Як вибрати глюкометр

Глюкометр – медичний прилад, який застосовується для вимірювання рівня концентрації глюкози в крові. Дозволяє контролювати вміст глюкози і вчасно вживати необхідних заходів. Такий пристрій необхідний, перш за все, хворим на діабет і спортсменам.

Важливо: будь-який глюкометр дає похибку в межах 15-20%, що відповідає світовим стандартам. Тому цей пристрій не застосовують при діагностиці діабету (потрібно лабораторне дослідження). А ось для відстеження рівня глюкози в крові приладу з вказаною похибкою цілком достатньо.

Для молоді підійдуть стильні і компактні глюкометри, що нагадують музичні плеєри або інші девайси з підключенням до ПК або смартфону. Люди зрілого віку вибирають пристрої з великим набором функцій. А ось літнім пацієнтам варто звернути увагу на глюкометри з базовим функціоналом і мінімумом кнопок.

Перед вибором глюкометра обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Він дасть рекомендації щодо вигляду пристрою, періодичності вимірювання, способів калібрування, функціоналу та інших параметрів.

Вид

Інвазивний – передбачає взяття крові шляхом проколу і використання тест-смужок. До інвазивних відносять електрохімічні, біосенсорні, фотометричні глюкометри.

  • Електрохімічний – надійний, точний, довговічний, стійкий до зовнішніх впливів. Представлений безліччю моделей, що полегшує вибір пристрою прийнятної вартості для конкретного користувача (дитини, літньої людини, спортсмена). Мінуси: необхідність швидкого виконання процедури, наявність кодування. Більшість глюкометрів відносяться до цього виду.
  • Біосенсорний – має достоїнства електрохімічної моделі, але більш точний. Оптимальне рішення для всіх пацієнтів. Іноді біосенсорними називають неінвазивні (оптичні) глюкометри.
  • Фотометричний – компактний, простий в експлуатації. Недолік – чутливість до перепадів температури, прямих сонячних променів, випадковим ударам і іншим негативним факторам (знижується точність). Такий прилад не варто обирати людям зі слабким зором, спортсменам, мандрівникам. Фотометричні моделі – застарілий варіант.

Неінвазивний (оптичний) – на відміну від попередніх глюкометрів не вимагає проколу шкіри і застосування тест-смужок. Пристрій відстежує концентрацію глюкози в крові і рівень артеріального тиску. Мінуси: дуже висока ціна, великі габарити, не дуже висока точність. Ці глюкометри поширені мало.

Калібрування

За цільної капілярної крові – передбачає неглибокий прокол. Мінус – менша точність вимірювання рівня глюкози. Побутові глюкометри аналізують саме капілярну кров.

За плазмою венозної крові – забезпечує максимально точний результат. Недолік – потрібен більш глибокий прокол, що менш зручно. В побутових моделях таке рішення зустрічається рідко (застосовується для уточнення показників).

Важливо: результат вимірювання рівня глюкози за плазмою крові завжди більше даних, отриманих за цільної крові на 10-15%. Якщо прилад калібрувати по плазмі, то отримане значення розділіть на 1.15. Це і буде результат по цільній крові. Добре, якщо глюкометр автоматично обчислює цей параметр.

Вимірювання

Глюкоза – основний показник, що фіксується глюкометром. Глюкозу в народі називають «цукром».

Кетони – важливий параметр для діабетиків, який не можна оцінити по рівню глюкози. Така опція позбавляє від необхідності окремо вимірювати рівень кетонів.

Холестерин – на відміну від кетонів, рівень низькомолекулярного (шкідливого) холестерину безпосередньо пов'язаний з рівнем глюкози.

Важливо: при виборі глюкометра звертайте увагу на мінімальний / максимальний гематокрит (в'язкість плазми), оскільки даний параметр впливає на точність вимірів. Норма для дорослої людини становить 35-48%. При цьому глюкометри розраховані на більш низький і високий показник.

Режим вимірювання

Загальний – вимірює рівень глюкози в будь-який час доби, безвідносно до часу останнього прийому їжі.

До прийому їжі – показаний при діабеті другого типу (лікування за допомогою дієти). Такий режим вимірювання корисний і для визначення діабету на ранній стадії.

Після прийому їжі – показаний при діабеті першого типу (лікування за допомогою інсуліну).

Тестовий – допомагає оцінити справність глюкометра. Виконується за допомогою контрольного розчину, який наноситься на тест-смужку замість крові. Рекомендується перевіряти пристрій раз в тиждень.

Час вимірювання

Цей параметр впливає на комфортність використання глюкометра (чим менше час вимірювання, тим краще). В різних пристроях тривалість вимірювання складає 5-60 секунд. Гарний вибір – модель, яка робить аналіз протягом 8-10 секунд. Більш «повільні» рішення підійдуть для здорових людей, що рідко вимірюють рівень глюкози.

Кількість вимірювань в пам'яті

Дана характеристика показує, скільки результатів вимірювань запам'ятовує глюкометр (обсяг пам'яті). Велика частина приладів розрахована на зберігання 250-500 результатів.

Орієнтовні показники обсягу пам'яті:

  • до 50 результатів – для здорових людей, рідко вимірюючих рівень глюкози в крові;
  • 500-800 результатів – для пацієнтів, які нерегулярно ведуть щоденник;
  • 2000 результатів – для людей, що постійно проводять заміри.

На підставі обсягу пам'яті і періодичності вимірювань легко обчислити час, протягом якого прилад фіксуватиме всі результати (300/4 = 75 днів).

Кодування

Цей параметр визначає спосіб настройки глюкометра під конкретну партію тест-смужок. Без такого налаштування точність вимірювань істотно знизиться.

Безкодове – найдешевший і простий в застосуванні спосіб. Недолік – відносно низька точність (найчастіше похибка незначна). Підходить людям похилого віку.

Ручне – код тест-смужок вводиться самим користувачем шляхом набору відповідних символів. Недороге і точне рішення, але незручне для представників старшого покоління.

Чіп – простіший варіант, ніж ручне кодування. Пацієнту досить вставити в прилад чіп, яким комплектуються смужки.

Автоматичне – найзручніший і точний спосіб. Мінус – висока ціна тест-смужок. Ідеальний вибір для людей похилого віку та початківців користувачів.

Дисплей

Монохромний – застосовується в глюкометрах з оптимальним балансом «ціна-функціонал». Підійде для більшості випадків.

Кольоровий – збільшує вартість приладу. Таким екраном оснащуються просунуті пристрої з великим набором функцій.

Важливо: перед купівлею глюкометра оцініть читабельність дисплея. Людям зі слабким зором підійде модель, що відображає результат великими цифрами.

Живлення

Більшість глюкометрів працює від батарейок (ААА, CR2032). Недолік такого рішення – постійні витрати на придбання елементів живлення. Моделі з живленням від мережі позбавлені цього мінуса, але залежать від розетки. Такі варіанти зустрічаються рідко.

Функції

Дата, час – реєструє дату і час кожного вимірювання для ведення статистики.

Звукове нагадування – повідомляє користувачеві про те, що настав час для виконання чергового вимірювання. Також використовується як будильник.

Сигнал тривоги – оповіщає про перевищення нормального рівня глюкози і інших вимірюваних показників. Така опція корисна для людей зі слабким зором.

Автоматичне відключення – спрацьовує після завершення процедури (вилучення тест-смужки) через 1-3 хвилини. Економить заряд батареї.

Позначка про їжу – дозволяє оцінити отримані дані виходячи з того, чи був прийом їжі перед виміром чи ні. Цей фактор сильно впливає на концентрацію глюкози в крові.

Вибір місця уколу – можливість вибрати альтернативну частину тіла для взяття крові на аналіз (гомілка, плече, стегно, передпліччя).

Додаткові функції

Підключення до ПК – дозволяє переносити результати вимірів на комп'ютер для їх обробки (серед можливостей – визначення максимальних і мінімальних значень, створення графіків і таблиць). Деякі моделі можна підключати до смартфону.

Автовикид тест-смужки – автоматичне вилучення смужки після завершення процедури. У глюкометра без такої функції для зняття тест-смужки передбачається спеціальна кнопка.

Підсвічування – покращує читабельність дисплея при слабкому освітленні або в нічний час.

Оповіщення результату – оголошення результату вимірювання голосом. Вкрай важлива опція для людей зі слабким зором або сліпих.

Голосовий супровід процедури – озвучування покрокової інструкції по роботі з глюкометром. Знижує ймовірність помилитися слабозрячому або сліпому користувачеві.

Статистика

Така опція видає середнє значення вмісту глюкози в крові за певний час (1-90 днів). В результаті користувач і лікар можуть оцінити динаміку зміни цього параметра. Чим більше часовий період, який охоплює статистика, тим вона більш інформативна і корисніша для лікування. Окремі ж цифри спотворюють картину хвороби, оскільки визначаються випадковими чинниками.

Обсяг забору крові

Ця величина означає мінімальну кількість крові для отримання точного результату вимірювання. Одиниця виміру – мікролітрів (мкл). Середній обсяг крові, яка виділяється при проколі дорівнює 1 мкл – цього достатньо для хворих на діабет першого типу (діти і дорослі). А ось для людей похилого віку потрібен глюкометр з параметром 2-3 мкл. Деякі сучасні пристрої розраховані на 0.3 мкл.

Недостатній обсяг крові негативно вплине на точність виміру, а ось якщо крові занадто багато, то це не критично.

Важливо: при виборі апарату дізнайтеся, чи потрібно капати кров на тест-смужку або смужка автоматично втягне потрібний обсяг при піднесенні до неї цієї краплі.

Діапазон вимірів

Цей параметр вказує на область значень, в якому глюкометр вимірює рівень глюкози. Одиниця виміру – мілімоль на літр (ммоль/л). Діапазон вимірювання складає 1.6-27 ммоль/л. При цьому норма вмісту глюкози для здорових людей така:

  • діти (до 14 років) – 3.33-5.55 ммоль/л;
  • дорослі – 3.89-5.83 ммоль/л;
  • літні (від 60 років) – до 6.38 ммоль/л.

Норма для хворих на цукровий діабет становить 7-8 ммоль/л, задовільний показник – 10 ммоль/л.

Комплектація

Тест-смужки – спеціальні індикатори, за допомогою яких глюкометр визначає рівень глюкози в крові. Кількість тест-смужок становить 10-50 штук.

Ланцети – спеціальні одноразові голки, проколюючі шкіру для взяття крові на аналіз. Кількість ланцетів збігається з числом тест-смужок.

Важливо: купуйте тільки ті витратні матеріали (тест-смужки, ланцети), які призначені для конкретної моделі глюкометра. В іншому випадку коректна робота і точні результати вимірів не гарантуються.

Ланцетний пристрій – прилад, в який вставляється ланцет. Дозволяє регулювати глибину проколу, виходячи з товщини шкіри. Полегшує процес взяття крові.

Чохол, футляр – оберігає глюкометр від забруднень і пилу. Футляр до того ж здатний захистити пристрій від механічних впливів. Спрощує зберігання і транспортування глюкометра.

Деякі глюкометри додатково комплектуються журналом пацієнта (для фіксації рівня глюкози), USB-шнуром, зарядним пристроєм.

Вага і габарити

Ці параметри важливі, якщо глюкометр планується постійно носити з собою. В той же час компактна модель забезпечується невеликим дисплеєм, що погіршує читабельність. Тому такий варіант не підійде людям зі слабким зором.

Гарантія

Багато виробників дають гарантію на глюкометр протягом 2-5 років. Деякі бренди надають безстрокову гарантію на свою продукцію – цей варіант кращий, адже глюкометр часто передбачає інтенсивне використання на постійній основі. При цьому вимоги до точності даного приладу дуже високі.

Відгуки про статтю

очень хорошая статья

спасибо,очень полезная информация

Стаття дуже інформаційна... Дякую

Даа инфа важная,а главное «свежая» 2019,

Очень полезная статья, жаль что не указаны глюкометры к указанным параметрам