шведську стінку і спортивний мат. Старша дитина освоїть трапецію, гімнастичні кільця та гойдалки. Мотузкові сходи підійдуть для дітей від 4 років.

Для дорослих – відрізняється від дитячого наявністю додаткових пристосувань для силових тренувань (наприклад, стійка для штанги). Якщо діти працюють з власною вагою, то дорослі часто вважають за краще тренуватися з обважнювачами.

Для дорослих і дітей – універсальний варіант, що дозволяє займатися одночасно дорослим і дітям. Це позитивно позначається на здоров'ї та взаєминах всієї родини.

Виконання

Г-образні – шведська стінка має верхню частину, яка загинається перпендикулярно вперед. На цю частину навішується мотузкові сходи, турнік або кільця. Прикріплюється до стіни.

Т-образні – шведська стінка що не примикає до стіни, а її верхні поперечини йдуть в протилежних напрямках. На такі моделі можна повісити більше навісних снарядів. Спосіб кріплення – в розпір.

П-подібні (чотириколісні) – дві шведські стінки з'єднуються верхніми перекладинами. Найбільш функціональні – такі моделі мають рукохід, на них можна повісити гладіаторську сітку, гойдалки та інше навісне обладнання, проте займає великий простір. Спосіб кріплення – в розпір.

Матеріал

Дерево (береза, кедр) – екологічний, легкий, теплий, приємний на вигляд і дотик матеріал. Неминучі при тренуванні удари об дерево не такі чутливі та травматичні.

Разом з тим, цей матеріал недостатньо стійкий до зношування, не здатний витримувати великі навантаження (до 80 кг), а також схильний до шкідливих впливів навколишнього середовища (волога, УФ-промені, перепади температур).

Метал – міцний і зносостійкий матеріал. Витримує високі навантаження і більшість негативних впливів навколишнього середовища. Металеві спорткомплекси мають дуже різноманітний дизайн і добре підходять до різних інтер'єрів.

Разом з тим метал піддається корозії, а удари по ньому дуже болючі та небезпечні.

Важливо:

  • металеві шведські стінки повинні бути обладнані нековзними накладками на перекладині, що підвищує безпеку і комфорт;
  • металева стінка дозволяє виконувати велику кількість силових вправ;
  • у металевих стінок поперечини тонше, ніж у дерев'яних, що особливо зручно для дітей;
  • вони можуть бути доповнені безліччю різного устаткування.

Установка, кріплення

Пристінний – найнадійніший вид кріплення. Як правило, закріплюється в чотирьох місцях. Найкраще підійде для цегляних або бетонних стін. Недолік – необхідно свердлити отвори для кріплення. Цей спосіб не годиться, якщо стіна недостатньо міцна і стійка (наприклад, гіпсокартонна стіна).

До стіни та стелі – використовується в деяких видах спорткомплексів. Крім стіни конструкція додатково кріпиться на стелю.

У розпір – конструкція фіксується між підлогою та стелею. Зручний вид кріплення, оскільки не вимагає свердління отворів. Цей спосіб гарний тим, що дозволяє перемістити спортивний снаряд в інше місце. Не використовується там, де є навісні стелі.

Основні снаряди

Знімний, дитячий турнік – відрізняється від звичайного турніка меншою шириною, спеціальними вм'ятинами для рук дитини та можливістю переміщення на будь-яку перекладину шведської стінки в залежності від зростання маленького спортсмена.

Бруси – спортивний снаряд, який являє собою поздовжні паралельні поперечини, що спираються на вертикальні стійки. Віджимання на брусах – один з найефективніших вправ для тренінгу грудних м'язів і розвитку плечового пояса.

Снаряди для лазіння

Рукохід (горизонтальні сходи) – конструкція, що складається з вертикальних стійок, поздовжніх і поперечних перекладин. Розвиває у дитини спритність, сміливість, силу. Існує в декількох різновидах («хвиля», «коло», «ромашка»). Може входити до складу спорткомплексу або бути окремою спорудою. Вуличні рукоходи виготовляються з металу, домашні – з дерева або пластика.

Гладіаторська сітка – конструкція, що складається з прямокутного каркаса і сітки для лазіння. Лазіння по такій сітці розвиває у дитини м'язи ніг, рук, спини, а також забезпечує масаж стоп ніг, профілактику плоскостопості. Каркас виготовляється з дерева, сітка – з пропіленової кольорової мотузки.

Канат – товста мотузка з пеньки або бавовни, підвішена вертикально або під кутом. Використовується як для спортивних вправ, так і для ігор. Існує два види: канат для лазіння і канат для перетягування. Зміцнює опорно-руховий апарат, розвиває силу, витривалість, координацію.

Додаткові снаряди

Мат – амортизувальне підлогове покриття, що складається з наповнювача (пінополіетилен) і чохла на застібці-блискавці. Захищає від ударів і травм, а також використовується як самостійний снаряд під час занять гімнастикою, дитячим фітнесом, йогою і т.д.

Лава для жиму / преса – спортивне пристосування, призначене для тренінгу м'язів грудей і преса.

Руків'я з паралельним хватом – спеціальні ручки на турніку, призначені для перерозподілу навантаження. Так, вправи з широким хватом добре опрацьовують м'язи спини, а при вузькому хваті навантаження перерозподіляється на руки (біцепс і трицепс плеча).

Гірка – конструкція з гладким похилим спуском, що дозволяє залазити наверх і скочуватися вниз. Добре підійде для спортивного розвитку дітей і для розваги. Може входити до складу спорткомплексу або бути окремою спорудою. Вулична гірка виготовляється з металу, домашня – з дерева або пластика.

Поради

  • В першу чергу, слід визначитися з призначенням спорткомплексу (шведської стінки) і його розмірами. Обов'язково виміряйте висоту стелі.
  • Потім потрібно звернути увагу на матеріал, з якого виготовлений спорткомплекс, якість деталей і способи кріплення.
  • Щоб заощадити кошти, можна купити лише основу спорткомплексу – шведську стінку, а решта обладнання купувати поступово, оскільки дитині не відразу знадобляться всі снаряди.
  • Слід розміщувати дитячий спорткомплекс якомога далі від меблів, що мають жорсткі стінки та гострі кути. Для виконання різних вправ повинно бути достатньо вільного місця.
  • На підлозі слід постелити гімнастичні мати. Пам'ятайте, що встановлювати спортивний комплекс потрібно згідно з інструкцією. Краще, якщо його монтаж здійснить фахівець.

Виробник

Умовно можна розділити марки гімнастичних комплектів на дві групи: товари для дорослих і дітей. Серед перших популярні бренди BH Fitness, HouseFit, Inter Atletika, Inter Fit, Kettler, Sprinter, Torneo, USA Style, Ладас та інші. Найважливіші деталі всіх комплексів: якісний метал і кріплення. Саме на це варто звертати увагу при покупці навіть самого простого турніка для будинку.

Окремою групою існують бренди тільки професійного обладнання, наприклад, для боксу. Така продукція дуже дорога і для будинку не потрібна. Серед марок можна відзначити компанію Impulse: виробляють високоякісні тренажери для залів, установки для боксу.

Серед виробників дитячих гімнастичних комплексів найбільш популярні Babygrai, Irelle, Kindersport, Майстерня Чарівного Світу. Для самих маленьких випускаються дитячі гірки. Найдешевшим моделям складних комплексів довіряти не варто, оскільки від міцності матеріалів залежить безпека дитини.

Відгуки про статтю