Як вибрати глюкометр

Глюкометр – медичний прилад, який застосовується для вимірювання рівня концентрації глюкози в крові. Дозволяє контролювати вміст глюкози і вчасно вживати необхідних заходів. Такий пристрій необхідний, перш за все, хворим на діабет і спортсменам.

Важливо: будь-який глюкометр дає похибку в межах 15-20%, що відповідає світовим стандартам. Тому цей пристрій не застосовують при діагностиці діабету (потрібно лабораторне дослідження). А ось для відстеження рівня глюкози в крові приладу з вказаною похибкою цілком достатньо.

Для молоді підійдуть стильні і компактні глюкометри, що нагадують музичні плеєри або інші девайси з підключенням до ПК або смартфону. Люди зрілого віку вибирають пристрої з великим набором функцій. А ось літнім пацієнтам варто звернути увагу на глюкометри з базовим функціоналом і мінімумом кнопок.

Перед вибором глюкометра обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Він дасть рекомендації щодо вигляду пристрою, періодичності вимірювання, способів калібрування, функціоналу та інших параметрів.

Вид

Інвазивний – передбачає взяття крові шляхом проколу і використання тест-смужок. До інвазивних відносять електрохімічні, біосенсорні, фотометричні глюкометри.

  • Електрохімічний – надійний, точний, довговічний, стійкий до зовнішніх впливів. Представлений безліччю моделей, що полегшує вибір пристрою прийнятної вартості для конкретного користувача (дитини, літньої людини, спортсмена). Мінуси: необхідність швидкого виконання процедури, наявність кодування. Більшість глюкометрів відносяться до цього виду.
  • Біосенсорний – має достоїнства електрохімічної моделі, але більш точний. Оптимальне рішення для всіх пацієнтів. Іноді біосенсорними називають неінвазивні (оптичні) глюкометри.
  • Фотометричний – компактний, простий в експлуатації. Недолік – чутливість до перепадів температури, прямих сонячних променів, випадковим ударам і іншим негативним факторам (знижується точність). Такий прилад не варто обирати людям зі слабким зором, спортсменам, мандрівникам. Фотометричні моделі – застарілий варіант.

Неінвазивний (оптичний) – на відміну від попередніх глюкометрів не вимагає проколу шкіри і застосування тест-смужок. Пристрій відстежує концентрацію глюкози в крові і рівень артеріального тиску. Мінуси: дуже висока ціна, великі габарити, не дуже висока точність. Ці глюкометри поширені мало.

Калібрування

За цільної капілярної крові – передбачає неглибокий прокол. Мінус – менша точність вимірювання рівня глюкози. Побутові глюкометри аналізують саме капілярну кров.

За плазмою венозної крові – забезпечує максимально точний результат. Недолік – потрібен більш глибокий прокол, що менш зручно. В побутових моделях таке рішення зустрічається рідко (застосовується для уточнення показників).

Важливо: результат вимірювання рівня глюкози за плазмою крові завжди більше даних, отриманих за цільної крові на 10-15%. Якщо прилад калібрувати по плазмі, то отримане значення розділіть на 1.15. Це і буде результат по цільній крові. Добре, якщо глюкометр автоматично обчислює цей параметр.

Вимірювання

Глюкоза – основний показник, що фіксується глюкометром. Глюкозу в народі називають «цукром».

Кетони – важливий параметр для діабетиків, який не можна оцінити по рівню глюкози. Така опція позбавляє від необхідності окремо вимірювати рівень кетонів.

Холестерин – на відміну від кетонів, рівень низькомолекулярного (шкідливого) холестерину безпосередньо пов'язаний з рівнем глюкози.

Важливо: при виборі глюкометра звертайте увагу на мінімальний / максимальний гематокрит (в'язкість плазми), оскільки даний параметр впливає на точність вимірів. Норма для дорослої людини становить 35-48%. При цьому глюкометри розраховані на більш низький і високий показник.

Режим вимірювання

Загальний – вимірює рівень глюкози в будь-який час доби, безвідносно до часу останнього прийому їжі.

До прийому їжі – показаний при діабеті другого типу (лікування за допомогою дієти). Такий режим вимірювання корисний і для визначення діабету на ранній стадії.

Після прийому їжі – показаний при діабеті першого типу (лікування за допомогою інсуліну).

Тестовий – допомагає оцінити справність глюкометра. Виконується за допомогою контрольного розчину, який наноситься на тест-смужку замість крові. Рекомендується перевіряти пристрій раз в тиждень.

Час вимірювання

Цей параметр впливає на комфортність використання глюкометра (чим менше час вимірювання, тим краще). В різних пристроях тривалість вимірювання складає 5-60 секунд. Гарний вибір – модель, яка робить аналіз протягом 8-10 секунд. Більш «повільні» рішення підійдуть для здорових людей, що рідко вимірюють рівень глюкози.

Кількість вимірювань в пам'яті

Дана характеристика показує, скільки результатів вимірювань запам'ятовує глюкометр (обсяг пам'яті). Велика частина приладів розрахована на зберігання 250-500 результатів.

Орієнтовні показники обсягу пам'яті:

  • до 50 результатів – для здорових людей, рідко вимірюючих рівень глюкози в крові;
  • 500-800 результатів – для пацієнтів, які нерегулярно ведуть щоденник;
  • 2000 результатів – для людей, що постійно проводять заміри.

На підставі обсягу пам'яті і періодичності вимірювань легко обчислити час, протягом якого прилад фіксуватиме всі результати (300/4 = 75 днів).

Кодування

Цей параметр визначає спосіб настройки глюкометра під конкретну партію тест-смужок. Без такого налаштування точність вимірювань істотно знизиться.

Безкодове – найдешевший і простий в застосуванні спосіб. Недолік – відносно низька точність (найчастіше похибка незначна). Підходить людям похилого віку.

Ручне – код тест-смужок вводиться самим користувачем шляхом набору відповідних символів. Недороге і точне рішення, але незручне для представників старшого покоління.

Чіп – простіший варіант, ніж ручне кодування. Пацієнту досить вставити в прилад чіп, яким комплектуються смужки.

Автоматичне – найзручніший і точний спосіб. Мінус – висока ціна тест-смужок. Ідеальний вибір для людей похилого віку та початківців користувачів.

Дисплей

Монохромний – застосовується в глюкометрах з оптимальним балансом «ціна-функціонал». Підійде для більшості випадків.

Кольоровий – збільшує вартість приладу. Таким екраном оснащуються просунуті пристрої з великим набором функцій.

Важливо: перед купівлею глюкометра оцініть читабельність дисплея. Людям зі слабким зором підійде модель, що відображає результат великими цифрами.

Живлення

Більшість глюкометрів працює від батарейок (ААА, CR2032). Недолік такого рішення – постійні витрати на придбання елементів живлення. Моделі з живленням від мережі позбавлені цього мінуса, але залежать від розетки. Такі варіанти зустрічаються рідко.

Функції

Дата, час – реєструє дату і час кожного вимірювання для ведення статистики.

Звукове нагадування – повідомляє користувачеві про те, що настав час для виконання чергового вимірювання. Також використовується як будильник.

Сигнал тривоги – оповіщає про перевищення нормального рівня глюкози і інших вимірюваних показників. Така опція корисна для людей зі слабким зором.

Автоматичне відключення – спрацьовує після завершення процедури (вилучення тест-смужки) через 1-3 хвилини. Економить заряд батареї.

Позначка про їжу – дозволяє оцінити отримані дані виходячи з того, чи був прийом їжі перед виміром чи ні. Цей фактор сильно впливає на концентрацію глюкози в крові.

Вибір місця уколу – можливість вибрати альтернативну частину тіла для взяття крові на аналіз (гомілка, плече, стегно, передпліччя).

Додаткові функції

Підключення до ПК – дозволяє переносити результати вимірів на комп'ютер для їх обробки (серед можливостей – визначення максимальних і мінімальних значень, створення графіків і таблиць). Деякі моделі можна підключати до смартфону.

Автовикид тест-смужки – автоматичне вилучення смужки після завершення процедури. У глюкометра без такої функції для зняття тест-смужки передбачається спеціальна кнопка.

Підсвічування – покращує читабельність дисплея при слабкому освітленні або в нічний час.

Оповіщення результату – оголошення результату вимірювання голосом. Вкрай важлива опція для людей зі слабким зором або сліпих.

Голосовий супровід процедури – озвучування покрокової інструкції по роботі з глюкометром. Знижує ймовірність помилитися слабозрячому або сліпому користувачеві.

Статистика

Така опція видає середнє значення вмісту глюкози в крові за певний час (1-90 днів). В результаті користувач і лікар можуть оцінити динаміку зміни цього параметра. Чим більше часовий період, який охоплює статистика, тим вона більш інформативна і корисніша для лікування. Окремі ж цифри спотворюють картину хвороби, оскільки визначаються випадковими чинниками.

Обсяг забору крові

Ця величина означає мінімальну кількість крові для отримання точного результату вимірювання. Одиниця виміру – мікролітрів (мкл). Середній обсяг крові, яка виділяється при проколі дорівнює 1 мкл – цього достатньо для хворих на діабет першого типу (діти і дорослі). А ось для людей похилого віку потрібен глюкометр з параметром 2-3 мкл. Деякі сучасні пристрої розраховані на 0.3 мкл.

Недостатній обсяг крові негативно вплине на точність виміру, а ось якщо крові занадто багато, то це не критично.

Важливо: при виборі апарату дізнайтеся, чи потрібно капати кров на тест-смужку або смужка автоматично втягне потрібний обсяг при піднесенні до неї цієї краплі.

Діапазон вимірів

Цей параметр вказує на область значень, в якому глюкометр вимірює рівень глюкози. Одиниця виміру – мілімоль на літр (ммоль/л). Діапазон вимірювання складає 1.6-27 ммоль/л. При цьому норма вмісту глюкози для здорових людей така:

  • діти (до 14 років) – 3.33-5.55 ммоль/л;
  • дорослі – 3.89-5.83 ммоль/л;
  • літні (від 60 років) – до 6.38 ммоль/л.

Норма для хворих на цукровий діабет становить 7-8 ммоль/л, задовільний показник – 10 ммоль/л.

Комплектація

Тест-смужки – спеціальні індикатори, за допомогою яких глюкометр визначає рівень глюкози в крові. Кількість тест-смужок становить 10-50 штук.

Ланцети – спеціальні одноразові голки, проколюючі шкіру для взяття крові на аналіз. Кількість ланцетів збігається з числом тест-смужок.

Важливо: купуйте тільки ті витратні матеріали (тест-смужки, ланцети), які призначені для конкретної моделі глюкометра. В іншому випадку коректна робота і точні результати вимірів не гарантуються.

Ланцетний пристрій – прилад, в який вставляється ланцет. Дозволяє регулювати глибину проколу, виходячи з товщини шкіри. Полегшує процес взяття крові.

Чохол, футляр – оберігає глюкометр від забруднень і пилу. Футляр до того ж здатний захистити пристрій від механічних впливів. Спрощує зберігання і транспортування глюкометра.

Деякі глюкометри додатково комплектуються журналом пацієнта (для фіксації рівня глюкози), USB-шнуром, зарядним пристроєм.

Вага і габарити

Ці параметри важливі, якщо глюкометр планується постійно носити з собою. В той же час компактна модель забезпечується невеликим дисплеєм, що погіршує читабельність. Тому такий варіант не підійде людям зі слабким зором.

Гарантія

Багато виробників дають гарантію на глюкометр протягом 2-5 років. Деякі бренди надають безстрокову гарантію на свою продукцію – цей варіант кращий, адже глюкометр часто передбачає інтенсивне використання на постійній основі. При цьому вимоги до точності даного приладу дуже високі.

Відгуки про статтю

Статья информативная. Только , как осуществить поверку и где взять контрольный раствор для этого?

Радимо звернутися до консультантів будь-якого інтернет-магазину з нашого прайс-агрегатора, який продає глюкометри.

очень хорошая статья

спасибо,очень полезная информация

Стаття дуже інформаційна... Дякую

Даа инфа важная,а главное «свежая» 2019,

Очень полезная статья, жаль что не указаны глюкометры к указанным параметрам