Як вибрати гірськолижний шолом

Гірськолижний шолом служить перш за все для захисту голови спортсмена від травм при падінні. Крім цього, ще від холоду і снігу, а також забезпечує вентиляцію голови. Багато шоломів завдяки яскравому дизайну виконують відмінну декоративну функцію.

Шолом складається з трьох частин:

 • жорстка зовнішня (каркас), виготовлена з високоміцного ABS-пластика або полікарбонату і рівномірно розподіляє енергію удару по всій її площі;
 • м'яка внутрішня, виготовлена з пінополістиролу або поліпропіленової піни, яка потім поглинає цю енергію;
 • м'яка підкладка, виготовлена з антибактеріального матеріалу з підвищеною пористістю. Завдяки цій підкладці забезпечується прилив повітря і підвищується комфортність шолома.

Тип

Гірськолижний шолом – має жорсткі пластикові незнімні «вуха», які є частиною самого шолома. Цей шолом більш закритий, ніж для сноубордистів.

Шолом для сноубордингу – оснащений м'якими шкіряними та тканинними знімними «вухами», які є частиною підшоломника.

Шолом для сноубордингу / гірськолижний шолом – універсальний варіант, який підійде як для гірськолижного катання, так і для сноубордингу.

Модель

Унісекс – підійде як чоловікам, так і жінкам. Зустрічається найчастіше.

Жіночий – виготовлений з урахуванням анатомічних особливостей жіночої голови та часто має витончений дизайн.

Дитячий / підлітковий – виконаний з урахуванням анатомічних особливостей голови дітей і підлітків, має яскраві кольори. Крім того, дитячі шоломи оснащені знімними внутрішніми м'якими прокладками, які забезпечують максимальний комфорт.

Розмір

Від правильно підібраного розміру шолома залежить безпека і комфорт спортсмена. Важливо пам'ятати, що шолом може бути ефективним, тільки якщо він щільно прилягає до голови.

Для правильного підбору шолома необхідно виміряти окружність своєї голови в найширшій частині (трохи вище брів і вух) за допомогою сантиметра чи рулетки.

 • маленький (small) – 51-55 см
 • середній (medium) – 55-57 см
 • великий (large) – 58-61 см
 • дуже великий (XL) – 61-64 см

Важливо: якщо немає рулетки, можна прикласти до голови мотузку, а потім виміряти довжину лінійкою.

Оснащення

Регульований розмір – ця функція дозволяє підігнати шолом під розмір голови.

Вентиляція – забезпечує провітрювання голови, отже, комфорт під час катання, що особливо важливо при порівняно теплій погоді. Існує два типи вентиляції:

 • нерегульована (пасивна) – здійснюється через отвори й прорізи у твердій оболонці шолома. Однак такі шоломи пропускають вітер, сильний мороз і мокрий сніг;
 • регульована (активна) – потік повітря регулюється відкриттям і закриттям отворів на шоломі за допомогою спеціального клапана. Такі шоломи можна використовувати при сильному морозі, вітрі та мокрому снігопаді.

Забрало – забезпечує додатковий захист особи від вітру, гілок і снігу при екстремальному катанні чи їзді по лісових схилах.

Петля для маски – не дозволить втратити маску навіть у разі падіння спортсмена. Вона знаходиться позаду шолома.

Знімні вставки для вух – легко вставляються і знімаються в разі потреби. Захищають від холоду і не ускладнюють слух.

Знімна підкладка – грає роль підшоломника, дозволяє підігнати шолом з урахуванням параметрів голови. У разі забруднення, підкладку можна легко відстебнути та випрати.

Аудіо навушники – дозволяють слухати музику під час катання. Являють собою вбудовані в знімні «вуха» невеликі динаміки, які підключаються до плеєра. Слід зазначити, що аудіо навушники рекомендується використовувати тільки досвідченим лижникам, новачків же музика буде відволікати, що може привести до падіння і травм.

Чохол / сумка – призначені для зберігання і транспортування шолома.

Важливо: вага шолома для дорослих становить 600-800 г, для дітей – 300-550 м

Поради

 • Приміряти шолом краще не на шапку, а на підшоломник.
 • Шолом повинен «сидіти» на голові щільно, але не туго. Не варто купувати шолом, якщо він з'їжджає вправо-вліво або вперед-назад під час різких рухів.
 • Кріплення шолома повинні бути надійними, але разом з тим розстібатися без додаткових зусиль.
 • Ремінець для застібання під підборіддям повинен бути зручним і м'яким.
 • У шоломі можна кататися без шапки. Якщо ж кататися в шапці, то в ній не повинно бути елементів, які могли б заважати щільному приляганню шолома до голови (наприклад, помпони).
 • Слід чистити шолом теплим мильним розчином невеликій концентрації з наступним промиванням чистою водою. Всі частини, виготовлені з м'якої тканини, рекомендується висушити при кімнатній температурі.
 • Гірськолижний шолом не повинен потрапляти під тривалий вплив УФ-променів. Небажано залишати його поблизу джерел тепла.
 • Шолом рекомендується міняти раз на 2-3 року, оскільки в процесі експлуатації, витримуючи удари, він зношується і згодом його захисні якості знижуються.

Виробник

При виборі шолома категорично не рекомендуємо купувати продукцію невідомих марок або ж підробки під популярні бренди. Шолом може і не зіграти свою головну захисну роль, проте в разі серйозного падіння, низькоякісний екземпляр не вбереже вас від травми.

Багато виробників якісного спортивного інвентарю випускають досить бюджетні моделі шоломів. Наприклад, марки Axon, Blizzard, Elan, Campus, Scott. Найдешевший шолом цих брендів буде краще китайського «ноунейма». Пам'ятайте, безпека – не те, на чому варто економити! Якщо ви любите неспішно кататися по торованим схилам, то простого і недорогого шолома буде досить. Варто звернути увагу на кріплення і застібки – саме вони мають властивість ламатися в найдешевших моделях.

Для любителів швидкісних спусків і просто досвідчених лижників правильним вибором будуть шоломи Alpina, Bolle, Carrera, DC, Fischer, Giro, Head, Julbo, Uvex. Це легендарні марки обладнання для лижників і сноубордингу. Кожна модель таких шоломів проходить всі етапи розробки та тестування професійними спортсменами. У якості цієї продукції сумніватися не доводиться. Для любителів брендових речей яскравий і помітний дизайн деяких шоломів особливо радує око. Коштують такі шоломи дорожче, ніж продукція першої та другої груп, але вони повністю виправдовують свою вартість.

Відгуки про статтю